Αποστολέας Θέμα: Τι ηχεία χρειάζομαι;  (Αναγνώστηκε 4099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paloukwths

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι ηχεία χρειάζομαι;
« στις: 14/01/11, 18:53 »
Λέω να ξεκινήσω να ηχογραφώ τον εαυτό μου στο σπίτι κι έτσι σχεδιάζω να αγοράσω ένα usb audio interface. Όμως απ ότι γνωρίζω δεν μπορώ να έχω καλά αποτελέσματα με τα σάπια ηχεία του υπολογιστή μου οπότε θα πάω και για καινούργια ηχεία. Δεν ξέρω όμως αν τα ηχεία πρέπει να συνδεθούν στο pc ή στο audio interface. Σε κάθε περίπτωση τα ηχεία πρέπει να είναι παθητικά ή αυτοενισχυόμενα; Επίσης αν είναι εύκολο να μου προτείνετε κάποιες επιλογές σε χαμηλή τιμή (περίπου 50 ευρώ) καθώς δε θέλω καμιά τρελή ποιότητα και δεν έχω και τα λεφτά για studio monitors.
Everyone I know is either dead or in prison

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τι ηχεία χρειάζομαι;
« Απάντηση #1 στις: 14/01/11, 19:28 »
Τα ηχεια προφανως θα τα συνδεσεις πανω στην καρτα ηχου κι οχι στο PC. Μαλιστα θα ηταν καλο να απενεργοποιησεις μεσω του BIOS τη καρτα ηχου που εχει η μητρικη καρτα ( και φανταζομαι πως χρησιμοποιουσες τοσο καιρο ).

Με 50€ παλι στην ιδια κατηγορια ηχειων που εχεις ηδη θα "πεσεις". Μη παρεις νεα ηχεια. Προτεινω να βαλεις αλλα 20-30€ και να παρεις ενα καλο ζευγαρι ακουστικα για να εχεις τουλαχιστον ενα υποτυπωδες καλο ηχο στις ηχογραφησεις ( δε μιλαω καν για μιξεις με ακουστικα )!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος paloukwths

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ηχεία χρειάζομαι;
« Απάντηση #2 στις: 14/01/11, 21:20 »
Δηλαδή για ένα αξιοπρεπές σετ ηχεία πόσα λεφτά χρειάζονται; Προτιμώ τα ηχεία γιατί είναι πιο ξεκούραστα και άνετα. Αν η τιμή τους όμως ξεφεύγει πολύ τι ακουστικά μου προτείνεις στο ποσό περίπου  που είπες;;
Everyone I know is either dead or in prison

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ηχεία χρειάζομαι;
« Απάντηση #3 στις: 14/01/11, 21:36 »
τουλάχιστον τα διπλάσια μη σου πω πιο ρεαλιστικά, τριπλάσια από το ποσό που διαθέτεις...και μιλάμε για αξιοπρεπή όχι πολύ καλά
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Τι ηχεία χρειάζομαι;
« Απάντηση #4 στις: 14/01/11, 21:41 »
Φιλε παλουκωτή, αν θελεις πραγματικά αξιοπρεπή και τίμιο ήχο απο ηχεία,αν παραβλέψεις :
την ακουστική του χώρου (κόστος ανεκτίμητο ;D ),
τα καλώδια (60+),
την κάρτα ήχου (90+)
τότε πάς ειτε σε παθητικα ηχεια αλλα με ξεχωριστό ενισχυτή ή οπως ειπες σε αυτοενισχυόμενα (η φθηνότερη/καλύτερη λύση αναλογικά)  τοτε δεν μπορεις να ξεφύγεις κάτω απο 200ε.μιλαω για κόστη ενος σεταπ που αφορά καθαρά και μόνο ηχογραφήσεις και γνώσεις υπνοδωματίου,χωρις να θέλω να υποτιμήσω ή να παρεξηγήσω οποιον κάνει ή θέλει να το κάνει αυτό.   



φιλική συμβουλή!   αν σκεφτεσαι να το κανεις πιο πολύ για να δεις τι παίζει και όχι επειδή το έχεις καψούρα το θεμα --ηχογράφηση--  παίρνεις ενα καλο ζευγάρι ακουστικά και σου μένει και προίκα αν δεν σου κάτσει το σπιτικο ρεκ!

π.χ
http://www.thomann.de/gr/akg_k271_mkii.htm
 or
http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_dt770_pro80_ohm.htm


μην λυπηθείς τα λεφτά για τέτοια ακουστικά
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος paloukwths

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ηχεία χρειάζομαι;
« Απάντηση #5 στις: 15/01/11, 16:28 »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα λίγο με τα κοστολόγια οπότε η αγορά μάλλον θα καθυστερήσει... Μια διευκρίνηση ακόμη... Τι παραπάνω θα μου προσφέρουν τα ακουστικά που μου πρότεινε ο korgy σε σχέση με ηχεία της ίδιας περίπου τιμής όπως αυτό πχ http://www.thomann.de/gr/maudio_av40_studiophile.htm
Ρωτάω για να καταλάβω τι ακριβώς παίζει με την ποιότητα του ήχου αφού όπως θα παρατηρήσατε είμαι άσχετος με αυτά τα θέματα...
Everyone I know is either dead or in prison

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τι ηχεία χρειάζομαι;
« Απάντηση #6 στις: 15/01/11, 16:47 »
Ξεκινωντας απο το πιο απλο! Το συχνοτικο ευρος!

Τα ηχειακια που ειδες εχουν ευρος απο 85Hz-20kHz ( ονομαστικο κιολας γιατι δε νομιζω πως με 4" woofer φτανει τοσο κατω συχνοτικα ) ενω τα ακουστικα της AKG 16Hz-28kHz!

Αν υποθεσεις πως το ανθρωπινο αυτι εχει σε ιδανικες συνθηκες ( και ιδανικη ηλικια ) ευρος 20Hz-20KHz, τοτε καταλαβαινεις για ποιο λογο τα ακουστικα εν προκειμενω ειναι καλυτερα απο τα ηχειακια!

Εξαλλου τα συγκεκριμενα ηχεια ανηκουν στην κατηγορια desktop reference monitor που προφανως δεν εχουν καμια σχεση με τα κλασσικα nearfield monitors που θα μπορουσε να ειχε ενας μεσος χρηστης στο δωματιο του!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος paloukwths

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ηχεία χρειάζομαι;
« Απάντηση #7 στις: 15/01/11, 21:14 »
Ευχαριστώ και πάλι freemind. Μάλλον θα ψάξω να βρω τίποτα σε μεταχειρισμένο μπας και γλιτώσω κανά ευρώ :-\
Everyone I know is either dead or in prison

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τι ηχεία χρειάζομαι;
« Απάντηση #8 στις: 17/01/11, 11:09 »
Δε θα σου προτεινα να αγορασεις μεταχειρισμενα ηχεια monitors.

Ακομα και να εμπιστευτεις τον πωλητη πως δεν εχουν "παιξει" πολλες ωρες, δεν εχουν υποστει αρκετες πιεσεις απο dB, δεν εχουν δεκτει τονους νικοτινης απο καπνο τσιγαρων ( η νικοτινη γενικα ειναι καταστροφικη για το συνολο των μηχανηματων ηχου )...ποτε δε θα εισαι σιγουρος πως οντως το προϊον που παιρνεις μεταχειρισμενο θα ειναι εξισου καλο με την αρχικη αγορα του!

Ιδιαιτερα σε τοσο χαμηλες τιμες, που τα υλικα κατασκευης απο το εργοστασιο δεν εναι και τοοοσο καλα, οποιαδηποτε χρηση ή υπερ-χρηση του προϊοντος, μπορει να αλλοιωσει δομικα του μερη ( κωνος, σασι, κλπ ) και να το κανει ακαταλληλο για σωστη ακροαση μουσικης!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηχεια

Ξεκίνησε από rpt Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 01:06
από rpt
10 Απαντήσεις
9745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 11:20
από LILAKI
17 Απαντήσεις
10850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/08, 00:20
από BluesMe
5 Απαντήσεις
4288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:29
από zebric
12 Απαντήσεις
4389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/09, 17:23
από Jezus
10 Απαντήσεις
8263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 20:17
από groovymood
12 Απαντήσεις
7768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/10, 15:52
από freemind
13 Απαντήσεις
4016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/11, 12:10
από ibanezbass
ενεργα ηχεια

Ξεκίνησε από RON14 Πλήκτρα

3 Απαντήσεις
16527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 21:50
από freemind
8 Απαντήσεις
3044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 14:13
από downfall