Αποστολέας Θέμα: Tokai Les Paul???  (Αναγνώστηκε 7963 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Tokai Les Paul???
« στις: 31/01/06, 01:34 »
Κοιτουσα κατι παλια θεματα εδω στο κιθαρα σχετικα με Les Paul και συνειδητοποιησα οτι οι Tokai Les Paul (ή Love Rock ειναι το σωστο?) εχουν πολυ καλες κριτικες...
Αρχισα να ψαχνω και δε βρηκα επισημο site ουτε καποιο site με πολλες πληροφοριες για Tokai η καποιο που να πουλαει Tokai..
Εχει κανεις υποψη site σχετικα?
Ποσο κανουν αυτα τα μοντελα?
Και βαζω κι ενα που μου αρεσε πολυ μηπως ξερει κανεις ποσο κανει?





Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #1 στις: 31/01/06, 01:39 »
Μολις βρηκα ενα site που φαινεται καλο. Αλλα δεν εχει αναλυτικες πληροφοριες για διαφορα μοντελα....
http://www.tokairegistry.com/index.html
Οποτε περιμενω κι απο εσας

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #2 στις: 31/01/06, 19:38 »
www.tokaiforum.com

Ειναι το φορουμ του σαιτ που βρηκες, ολες οι πληροφοριες ειναι εκει.

www.tokai-guitars.co.uk

Ειναι η επισημη Αγγλικη σελιδα, με τιμες μοντελα κτλ κτλ.

Οτι θες ρωτα, μιας και την εχω ψαξει πολυ με Τοκαι (στειλε πμ.)

Το μοντελο που εβαλες στην φωτο ειναι το LC-70 , 1000eu  αντιστοιχο σε προδιαγραφες της Λεςπολ Καστομ
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος loudness

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • let there be ROCK !!!!
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #3 στις: 05/02/06, 22:42 »
 ;D

καλησπερα !!!

ειχα παιξει με καποιες και για τα λεφτα τους ειναι πολυ καλες!! αν θελεις να τσεκαρεις εχουν μεινει κατα λαθος 2 η 3 κομματια στον τριμμη (ιβανεζ ) και τα εδινε πολυ πολυ φτηνα.επισης εχει και κατι στρατοκαστερ τοκαι οποτε τσεκαρε και αν σε ενδιαφερει το βλεπεις πιο ζεστα !!!!
παντος εχω πολυ καλη αποψη για τις κιθαρες αυτες ;D

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #4 στις: 06/02/06, 00:29 »
Ευχαριστω πολυ loudness για την πληροφορια. Με την πρωτη ευκαιρια θα παω να δοκιμασω. Μηπως τυχαινει να ξερεις τι μοντελα εχει ο Τριμης τωρα?
 

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #5 στις: 06/02/06, 23:43 »


Το μοντελο που εβαλες στην φωτο ειναι το LC-70 , 1000eu  αντιστοιχο σε προδιαγραφες της Λεςπολ Καστομ


H custom εχει εβενινη ταστιερα. Αυτη απο τη φωτο μου φαινεται σαν τριανταφυλλια. Η καστομε εχει fret edge binding, αυτη δεν εχει. Οποτε τι εννοεις προδιαγραφες καστομ???


Λοιπον FrailBarlow  σου σκαναρισα ενα αρθρο απο ενα περιοδικο που εχω σπιτι μου. Μελετησε το.


Αποσυνδεδεμένος loudness

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • let there be ROCK !!!!
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #6 στις: 07/02/06, 03:11 »
κοιτα αν θυμαμαι καλα ειχε τρεις οι οποιες πρεπει να ηταν στανταρ  και κοντα στις 4 στρατοκαστερ σε διαφορα ξυλα . τις εχει ασχετα στο βαθος πισω απο τις ακουστικες !  ;)

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #7 στις: 07/02/06, 04:22 »
Ευχαριστω πολυ φιλε....
Θα παω σιγουρα...
Να δω τι ειναι τελικα αυτες οι Τοκαι  :o

Αποσυνδεδεμένος dread12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Roscoe Beck
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #8 στις: 11/02/06, 15:11 »
Εκτός από το να κατασκευάζει LP-style κιθάρες ή άλλες Gibson copies, η ιαπωνική Tokai φημίζεται επίσης και για την "αντιγραφή" μουσικών οργάνων άλλων διάσημων Αμερικανών κατασκευαστών, όπως η Fender. Τα μοντέλα Breezy Sound και Jazz Sound για παράδειγμα, είναι βασισμένα σε μια Telecaster/Esquire κιθάρα των mid-'50s και σε ένα Jazz μπάσο των early-'60s αντίστοιχα. Η περίοδος των '70s και '80s ή "copy era" εξωθούσε πολλούς Ιάπωνες μουσικούς όπως η οικογένεια Hoshino (ιδρυτές και ιδιοκτήτες της Ibanez) και Hotei (ιδρυτής της Fernandes) στο να αντιγράφουν τα όργανα των μεγάλων αμερικανικών εταιρειών Fender και Gibson, γεγονός που ανάγκασε την Fender να ιδρύσει μια θυγατρική εταιρεία στην Ιαπωνία στις αρχές της δεκαετίας του 80, η οποία κατασκευάζει αρκετά μοντέλα κιθαρών και μπάσων (Fender, Heartfield και Squier). Σήμερα οι περισσότερες Squier by Fender κιθάρες κατασκευάζονται σε αρκετές χώρες της Άπω Ανατολής (Ινδία, Ιαπωνία, Ινδονησία, Κίνα και Κορέα). Ελάχιστες ήταν ωστόσο οι μεξικάνικες Squiers που κατασκεύαζε η Fender την δεκαετία του 1990.

Αποσυνδεδεμένος loudness

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • let there be ROCK !!!!
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #9 στις: 11/02/06, 18:01 »
η τοκαι ειναι ιστορικοτατη εταιρια και μαλιστα το τρελλο πιο ειναι ? οταν πουληθηκε η fender στις αρχες του 80 και η ποιοτητα της επεσε πολυ αμερικανοι μουσικοι επαιζαν με tokai. ενα παραδειγμα ειναι ο stevie ray vaughn ο οποιος στις αρχες του 80 χρησιμοποιησε σε καποια περιοδο αυτες τις κιθαρες αλλα ηταν και σε προιοντικο καταλογο εποχης  ;D σας αποστελω φοτο με τον καταλογο . προσωπικα εχω παιξει με στρατο και εχω παθει πλακα !!! πολυ καλες κιθαρες και αν βγαλουμε ολοι λιγο το ψωνιο απο μεσαμας και ακουσουμε με τα αυτια μας χωρις να κολαμε σε μαρκες σιγουρα με αυτες θα παιζαμε . τσεκαρετε αυτο  ;)

Αποσυνδεδεμένος loudness

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • let there be ROCK !!!!
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #10 στις: 11/02/06, 18:06 »
δεν ανεβαζει φωτο τα νευρα μου !!!!!!!!  20 κβ την εκανα και παρολα αυτα το μηχανημα  ::) ::) :P :P

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #11 στις: 11/02/06, 18:06 »
εγω εχω στα χερια μου ενα περιοδικο με μια φωτο που ο billy gibbons (ZZ TOP) παιζει με μια ΤΟΚΑΙ λες πολ.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #12 στις: 11/02/06, 21:45 »
Παιδια οντως τα εργαλεια αυτα μετρανε (τα Ιαπωνικα ομως). Χωρις να εχω κατι κατω των Γκιμπσον (καλα μας επεισες τωρα...), οσες Στανταρ δοκιμασα δεν εφταναν την Τοκαι που δοκιμασα.
Downhill mountain biking :)

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #13 στις: 11/02/06, 22:17 »
οσες Στανταρ δοκιμασα δεν εφταναν την Τοκαι

Θα μου επιτρεψεις να αμφιβαλλω λίγο φιλε μου :)
Δε ξέρω πόσες και ποιες Standard δοκίμασες, αλλά το ποσοστό των απανταχού κιθαριστών ανα τον κόσμο (γνωστών και μη) που προτιμά  Gibson (απο Tokai ας πουμε..) νομίζω σε διαψεύδει... :)
Βέβαια, είναι εντελώς υποκειμενικό το ζήτημα, αλλα νομίζω πως απο την άλλη και η (τεράστια ομoλογουμένως) εμπορική απήχηση μιας κιθάρας, δεν μπορεί να είναι και εντελώς τυχαίο γεγονός.
Να σημειώσω βέβαια, πως παρ'ολα αυτά θεωρώ τις Gibson υπερτιμημένα όργανα και αυτό είναι ίσως το μεγαλύτερο μειονέκτημα που τους καταλογίζω.Συμφωνώ δηλαδή πως μια Tokai, έχει καλύτερο value-for-money.
Προσωπικά πάντως, μεταξύ των δύο, θα επέλεγα την Gibson.

Αυτααα.
Φιλικά,
Κώστας.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #14 στις: 11/02/06, 22:40 »
οσες Στανταρ δοκιμασα δεν εφταναν την Τοκαι

Θα μου επιτρεψεις να αμφιβαλλω λίγο φιλε μου :)
Δε ξέρω πόσες και ποιες Standard δοκίμασες, αλλά το ποσοστό των απανταχού κιθαριστών ανα τον κόσμο (γνωστών και μη) που προτιμά  Gibson (απο Tokai ας πουμε..) νομίζω σε διαψεύδει... :)
Βέβαια, είναι εντελώς υποκειμενικό το ζήτημα, αλλα νομίζω πως απο την άλλη και η (τεράστια ομoλογουμένως) εμπορική απήχηση μιας κιθάρας, δεν μπορεί να είναι και εντελώς τυχαίο γεγονός.
Να σημειώσω βέβαια, πως παρ'ολα αυτά θεωρώ τις Gibson υπερτιμημένα όργανα και αυτό είναι ίσως το μεγαλύτερο μειονέκτημα που τους καταλογίζω.Συμφωνώ δηλαδή πως μια Tokai, έχει καλύτερο value-for-money.
Προσωπικά πάντως, μεταξύ των δύο, θα επέλεγα την Gibson.

Αυτααα.
Φιλικά,
Κώστας.


Σαφως και ειναι θεμα υποκειμενικο το τι σου αρεσει. Το οτι οι περισοτεροι εχουν Γκιμπσον ή Φεντερ δε λεει τιποτα απολυτως ομως για το εαν ειναι καλυερα οργανα απο καποια αλλα τα οποια δεν τα εχουν πολλοι, ειτε αυτα λεγονται Τοκαι, ειτε Χουμπερ ειτε Ρουοκανγκας.

Τωρα το ποιες στανταρ και το τι αμφιβολιες εχεις δικαιωμα σου, διαφορες Γκιμπσον Λεσπολ Στανταρ σε Ελλαδα και Αγγλια (μη φανταστεις παρα πολλες). Απλα στα χαρτια οι Τοκαι ειναι καλυτερες ειδικα στα ξυλα. Το τι σου αρεσει δικαιωμα σου. Απλα το οτι ΧΧΧΧΧΧ ατομα παιζουν με την Υ εταιρια δεν λεει τιποτα, και σαφως δεν διαψευδει εμενα ουτε επιβεβαιωνει εσενα, ουτε και το αντιθετο απλα δεν λεει τιποτα αλλο εκτος απο το οτι πληρωνεις μεγαλο ποσοστο χρηματων για τις τρελες διαφημησεις και χορηγιες που κανει η Γκιμπσον.
Downhill mountain biking :)

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #15 στις: 11/02/06, 22:58 »
Ναι φιλε μου, το ουσιαστικό είναι πως το θέμα είναι υποκειμενικό.
Απλώς εγώ θέλω να πω, πως μια επιτυχία τέτοιας τάξης, δεν μπορεί να αποδωθεί αποκλειστικά σε διαφημίσεις κτλ.
Σαφως παιζουν το ρόλο τους όλα αυτά(και συγκεκριμένα στην υπερτίμηση του οργάνου), αλλα νομίζω πως αν κάτι δεν αξίζει,απλά δεν μπορεί να είναι στο προσκήνιο τόσα χρόνια.
Επαναλαμβάνω βέβαια, πως αν είχα οικονομικο δίλημμα ,κατα πάσα πιθανότητα θα επέλεγα Tokai αντι για Gibson (παντα μεταξυ αυτών των 2 μιλαμε τώρα,ετσι?)
Αλλά, κατα τ'άλλα μια Tokai LP που είχα δοκιμάσει, δεν μπορώ να πω πως θα την κατάτασσα πάνω από μια Standard LP...
Μόνο στο value-for-money όπως είπα πριν.
Ίσως βέβαια να μην επεσα και σε καλό κομμάτι, για να μην είμαι και απολυτος...

Φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #16 στις: 11/02/06, 23:06 »
 Που μπορω να βρω Tokai les Paul στη Θεσσαλονικη?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #17 στις: 11/02/06, 23:08 »
Ναι φιλε μου, το ουσιαστικό είναι πως το θέμα είναι υποκειμενικό.
Απλώς εγώ θέλω να πω, πως μια επιτυχία τέτοιας τάξης, δεν μπορεί να αποδωθεί αποκλειστικά σε διαφημίσεις κτλ.

Σαφως παιζουν το ρόλο τους όλα αυτά(και συγκεκριμένα στην υπερτίμηση του οργάνου), αλλα νομίζω πως αν κάτι δεν αξίζει,απλά δεν μπορεί να είναι στο προσκήνιο τόσα χρόνια.
Επαναλαμβάνω βέβαια, πως αν είχα οικονομικο δίλημμα ,κατα πάσα πιθανότητα θα επέλεγα Tokai αντι για Gibson (παντα μεταξυ αυτών των 2 μιλαμε τώρα,ετσι?)
Αλλά, κατα τ'άλλα μια Tokai LP που είχα δοκιμάσει, δεν μπορώ να πω πως θα την κατάτασσα πάνω από μια Standard LP...
Μόνο στο value-for-money όπως είπα πριν.
Ίσως βέβαια να μην επεσα και σε καλό κομμάτι, για να μην είμαι και απολυτος...

Φιλικά.

Μακαρι ρε Κωστα η παλια Γκιμπσον (50ς 60ς) που εκανε διασημες της Λεσπολ και τα Ταυρακια να υπηρχε ακομα και να εβγαζε τετοιες κιθαρες... αλλα δυστυχως δεν υπαρχει παρα μονο στο ονομα, γιαυτο κιολας και οικονομικο διλημμα να μην ειχα παλι κατι Ιαπωνικο θα επαιρνα εαν ηθελα καρφι Λεσπολ χωρις το ονομα απλα.

Απλα οι Γκιμπσον εγιναν γνωστες λογω του Πεητζ, Ταουνσεντ κτλ κτλ στα 60ς και 70ς και αναβιωσαν παλι λογω Σλας. Αυτο τις εκανε γνωστες και οχι η φοβερη και τρομερη ποιοτητα ( Ο Σλας απο οσο γνωριζω το Απεταιτ φορ Ντιστραξιον με μη-Γκιμπσον Λεσπολ το εκανε).

Αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι σημερινες Γκιμπσον δεν ειναι καλες ή κατι τετοιο.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #18 στις: 12/02/06, 00:46 »
Που μπορω να βρω Tokai les Paul στη Θεσσαλονικη?

Πουθενα.... :-\
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Tokai Les Paul???
« Απάντηση #19 στις: 22/06/06, 11:06 »
βλέπω ότι είναι παλιό το τελευταίο post αλλά μιας κι έχω κάνει λίγο marketing, θέλω να συμπληρώσω κάτι έτσι για την ιστορία
όντως η τόσο τεράστια αποδοχή από κιθαρίστες αναντίρρητα θα σήμαινε αντιστοιχία ποιότητας

μη ξεχνάμε όμως ότι αυτό δεν ισχύει στην αμερική - πρωτεύουσα πραγματικά της επιστήμης του marketing
αυτό μπορείς να το καταλάβεις βλέποντας πχ τις πωλήσεις της harley davinson  (καθώς και άλλων προϊόντων),
οι οποίες είναι τόσο υψηλές που δε μπορούν να αποδοθούν σε άλλη αιτία παρά του marketing
(ως γνωστόν οι μηχανές αυτές υστερούν χρόνων των ιαπωνέζικων, από τεχνολογία έως ασφάλεια κατασκευής και μόνο,
παρόλαυτα οι πωλήσεις τους - κάποια στιγμή είχαν φτάσει πολύ πάνω του 50% - είναι τόσο υψηλές ώστε δε μπορείς να
χαραχτηρίσεις τους ιδιοκτήτες ως πορωμένους, ούτε να τους κατατάξεις σε συγκεκριμένο τρόπο ζωής πχ easy rider,
αυτό με τη σειρά του συνεπάγεται ότι ακόμα και καταναλωτές που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα αγόραζαν με βάση την εμφάνιση,
και στην τελική με βάση το marketing, εκ του αποτελέσματος όντως αγόρασαν με βάση το marketing που ασκήθηκε)

πιστεύω αν δέχεστε αυτά που περιέγραψα, και γνωρίζοντας το γεγονός ότι αυτές οι κιθάρες προωθήθηκαν μέσω αμερικανών
καλλιτεχνών, να δέχεστε τελικά ότι αποδοχή του καταναλωτικού κοινού δε σημαίνει απόλυτη ανωτερότητα του συγκεκριμένου
προϊόντος, τονίζω το απόλυτη, δε χρειάζεται marketing ή αριθμοί για να δεις αν είναι καλές κιθάρες ή όχι, όλοι το ξέρουν αυτό

κατά τα άλλα να πω ότι κι εγώ είμαι gibsonας lespaulακιας, όπως φαίνεται και στο "καλύτερη κιθάρα που έχετε πιάσει"
επίσης όταν είχα δοκιμάσει tokai δίπλα σε gibson, μου φάνηκε καλύτερη η δεύτερη
κάτι άλλο που επίσης βλέπω να λέτε συχνά και θέλω να εξηγήσω είναι ότι συμβουλεύετε τους νέους να αγοράσουν τον ήχο που τους αρέσει, πολύ σωστά για έναν μέτρια έμπειρο κιθαρίστα, αλλά όχι για αρχάριο, διότι πολύ απλά ποιος σας είπε ότι εμπιστεύεται τα αυτιά του σε μια τόσο ακριβή αγορά όπως μιας κιθάρας?
sorry για το blabla, η φλυαρία μου δεν παλεύεται οπότε μην ασχολείστε...

edit: τυπογραφικά...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/06, 11:18 από oneofthem »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
tokai???

Ξεκίνησε από Ιμπανεζιος « 1 2 » Τα καλύτερα...

28 Απαντήσεις
11195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 21:17
από Jezus
30 Απαντήσεις
12724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 21:12
από pureanalog
72 Απαντήσεις
21469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 20:20
από Jezus
37 Απαντήσεις
10932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 14:57
από indie-anos laternative
9 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 00:01
από Ogun-Sotis
16 Απαντήσεις
6182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 11:05
από ploutwnios
8 Απαντήσεις
4546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 01:19
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 00:46
από tansap
10 Απαντήσεις
3514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 22:57
από Απόλλων