Αποστολέας Θέμα: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents  (Αναγνώστηκε 13318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« στις: 21/01/15, 12:46 »
Απο το in.gr :

Παράθεση
Αθήνα
Απορρίφθηκε από την ελληνική δικαιοσύνη το αίτημα ασφαλιστικών μέτρων που είχε υποβάλλει η εταιρεία ΑΕΠΙ (Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας), απαιτώντας από τους παρόχους να μπλοκάρουν την πρόσβαση σε υπηρεσίες torrent.

Σύμφωνα με τη δικαστική απόφαση (αριθμός 13478/22 Δεκ. 2014) όπως τη δημοσιεύει το void.gr, το δικαστήριο έκρινε ότι το αίτημα της ΑΕΠΙ παραβιάζει την αρχή της αναλογικότητας, είναι δηλαδή υπερβολικό μέτρο.

Επιπλέον, με τα μέτρα που ζητούσε η ΑΕΠΙ θα καταστέλλονταν «όχι μόνο παράνομες αλλά και νόμιμες πράξεις», δεδομένου ότι η τεχνολογία torrent επιτρέπει την ανταλλαγή όχι μόνο πειρατικών ταινιών και μουσικής αλλά και νόμιμων αρχείων.

Τα αιτούμενα μέτρα κρίθηκε έτσι ότι παραβιάζουν την ελευθερία της πληροφόρησης, το δικαίωμα συμμετοχής στην κοινωνία της πληφορορίας και το απόρρητο της επικοινωνίας.

Ακόμα, το δικαστήριο σημειώνει ότι τα αιτούμενα μέτρα δεν πληρούν το «κριτήριο της καταλληλότητας» επειδή απλούστατα δεν θα ήταν αποτελεσματικά: οι υπηρεσίες torrent που υπήρχαν στη «μαύρη λίστα» της ΑΕΠΙ, όπως το δημοφιλές Pirate Bay, λειτουργούν πλέον σε διαφορετικές διαδικτυακές διευθύνσεις (IP) και θα παρέμεναν προσβάσιμοι για τους χρήστες.

Ακόμα, το αίτημα της ΑΕΠΙ κρίθηκε ότι παραβιάζει τον Χάρτη Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της ΕΕ. Συγκεκριμένα, παραβιάζει το δικαίωμα των παρόχων στην επιχειρηματικότητα, καθώς και την αρχή της διαδικτυακής ουδετερότητας, η οποία προβλέπει ότι όλες οι πληροφορίες πρέπει να διακινούνται χωρίς διακρίσεις.

Το δικαστήριο, τέλος, σχολιάζει ότι τα παραβιαζόμενα πνευματικά δικαιώματα «αφορούν όλο και λιγότερο τους ίδιους τους δημιουργούς και περισσότερο τα συμφέροντα των ίδιων των εταιρειών της πολιτιστικής βιομηχανίας».


Τα bold ειναι τα σημεια που για μενα το ελληνικο δικαστηριο ανελυσε σωστα τις περιπτωσεις πνευματικης κλοπης και διαμοιρασμου του υλικου αυτου. Τελικα, οντως, δεν πληττονται τοσο οι δημιουργοι, οσο οι ιδιες οι εταιριες προωθησης ( και διαφυλαξης, ενιοτε ) του πνευματικου υλικου.


Μια νικη απεναντι στην ΑΕΠΙ. Ελπιζω να υπαρξει τετελεσμενο και για αλλες αποφασεις σε μηνυσεις της!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #1 στις: 21/01/15, 14:19 »
Κάθε ήττα της ΑΕΠΙ είναι νίκη των δημιουργών. Άντε και εις ανώτερα!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #2 στις: 21/01/15, 15:07 »
Ενδιαφέρουσα εξέλιξη, αλλά δεν νομίζω ότι θα τελειώσει εκεί η ιστορία. Εδώ στο Ηνωμένο Βασίλειο οι περισσότερες εταιρίες παροχής Internet έχουν ήδη μπλοκάρει την πρόσβαση σε torrent μετά από πρόσφατη σχετική απόφαση του Ανωτάτου Δικαστηρίου, παρά το γεγονός ότι μια τέτοια απόφαση όντως φαίνεται να παραβιάζει μια σειρά δικαιωμάτων όπως αναφέρει το άρθρο που παραθέτει ο freemind. Φαντάζομαι ότι για κάποιον που γνωρίζει λίγο παραπάνω απ' ό,τι εγώ ίσως να υπάρχει τρόπος παράκαμψης αυτών των περιορισμών, η ουσία όμως είναι ότι αυτοί οι περιορισμοί έχουν τεθεί και πλέον υπάρχει νομικό προηγούμενο για συνέχιση των απαγορεύσεων στην διακίνηση αρχείων μέσω του διαδικτύου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #3 στις: 21/01/15, 16:49 »
Ρίξτε μια ματιά κι εδώ...
Δεν είναι μόνο το κόψιμο στα torrentάδικα, αλλά το πως θα γίνει αυτό.

Η μόνη αξιόπιστη λύση σήμερα είναι το DPI (Deep Packet Inspection), όπου όμως μετά εμπλέκονται 1002 παράμετροι περί προσωπικών δεδομένων κλπ...

Αποσυνδεδεμένος realguru

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - devafieromeno
    • Προφίλ
    • icinema.gr
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #4 στις: 14/01/16, 15:24 »
to proto pragma poy kanoume panta einai na dilosoyme sto network interface DNS  8.8.8.8 kai 8.8.4.4 kai ase toys paroxoys na....
etsi exeis prosbash pantoy
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/16, 15:38 από hot_sauce (φλουτσ) »
Εκει που υπερτερει ο ανθρωπος σε σχεση με τους υπολογιστες ειναι οτι κανει "λάθη" ενω οι υπολογιστές δεν κανουν. και απο τα λαθη ο ανθρωπος μαθαίνει τα pc οχι .

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #5 στις: 14/01/16, 15:32 »
to proto pragma poy kanoume panta einai na dilosoyme sto network interface DNS  8.8.8.8 kai 8.8.4.4 kai ase toys paroxoys na.....
etsi exeis prosbash pantoy

Δεν ισχύει.
Απλά αλλάζεις τον dns έτσι, so what?

Από την στιγμή που συνδέεσαι σε ένα δίκτυο, είσαι traceable...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/16, 15:38 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #6 στις: 14/01/16, 15:47 »
Εκτός και αν στήσεις κάποιο VPN εκτός του ISP σου, και περνάς όλο το torrent traffic από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #7 στις: 14/01/16, 20:33 »
Εκτός και αν στήσεις κάποιο VPN εκτός του ISP σου, και περνάς όλο το torrent traffic από εκεί.

Αυτό είναι το ασφαλέστερο, γενικά για την ιδιωτικότητα μας.
Βέβαια, τα δωρεάν VPN έχουν περιορισμούς στην ταχύτητα/bandwidth. Για να έχεις μια καλή υπηρεσία VPN πρέπει να πληρώσεις.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #8 στις: 14/01/16, 20:52 »
Εκτός και αν στήσεις κάποιο VPN εκτός του ISP σου, και περνάς όλο το torrent traffic από εκεί.

Αυτό είναι το ασφαλέστερο, γενικά για την ιδιωτικότητα μας.
Βέβαια, τα δωρεάν VPN έχουν περιορισμούς στην ταχύτητα/bandwidth. Για να έχεις μια καλή υπηρεσία VPN πρέπει να πληρώσεις.

μόνο που θα γλυτώσουμε απο τα κουταβάκια (ISP) και θα μας περιμένουν στην γωνία τα τσοπανόσκυλα (facebook, google, linkedin, twitter, κτλ), γενικά περι ιδιωτικότητας μιλάω, τι να το κάνω αν μπορώ να ξεφύγω π.χ. απο τους ελέγχους του ΟΤΕ, αλλά το google ξέρει τον γιό μου, την κόρη μου, ποιά παιγνίδια παίζουν, τι έχω αγοράσει απο ebay, κτλ.... δώρον άδωρον τελικά...

Αποσυνδεδεμένος realguru

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - devafieromeno
    • Προφίλ
    • icinema.gr
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #9 στις: 14/01/16, 23:19 »
Εκτός και αν στήσεις κάποιο VPN εκτός του ISP σου, και περνάς όλο το torrent traffic από εκεί.


Η απαντηση μου ηταν για να μπορεις να βλεπεις  urls Που κοβουν οι providers .
αλλα μιας και πιασαμε θεμα για Trace Κλπ  ας πουμε τον πιο σωστο τροπο απο ολους.



1) Ολα αυτα περι Vpn κλπ ειναι Μπουρδες απλα τους δυσκολευεις να σε βρουνε.
προσωπικα εχω πολλους Servers και κανω το εξης .

1) παιρνω ip απο εναν Server γερμανια.
2) Συνδεομαι remote σε εναν server που δεχετε μονο αυτο το IP στο white list του.
3) απο εκει συνδεομαι σε αλλον Server και κατεβαζω οτι θελω.

μετα το κατεβασμα ολα τα αρχεια γινονται Split και Encrypt και κανω το αντιστροφο.
το τελικο αποτελεσμα ειναι ενα μεγαλο JPG File encrypted που εδω στο pc moy local to kano decrypt και εχω αυτο που θέλω.

Ακομα και ετσι ομως σε ΒΡΙΣΚΟΥΝ αν συνεργαστουν τα 3 Datacenters που χρησιμοποιώ.

Τώρα παμε στην απόλυτη μεθοδο για να κατεβαζεις οτι Θες.


1) αγοράζεις ενα USB Wifi adapter  ( ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΛΑΤΕΙΕΣ και ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ Χωρις ΚΑΜΕΡΕΣ )
2) κατεβαζεις οτι θες λη ανεβάζεις οτι θες και τελειώνει το θεμα.

και μια πληροφορια που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν.
Ο καθε ISP εδω στο "Ελλαδισταν" εκτος απο το IP σου παιρνει και οτι mac address ειναι ΣΥΝΔΕΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΡΟΥΤΕΡ ΣΟΥ ( τουλαχιστον ο ΟΤΕ ετσι κανει φανταζομαι και οι αλλοι)
Γιαυτο το πρώτο πραγμα που κανεις ειναι να αλλαξεις ROUTER αλλιως οτι συσκευη φιλου,γκομενας,γειτονα συνδεετε στο σπιτι σου το βλεπει και εχει ολα ta MAC ADDRESS


By the way
POSO SPASTIKO EINAI NA PREPEI AN GRAFEIES MIA AGGLIKA MIA ELLINIKA.
Κατανοώ οτι τα παιδια θέλουν να εχουν ελπίδες να βγαίνουν στα ψαχτηρια ψηλά και γιαυτο παντα σχολιαζουν οταν γραφεις greekenglish αλλα αν ειναι για να γραψοτυμε 10 προτασεις να μας βγαίνει η πιστη τοτε γαματα και αστα αγησιλαε.
















Εκει που υπερτερει ο ανθρωπος σε σχεση με τους υπολογιστες ειναι οτι κανει "λάθη" ενω οι υπολογιστές δεν κανουν. και απο τα λαθη ο ανθρωπος μαθαίνει τα pc οχι .

Αποσυνδεδεμένος realguru

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - devafieromeno
    • Προφίλ
    • icinema.gr
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #10 στις: 14/01/16, 23:24 »
Παράθεση
Δεν ισχύει Απλά αλλάζεις τον dns έτσι, so what?Από την στιγμή που συνδέεσαι σε ένα δίκτυο, είσαι traceable...


αυτο που ειπα ειναι για να μπορυμε να βλεπουμε μπλοκαρισμενα urls χωρις να μας κοβει ο provider οπως για παραδειγμα bwin.com

Εκει που υπερτερει ο ανθρωπος σε σχεση με τους υπολογιστες ειναι οτι κανει "λάθη" ενω οι υπολογιστές δεν κανουν. και απο τα λαθη ο ανθρωπος μαθαίνει τα pc οχι .

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #11 στις: 14/01/16, 23:38 »
Βασικα..παιζεις σε ενα παιχνιδι που αυτοι φτιαξανε με τουα κανονες που αυτους βολευει και χρεισημοποιεις τα εργαλια που αυτοι φτιαξανε και αυτοι σου δωσανε και τα εχουν αυτοι ρυθμισει.Δεν νομιζω να μπωρεις να κρυφτεις..Και το καλο ξες ποιο ειναι?οτι αυτοι σου βαζουν το download να αναβοσβινει σαν ξεκουρδιστο ουρανιο τοξο ενω σου λεν ειναι παρανομο να το πατισεις.Και μετα δεν υπαρχει δικαιολογια.Απλα..την εκατσες.
Ο γιεα δατς δε σιστεμ ντιουντ(ελληνικες λεξεις με αγγλικα γραμματα ειναι το γρικλις,αγγλικες λεξεις με ελληνικα γραμματα,πως το λενε?)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #12 στις: 15/01/16, 18:55 »
αγγλικες λεξεις με ελληνικα γραμματα,πως το λενε?)

Engleeck ;D
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #13 στις: 15/01/16, 19:14 »
Να φανταστω οτι δεν υπιρχε και αφου την σκεφτικες την κατοχειρωσες ε;αχ..
Τες πα.Αφου τα γκρικλις δεν επιτρεπωντε,τα αυτα(τα λεω ετσι γιατι θα πρεπει να πλιρωσω τον modfori οπως ο πανουσης τον νταλαρα) επιτρεπωντε;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #14 στις: 15/01/16, 19:20 »
βοήθησαν οι αναθυμιασεις απο το καλάι στο να μου έρθει η έμπνευση  ;D
κατοχύρωση από Δευτέρα οπότε μέχρι τότε τη χρησιμοποιείτε άφοβα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #15 στις: 15/01/16, 19:32 »
Απο οταν πηγενα σχολιο αγαπουσα ιδιετερα τις παραδκευες και δεν χινευα τις δευτερες..
Το κοβω βροχη τα σχολια "σε αυτο το φορουμ το αυτο απαγορευετε  :-P "
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος ToriniMagician

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ηττα της ΑΕΠΙ για τα torrents
« Απάντηση #16 στις: 11/02/22, 18:35 »
Πριν 3-4 χρόνια σε φίλο μου ομογενή που διαμένει μόνιμα στην Αμερική ήρθε email από κρατικό φορέα ότι δεν θα του την χαρίσουν ξανά αν κατεβάσει torrent. Έβαλε VPN (δεν ξέρω λεπτομέρειες) και εξ όσων γνωρίζω δεν τον ξαναενόχλησαν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
23762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/13, 14:09
από freemind
29 Απαντήσεις
81280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/12, 21:18
από Βραζίλης
35 Απαντήσεις
25869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/05, 10:22
από maria_gr
8 Απαντήσεις
6509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/04, 13:26
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
3661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/07, 19:55
από ΝΕΑΡΧΟΣ
17 Απαντήσεις
7971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/07, 23:14
από Anemos
15 Απαντήσεις
4759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 18:08
από Joevaicci
3 Απαντήσεις
1880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 16:55
από Crool
4 Απαντήσεις
5600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
12 Απαντήσεις
5538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 23:38
από efi037