Αποστολέας Θέμα: Περιπτωσεις που κερδιζει η Ελληνικη αγορα την Γερμανικη  (Αναγνώστηκε 14044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Σκεφτηκα να ανοιξω τουτο εδω το θρεντ για να παραθετει ο καθενας περιπτωσεις που συμβαινει ελληνικα μαγαζια να υπερτερουν του εξωτερικου.
Ο λογος ειναι οτι σημερα κατεβηκα κεντρο για να αγορασω χορδες
Εψαχνα ενα 7-χορδο σετακι ernie ball .10-.50 κ ειχα δει οτι στο θωμα κανει 8+ Ευρω
Πηγα στου Δημου οπου δεν ειχε ετοιμο σετακι αλλα μου εδωσε ενα σετακι 6 χορδο 10-46 και μια .56 ξεχωριστη
Ολο αυτο το σετακι μου στοιχησε 7 Ευρω
Αν εχετε αλλες τετοιες εμπειριες ριχτε τες εδω
γιατι στο κατω κατω καλο ειναι να ενισχυουμε την τοπικη αγορα αν συμφερει παντα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο Τριμης αμα πληρωσεις μετρητα σου κανει τιμη καλυτερη απο Thomann

http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg2570evgd.htm


Την πηρα 930 απο Τριμη σε ασημι ομως (Ευτυχως!)
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Τα περισσότερα (για να μην πω όλα) boss πετάλια τα παίρνω συνήθως φθηνότερα από εδώ από ό,τι από Thomann. Μην πάμε με κλειστά μάτια στο "θωμά" πριν το ψάξουμε προηγουμένως.
Ο Στόλλας προφανώς έχει μια πολύ "τίμια" πολιτική σε σχέση με τους συνεργάτες του και τους δίνει αρκετά περιθώρια έκπτωσης από τον τιμοκατάλογό του.

Ο Bon studio τελευταία έχει δώσει κι αυτός περιθώρια, ωστόσο στα digitech είναι ακόμα ΠΟΛΥ μακριά...Στα προϊόντα Vox όπως και AKG συμφέρει να ψωνίσεις από δω, είναι καλές οι τιμές. Δε μιλάμε για Gibson, Marshall βέβαια...από άλλο πλανήτη...

Τώρα για το Λογοθέτη, ενώ στα Rat, Cort έχει προσιτές τιμές, στα DB Technologies είναι σε άλλο κόσμο...

Και αυτό δείχνει ότι μάλλον δεν μπορούν να κάνουν και πολλά πράγματα γιατί έχει να κάνει με πολιτική στη χώρα μας της εκάστοτε μαμάς εταιρείας (Marshall, Gibson, db technologies, κλπ)

Άρα λοιπόν, προσέχουμε τί ψωνίζουμε και από που...

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/07, 20:16 από rainbowe »

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
υπάρχουν ψαγμένα μαγαζιά που κάνουν καλές τιμές!εγώ ξέρω έναν που κάνει τιμές thomann στο ντούκου χρήμα...
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Δε μιλάμε για Gibson, Marshall βέβαια...από άλλο πλανήτη...

Marshall AVT-20:thommann-δεν υπάρχει
                       music store-330
                       bon studio-280
                       λιόλιος-280
                       μαυρομουστάκης-330
                       μουσικόραμα-200

(Δεν έχω σκοπό να σε αμφισβητήσω και να σου την πω, δίκιο έχεις, απλά δίνω μια εξαίρεση..Διευκρινίζω γιατί έχουμε πολλά νεύρα στο φόρουμ τελευταία..)
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
ΓΙα martin D-16 και D-16GT και Taylor 210 που έψαχνα, χωρίς να πάω με λεφτά στο χέρι μου είπαν καλύτερες τιμές από Θωμά στα κεντρικά μαγαζιά...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
ετσι-ετσι να κανουν κατι και οι απο δω να μας κερδισουν σαν πελατες ;)
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Να αναφέρω και την περίπτωση των koch όπου ο Ντούκας τους φέρνει 100 ευρώ φθηνότερα (και με δωρεάν μεταφορικά)

http://www.guitars.gr/koch_pricelist.htm

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sid=54b169f5198222dfa7eac36a1b315d0d&sw=koch&x=0&y=0

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
ετσι-ετσι να κανουν κατι και οι απο δω να μας κερδισουν σαν πελατες ;)

Καιρός είναι να σκεφτόμαστε και μεις σαν πελάτες και όταν δεν μας λένε απευθείας τιμές που μας ικανοποιούν να ζητάμε καλύτερες.  ;D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
(Δεν έχω σκοπό να σε αμφισβητήσω και να σου την πω, δίκιο έχεις, απλά δίνω μια εξαίρεση..Διευκρινίζω γιατί έχουμε πολλά νεύρα στο φόρουμ τελευταία..)

Χαχα! Εκνευρίστηκα τώρα!  :P :P ;D

Μα φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις που αφορούν (δυστυχώς) κυρίως τα φθηνότερα μοντέλα, αφού εκεί και αναλογικά να το σκεφτεί κανείς οι διαφορές είναι κατά πολύ μικρότερες! Μακάρι να δημιουργήσουν καλύτερες προϋποθέσεις για τους αγοραστές...Περιμένω να δω κι άλλα παραδείγματα τέτοια!

Αποσυνδεδεμένος elsar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρες
Αν εννοείτε για Γερμανική αγορά τον Thomann δεν θα εκφέρω άποψη. Πάντως υπάρχουν πολλά άλλα OnLine καταστήματα στην Γερμανία που κάνουν πάταγο. Αν μπείτε στο ebay.de θα δείτε τιμές ασυναγώνιστες (μιλάω για καινούργια πράγματα). Από κει και πέρα οι έλληνες χοντρέμποροι, αν κόψουν λίγο το μερίδιο κέρδους τους, μπορούν να πουλάνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ σε ανταγωνιστικές τιμές. Στην Ελλάδα οι πιο προσγειωμένες τιμές που έχω δει είναι από τον ΛΙΟΛΙΟ στη Θεσσαλονίκη, κι ας είμαι Πειραιώτης.

Αποσυνδεδεμένος Συμπέθερος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Μήπως είμαι Τρελός;
    • Προφίλ
υπάρχουν ψαγμένα μαγαζιά που κάνουν καλές τιμές!εγώ ξέρω έναν που κάνει τιμές thomann στο ντούκου χρήμα...

θα κρατήσεις μυστικό το ποιός είναι;
Στου Koung Fu την πόρτα, άμα θέλεις βρόντα. ;)

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Γενικά αυτό με το ντούκου συμβαίνει πολύ και δεν το καταλαβαίνω.. Τα περισσότερα καταστήματα σου λένε απλά "της μετροιτής θα σου κάνουμε έκπτωση", αλλά ξέρω ένα που με το που του λες της μετροιτής παίρνει κομπιουτεράκι και σου υπολογίζει ακριβώς την τιμή η οποία πέφτει ραγδαία, όχι αστεία..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Και βεβαια στο "ντουκου" και τοις μετρητοις, πεφτει ραγδαια η τιμη, γιατι ο εμπορος "τσεπωνει" ζεστο χρημα και δεν περιμενει το τελος καθε μηνα για κλεισιμο μεσω πιστωτικης. Μην τρελαινεστε ομως, γιατι και στο "ντουκου" ο εμπορος βγαζει "κατιτις".
Γνωστο καταστημα στα Νοτια Προαστια ( δεν λεω περιοχη γιατι πολλοι θα καταλαβουν για ποιον αναφερομαι ) μας εκανε τιμη αγορας με πιστωτικη στα 1750Ε...Οταν αποφασισαμε να αγορασουμε τον ηχητικο εξοπλισμο μας μετρητοις, οχι μονο εριξε την τιμη στα 1400Ε, αλλα μας εκανε δωρο εξτρα καλωδια, σχεδον κουβαλησε τα πραγματα στο αμαξι και οταν φευγαμε κουναγε μαντηλι! Και παλι, εβγαλε το 10% του κερδους. Οποτε, μην το συζητατε. Οι τυποι θελουν γερο ξυλο!
Thomann και παλι Thomann
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
εβγαλε το 10% του κερδους.
δηλαδη συγνωμη κιολας οι ελληνες εμποροι πρεπει να μας τα χαριζουν?
ειδα χθες οτι το μπασσο olp απο ζοζεφ ειναι κατα 20 ευρω φθηνοτερο εκτος αν θελετε να παραγγειλετε και αλλα...
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Γενικά αυτό με το ντούκου συμβαίνει πολύ και δεν το καταλαβαίνω.. Τα περισσότερα καταστήματα σου λένε απλά "της μετροιτής θα σου κάνουμε έκπτωση", αλλά ξέρω ένα που με το που του λες της μετροιτής παίρνει κομπιουτεράκι και σου υπολογίζει ακριβώς την τιμή η οποία πέφτει ραγδαία, όχι αστεία..

Αυτο συμβαινει επειδη οταν πληρωσεις με καρτα η τραπεζα κραταει απο το συνολικο ποσο ενα μικρο ποσοστο.Επιπλεον οταν ενας εμπορος πληρωνεται με καρτα ειναι υποχρεωμενος να σου κοψει αποδειξη επειδη αλλιως εκτιθεται στην εφορια,ενω αν του δωσεις μετρητα εχει τη δυνατοτητα να μη σου κοψει οποτε καποια απο τα χρηματα που θα εδινε στην εφορια να σου τα κοψει απο την τιμη.Το μετρητο επισης του παρεχει αγοραστικη δυναμη αμεσα,ενω οι καρτες ή οι επιταγες οχι.Αυτος ειναι ενας αλλος λογος που το προτιμουν οι εμποροι,με ανταλλαγμα να σου κοβουν κατι απο την τιμη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:41
από marios009^
1 Απαντήσεις
4737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:31
από marios009^
0 Απαντήσεις
3396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 21:14
από Θοδωρής
55 Απαντήσεις
23677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/03, 14:43
από astrios
31 Απαντήσεις
11945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/07, 12:43
από joan!
80 Απαντήσεις
48068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/07, 12:10
από Θοδωρής
18 Απαντήσεις
5676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 17:34
από happydreamer
0 Απαντήσεις
1723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 12:40
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
3506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/14, 13:11
από jchristiana
2 Απαντήσεις
3465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/14, 10:30
από sfanfan