Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 12662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ZORMPASNIKOLAOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Ψάχνω ηλεκτροακουστική κιθάρα εως 500 ευρώ. Απο την μέχρι τώρα έρευνα αγοράς μου έχω καταλήξει στην OVATION CC44 - 8Q CELEBRITY CC 
( http://www.ovationguitars.com/index.cfm?fa=detail&mid=2060 ) αν και οι απόψεις για τις συγκεκριμένες κιθάρες διίστανται. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι ο όσο το δυνατόν καλύτερος ήχος της κιθάρας χωρίς ενισχυτή.Θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 28/03/08, 01:24 »
Aν θέλεις τον καλύτερο ακουστικό ήχο, τότε μην προτιμήσεις Ovation. Οι κιθάρες αυτές αναδεικνύουν καλύτερα τον ήχο τους στον ενισχυτή...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος don spiretos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Γρατζουνιστης
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 28/03/08, 01:27 »
Μια Οβεισιον που ειχα παιξει (κατα πασα πιθανοτητα αλλο μοντελο-δεν ξερω ποιο) ηταν πολυ καλη οσον αφορα στην ανεση αλλα υστερουσε καπως σε ηχο ή τουλαχιστον ετσι μου φανηκε εμενα, σε συγκριση με μια Νορμαν (αν θυμαμαι καλα) που ειχε ενας φιλος και παιζαμε μαζι τοτε.Εχω την αισθηση οτι οι Οβεισιον αποδιδουν καλυτερα με ενισχυτη...Μηπως να εβλεπες κατι σε φουλ ξυλο, χωρις συνθετικο υλικο στο σωμα αφου σε ενδιαφερει κυριως ατοφιος ηχος του οργανου;

Αποσυνδεδεμένος ZORMPASNIKOLAOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 28/03/08, 01:56 »
Απο τη στιγμή που γνωρίζετε πως η ovation δεν έχει τόσο καλό ήχο χωρίς ενισχυτή τότε σίγουρα απορίπτεται.Αυτό που θέλω είναι μέσω του forum  και των προτάσεων σας, να δημιουργήσω μια λίστα απο κάποιες κιθάρες,ετσι ώστε αφού τις δοκιμάσω σε κάποιο μουσικό οίκο και καταλήξω στην πιο κατάλληλη για μένα, να κάνω τελικά την παραγγελία μου απο το thomann.de η οποία παρεπιπτώντος θα είναι και η πρώτη μου απο το εν λόγω site.

Αποσυνδεδεμένος ZORMPASNIKOLAOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 28/03/08, 16:44 »
Φίλε dee kaye κοίταξα τα link σου και μου φάνηκε πολύ καλός ο ήχος της ovation χωρίς ενισχυτή.Προσπαθώ να την βρω σε κάποιο μουσικό οίκο γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί.Σήμερα δοκίμασα κάποιες ηλεκτροακουστικές guild και μπορώ να πω οτι είχαν όλες τους φοβερό ήχο.Η μία εξ αυτών ( http://www.thomann.de/gr/guild_gad_m20_nat.htm ).Δεν μπόρεσα όμως να δοκιμάσω καμία σε ενισχυτή.Είμαι σε αδιέξοδο και περιμένω τις συμβουλές σας.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 28/03/08, 20:48 »
Εχεις δοκιμάσει καθόλου YAMAHA? Εγώ έχω μία APX ίσως είναι λίγο πιο ακριβή μεν αλλά έχουν αξιοπρεπέστατο ήχο χωρίς ενισχυτή και αρκετά καλό θα έλεγα για την τιμή τους σε ενισχυτή. Εγώ συγκεκριμένα την χρησιμοποιώ με έναν ακουστικό ενισχυτή LANEY A1 και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 28/03/08, 21:11 »
Στα 500 ευρώ θα σου πρότεινα να κινηθείς μεταξύ Cort-Walden-Guild-Yamaha (σειρά L).

Κάνε ένα search στο Thomann σε αυτές τις εταιρίες, ειδικά οι Cort κ Walden (μπορείς να βρεις για αυτές στο www.guitars.gr) έχουν πολύ καλές κιθάρες σε αυτά τα χρήματα, ενώ προσωπική μου προτίμηση αποτελεί η σειρά L της Yamaha.

Επίσης, θα συνιστούσα να πάρεις μία καλή ακουστική, κ όχι ηλεκτροακουστική, ώστε να παίζει προπάντως καλά unplugged.
Η προσθήκη μαγνήτη είναι το μόνο εύκολο μετά...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 28/03/08, 21:33 »
Προσωπικά πάλι θα σου πρότεινα να κινηθείς σε Takamine ή σε Fender.
Παραπέρα, ναι μεν με 500 ευρώ παίρνεις καλύτερη ακουστική από ηλ/στική, παρόλ'αυτά η διαφορά στον ήχο δεν θα είναι τόσο τρομερή καθώς ούτε θα δεις διαφορά στο playability...
Προσωπικά προτιμώ να είναι εφοδιασμένη με το όλο σύστημα παρά να προσθέτεις μετά μαγνήτες σε μία ακουστική...Εξάλλου βολεύει γιατί συνδέεται άνετα με το Pc...
Σε αυτά τα λεφτά οι διαφορές δεν είναι τόσο τραγικές...
Αν βέβαια μπορείς να διαθέσεις για κάτι τέτοιο
http://www.bestmusicprices.gr/bestmusicprices.php?&PHPSESSID=559404bdb7d1b34f55082c4ecb9edede&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=&cat2id=&id=2184
δεν το συζητάμε, προχώρα.
Όσο για ovation, μπορεί να είναι από τις "εύκολες" κιθάρες αλλά θα συμφωνήσω με τους υπολοίπους. Στο unplugged υστερούν πολύ...
Επίσης διαφωνώ με Yamaha, αφού ο ήχος τους ήταν απλά κατώτερος σε σχέση με Fender kai Takamine στα ίδια λεφτά...
Αυτά...Ελπίζω να βοήθησα..
cu!!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος ZORMPASNIKOLAOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 29/03/08, 01:24 »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις και τη βοήθειά σας.
DR WOLF δοκίμασα σήμερα μια yamaha apx και μπορώ να πω πως είχε αρκετά πλούσιο ήχο σε σχέση με άλλες yamaha που έχει τύχει να ακούσω.
Zeppelin θα επιλέξω μια κιθάρα από την κάθε εταιρία που μου προτείνεις (cort,guild,warden και yamaha L) μέχρι φυσικά τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.Φίλε σκέφτομαι για αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας κυρίως γιατί,ακόμη και εύκολη να είναι η προσθήκη μαγνήτη αργότερα, πραγμάτικα δε θέλω να μπώ στη διαδικασία.
Mistral τσέκαρα το Link σου αλλά η τιμή ξεφεύγει.Takamine και Fender αποτελούν επίσης βράχους και πρέπει να είναι σίγουρα στα υπόψη.Η "λίστα" έχει μεγαλώσει πολύ και θα χρειαστεί καιρός και πολλές δοκιμές για να καταλήξω.Πάντως απέρριψα τις ovation οι οποίες όπως κατάλαβα, όσο όμορφες και στολισμένες ειναι άλλο τόσο υστερούν στον ήχο χωρίς ενισχυτή.
Dee Kaye απροσεξία μου!
Για να κλείσω να πω πως είχα σκοπό να κάνω την αγορά απο το site thomann.de πράγμα για το οποίο άρχισα να έχω πολλές αμφιβολίες μέτα απο συζήτηση με άτομο, γνώστη της κατασκευαστικής διαδικάσιας των κιθάρων.Το βασικό που αποκόμισα ήταν πως το ξύλο είναι ζωντανός οργανισμός και κάθε φορά είναι ξεχωριστό.Μια κιθάρα που θα δοκιμάσει κάποιος σε ένα μαγαζί δεν θα έχει ακριβώς τον ίδιο ήχο με την ίδια κιθάρα του διπλανού μαγαζιού.Οπότε ο μόνος τρόπος για να ξέρεις τον ήχο της κιθάρας σου 100% και να είσαι σίγουρος οτι σε καλύπτει είναι να την αγοράσεις εσυ ο ίδιος και όχι να την παραγγείλεις.Το θέμα είναι όμως πως με 150 και 200 ευρω διαφορά απο τις τιμές των ελληνικών καταστημάτων ίσως να μη σε νοιάζει τελικώς αν η κιθάρα σου τύχον υστερεί ενα μικρο ποσοστό απο αυτη που εσυ είχες ακούσει.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 29/03/08, 11:36 »
Να δώ πότε θα κουραστώ να το λέω. Προτιμήστε κιθάρες με συμπαγές καπάκι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ZORMPASNIKOLAOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 29/03/08, 18:55 »
Φίλε Απόλλων έχεις κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις ηλεκτροακουστικών κιθάρων με συμπαγές καπάκι;Μέχρι τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 29/03/08, 19:08 »
Στην κατηγορία των 500 ευρώ δύσκολα θα βρεις κιθάρα χωρίς συμπαγή ξύλα...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος ZORMPASNIKOLAOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 29/03/08, 19:13 »
Περισσότερα χρήματα δυστυχώς δε μπορώ να διαθέσω.Έχεις να μου κάνεις κάποια πρόταση;

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 29/03/08, 19:25 »
Στα 500 ευρώ θα σου πρότεινα να κινηθείς μεταξύ Cort-Walden-Guild-Yamaha (σειρά L).

Κάνε ένα search στο Thomann σε αυτές τις εταιρίες, ειδικά οι Cort κ Walden (μπορείς να βρεις για αυτές στο www.guitars.gr) έχουν πολύ καλές κιθάρες σε αυτά τα χρήματα, ενώ προσωπική μου προτίμηση αποτελεί η σειρά L της Yamaha.


Την πρόταση μου στην έχω κάνει, όμως μάλλον με παρερμήνευσες.
Στα 500 ευρώ, επαναλαμβάνω, δύσκολα θα βρεις κιθάρα ΧΩΡΙΣ συμπαγή ξύλα.
Όλες δλδ έχουν συμπαγές καπάκι, πλάτη κ πλαινά.

Στο forum έχει χιλιοσυζητηθεί το θέμα ακουστική στα 500 ευρώ, με ένα search κ προσεκτική ανάγνωση όλων των σχετικών θεμάτων, θα βρεις κριτικές για όλα τα όργανα που παίζουν σε αυτή την τιμή...

Κ κυρίως, βγες βόλτα στα μαγαζιά, κ δοκίμασε όσες περισσότερες μπορείς.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 29/03/08, 19:45 »
Koίτα εδώ. Μπορείς να βρεις μια καλή κιθάρα και με λιγότερα από 500 Ευρώ. Aν βέβαια φτάνει ο προϋπολογισμός σου μέχρι εκεί, εγώ θα προτεινα:

Ibanez AW140 QM

Cort MR730 FX

Takamine EG 530 και EG 531

Eπίσης κοίτα και τις Tanglewood. Πολύ καλές κιθάρες σε αυτή την κατηγορία.

Τέλος θα πρέπει να διαφωνήσω με το τελευταίο σχόλιο του Zeppelin. Στα 500 Ευρώ δεν θα βρεις πολλές κιθάρες φτιαγμένες εξ ολοκλήρου από συμπαγή ξύλα, αλλά σίγουρα θα πρέπει να έχεις δεδομένο το συμπαγές καπάκι. Eξάλλου το συμπαγές ξύλο είναι και πιο ευαίσθητο, οπότε μια κιθάρα που αποτελείται ολόκληρη από συμπαγή ξύλα θα είναι και πιο ευπαθής σε χτυπήματα και αλλαγές θερμοκρασίας. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι αν σκοπεύεις να ταλαιπωρήσεις την κιθάρα σου με ταξίδια, live, συχνές μετακινήσεις κλπ, ίσως τα συμπαγή ξύλα σε πλαϊνά και πλάτη να μην είναι σημαντικό πλεονέκτημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Nicholson

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 29/09/08, 15:46 »
Ξέρετε κανένα κατάστημα στην Αθήνα που να φέρνει τις ακουστικές της Crafter;
Έχω δει μία στο διαδίκτυο και μου φαίνεται ότι είναι αυτό που θέλω αλλά θα ήθελα φυσικά να τη δοκιμάσω...

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 29/09/08, 16:57 »
Τις φέρνει ο Καραπάνος από την Κατερίνη.Ρίξε μια ματια στο site του http://www.musicpower.gr/index.php
Και πάρε τον ένα τηλέφωνο να δεις εάν συνεργάζεται με κανέναν από Αθηνα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
11943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/04, 17:33
από ASSOS
23 Απαντήσεις
10010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/03, 20:54
από Ikaros
16 Απαντήσεις
7141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:46
από Pandemonium
76 Απαντήσεις
24241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
4 Απαντήσεις
6106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 08:58
από elias99
15 Απαντήσεις
12188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/12, 21:17
από adr1anos
29 Απαντήσεις
12818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/13, 00:57
από Απόλλων
14 Απαντήσεις
6146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/13, 20:29
από elenix4
5 Απαντήσεις
17035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/14, 08:35
από klaus77