Αποστολέας Θέμα: Ηχεια - Ρευμα - Συνδεσμολογια για RACK ΚΙΘΑΡΑΣ  (Αναγνώστηκε 6054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sirhc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπερα σε ολους     :)
Εχω μπει στην διαδικασια και φτιαχνω ενα Rack.
Μεχρι στιγμης ο εξοπλισμος ειναι (ολα σε rack μορφη) :

1) Korg Tuner
2) BBE Maximizer
3) Marshall JMP-1 (preamp1)
4) Mesa Boogie Studio Pre (preamp2)
5) Rocktron Xpression (Effects unit) - Rocktron Midi mate (controller)
6) Mesa Boogie 20/20 (power amp)

Το στυλ μουσικης που παιζω ειναι κι'απ τις 2 σχολες ηχου : Pink Floyd,Andy Timmons,Satriani, S.R.V, John Mayer ..
Γενικοτερα λιγο απ'ολα , εξ'ου και οι 2  pre-amp.
Απο κιθαρες εχω μια strat και μια αλλη με διπλους.

A ) HXEIA- ΚΑΜΠΙΝΕΣ
 
Ο τελικος δινει 2 x 8Ω ή 4 x 4Ω .
 Χρειαζομαι 2 καμπινες οι οποιες σε συνδιασμο με τα watt του τελικου, να μου δινουν ΓΕΜΑΤΟ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΗΧΟ σε νορμαλ εντασεις (ν'ακουω καλα το συστημα μου αλλα να μην ενοχλω παραλληλα εμενα και τους γειτονες).
 Θα'θελα επισης, ο,τι χανω σε bottom end (λογω των EL84) να το κερδισω απ'τα ηχεια μου.
Επειδη διαβασα πολλα πραγματα γυρω απ'το θεμα , κατευθυνομαι στα Eminence (γιατι σαν εταιρια,βγαζει ηχεια που ''ακουν καλα απο χαμηλά'' ) και ιδιαιτερα στα Texas Heat .
 Απο θεμα ηχου φαινεται να με καλυπτουν στα παντα.
Αλλα απο θεμα watt ,ειναι 150w το καθενα.Ενω ο τελικος μου δινει 20 watt ανα ηχειο.
 Επειδη διαβασα οτι συνηθως προτιμαται,τα watt του ηχειου να ειναι 3 x τα watt του τελικου, σημαινει οτι πρεπει να βρω κατι,στις τεχνικες προδιαγραφες των Τexas heat αλλα στα 60-70 watt ανα καναλι.
 
Υπαρχουν καποιες ετοιμες καμπινες στο εμποριο που να μου κανουν την δουλεια συμφωνα με ολα οσα προαναφερθηκαν ?
     συνεχιζεται....
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/09, 20:28 από Sirhc »

Αποσυνδεδεμένος Sirhc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
... συνεχεια ..

Β) ΡΕΥΜΑΤΑ

Καποιες απ'τις συσκευες ειναι Αμερικανικες,καποιες Αγγλικες και καποιες Ελληνικες.
 Διαβασα οτι ο καλυτερος τροπος για να μετατρεψω το Αμερικανικο ρευμα σε Ελληνικο ειναι το
VARIAC : http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=85#
 Επειδη ειναι παρα πολυ σημαντικο για μενα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΕ ΜΟΡΦΗ RACK, μπορω να βρω κατι τετοιo σε rack μορφη ?
 Δευτερον,επειδη ολα αυτα θα πρεπει να τα προστατεψω απο τα τα προβληματα της ΔΕΗ,θα χρειαστω ενα Power Conditioner απ'ο,τι διαβασα.Ποιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο για τα λεφτα του ?
 Τελος,θα χρειαστω κατι αλλο περα απ'το Power Conditioner,για τη προστασια του συστηματος μου?
 
...συνεχιζεται..
 

 

Αποσυνδεδεμένος Sirhc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
... συνεχεια ..

Γ) ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ

Καποια στιγμη εχω σκοπο να παρω ενα looper-switcher -router για να μπορω να βαλω και καποια πεταλακια στο συστημα,ν'αλλαζω καναλια στους pre-amp ,να διαλεγω αναμεσα σε pre-amps   κ.τ.λ.
 Σκεφτομαι την Axess electronics και συγκεκριμενα το : http://www.axess-electronics.com/sc/RX2-Rack-Router-Switcher-Coming-Soon-p-161471.html ,μιας και αργοτερα θα παρω μαλλον και το foot controller της ιδιας εταιριας για να υπαρχει ΑΨΟΓΗ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ και να μην παρατηρησω την σιχαμερη καθυστερηση - LAG μεταξυ των preset κ.τ.λ.
(Δεν θελω ποτε και με τιποτα να βιωσω κατι τετοιο, γι'αυτο και προτιθεμαι να δωσω κατι παραπανω γι'αυτο,παρολο που δεν μου περισσευουν τα λεφτα..)
 
To θεμα ειναι οτι επειδη δεν θα τα παρω τωρα αυτα,
υπαρχει καποιος εναλλακτικος τροπος ωστε να τα συνδεσω ολα μαζι αλλα να μπορω να επιλεγω μεταξυ των 2 pre amp οταν παιζω?Να παρω καποιο looper του Jam ας πουμε?
 
Να σημειωσω οτι,το ΒΒΕ θα μπει στην λουπα του Marshall JMP-1,γιατι θα παιζουν πακετο αυτα τα 2.
 
Για ολα τα υπολοιπα δεν ξερω τιποτα οσον αφορα την συνδεση μεταξυ τους.
Το μονο που ξερω ειναι οτι θελω να τα συνδεσω ολα μεταξυ τους σωστα και το συστημα μου να παιζει στερεο..


Αποσυνδεδεμένος Sirhc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειλικρινα εχω μεγαλη αναγκη την βοηθεια οσων εχουν σχεση με το αντικειμενο.
Οποιοσδηποτε γνωριζει και μπορει να βοηθησει, ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτος να το κανει ! 
Ευχαριστω εκ των προτερων,
Χρηστος.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Φίλε Χρήστο,

Καταρχάς συγχαρητήρια για το πολύ ωραίο σύστημα που έχεις φτιάξει.. Στα επιμέρους τώρα, θα σου μιλήσω όχι από τεχνικής πλευράς (γιατί μερικές ερωτήσεις που κάνεις απαιτούν γνώσεις ηλεκτρονικής) αλλά με βάση την εμπειρία μου στα rack..

Όπως θα έχεις καταλάβει και από τη δική σου έρευνα, τα Εminence είναι ηχεία με σχετικά μικρή απήχηση σε σχέση με τα Celestion.. Ως εκ τούτου είναι λίγο δύσκολο να βρεις μια καμπίνα που να έχει (60W, 2Χ8Ω, και τα Eminence που θες) και από ένα γρήγορο search που έκανα (και μερικές ερωτήσεις σε κάποιους φίλους) δεν βρήκα κάτι.. Εν πάσει περιπτώσει, θα σου πρότεινα να μην κοιτάς μόνο προς Eminence μεριά γιατί όπως βλέπεις τα περιθώρια στενεύουν.. Φαντάζομαι ότι την απόφαση για τα Eminence την έχεις πάρει επειδή διάβασες κάποιες κριτικές.. Καλύτερα θα ήταν να πάρεις το rack σου και να ακούσεις μερικές καμπίνες.. Ξέρω ότι είναι λιγάκι δύσκολο αλλά αξίζει.. Επίσης, αν μπορείς, απέφυγε το λάθος που έκανα εγώ.. Μην πάρεις 1 καμπίνα μόνο.. Αφού έχεις αποφασίσει ότι θέλεις να παίξεις στερεοφωνικά κυνήγα το για 2.. Δύο 2Χ12 + στερεοφωνική εικόνα νομίζω ότι θα σου δώσουν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από μία 4Χ12 σπλιταρισμένη.. Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, εγώ αν είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα, θα ξεκινούσα καταρχάς να δω ποιες καμπίνες "κουμπώνουν" παραδοσιακά με τον τελικό μου και ποιες καμπίνες προτείνει ο κατασκευαστής.. Επειδή, εδώ υπάρχει ο παράγοντας $Mesa$ τα πράγματα δυσκολεύουν.. Όμως οι Mesa καμπίνες παίζουν με V30 ή V60 οπότε στη θέση σου, θα άφηνα τα Eminence και θα κοίταζα για Celestion..

Για τους μετασχηματιστές που αναφέρεις, όντως οι ελκυστικές αμερικανικές τιμές κρύβουν ένα τεράστιο πρόβλημα.. Τα διαφορετικά ρεύματα.. Σε rack μορφή μετασχηματιστής δεν γνωρίζω αν υπάρχει, διότι συνήθως βγαίνουν κάτι "γομάρια" τα οποία είναι ασήκωτα από μόνα τους.. Απ' όσο γνωρίζω όμως το μέγεθος του μετασχηματιστή είναι ανάλογο του wattage του, οπότε πρόβλημα λογικά θα έχεις για τον τελικό ή/και τον προενισχυτή σου.. Για τα άλλα rack units, οι μετασχηματιστές τους είναι μικροκατασκευές.. Τώρα, αν και το power conditioner κρίνεται επαρκές, ένα power conditioner/voltage regulator αποτελεί την απόλυτη προστασία.. Κλασική "δύναμη" εδώ είναι η Furman..

Για τη συνδεσμολογία, οποιοδήποτε rack unit που προσφέρει πολλές λούπες κάνει τη δουλειά που το θες.. Απλά εδώ θα πρέπει να προσέξεις τα bandwidths των loops γιατί αυτά ξεχωρίζουν ένα καλό από ένα μέτριο loop switcher.. Επειδή και εγώ θέλω να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες μιας τέτοιας διασύνδεσης, κοιτάζω προς το Voodoo Lab GCX μεριά, το οποίο είναι σε αρκετά ελκυστική τιμή για αυτά που προσφέρει..

Αν δεν κάνω λάθος, ο JMP-1 είναι midi-controllable, πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να τον ελέγχεις από ένα midi foot-controller.. Αν θέλεις κάτι quick'n'dirty μέχρι να πάρεις το switcher θα σου πρότεινα το FCB1010 της Behringer το οποίο στα € 100 θα σου αλλάζει και τα patches του preamp σου και τα εφφέ του Rocktron (δεν θα σου ελέγχει βέβαια τα non-midi controllable units όπως τα πετάλια σου, εκτός αν κάνεις mod-ες με τα relay switchers του Behringer).. Όταν με το καλό πάρεις το loop switcher, μετά μπορείς να το μεταπωλήσεις σε καλή τιμή γιατί "πουλάει" αρκετά και στα μεταχειρισμένα.. Πάντως το lag μεταξύ των αλλαγών στα patches πολλές φορές μπορεί να επικαλυφθεί με διάφορες τεχνικές anti-spillover και λοιπά.. Πάντως αν το ίδιο το Rocktron "παράγει" αυτά τα lags μου φαίνεται δύσκολο έως ακατόρθωτο να τα εκμηδενίσεις με ένα loop switcher ή ένα Midi controller..


Αποσυνδεδεμένος Sirhc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστω faser για τις πληροφοριες που μου εδωσες.
Οσον αφορα το rack.. o λογος που κατεληξα σ'αυτη την κινηση ηταν ο ιδιος με την υπογραφη σου  ;)

Για τις καμπινες εννοειται,οπως ειπα και πιο πανω,οτι θα ειναι 2,αφου θα παιζει στερεο το συστημα.
 Για τα celestion δεν το σκεφτομαι μιας και θελουν αρκετη ενταση για ''να ακουσουν'' σε σχεση με τα eminence.
Συν το γεγονος,οτι ηχεια τυπου V30 κ.τλ δεν κανουν για τον ηχο που ψαχνω και παιζω..
Θα το ψαξω παντως γι'αυτο που ειπες, περι προτεινομενης καμπινας απο την Mesa.

Οποτε,για μετασχηματιστες τυπου VARIAC σε rack μορφη δεν γνωριζεις κατι..
Οσον αφορα τα power conditioner/voltage regulator της Furman, ποιο θα προτεινες συγκεκριμενα ?

Για την συνδεσμολογία,αυτο που εννοω ειναι οτι, μεχρι να παρω το rack unit που προσφέρει πολλές λούπες, μηπως μπορω να βολευτω με καποιο κλασσικο loop πεταλακι τυπου double bypass looper,ωστε στην λουπα 1 να μπει ο studio pre και στη λουπα 2 ο JMP1
και να μπορω να επιλεγω οποιον θελω ''on the fly''  την ωρα που παιζω ?

Τελος, οσον αφορα για το Behnriger που ειπες,δεν το χρειαζομαι.
Εχω ηδη το midi mate σαν foot controller και αυτο θα χρησιμοποιω μεχρι να παρω κατι καλυτερο..  ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Οποτε,για μετασχηματιστες τυπου VARIAC σε rack μορφη δεν γνωριζεις κατι..

Δυστυχώς όχι.. :(
Οσον αφορα τα power conditioner/voltage regulator της Furman, ποιο θα προτεινες συγκεκριμενα ?

Εγώ έχω αυτό αλλά είναι μόνο power conditioner.. Μέχρι στιγμής (χτυπάω ξύλο :)) δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα και γι'αυτό δεν κοιτάω ακόμα για PC/VR.. Αν αγόραζα κάτι σήμερα όμως, μια επιλογή μου θα ήταν αυτό.. Βέβαια δεν έχω κάνει καθόλου έρευνα αγοράς και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο άλλο καλύτερο από άποψη value/money.. 
Για την συνδεσμολογία,αυτο που εννοω ειναι οτι, μεχρι να παρω το rack unit που προσφέρει πολλές λούπες, μηπως μπορω να βολευτω με καποιο κλασσικο loop πεταλακι τυπου double bypass looper,ωστε στην λουπα 1 να μπει ο studio pre και στη λουπα 2 ο JMP1
και να μπορω να επιλεγω οποιον θελω ''on the fly''  την ωρα που παιζω ?

Ένα απλό A/B switch που να "αντέχει" high voltages σαν και αυτό (SE-SWB Unbuffered Switch Box) είναι ότι πρέπει.. Απλά όπως καταλαβαίνεις, δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις λούπες των προενισχυτών σου για να συνδέσεις παράλληλα τα πολυεφφέ σου, αλλά όπως είπες και εσύ θα είναι μια προσωρινή λύση..
Τώρα το είδα αυτό και θα ήθελα να προσθέσω κάτι.. Για το bottom end που λες ότι χάνεις λόγω EL34, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να αγοράσεις και ένα eq 30κάναλο.. Δεν θα πιστεύεις τους πόσους διαφορετικούς ήχους μπορείς να πάρεις από ένα ενισχυτή αν του προσθαφαιρείς συχνότητες με ένα eq.. Θα γνωρίζεις ότι η σειρά Mark της Boogie χρωστάει ένα μεγάλο μέρος της φήμης της, στα 5 post-eq sliders που έχουν οι Mark στο μπροστά panel τους.. Επειδή οι προενισχυτές σου δεν έχουν αυτά τα sliders, το eq στη λούπα κάνει αυτή τη δουλειά.. Ειδικά αν μπορέσεις και αγοράσεις κανένα μοντέλο που να είναι midi-controllable θα μπορείς με την αλλαγή ενός preset να αλλάζεις και patch preamp και patch effect και patch eq.. Με αυτό τον τρόπο, όταν θέλεις να παίξεις κάτι Satrianικό - οπότε θέλεις το lushness των EL34 - θα έχεις ουδέτερο το eq και μετά όταν θέλεις να παίξεις κάτι πιο heavy θα προσθέτεις μπάσα από το eq.. Βέβαια επειδή όσοι γνωρίζουν από rack θα συμφωνήσουν ότι πάντα θέλεις ένα rack unit ακόμη, το eq δεν είναι "ένα rack unit ακόμη" αλλά ένα σημαντικό εργαλείο ήχου..

Αποσυνδεδεμένος Sirhc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Faser ,
καποιο απλο a/b switch σαν κι'αυτο http://www.jampedals.com/index.php?page=a-b-box&hl=el_GR δεν κανει ?
Πρεπει να ειναι οπωσδηποτε high voltage σαν το Artec δηλ. ?

Eπισης,
To προβλημα ειναι ΠΩΣ θα συνδεσω τα 2 pre-amp με το Rocktron.
Διαβασα τα manual και των 3.
Στο boogie λεει να χρησιμοποιησω το ενα απ'τα 2 outputs R or L.
Προφανως το ιδιο συμβαινει και στο JMP1.
Το θεμα ειναι στο Rocktron το οποιο εχει 2 INPUTS απο πισω και λεει :

1) RIGHT CHANNEL INPUT jack
    This standard ¼" mono jack provides input to the right channel of the Xpression.
    When using only one input (mono), this jack should be used.

2) LEFT CHANNEL INPUT jack
    This standard ¼" mono jack provides input to the left channel of the Xpression.
    When using only one input (mono), this jack should NOT be used.

Δηλ. δεν μπορω να κουμπωσω ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 προενισχυτες πανω ?
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/09, 20:07 από Sirhc »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Faser ,
καποιο απλο a/b switch σαν κι'αυτο http://www.jampedals.com/index.php?page=a-b-box&hl=el_GR δεν κανει ?
Πρεπει να ειναι οπωσδηποτε high voltage σαν το Artec δηλ. ?

Αν και δεν είμαι σίγουρος αν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με το switch που αναφέρεις, θα πρότεινα να μην το ρισκάρεις.. Το high voltage A/B switch είναι μια δοκιμασμένη λύση και είναι στα ίδια λεφτά ;)..
Eπισης,
To προβλημα ειναι ΠΩΣ θα συνδεσω τα 2 pre-amp με το Rocktron.
Διαβασα τα manual και των 3.
Στο boogie λεει να χρησιμοποιησω το ενα απ'τα 2 outputs R or L.
Προφανως το ιδιο συμβαινει και στο JMP1.
Το θεμα ειναι στο Rocktron το οποιο εχει 2 INPUTS απο πισω και λεει :

1) RIGHT CHANNEL INPUT jack
    This standard ¼" mono jack provides input to the right channel of the Xpression.
    When using only one input (mono), this jack should be used.

2) LEFT CHANNEL INPUT jack
    This standard ¼" mono jack provides input to the left channel of the Xpression.
    When using only one input (mono), this jack should NOT be used.

Δηλ. δεν μπορω να κουμπωσω ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 προενισχυτες πανω ?

Αν θέλεις κάτι τέτοιο τότε πρέπει να κοιτάξεις προς ABY switchers.. H Morley βγάζει κάποια τέτοια αν και δεν νομίζω ότι είναι true bypass.. Με ένα ABY switcher, θα βάλεις καταρχάς τη κιθάρα σου στο input του switcher και στα 2 (ας το πούμε) κανάλια Α και Β, θα συνδέσεις τους δύο προενισχυτές.. Επειδή θέλεις να βάλεις και το Rocktron να συνδέεται και με τους 2 προενισχυτές, θα πρέπει να φτιάξεις 2 διαφορετικά κανάλια.. Το πρώτο σου κανάλι θα φεύγει από το L output του JMP-1 και μέσω L-inputs, L-outputs των ΒΒΕ και Rocktron θα καταλήγει στο L-input του Boogie.. To δεύτερο σου κανάλι θα φεύγει από το R output του Studio Pre και μέσω R-inputs, R-outputs θα καταλήγει στο R-output του Boogie.. Μετά θα πάρεις το L-input του JMP-1 και το R-input του Studio Pre και θα τα συνδέσεις στα A και Β βύσματα του ABY switcher.. Πολύ καλώδιο (άρα μεγαλύτερες απώλειες σήματος και επιπλέον μόνο σειριακή συνδεσμολογία) αλλά τουλάχιστον θα μπορείς να εκμεταλλευτείς το Rocktron και με τους 2 προενισχυτές..

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρίξτε και οι δυο σας μια ματιά στο http://www.rjmmusic.com/rg16.php & στο http://www.rjmmusic.com/effectgizmo.php ...

@ faser: Κοιτά για αυτό το Voltage Regulator http://www.furmansound.com/product.php?div=03&id=P-1400ARE γιατί το άλλο που μας έδειξες είναι για 120 Volt…

Για Furman International Power Conditioners, οι σειρές είναι:
http://www.furmansound.com/product.php?div=03&id=ClassicSeries_Export
http://www.furmansound.com/product.php?div=03&id=MeritXSeriesE
http://www.furmansound.com/product.php?div=03&id=AC-210E
 
Αυτά τα ολίγα για την ώρα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος evans

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Faser ,
καποιο απλο a/b switch σαν κι'αυτο http://www.jampedals.com/index.php?page=a-b-box&hl=el_GR δεν κανει ?
Πρεπει να ειναι οπωσδηποτε high voltage σαν το Artec δηλ. ?

Eπισης,
To προβλημα ειναι ΠΩΣ θα συνδεσω τα 2 pre-amp με το Rocktron.
Διαβασα τα manual και των 3.
Στο boogie λεει να χρησιμοποιησω το ενα απ'τα 2 outputs R or L.
Προφανως το ιδιο συμβαινει και στο JMP1.
Το θεμα ειναι στο Rocktron το οποιο εχει 2 INPUTS απο πισω και λεει :

1) RIGHT CHANNEL INPUT jack
    This standard ¼" mono jack provides input to the right channel of the Xpression.
    When using only one input (mono), this jack should be used.

2) LEFT CHANNEL INPUT jack
    This standard ¼" mono jack provides input to the left channel of the Xpression.
    When using only one input (mono), this jack should NOT be used.

Δηλ. δεν μπορω να κουμπωσω ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 προενισχυτες πανω ?


Έχω το Xpression και πιστεύω, χωρίς να το έχω δοκιμάσει, ότι μπορείς να συνδέσεις και τους 2 προενισχυτές, έναν στο L και έναν στο R.
"When using only one input(mono), this jack should NOT be used." Σύμφωνα με αυτό, νομίζω ότι επειδή εσύ δεν θα έχεις συνδεδεμένο "only one input", αλλά στο ένα το JMP και στο άλλο το Studio, μπορείς να το κάνεις. Απλά θα δουλεύει σαν 2 mono κανάλια, που στο L π.χ. θα περνάει το JMP και στο R το Studio.

Υ.Γ. Σου ξαναλέω ότι δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά πιστεύω ότι θα δουλεύει...


Αποσυνδεδεμένος Sirhc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Nα κανω αλλη μια ερωτηση για το FURMAN :

Aν εχει 10 οutputs το FURMAN και εγω χρειαζομαι 11-12 , μπορω να βαλω σε καποιο απ'τα 1 εως 10 οutputs του FURMAN κατι σαν πολυμπριζο ωστε να χωρεσουν ακομα 1-2 συσκευες παραπανω?

Δηλαδη να επεκτεινω στην ουσια κατα ενα με δυο οutput παραπανω το FURMAN ? ...με την πρυποθεση παντα οτι ειμαι μεσα στο ανεκτο-maximum οριο ρευματος που ''σηκωνει'' γενικα το furman..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Ναι, μπορείς να το κάνεις.. Για την ακρίβεια αυτή είναι η πιο βολική λύση αφού αν συνδέσεις τα καλώδια των rack units ένα-ένα κατευθείαν πάνω στο Furman, θα πρέπει να τοποθετήσεις τα rack units στο ράφι εκείνο της rackιέρας που να φτάνει το καλώδιο τους μέχρι το Furman (δεδομένου ότι σε 99% των περιπτώσεων το Furman μπαίνει πάνω-πάνω και κάποια rack units έχουν μακρύ καλώδιο, άλλα κοντό καλώδιο, κλπ.).. Αν βάλεις όμως 2-3 πολύπριζα διαφορετικών μηκών, δεν θα έχεις αυτό το πρόβλημα αυτό, γιατί αν δεν φτάνει το καλώδιο του X rack unit στο 1ο πολύπριζο, θα φτάνει στο 2ο ή στο 3ο, κ.ο.κ.. Επίσης, όσα Furman έχω δει, έχουν τον αμερικάνικο τύπο υποδοχής, οπότε θέλεις ένα αντάπτορα για να τοποθετήσεις το καλώδιο (εκείνο δηλαδή που μπαίνει σε μια πριζα σουκο) που χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα στη αμερικάνικου τύπου υποδοχή του Furman.. Οπότε πρέπει να πάρεις X αντάπτορες όπου X είναι ο αριθμός των rack units.. Με τα πολύπριζα παίρνεις 2-3 αντάπτορες και τελειώνεις.. Προσωπικά έχω 2 πολύπριζα (ένα 10κάρι και ένα 5άρι) και είμαι ευχαριστημένος.. Φυσικά το πρόβλημα που ανέφερες και εσύ (αριθμός rack units > αριθμός υποδοχών Furman) συνηγορεί στη χρήση πολύπριζων, οπότε go ahead.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Sirhc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστω Faser  ;)
Πολυ ωραια.
Να ρωτησω 2-3 πραγματακια ακομα :

α) Τα πολυμπριζα πρεπει να ειναι καποιας ''ποιοτητας'' ή αγοραζω χυμα (Πλαισιο,μαγαζια με ηλεκτρολογικα κ.τ.λ) ?

β) Υπαρχουν πολυμπριζα που να εχουν ετοιμη την ακρη τους σε αρσενικό IEC ? (IEC λεγονται οι υποδοχες που εχει το Furman,το οποιο εχει θυληκες βεβαια)
    Αν απλα,παρω πολυμπριζο και του βαλω ανταπτορακι,απο σουκο --> ΙEC ,
    σκεφτομαι οτι θα ειναι λιγο γκουμουτσα η κατασταση πισω απ'το Furman και ισως, οχι τοσο εργονομικο..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
11872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/05, 23:05
από Gabriel6th
Rack Effects...???????

Ξεκίνησε από Petrucci Τα καλύτερα...

15 Απαντήσεις
6096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/05, 01:07
από Johnie Darko
New Rack...

Ξεκίνησε από Status Seeker Ενισχυτές

22 Απαντήσεις
7872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 00:34
από Jezus
Ηχεια

Ξεκίνησε από rpt Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 01:06
από rpt
Rack set up or...

Ξεκίνησε από Panagiotisrx7 « 1 2 » Ενισχυτές

32 Απαντήσεις
10601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 10:17
από jabarlee
10 Απαντήσεις
6501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 00:23
από Βραζίλης
17 Απαντήσεις
10886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/08, 00:20
από BluesMe
3 Απαντήσεις
2510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 15:02
από jim.ni
22 Απαντήσεις
8409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/13, 22:07
από Spyros Delta
19 Απαντήσεις
7453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/14, 01:03
από Jezus