Σελίδες:
  • #51 από D@ve Murray στις 03 Oct 2002
  • Ayto apollwna einai gnwsto... ta magazia me ta organa douleyoun me apisteyta kerdh.... sinithws sto dinoun dipla apo oti to pairnoun...
  • #52 από Lord-George στις 03 Oct 2002
  • Με τίποτα διπλά από ότι το παίρνουν...
  • #53 από D@ve Murray στις 03 Oct 2002
  • Giwrgo ennoeis parapanw h ligotero??? mallon ligotero bebaia enooeis apo oti katalabainw... alla nomizw oti ta kerdh kapou ekei prepei na einai apo 35-50%..
  • #54 από Lord-George στις 03 Oct 2002
  • Eννοώ ότι με τίποτα δε το πουλάνε στα διπλά από ότι το αγοράσανε.
    Συνήθως τα κέρδη είναι μεταξύ 20- 30%.
  • #55 από D@ve Murray στις 03 Oct 2002
  • Esy ksereis..... 8)mporei oxi se ola ta eidi tou alla yparxoun merika pou douleyei kai megalytero apo 50%... pantws an douleyane me ligotera tha eixan problima...
  • #56 από Απόλλων στις 03 Oct 2002

  • Ayto apollwna einai gnwsto... ta magazia me ta organa douleyoun me apisteyta kerdh.... sinithws sto dinoun dipla apo oti to pairnoun...


    Διόρθωση:  Τα μαγαζιά με τα όργανα ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ δουλεύουν με απίστευτα κέρδη.  Και απ' ότι ακούστηκε μέχρι στιγμής, ο Νάκας μάλλον δουλεύει με 50% κέρδος, αν όχι περισσότερο...
  • #57 από D@ve Murray στις 06 Oct 2002
  • Apollwna exeis dikio... tranh apodeiskh twn oswn lew giwrgo einai h eksis.. des se ena site ekswterikou kai kata protimisi agglias-eyrwphs poso kanei ena sinthi yamaha kai des poso kanei sto naka... h diafora tis timhs einai to 50% kerdos tou naka....
  • #58 από Lord-George στις 06 Oct 2002
  • Στο εξωτερικό διαφέρουν τα πράγματα.
    Είναι διαφορετικές οι τακτικές του αξωτερικού.
    Σε μια χώρα με μεγάλο πληθυσμό υπάρχουν πολλοί μουσικοί που ζητούν πολλά όργανα τα οποία τους αποστέλλονται με μικρότερους φόρους.
    Εσείς πόσα χρήματα λέτε να χαλάει η Gibson USA για να φτιάξει μια Gibson Les Paul Standard? 1.300.000 που την έχει το Bon Studio δε νομίζω..
    Ούτε καν στη τιμή που την έχουν στην Αγγλία.
    Εδώ είναι που δεν ισχύει η φράση "ότι πληρώνεις παίρνεις"

    Για σκευτείτε το καλύτερα...
    Ο Νάκας όντας αποκλειστικός αντιπρόσωπος κάποιων σπουδαίων μουσικώς οργάνων και βιβλίων δε μπορεί με άνεση να τσιμπίσει τις τιμές του? Και 30% παραπάνω από ότι τις έχει τώρα τις τιμές να τις βάλει, πάντα κάποιοι θα υπάρχουν που θα πάνε να αγοράσουν από αυτόν.
  • #59 από Απόλλων στις 06 Oct 2002
  • H διαφορά στο εξωτερικό δεν βρίσκεται στον πληθυσμό, ούτε στους απόλυτους ή κατ' αναλογία αριθμούς μουσικών που ουσιαστικά αποτελούν το αγοραστικό κοινό.  Η διαφορά βρίσκεται κυρίως στην ύπαρξη ανταγωνισμού.  Στην πόλη που βρίσκομαι και μόνο υπάρχουν τουλάχιστον έξι ή εφτά μαγαζιά μεγέθους ανάλογου, αν όχι μεγαλύτερου, με το Bon Studio (απ' όσο το θυμάμαι τουλάχιστον).  Για να μην αναφέρω τι παίζεται στο Λονδίνο, ούτε 3 ώρες ταξίδι από εδώ.  Επομένως είναι φυσικό και αναμενόμενο ο ανταγωνισμός μεταξύ τους να ρίχνει τις τιμές.  Το ίδιο θα συνέβαινε και στην Αθήνα, αν υπήρχαν τόσα μαγαζιά.  Και ας μην ξεχνάμε ότι το μέσο κατά κεφαλήν εισόδημα στην Αγγλία είναι σαφώς υψηλότερο από αυτό στην Ελλάδα.  Για το μέσο εργαζόμενο, η τιμή μιας Les Paul αντιπροσωπεύει λιγότερο από το μισθό ενός μήνα.  Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί στην Ελλάδα που να κερδίζουν 1.3 εκ. το μήνα.  Ή κάνω λάθος...;
  • #60 από Lord-George στις 06 Oct 2002
  • Εγώ θέλω να πω ότι εξαρτάται από τη ζήτηση που έχουν οι κιθάρες.

    Άμα τη ζητάνε πολλοί η τιμή θα πέσει.

    Γιατί εξάλλου λέτε να σταμάτησαν την εισαγωγή των Mesa/Boogie στην Ελλάδα? Γιατί απλά κανείς δεν τους αγόραζε.

    Απόλλωνα ένας μέσος Άγγλος πολίτης βγάζει πάνω από 1.300.000 το μήνα? ???
  • #61 από Απόλλων στις 06 Oct 2002
  • Απόλλωνα ένας μέσος Άγγλος πολίτης βγάζει πάνω από 1.300.000 το μήνα? ???


    Aυτό που είπα εγώ είναι ότι ένας μέσος εργαζόμενος σε αυτή τη χώρα βγάζει το μήνα περισσότερα από ότι αξίζει ΕΔΩ μια Les Paul, δηλαδή 1200-1300 λίρες.  Ο δικός μου μισθός είναι γύρω στις 1450-1500 λίρες το μήνα, ανάλογα με τις εφημερίες, Σαββατοκύριακα κλπ, και το επάγγελμά μου δεν θεωρείται ιδιαίτερα προσοδοφόρο.  Αυτοί π.χ. που ασχολούνται με υπολογιστές, ειδικά προγραμματισμό, οι λογιστές και φυσικά managers και όλα τα σχετικά, κερδίζουν πολύ περισσότερα...
  • #62 από Lord-George στις 07 Oct 2002
  • Aπόλλωνα τότε εσύ άμα περιορίσεις τα έξοδα σου στο ελάχιστο δηλαδή αν είσαι μόνος στο σπίτι χωρίς ρεύματα, νοίκια, τσάμπα φαγητό απο τους γονείς κτλ. μπορείς να αγοράσεις τους καλύτερους εξοπλισμούς από τις καλύτερες κιθάρες (και συλλογή κιθαρών αν θέλεις), από τους καλύτερους ενισχυτές, εφέ, ηχογραφήσεις κτλ.!
    Τζάμι!
  • #63 από Απόλλων στις 07 Oct 2002
  • Με τη διαφορά ότι χρειάζεται να πληρώνω το νοίκι, αλλιώς θα με πετάξουν στο δρόμο, το ρεύμα, το γκάζι, το νερό και το τηλέφωνο γιατί αλλιώς θα μου τα κόψουν, και φυσικά πρέπει να τρώω γιατί είναι απαραίτητο για την επιβίωσή μου.  Για να μη μιλήσω για τα άλλα βίτσια μου, όπως τα βιβλία, τα ταξίδια, οι γυναίκες και πολλά άλλα.  Οι γονείς μου βρίσκονται στην Ελλάδα (ευτυχώς δηλαδή) και επομένως δεν μπορούν να μου παρέχουν τίποτα.  Εκτός αυτού είμαι 31 ετών και αν πρόκειται σε αυτή την ηλικία να εξαρτώμαι από τους γονείς μου για στέγη, φαγητό κλπ, μάλλον το πράγμα χάνει την αξία του.  Rock'n'roll lifestyle δεν γίνεται αν σε ταΐζει και σε χαρτζηλικώνει ο μπαμπάς...
  • #64 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 02 Nov 2002
  •    Για μενα Νακας=Σκλαβενιτης=Supermarket(με τη κακη εννοια παντα)
      Θα αγοραζε κανεις σοβαρος ανθρωπος 1Starfire των 45000δρχ ξεροντας οτι ειναι φτιαγμενη απο πεπιεσμενα ροκανιδια? (κατι σαν νοβοπαν ενα πραμα) ΟΧΙ!! ποσο μαλλον αν ηξερε οτι απο αυτο το οργανο(?),ο θεος να το κανει, ο 'Φιλιππακος' βγαζει 50% κερδος! ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ! δηλ 23000δρχ? ΟΧΙ!
  • #65 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 02 Nov 2002
  •    Οσο αφορα το οικονομικο, δε χρειαζεται να πατε μακρυα.
    ο φιλιππας τα 'παιρνει' απο τα ωδεια του. Επισης ολα τα μαγαζια του ειδους και οχι μονο (ας πουμε τα κομπιουτερομαγαζα) το καιρδος ερχεται απο τα 'περιφερειακα... οπως χορδες πενες λαδακια πανακια σκατακια και τετοια! Απο τα οργανα το πολυ να εχοθν 20%
     
  • #66 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 02 Nov 2002
  •      ...Επισης οσο αφορα τα οργανα που προερχονται απο
    μεγαλες εταιριες, αυτα ερχονται με 'τιμες καταλογου' οπου
    αναγραφονται οι τιμες και ο τροπος πληρωμης οπως και η εκαστωτε χρεωση αναλογα με αυτον ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΟΝΤΕΛΟ της εκαστωτε εταιριας ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ετσι δουλευουν και θα πρεπει να δουλευουν οι μεγαλοι και οσοι θελουν να λεγονται ΜΕΓΑΛΟΙ μουσικοι οικοι!

      Αυτα!
  • #67 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 02 Nov 2002
  •    Α! κατι αλλο Το ξερεται οτι απο την Ε.Ε. η ελλαδα εχει το
    πιο φτηνο τιμολογιο για τα περισσοτερα οργανα????
      Αυτο συμβαινει λογο του χαμηλου Φ.Π.Α. που εχουμε!
    Δεν ειναι θεμα ανταγωνισμου καθαρα! Τα περισσοτερα αμερικανικα οργανα στην ελλαδα ειναι φτηνοτερα απο τις
    υπολοιπες Ευρωπαικες χωρες μερικα ειναι φτηνοτερα και απο την αμερικανικη αγορα!!! Οσο αφορα την αγγλια 1 marshall ειναι ακριβοτερος στην αγγλια αποτι στην ελλαδα! (οταν τουλαχιστον κατασκευαζοταν στην Αγγλια!)
  • #68 από Δαμιανός στις 02 Nov 2002
  • kala den xreiazotane na steileis 4 min gia na ta peis auta
  • #69 από Απόλλων στις 02 Nov 2002

  • Τα περισσοτερα αμερικανικα οργανα στην ελλαδα ειναι φτηνοτερα απο τις υπολοιπες Ευρωπαικες χωρες μερικα ειναι φτηνοτερα και απο την αμερικανικη αγορα!!!


    Moυ φαίνεται μάλλον απίθανο αυτό.   Έχουν αναφερθεί κατ' επανάληψιν από αυτό το forum oι τιμές των Les Paul και διάφορων Fender στην ελληνική αγορά.  Σίγουρα δεν είναι χαμηλότερες από αυτές της Αγγλίας και πολύ περισσότερο από τις αντίστοιχες της Αμερικής.  Μπορείς να αναφέρεις κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα για το αντίθετο;
  • #70 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 02 Nov 2002
  •      ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Αγορασα πριν 1μηνα μια Brian Moore
    την i9f πιο συγκεκριμενα και εδωσα 1441 euro cash αν πατε να δειτε ποσο κοστιζει στην αμερικη θα καταλαβετε! ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!!! 1593$ http://www.brianmooreguitars.com

                               ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ?
        Αγοραστε το οργανο που σας αρεσει αλλα ψαχτε,παιχτε,
    ακουστε,δειτε χρεισημοποιηστε δηλ ολες τις αισθησεις (τωρα πια το εμποριο ειναι ελευθερο δεν υπαρχουν αντιπρωσοποιες-καταστηματα ο καθενας φερνει οτι του αρεσει, σημαντικο!!!)
             Απολαυστε το θειο δωρο της μουσικης χωρις να εξεταζετε το αν καποιος ειναι κλεφτης η οχι (ναι ο Νακας ειναι κλεφτης!). Αν ειναι μη πας να ψονισεις απο αυτον! ΑΠΛΟ!


                                Καλη διασκεδαση!
    sotriani
  • #71 από Lord-George στις 02 Nov 2002
  • Sotriani έχεις 100% άδικο και θα στο τεκμηριώσω αμέσως..

    Άμα ρίξεις μια ματιά στο γερμανικό μεγάλο μουσικό κατάστημα

    http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_index.html

    θα δείς ότι μια:

    Gibson - LPSTD5HB
    Gibson LPSTD5HB e-guitar, the new Gibson Les PaulStandard, AA-Maple-Top, new neck form like the 50ties ofmodels, smaller Headstock, 2x Alnico V BurstBucker, 1Toggle SWITCH, colour honey burst, with plus Top,inclusive. Case



    κάνει 3000 Ευρώ ενώ στο bon studio κάνει κοντά 4500!!!
    Μην κοιτάς τις τιμές του site του bon studio είναι προπολεμικές.
    Πάρε τηλέφωνο.
  • #72 από Lord-George στις 02 Nov 2002

  •     ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Αγορασα πριν 1μηνα μια Brian Moore
    την i9f πιο συγκεκριμενα και εδωσα 1441 euro cash αν πατε να δειτε ποσο κοστιζει στην αμερικη θα καταλαβετε! ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!!! 1593$ http://www.brianmooreguitars.com

                               ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ?
        Αγοραστε το οργανο που σας αρεσει αλλα ψαχτε,παιχτε,
    ακουστε,δειτε χρεισημοποιηστε δηλ ολες τις αισθησεις (τωρα πια το εμποριο ειναι ελευθερο δεν υπαρχουν αντιπρωσοποιες-καταστηματα ο καθενας φερνει οτι του αρεσει, σημαντικο!!!)
             Απολαυστε το θειο δωρο της μουσικης χωρις να εξεταζετε το αν καποιος ειναι κλεφτης η οχι (ναι ο Νακας ειναι κλεφτης!). Αν ειναι μη πας να ψονισεις απο αυτον! ΑΠΛΟ!


                                Καλη διασκεδαση!
    sotriani


    Άμα προσέξεις κάποιες συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ μέσα θα δεις ότι στην Αγγλία είναι πολύ φθηνές οι les paul σε σχέση με την Ελλάδα.

    Και εγώ απορώ σε γ**ώτο:
    Γιατί να πάρω τη Les Paul των 4500 Euro και να μείνω ταπί και να μην πάρω την ίδια les paul με 3.000 Ευρώ και τα άλλα να τα δώσω στους φτωχούς.
  • #73 από D@ve Murray στις 02 Nov 2002
  • Giwrgo mporw na pw oti oi apopseis sou einai kai tha einai rizospastikes kai panw apo ola efarmosimes....
  • #74 από Lord-George στις 02 Nov 2002
  • Έτσι δεν είναι ρε Dave?

    Γιατί δηλαδή να τα πάρει τα 1500 το bon studio για τα τσεπώσουν κάποια κεφάλια και να μην τα πάρει ένας που τα έχει πραγματικά ανάγκη.
    Εδώ εγώ πήγα με όλη τη καλή διάθεση και ενώ γνωρίζουν ότι θα μου πάρουν 700.000 για τη Studio, ούτε καν μου τη δίνουν να τη πιάσω!!!
    Και μετά μου λένε θα σου δώσω μια καλή  που την έχω στην αποθήκη..
    Ε ΠΩΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΦΤΑΚΟΣΙΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΕΝΩ ΔΕ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΩ???????????????? >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
  • #75 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 02 Nov 2002
  • Καλα απο τον κλεφτη το Νακα τωρα πηγατε στον υπερλησταρχο Μπονφιλακη!!! Αυτα ειναι! Εκει δουλευα ξερεις και... γ***** τα! Ασε καλυτερα να μην ανοιξουμε θεμα για το Bon Studio!

    -θελετε να σας τα παρουμε???
    -...
    -ελατε στο bon studio ανοιξαμε και σας περιμενουμε!

    τι να λεμε τωρα?
Σελίδες: