Αποστολέας Θέμα: mt-2 ή md-2  (Αναγνώστηκε 3830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sanders

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
mt-2 ή md-2
« στις: 28/12/07, 02:13 »
ειμαι σε διλλημα μεταξυ του metal zone και του mega distortion της boss ποιο θα λεγατε ταιριαζει καλυτερα σε stratocaster classic '50s με fast track dimarzio μαγνητη στην κατω θεση. Θελω μια παραμορφωση που να γεμιζει να μην ειναι τερμα πριμα....αν δεν βαριεστε βοηθειστε λιγακι γιατι δεν μπορω να αποφασισω. :-\

Αποσυνδεδεμένος morrigoth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • It's Alive!
    • Προφίλ
Απ: mt-2 ή md-2
« Απάντηση #1 στις: 28/12/07, 14:32 »
Πιστευω οτι το MT-2, αν και αρκετα παρεξηγημενο (π.χ. το κατηγορουν για τζιτζικια, πυγολαμπιδες κ.τ.λ. :)) ειναι ενα πολυ ευελικτο και ανθεκτικο πεταλακι, λογω της δυνατοτητας ρυθμισης της συχνοτητας των μεσαιων.
Αν ασχοληθεις λιγο μαζι του θα βρεις πολλους διαφορετικους ηχους.
Το MD-2 δεν το ξερω καθολου, και γι'αυτο δεν μπορω να εκφερω αποψη.
Καλο ψαξιμο! ;D

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mt-2 ή md-2
« Απάντηση #2 στις: 28/12/07, 14:58 »
Πιστευω οτι το MT-2, αν και αρκετα παρεξηγημενο (π.χ. το κατηγορουν για τζιτζικια, πυγολαμπιδες κ.τ.λ. :)) ειναι ενα πολυ ευελικτο και ανθεκτικο πεταλακι, λογω της δυνατοτητας ρυθμισης της συχνοτητας των μεσαιων.
Αν ασχοληθεις λιγο μαζι του θα βρεις πολλους διαφορετικους ηχους.
Το MD-2 δεν το ξερω καθολου, και γι'αυτο δεν μπορω να εκφερω αποψη.
Καλο ψαξιμο! ;D

Ακριβως ετσι εχουν τα πραματα.Και σε μενα αρεσει πολυ το μεταλ ζονε, ειναι καλο πεταλι, με την ανθεκτικοτητα και την αξιπιστια της βοσσ.Το μεγαλο ατου του ειναι οτι εχει ωραιο ευελικτο 4-band εκουαλαϊζερ, και μπορεις να παιξεις με τα μεσαια, ωστε να βγουν διαφορετικοι και καλοι ηχοι καθε φορα.Εχει μεγαλη ποσοτητα γκαζιου, και το ιδανικο ειναι να το συνδυασεις με ενα εκουαλιζερ απο διπλα, ωστε να φυγουν ολα τα εντομα :D και να τονισεις ακομα παραπανω τις συχνοτητες που σε βολευουν και σ αρεσουν.Με αυτο τον τροπο θα εχεις εναν ογκωδη ηχο, χωρις πολλα πριμα, η ακομα καλυτερα οπως τεριαζει στο γουστο σου.

Για το αλλο πεταλι δυστυχως δεν ξερω τιποτα.. :-\

Το καλυτερο θα ηταν να πας σε καποιο μαγαζι και να τα δοκιμασεις, και να θυμασαι πως πολλες (αν οχι τις περισσοτερες φορες) φορες τα σαμπλς που βρισκεις στις ιστοσελιδες των εταιριων διαφερουν (αισθητα καποιες φορες) απο την πραγματικοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: mt-2 ή md-2
« Απάντηση #3 στις: 28/12/07, 18:47 »
ΜΤ2 με τα τσαρουχια, τα αθλητικα, τα λουστρινια, ο,τι φορας.. :D :D Εχει παραμετρικο EQ στα μεσαια, και σε αφηνει να φτιαξεις οτι ηχο θες. Οσο για το MD2, ΜΑΚΡΙΑ. Κατοικουν τζιτζικια μεσα του... ;D ;D
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mt-2 ή md-2
« Απάντηση #4 στις: 28/12/07, 18:50 »
Άλλα πετάλια εκτός των boss δε σε ενδιαφέρουν?

Αποσυνδεδεμένος sanders

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: mt-2 ή md-2
« Απάντηση #5 στις: 29/12/07, 03:15 »
με ενδιαφερουν επισης και τα ds-1 της boss αλλα και το tubescreamer αν μπορειτε εκφερετε γνωμη και γι'αυτα..... ::)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: mt-2 ή md-2
« Απάντηση #6 στις: 29/12/07, 03:23 »
Το tubescreamer όπως και το DS1 είναι αρκετά πιο "ήπια" (όσον αφορά το gain) πετάλια απ'αυτά που αναφέρεις. Και συγκεκριμένα το tubescreamer το'χω δεί να λειτουργεί "σωστά" μόνο σε λαμπάτους ενισχυτές, ως gain booster. Μόνο του είναι ένα πολύ χαλαρό overdrive. Όσον αφορά το DS1, μετά από προτροπή του φίλτατου PlusYeaR, το δοκίμασα με το keeley mod, και πραγματικά σπέρνει, καμιά σχέση με τη normal έκδοσή του. Οπότε από metal zone, mega distortion κλπ, θα το προτιμούσα.

Επίσης, όσον αφορά τις απόψεις ότι το metal zone είναι ποιοτικό κλπ. Το metal zone μπορεί να βολεύει πολλούς, μπορεί να είναι ποιοτικά φτιαγμένο και ανθεκτικό, αλλά ρε παιδιά τα τζιτζίκια δεν τα βγάζεις από 'κει μέσα με τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: mt-2 ή md-2
« Απάντηση #7 στις: 29/12/07, 10:02 »
Έχω το Metal Zone και είμαι υπερευχαριστημένος. Μπορείς να φτιάξεις ένα μεγάλο εύρος ήχων, από Rock 'n' Roll και 70's Rock μέχρι Thrash και Death Metal, ενώ αν ψάξεις  λίγο στο internet θα βρεις συγκεκριμένες (ενδεικτικές βέβαια) ρυθμίσεις για κάθε στυλ, αν δυσκολεύεσαι να τις φτιάξεις μόνος σου.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mt-2 ή md-2
« Απάντηση #8 στις: 29/12/07, 12:15 »
Το metal zone ειναι πολυ καλο πεταλι...εμενα μου αρεσε παρα πολυ οσο καιρο το ειχα,αλλα το σημαντικο του μειονεκτημα οπως και τον περισσοτερων boss αλλα και αλλων ψηφιακων(πλεον) πεταλιων distortion και overdrive,ειναι οτι ακους απο χιλιομετρα την ψηφιακιλα.... :-\, και αυτη η ψηφιακιλα ειναι που το κανει να ακουγεται σαν τζιτζικι,και φυσικα οσο περισσοτερο gain τοσο περισσοτερο το τζιτζικι... :D. Πιστευω οτι αν βρεις καποιον μαστορα να το mod-αρει θα ξεσκιζει. π.χ. μπες στη σελιδα του jam          (http://www.jampedals.com/mods.htm). εχει samples απο κατι μετατροπες σε distortion (πριν και μετα) εκει φαινεται πολυ ξεκαθαρα η αλλαγη... ειναι απλως απιστευτο το ποσο καλυτερο μπορει να γινει ενα πεταλι.... ;)

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: mt-2 ή md-2
« Απάντηση #9 στις: 30/12/07, 20:14 »
φιλε το mt-2 ειναι πολυ καλο πεταλακι μην σου πω απο τα καλυτερα της boss σε ξεχωριστα πεταλια.....το εχω 1 χρονο τωρα και ειναι ΦΟΒΕΡΟ....δεν παιζετε.εχει πολυ καλο ηχο και μπορεις να το ρυθμησεις αναλογα με το ποσο μπασα η πριμα θες.....εχω μια stratocaster USA και βγαζει εναν ηχο πολυ καλο.......οσον αφορα για το αλλο δεν το ξερω και πολυ καλα...εσυ δοκιμασε και τα 2 και δες ποιο ειναι καλυτερο........ ;)