Αποστολέας Θέμα: Τενοντίτιδα  (Αναγνώστηκε 173677 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #125 στις: 17/03/04, 15:40 »
Λοιπον...φιλε μου θα καταλαβαινεις οτι σου μιλαω εκ πειρας μιας και το 1 απο τα 2 topic links που οι admin σου εδωσαν αφορα δικο μου προβλημα..
Αρχιζω...

To γεγονος οτι εχεις καποια πονακια μετα απο πολυωρο παιξιμο δεν ειναι  διολου καθησυχαστικο...ακριβως το ιδιο παθαινα και εγω πριν παθω για καλα την ζημια..Συγκεκριμενα ειχα οπως και εσυ ψιλο-πονακια και καψιμο στο καρπο...Καποιες απο αυτες τις φορες που ειχα το μυαλο να πω:''Γερασιμε σημερα δεν θα παιξεις αλλο διοτι δεν σε περνει'' ολα κυλουσαν μια χαρα..ακομα και εαν ποναγα αρκκετα επειτα απο 2-3 μερες χωρις κιθαρα τα συμπτωματα αυτα φευγανε τελειως..Μια μερα ομως..και ενω ποναγα απο τις 2-3 προηγουμενες μερες (οχι ιδιαιτερα αλλα αισθητα) λογω υποχρεωσεων που ειχα με ωδεια και συναυλιες..πηγα σε μια προβα που ειχαμε κανονισει με τα μελη της τοτε μπαντας..Η συνεχεια?Τον πουλο!(και ενω ολα δειχνανε πως θα μου περασει επειτα απο λιγες μερες ως συνηθως)

1 ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΚΙΘΑΡΑ - Η ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΙΞΩ ΚΙΘΑΡΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΡΕΛΕΝΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ...

Για αυτο προσοχη..ψαξε λιγο την τεχνικη σου - δες ποτε πονας ...και πιο συγκεκριμενα τι φταιει και πονας..Εγω ειχα ενα φιλο μπασσιστα καλη ωρα..επαγγελματια οποιος ειχα πολλαπλες φλεγμονες και στα 2 του χερια και επειτα απο 18 μηνες με θεραπειες και βεβαια με το καταλληλο ζεσταμα πριν αρχιζει να παιζει πλεον μπορει να τα ''χωνει'' για 8αωρα..Να θυμασαι οτι ολα περνανε αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να φτασεις ως εκει..Εγω ας πουμε τωρα μπορω να παιξω μιαμιση ωρα συνεχεια χωρις προβλημα και με διαλειματα ισως να μπορω να παιξω και 4αωρο..Στο λεω αυτο μονο και μονο γιατι οταν η τενοντιτιδα αρχισε να υποχωρει μπορουσα να παιξω μετα βιας 20 λεπτα!Anyway...o φοβος ειναι ο καλυτερος συμβουλος...Αν θες κατι στειλε π.σ...εχω πολλους γιατρους να σου συστησω...αρκει να σου πω οτι εγω για βρω τι εχω ειδα τουλαχιστον 20 γιατρους!

Καλα να περνας... ;)

Αποσυνδεδεμένος JANIS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • When the music's over..turn out the lights
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #126 στις: 17/03/04, 17:42 »
ax...kati mu thimizei i periptwsi sou sinsdelfe..egw eimai mpasistria,k kathoti koritsaki k xwris na exw ti dikia sas xeroykla.katalavaineis..den milisa me giatro.o theacher mu 17 xronia mpasistas,mu eipe na to ksekouraso k oxi na to kseskizw,epi leksi..aloifi voltaren mikroyli mu,k agorase ena mikro elastiko epidesmo ap to farmakeio!tha soy stirizei to xeri sto paiksidi..ok?

perastika!marilou212003@yahoo.gr
AMAN!O KAZAMPOYMPOY!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #127 στις: 18/03/04, 14:00 »
Λοιπον...φιλε μου θα καταλαβαινεις οτι σου μιλαω εκ πειρας μιας και το 1 απο τα 2 topic links που οι admin σου εδωσαν αφορα δικο μου προβλημα..
Αρχιζω...

To γεγονος οτι εχεις καποια πονακια μετα απο πολυωρο παιξιμο δεν ειναι  διολου καθησυχαστικο...ακριβως το ιδιο παθαινα και εγω πριν παθω για καλα την ζημια..Συγκεκριμενα ειχα οπως και εσυ ψιλο-πονακια και καψιμο στο καρπο...Καποιες απο αυτες τις φορες που ειχα το μυαλο να πω:''Γερασιμε σημερα δεν θα παιξεις αλλο διοτι δεν σε περνει'' ολα κυλουσαν μια χαρα..ακομα και εαν ποναγα αρκκετα επειτα απο 2-3 μερες χωρις κιθαρα τα συμπτωματα αυτα φευγανε τελειως..Μια μερα ομως..και ενω ποναγα απο τις 2-3 προηγουμενες μερες (οχι ιδιαιτερα αλλα αισθητα) λογω υποχρεωσεων που ειχα με ωδεια και συναυλιες..πηγα σε μια προβα που ειχαμε κανονισει με τα μελη της τοτε μπαντας..Η συνεχεια?Τον πουλο!(και ενω ολα δειχνανε πως θα μου περασει επειτα απο λιγες μερες ως συνηθως)

1 ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΚΙΘΑΡΑ - Η ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΙΞΩ ΚΙΘΑΡΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΡΕΛΕΝΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ...

Για αυτο προσοχη..ψαξε λιγο την τεχνικη σου - δες ποτε πονας ...και πιο συγκεκριμενα τι φταιει και πονας..Εγω ειχα ενα φιλο μπασσιστα καλη ωρα..επαγγελματια οποιος ειχα πολλαπλες φλεγμονες και στα 2 του χερια και επειτα απο 18 μηνες με θεραπειες και βεβαια με το καταλληλο ζεσταμα πριν αρχιζει να παιζει πλεον μπορει να τα ''χωνει'' για 8αωρα..Να θυμασαι οτι ολα περνανε αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να φτασεις ως εκει..Εγω ας πουμε τωρα μπορω να παιξω μιαμιση ωρα συνεχεια χωρις προβλημα και με διαλειματα ισως να μπορω να παιξω και 4αωρο..Στο λεω αυτο μονο και μονο γιατι οταν η τενοντιτιδα αρχισε να υποχωρει μπορουσα να παιξω μετα βιας 20 λεπτα!Anyway...o φοβος ειναι ο καλυτερος συμβουλος...Αν θες κατι στειλε π.σ...εχω πολλους γιατρους να σου συστησω...αρκει να σου πω οτι εγω για βρω τι εχω ειδα τουλαχιστον 20 γιατρους!

Καλα να περνας... ;)

Πες και ένα διαδικτυακό ευχαριστώ βρε αχάριστο ρεμάλι!!
 ;D :D ;) :)

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #128 στις: 18/03/04, 14:24 »

Χεχε.... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/04, 14:25 από sadromanticghost »

Αποσυνδεδεμένος Christof

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • See Emily Play
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #129 στις: 02/02/05, 14:09 »
Παιδιά εμένα ο γιατρος μου είπε ότι έχω ελαφριά τενοντίτιδα, και να ξέκουράζω (κλασσικά) το αριστερό μου χέρι, αλλά μου έδωσε και κάτι χάπια τα οποία λέγονται nimesulide Biomedica. Αυτό όμως που θέλω να ρωτήσω είναι το αν κάνει καλό ή κακό το να βάλεις γάζα στο χέρι που έχεις πάθει τη ζημία.( Δηλαδή εμένα που με πονάει στον καρπό, κάνει, ή όχι να βαλω γάζα?
I've got new Wings to fly,
But I dont know where to fly to...

Αποσυνδεδεμένος xartaetos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #130 στις: 02/02/05, 14:20 »
Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει & εγώ πριν λίγο καιρό.Δεν πήρα αντιβίωση.Έτσι επειδή με πόναγε πολύ μου έβαλε νάρθηκα ο οποίος σταθεροποιεί το χέρι.Εαν σε πονάει πολύ θα πρέπει να ξαναπάς στον γιατρό & να το αναφέρεις.Εαν πάλι αντέχεις τον πόνο δέστο με έναν επίδεσμο. ;)καλή ανάρωση!

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #131 στις: 31/05/05, 22:15 »
παρόλο που το θέμα είναι πανάρχαιο, θα απαντήσω και εγώ πααααλι, γιατί σε ένα σημαντικό θέμα δε δίνει κανείς σημασία
Συνήθως ο πόνος πιάνει στους αρχαριους, και ΔΕΝ οφείλεται στο ΄΄οτι πρέπει να συνηθίσει το χέρι.
 Οφείλεται στη λάθος τεχνική, δλδ στη λάθος τοποθέτηση του αριστερού κυρίως χεριού στην ταστιέρα. Πρίν να φτάσετε στο σημείο να κάνετε
φυσιοθεραπείες και να τρέχετε στους γιατρούς, προσέχτε ένα μικρό κολπάκι τεχνικής που βοηθά αφάνταστα. παίξτε μπροστά στον καθρεύτη, και καθώς παίζετε, ελέγχετε ούτως ώστε ο αντίχειρας του αριστερού χεριού να μήν φαίνεται πάνω από την ταστιέρα. Ειδικά για τους ηλεκτρικούς θα φανεί άβολο, αλλά προσπαθίστε το τουλάχιστον στα μπαρέδια... Βοηθά και ποοοολύ στην ταχυτητα, σε κλιμακες και σόλα.....
Εγώ είχα πάθει το πιο κουφό πριν κανα χρόνο. με πονούσαν πολύ τα δάχτυλα του αριστερού, οχι μονο ο αντίχειρας. Και πάω και σ' ένα κομπογιαννίτη και μου λέει οστεοαρθρίτιδα   :o και μου φεύγει το καφάσι, γιατί αυτό σημαίνει σταδιακή ακινησία... τελικά ανακάλυψε ο βλάχος ότι ήταν απλή "κόπωση των μυών λόγω υπερβολικής άσκησης" (παλιοσαδίσταρε Μπαχ!)  και πηγε η καρδιά μου στον τόπο της....
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #132 στις: 31/05/05, 22:47 »
"κόπωση των μυών λόγω υπερβολικής άσκησης" (παλιοσαδίσταρε Μπαχ!)  και πηγε η καρδιά μου στον τόπο της....

   ...γνωστο και ως συνδρομο overuse! Δεν ειναι ομως τοσο απλο διοτι αυτο μπορει να προκαλεσει απο μια απλη τενοντιτιδα ή τενοντοελυτριτιδα (ειμαι παθων!!!) που δεν περναει με τπτ λογω της μειωμενης ή/και ανεπαρκους αιματωσης των τενοντων! Πρσοχη!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #133 στις: 02/06/05, 11:11 »
ναι ρε νταξι. τη συνέχεια δεν την είπα. τέλιωσα τις εξετάσεις, το κλεισα το μαγαζακι κανα τριμηνο, και αν εξαιρέσουμε το σύνδρομο στέρησης, όταν ξαναπηγα για εξετάσεις μου είπαν ότι είμαι μιά χαρα... δεν με ξαναενόχλησε εκτοτε...
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Masamunes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #134 στις: 28/01/06, 19:05 »
Ο πόνος οφείλεται κυρίως στη λάθος τεχνική και το "σφίξιμο".Πάνω απο όλα να παίζετε χωρίς άγχος.Το χέρι πρέπει να είναι χαλαρό

Αποσυνδεδεμένος j.free

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ROCK ALL DAY- PARTY ALL NIGHT
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #135 στις: 16/06/07, 11:30 »
Ρε παίδες, εγώ είχα χτές ατο ξεκάρφωτο για κανα 5λεπτο πόνο στον καρπό σαν να πάει κ έρχεται στο δευτερόλεπτο κ δεν είχα παίξει κιθάρα σχεδόν καθόλου γενικά.. Σήμερα λοιπόν, την πρωία τούτη που κάθησα να παίξω μετά απο κανένα 10λεπτο κ ΑΦΟΥ είχα παίξει ελάχιστο χρόνο κάτι γρήγορα σολάκια ξανάρθε αυτός ο πόνος... Εχω λοιπόν κακαρώσει κ δεν ξαναπιάνω κιθάρα μεχρι να πάω στον γιατρό. Μήπως αυτό είναι αρχη τενοντίτιδας ή είναι λόγω κόπωσης ( ίδίως τις τελευταίες βδομάδες έχω εντατικοποιήσει τη γυμναστική στα χέρια );
TIME'S SHORT YOUR LIFE'S YOUR OWN
AND IN THE END WE ARE JUST....DUST N' BONES

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δε σηκώνω τσαμπουκάδες.
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #136 στις: 16/06/07, 11:37 »
Μα αιτία της τενοντίτιδας είναι η υπερβολική κόπωση.  Μην πανικοβάλλεσαι, ξεκούρασέ το όπως λες, βάλτου και λίγο πάγο (με πετσέτα, όχι κατάσαρκα, για κανένα 10άλεπτο) και πήγαινε στο γιατρό (αντιφλεγμονώδη θα σου γράψει και θα σου πει ξεκούραση).  Πάντως αν η γυμναστική σου περιλαμβάνει βαράκια ή πολλά στηρίγματα στα χέρια, επιβαρύνεται η κατάσταση.  Ο κανόνας είναι "προσέχουμε για να έχουμε".  Εύχομαι γρήγορα περαστικά.  :)
I told you, that we could fly, cause we all have wings. 
But some of us don 't know why.

Αποσυνδεδεμένος j.free

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ROCK ALL DAY- PARTY ALL NIGHT
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #137 στις: 16/06/07, 14:34 »
Κ εγώ αυτό πιστεύω... Η γυμναστική ναι περιλαμβάνει κυρίως στηρίγματα στα χέρια κ το υποπτευθηκα απο την αρχή οτι σε συνδυασμό με πολλές ώρες κιθάρας θα με κουράσει...Ευτυχώς βέβαια μόλις πρόσφατα έχω αρχήσει τη γυμναση των χεριών (2 εβδομάδες ) κ τώρα θα την κόψω μαχαίρι !
Πάντως η τενοντίτιδα είναι πάντα ο χειρότερος φόβος μου... Το να περάσω έναν χρόνο χωρίς κιθάρα δε θα το αντεχα με τίποτα !
thanx πάντως!  8)
TIME'S SHORT YOUR LIFE'S YOUR OWN
AND IN THE END WE ARE JUST....DUST N' BONES

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #138 στις: 16/06/07, 14:47 »
Ρε παίδες, εγώ είχα χτές ατο ξεκάρφωτο για κανα 5λεπτο πόνο στον καρπό σαν να πάει κ έρχεται στο δευτερόλεπτο κ δεν είχα παίξει κιθάρα σχεδόν καθόλου γενικά.. Σήμερα λοιπόν, την πρωία τούτη που κάθησα να παίξω μετά απο κανένα 10λεπτο κ ΑΦΟΥ είχα παίξει ελάχιστο χρόνο κάτι γρήγορα σολάκια ξανάρθε αυτός ο πόνος... Εχω λοιπόν κακαρώσει κ δεν ξαναπιάνω κιθάρα μεχρι να πάω στον γιατρό. Μήπως αυτό είναι αρχη τενοντίτιδας ή είναι λόγω κόπωσης ( ίδίως τις τελευταίες βδομάδες έχω εντατικοποιήσει τη γυμναστική στα χέρια );

Δεν σημαίνει ότι επειδή νιώθεις έναν πόνο ότι έχεις τενοντίτιδα. Συνήθως οι πόνοι οφείλονται στην κόπωση...βέβαια αν νιώθεις πόνο και συνεχίζεις είναι κακό.

Όσο για τους γιατρούς...ότι νάναι, αν πάς σε δημόσιο νοσοκομείο θα σου πεί....ααααα τενοντίτιδα...πάρε αυτά τα χάπια....και σε 5 λεπτά καθάρισες.

Τέλος πάντων, προσπάθησε να μη κουράζεις τα χέρια σου και όταν πονάς σταμάτα και ξεκουράσου.
Προσωπικά επειδή παλαιότερα πήγαινε γυμναστήριο, η γυμναστική των χεριών...οτιδήποτε, δικέφαλοι, τρικέφαλοι κτλ επιβαρύνουν πολύ τους καρπούς...ειδικά όταν πρωτοξεκινάς.

Επίσης ο πάγος βοηθάει...πολύ!
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #139 στις: 13/07/07, 02:43 »
Αν και δε μπορώ να μιλήσω από την επιστημονική πλευρά του θέματος καθότι δεν προέρχομαι από ανάλογο χώρο, ούτε χρειάστηκε, μέχρι τώρα, ιατρική παρέμβαση (πέρα από αυτήν που περιγράφω παρακάτω) για τις όποιες μικροενοχλήσεις που έχω κατά καιρούς είτε στο δεξί είτε στο αριστερό χέρι, σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας το δικό μου "επεισοδιακό ντεμπούτο" στο χώρο της ηλεκτρικής κιθάρας αλλά και τη "λύση" που βρήκα.

Ξεκινώντας, λοιπόν, πριν από περίπου ενάμιση χρόνο μαθήματα κιθάρας, μετά τις πρώτες 3-4 βδομάδες (τόσο άντεξε το ανεκπαίδευτο χέρι μου που τρόμαξε να κάνει μερικά σηκώματα) άρχιζε να μουδιάζει το αριστερό μου χέρι (όχι σε σημείο "παράλυσης" αλλά είχα την αίσθηση που έχουμε όταν χτυπάμε ένα συγκεκριμένο νεύρο κάπου στον αγκώνα) και παραδόξως να παραμένει μουδιασμένο. Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι κάτι τυχαίο ή παροδικό αλλά όταν είδα ότι το σερί ολοήμερων, μουδιασμένων εμφανίσεων συνεχιζόταν, επισκέφτηκα ένα γιατρό με σκοπό να κάνω μια εξέταση σχετική με τα νεύρα του χεριού (δυστυχώς δε θυμάμαι ακριβώς την ονομασία της εξέτασης ή της "πάθησης" που ψάχναμε  ;D αλλά η ιδέα ήταν να βρούμε αν παγιδεύεται κάποιο νεύρο στον αγκώνα και να πράξουμε αναλόγως - μια πολύ "ενδιαφέρουσα" εξέταση, btw, στην οποία μπαίνουν βελόνες σε διάφορα σημεία της παλάμης και του χεριού και αφού διοχετευθεί ρεύμα, βλέπεις την ανταπόκριση των διαφόρων νεύρων  :-\ ).

Για να μην τα πολυλογώ, δε βρέθηκε τίποτα απολύτως αλλά το μούδιασμα συνεχίστηκε. Έτσι, πέρα από το "ψυχολογικό" κομμάτι το οποίο δεν έλαβα σοβάρα υπ'όψη μου κυρίως γιατί η ενόχληση ήταν υπαρκτή - δηλαδή καταλάβαινα ότι το χέρι μου μούδιαζε. Πώς θα μπορούσε να φταίει η "ψυχολογία μου" για κάτι τέτοιο; - άρχισα να ψάχνω ασκήσεις για "παθήσεις" των χεριών και η αναζήτηση με οδήγησε κυρίως σε συμβουλές και ασκήσεις σχετικές με το "σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα". Από όλες αυτές, ξεχώρισα και ξεκίνησα να κάνω συστηματικά ένα σετ που είδα σε κάποιο βίντεο από κάποιο "γκουρού" (όπως μου φάνηκε εκ των υστέρων) της φυσικής κατάστασης, των πολεμικών τεχνών κλπ που είναι αρκετά απλές, δε χρειάζονται κάτι παραπάνω από μερικές παλιές εφημερίδες και μια πετσέτα που δε σκοπεύετε να ξαναχρησιμoποιήσετε και λιγότερο από 20'.

Καταλήγοντας, δεν ξέρω κατά πόσο η αντιμετώπιση του προβλήματος και το τελικό "ξεμούδιασμα" ήταν αποτέλεσμα αυτών των ασκήσεων ή τελικά της σταδιακής "εγκεφαλικής προσαρμογής" του αριστερού χεριού στη "νέα κατάσταση" αλλά ξέρω ότι κάνοντάς τες συστηματικά για λίγο καιρό και με μια μικρή "συντήρηση" αργότερα, ένιωσα τα χέρια μου πολύ καλύτερα και το μούδιασμα έφυγε.

Θέλω, μόνο, να ξαναπώ, ότι όλα τα παραπάνω κινδυνεύουν να είναι τελείως άσχετα με την τενοντίτιδα ή τους τρόπους αντιμετώπισής της, απλά σκεφτόμουν να τα γράψω εδώ και λίγο καιρό γιατί έστω και ένας να βοηθηθεί ή να προλάβει μια κατάσταση κάνοντας κάτι πολύ απλό και εντελώς φυσικό (χωρίς όργανα γυμναστικής ή φάρμακα) σίγουρα είναι κέρδος. 

Για την ιστορία (και την ουσία, φυσικά), το βίντεο το είχα βρει στο emule ψάχνοντας για carpal tunnel syndrome και ο κύριος αυτός λέγεται Matt Furey. Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος και δεν το βρει, ας στείλει pm και θα το ανεβάσω σύντομα  (είναι γύρω στα 470mb αλλά αυτό, μάλλον, δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα για τους περισσότερους στις ευρυζωνικές μέρες μας  ;D ).  Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #140 στις: 13/07/07, 03:25 »
Νομίζω πως θα ήταν χρήσιμο να ανέβει, αν κι όταν μπορέσεις να βρεις λίγο χρόνο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #141 στις: 13/07/07, 13:19 »
Οκ φίλε schizm. Ελπίζω να βοηθήσει όσους επιλέξουν να το δουν-εφαρμόσουν. Τα τμήματα του βίντεο βρίσκονται ήδη στο...upload queue και εντός της μέρας θα ποστάρω και τα αντίστοιχα links. Μια σημείωση μόνο...Το βίντεο είναι στα αγγλικά και η ποιότητα της εικόνας μέτρια (vhs rip κατά πάσα πιθανότητα) αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι αδύνατη ή κουραστική η παρακολούθηση. Επανέρχομαι εντός της μέρας λοπόν...

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #142 στις: 13/07/07, 15:15 »
Δεν ξερω αν το εχει postarei κανεις αλλα καποιες καλες οδηγιες  για ζεσταμα-τεντωμα καρπων,δακτυλων κλπ υπαρχουν και στο rock discipline του petrucci.Τσεκαρετε το.Πολυ ωραιο video.

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #143 στις: 13/07/07, 17:28 »
Ιδού και τα links λοιπόν...

http://rapidshare.com/files/42665428/Matt_Furey-Carpal_Tunnel_Syndrome.part1.rar
http://rapidshare.com/files/42674276/Matt_Furey-Carpal_Tunnel_Syndrome.part2.rar
http://rapidshare.com/files/42683477/Matt_Furey-Carpal_Tunnel_Syndrome.part3.rar
http://rapidshare.com/files/42689534/Matt_Furey-Carpal_Tunnel_Syndrome.part4.rar

Θα ήταν ενδιαφέρον, αν, όποιος εφαρμόσει τις συγκεκριμένες ασκήσεις, έστελνε μια γνώμη ώστε να δούμε κατά πόσο τον-την βοήθησαν.

Σημείωση: στην άσκηση με την πετσέτα, εγώ προτίμησα να τη χρησιμοποιήσω στεγνή. Ίσως, βέβαια, τα κόκκινα σημάδια (κάτι σαν "ρόζοι") μαζί με τα χρώματα της πετσέτας  ;D στα χέρια μου να είχαν αποφευχθεί αν ήταν βρεγμένη αλλά απλά δεν το έκανα. Ένας παραπάνω λόγος τώρα που είναι καλοκαίρι για να δοκιμάσω και τη...βρεγμένη έκδοση της άσκησης.

Αυτά από μένα. Ελπίζω να τις βρείτε ενδιαφέρουσες και κυρίως χρήσιμες. Όσο για το video που λες fretwork, υπάρχει και στο youtube το συγκεκριμένο απόσπασμα για τα stretches. Και για λιγότερο ψάξιμο...there you go:
  ;)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δε σηκώνω τσαμπουκάδες.
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #144 στις: 13/07/07, 18:54 »
Σου είμαστε υπόχρεοι.  :)  :)  :)
I told you, that we could fly, cause we all have wings. 
But some of us don 't know why.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #145 στις: 14/07/07, 12:41 »
Ξεκινώντας, λοιπόν, πριν από περίπου ενάμιση χρόνο μαθήματα κιθάρας, μετά τις πρώτες 3-4 βδομάδες (τόσο άντεξε το ανεκπαίδευτο χέρι μου που τρόμαξε να κάνει μερικά σηκώματα) άρχιζε να μουδιάζει το αριστερό μου χέρι (όχι σε σημείο "παράλυσης" αλλά είχα την αίσθηση που έχουμε όταν χτυπάμε ένα συγκεκριμένο νεύρο κάπου στον αγκώνα) και παραδόξως να παραμένει μουδιασμένο. Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι κάτι τυχαίο ή παροδικό αλλά όταν είδα ότι το σερί ολοήμερων, μουδιασμένων εμφανίσεων συνεχιζόταν, επισκέφτηκα ένα γιατρό με σκοπό να κάνω μια εξέταση σχετική με τα νεύρα του χεριού (δυστυχώς δε θυμάμαι ακριβώς την ονομασία της εξέτασης ή της "πάθησης" που ψάχναμε   αλλά η ιδέα ήταν να βρούμε αν παγιδεύεται κάποιο νεύρο στον αγκώνα και να πράξουμε αναλόγως - μια πολύ "ενδιαφέρουσα" εξέταση, btw, στην οποία μπαίνουν βελόνες σε διάφορα σημεία της παλάμης και του χεριού και αφού διοχετευθεί ρεύμα, βλέπεις την ανταπόκριση των διαφόρων νεύρων   ).

   η εξέταση λέγεται ¨ηλεκτρομυογράφημα" και το νεύρο "ολένιο"!  ;) :D
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #146 στις: 14/07/07, 12:55 »
Yes, sir! Έχεις απόλυτο δίκιο και τώρα που το είδα γραμμένο, it rang a bell  ;D Δεν ξέρω αν έχεις παρόμοια εμπειρία από αυτήν την εξέταση αλλά ήταν τουλάχιστον...πρωτότυπη για αυτά που είχα δοκιμάσει ως εξετάσεις μέχρι τότε. Τέλος πάντων. Περασμένα, ξεχασμένα που λένε...Ευχαριστώ για την υπενθύμιση.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #147 στις: 14/07/07, 13:16 »
   αν πας "πισω στο χρονο" του παροντος τοπικ θα βρεις και μενα καπου στο 2003!  ;D
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #148 στις: 14/07/07, 13:30 »
Κατάλαβα...Αν και δε διάβασα την περίπτωσή σου (θα το κάνω όμως), ελπίζω να ίσχυσε αυτό το "περασμένα, ξεχασμένα"...Όπως και να΄χει, η ευχή για υγεία (χεριών αλλά και από την άλλη), παραμένει!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #149 στις: 18/11/07, 19:09 »
Να ρωτήσω κτ...

Η τενοντίτιδα στους κιθαρίστες πού εμφανίζεται συνήθως? Στο αριστερό (της ταστιέρας) ή το δεξί (της πένας) χέρι? ::)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
4931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 23:36
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
25360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/20, 21:20
από Βραζίλης