Αποστολέας Θέμα: Ξερει κανεις τμη ?  (Αναγνώστηκε 3945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ξερει κανεις τμη ?
« στις: 03/06/08, 12:40 »
Καλησπερα, γνωριζει κανεις την τιμη της Music Man Ernie Ball JP Model 6 χορδη με matching headstock στην Αμερικη? Δεν εννοω τιμη απο καποιο σαιτ στην Αμερικη αλλα εννοω αν στειλω καποιον να μοου την αγορασει απο καταστημα μουσικων ειδων.. ποσο θα δωσει ? σκεφτομαι εν τελη να αγορασω την κιθαρα αυτη μεσω συγγενων στην Αμερικη γιατι στην Ευρωπη θεωρω οτι ειναι αρκετα ακριβουλα. Αν καποιος εχει λινκ απο καποιο σαιτ καταστηματος και που βρισκεται θα ημουν κομπλε. Ευχαριστω
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις τμη ?
« Απάντηση #1 στις: 03/06/08, 12:49 »

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις τμη ?
« Απάντηση #2 στις: 03/06/08, 13:29 »
Γενικα επειδη το ειχα ψαξει λιγο, στην αμερικη βρισκεις εναν αντιπροσωπο και παραγγελνεις ακριβως τα χαρακτηριστικα που θελεις και αυτος την παραγγελνει απο το εργοστασιο..Τωρα αν εισαι τυχερος και βρεις ακριβως την ιδια που θελεις...στο ebay εχει μερικες απο ενα μαγαζι, μπορεις να ρωτησεις εκει αν εχουν καποιο site...

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις τιμη ?
« Απάντηση #3 στις: 03/06/08, 15:00 »
Επειδή έχω φάει τα καλύτερα μου χρόνια με τις ebmm jp ;D ;D άκου τι παίζει σχετικά με αυτο που ρωτάς.

Οι επίσημοι αντιπρόσωποι στην Αμερική της EBMM παραγγελνουν κάποια κομμάτια χώρις να τους τα έχουν παραγγείλει συγκεκριμένοι πελάτες ώστε να έχουν stock[πάντα στις jp αναφέρομαι].

Ως επί το πλείστον αυτές οι κιθάρες είναι τα fully loaded μοντέλα δίοτι γενικά πουλάνε περισσότερο. (Αυτό οφείλεται στο ότι στην Αμερική έχουν μικρότερες τιμολογιακές διαφορές τα extra,πχ το Piezo νομίζω κάνει 170$)

Είχα επικοινωνήσει πριν κανενα 2μηνο μετον Pete Dubaldo (απίστευτο άτομο και 10000% αξιόπιστος dealer) για να τον ρωτήσω για το stock του σε jp6 και τις αντίστοιχες τιμές και μου έιχε απαντήσει το εξής [σου παραθέτω αυτούσια την απάντηση].


Κώδικας: [Επιλογή]
Costas,

I still have the same guitars in stock

Pearl Redburst with matching headstock, JP inlays, piezo
- $1875 (2 in stock)

Mystic Dream with matching headstock, JP inlays, piezo
- $2150

I also have a 2007 LE Blue Dawn JP6 with matching headstock and dot inlays,
no piezo.
- $1725

A JP6 in Limited Edition 2008 with matching headstock, JP inlays, and piezo
would be $2275.  I have one on order for late April / early May.


Prices would include shipping with full insurance in the 48 states, and of
course the EB case is included, too.

Pete DuBaldo

DuBaldo Music
186 W. Middle Turnpike
Manchester CT 06040
(860) 649-6205

Note: Quotes given on MusicMan instruments are valid for US residents only.

Όπως βλέπεις το le μοντελο του 2007 το είχε $1725, που σημαίνει ότι το απλό χρώμα (όχι md και όχι le ) είναι σιγουρα $100-$150 κάτω ---> $1575-$1625 = 1010-1043 euro
[Δυστυχώς έχει πουληθεί αν σε ενδιέφερε :-\]

Να σε πληροφορήσω ότι αν στείλεις κάποιον στην Αμέρικα να την πάρει για λογαριασμό σου, για να μπορεσει να σε εξυπηρετήσει ένας authorized dealer της ebmm θα πρέπει η αποστολή του οργάνου να γίνει μέσα στις 48 us states,το Guam(?) και το Πορτορίκο (?) και για την αγορά του να χρησιμοποιηθούν μετρητά η να χρεωθεί αμερικάνικη debit η credit card.

Μακρια από μη επίσημους dealers η οποίοι ναι μεν στέλνουν overseas (παραβιάζοντας τον κανόνα της ebmm) αλλα δεν υπάρχουν εγγυήσεις, ούτε insurance στο transport.

Σε τελική ανάλυση έχω να δηλώσω :P ότι η συγκεκριμένη κιθάρα αξίζει μέχρι και το τελευταίο cent τα χρήματα της ακόμα και αν την αγόρασεις από Ευρώπη, όπου για να κατανοήσουν οι μη-μυημένοι οι τιμολογιακές διαφορές είναι αχανείς αφου

πχ το fully loaded μοντελο με Mystic Dream χρώμα κοστίζει από τον thomann 2900 euro και ακριβώς το ίδιο μοντέλο από Αμερική κοστίζει γύρω στα $2100=1345 euro ...

Εύχομαι καλές αγορές και καλά παιξίματα φίλτατε steltrucci :). Ελπίζω να σε βοήθησα. ;)

Κώστας.

'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις τμη ?
« Απάντηση #4 στις: 03/06/08, 18:38 »
Φιλε Κωστα πραγματικα εκτιμω τη βοηθεια σου. Απλα για να τα παρω πιο λιανα.. Τι θα πρεπει να πω στον φιλο μου να κανει προκειμενου να την αγορασει ? Αυτοι οι dealers που αναφερεις να το εκλαβω ως μαγαζια μουσικων ειδων ή online site-καταστηματα? Πως ξερω ποιος dealer ειναι ανεπισημος ή επισημος ? Επισης ο φιλος μου μενει Florida οποτε λογικα θα του την στειλουν εκει στο σπιτι του αν την παραγγειλει ? και υστερα αν αυτος ερθει Ελλαδα με την κιθαρα στην "πλατη" θα χρειαστει να χρεωθει εξτρα χρηματα με τα τελωνεια κλπ η περναει "καθαρος" ? και κατι τελευταιο αυτος ο dealer που εχεις παραθεσει και την απαντηση του που ακριβως εδρευει και πως θα μπορουσα κι εγω να επικοινωνησω μαζι του .. εχεις καποιο e-mail του ? συγνωμη για τις ερωτησεις εγινα χειροτερος και απο τους δημοσιογραφους του STAR απλα ρωταω γιατι θελω να τα εχω ολα ξεκαθαρα και καταοητα να ξερω τι θα πω και στον φιλο μου που δεν εχει ιδεα απο αυτα. Ευχαριστω πολυ ξανα για τις πληροφοριες κ ελπιζω σε απαντησεις και στα παραπανω .. αντε αντε μερα με τη μερα πιο κοντα σε αυτην την κουκλαρα  !!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις τμη ?
« Απάντηση #5 στις: 03/06/08, 21:36 »
Κανένα προβλημα ρε man σε φόρουμ για την αγάπη μας μιλάμε και είναι ευχαρίστηση μας ;D ;D

Λοιπόν έχουμε και λέμε..

1) Πρώτα θα  πρέπει να στείλεις στον φίλο σου με κάποιο τρόπο τα απαιτούμενα για την αγορά χρήματα (είτε να τα καταθέσεις στον τραπεζικό του λογαριασμό, είτε ταχυδρομικώς κτλ κτλ, προσωπικά θα σου συνιστούσα το πρώτο). Για να κάνεις εύκολα και γρήγορα μετατροπές απο ευρώ σε δολλάρια και αντίστροφα ιδού ενας εξαιρετικός currency converter --->  http://www.xe.com/ucc/

- Authorized dealer μιας μάρκας κιθάρας μπορεί να είναι ενα μικρό η και μεγαλύτερο μουσικό καταστημα το οποίο μπορεί και να κάνει εμπόριο κανονικά και ηλεκτρονικά η και μόνο ηλεκτρονικά.
Ουσιαστικά ο authorized dealer έχει εγκριθεί επίσημα από την οποια μάρκα κιθάρας να διαθέτει τα προιοντα της στην αγορά, το οποίο σημαίνει και αυτόματα ότι πληρεί κάποια standards σε επίπεδο  εξυπηρέτησης και αξιοπιστίας.

Οι authorized dealers αναγράφουν αυτη τους την ιδιοτητα στο site τους,στα φυλλάδια τους κτλ. επειδη όπως καταλαβαίνεις είναι κάτι θετικο  ;) , ωστόσο αν δεν το αναγράφουν πουθενα στέλνεις ενα e-mail και τους ρωτάς (πχ ο Pete Dubaldo είναι authorized αλλα στο site του www.dubaldomusic.com δεν το αναφέρει κάπου αν δεν κάνω λάθος.)

Εγώ σου λέω με πάσα σιγουριά να πάρεις την κιθάρα σου από τον Pete και δεν θα χάσεις (και γώ απο κει την πήρα :)).

Αν υποθέσουμε οτι θα κάνεις business με τον Pete θα κάνεις τα ακόλουθα βήματα  : (άν πάλι επιλέξεις κάποιον αλλο dealer απλά τα γενικέυεις)

Ι)Θα του στείλεις ένα e-mail στο pete@dubaldomusic.com η στο info@dubaldomusic.com και θα του πεις ότι ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ebmm jp6 απο εσένα και θα ήθελα να με ενημερώσεις για το current stock και τις αντίστοιχες τιμες.
II)Θα σου απαντήσει με ενα mail αντίστοιχο με αυτό που έδειξα στο πρώτο μου post και τότε θα γνωρίζεις πόσα χρήματα θα στείλεις στον φίλο σου[1)].
Στην συνέχεια θα του πεις ότι είσαι απο Ευρώπη και γνωρίζεις την πολιτική της ebmm που απαγορεύει την αποστολή κιθάρων overseas, και πως για την αγορά της θα χρεωθεί αμερικάνικη κάρτα και θα αποσταλλεί μέσα στην Αμερική (εν προκειμένω στην Florida) σε ένα φιλο/συγγενή σου.ΑΑ πες του ότι είσαι και απο το forum της ebmm και πιθανόν να έχεις ακόμα καλύτερο service  ;)
ΙΙΙ)Δίνεις εντολή στον φίλο σου να στείλει τα ανάλογα χρηματα και ο Pete θα στείλει την κιθάρα στον φίλο σου χωρίς χρέωση και με full insurance (δλδ αν παρ'ελπίδα πάθει κάτι στην μεταφορά εσύ να αποζημιωθείς από τον courrier).
ΙV)Την παραλαμβάνει ό φίλος σου και όλα οκ.

Στη συνέχεια για να στην φέρει μαζι του ο φίλος σου όταν θα έρθει στην Ελλάδα δεν πληρώνεις απολύτως τιποτα, τα αντικείμενα απο Αμερική περνάνε τελωνείο μόνο αν έρχονται χώρις άνθρωπο  ;D ;D. Εν προκειμένω λοιπόν δεν πληρωνεις τπτ γιατι θεωρούνται χειραποσκευή. :)

Όπως φαίνεται και στο site του και συγκεκριμένα εδώ --> http://www.dubaldomusic.com/contacts.php
To καταστημα του Pete βρισκεται στο Connecticut.

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνηση μην διστάσεις να μου στείλεις pm. ;)
Καλές αγορές. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/08, 21:39 από papazach »
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις τμη ?
« Απάντηση #6 στις: 04/06/08, 00:59 »
Κωστα ευχαριστω παρα πολυ με κατατοπησες πληρως να εισαι καλα και παλι αν χρειαστω κατι θα επικοινωνησω μαζι σου.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 14:01
από sofison
20 Απαντήσεις
7971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 14:54
από stepap#12
3 Απαντήσεις
2573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/09, 22:23
από mace
4 Απαντήσεις
3129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/10, 00:14
από Eagle Of Kamelot
4 Απαντήσεις
2403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 19:44
από blackmorefan
1 Απαντήσεις
2215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 12:14
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
4015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/13, 22:41
από vagtanplan
6 Απαντήσεις
6904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 04:06
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
2 Απαντήσεις
20762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/15, 22:46
από thomas.michoulis
0 Απαντήσεις
6539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/19, 21:45
από Βραζίλης