Αποστολέας Θέμα: Πως μελετάτε;  (Αναγνώστηκε 5444 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mobius

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Πως μελετάτε;
« στις: 05/06/13, 17:22 »
Και δεν εννοώ από άποψη ασκήσεων...Εννοώ από άποψη setup, καρέκλας που καθόμαστε, εξοπλισμού που πρέπει να συνδεθεί κλπ


Πιάνω τον εαυτό μου τελευταία να ξεκινάω να παίζω καθιστός σε ενα κοντό καναπέ και όσο περνάει η ώρα γέρνω πίσω και νομίζω ότι πιο πολύ αράζω παρά μελετάω. Άλλες φορές ξεκινάω με υποπόδιο άλλες φορές πατάω το ένα πόδι στο άλλο. Μήπως πρέπει να βρω μια συγκεκριμένη καρέκλα και να κάθομαι πάντα εκεί;


Θέλω να βάλω ένα backing track, να σηκωθώ με την κιθάρα να την βάλω στην κάρτα ήχου στο pc, να βάλω το backing track στο youtube, άλλες φορές λέω θα βάλω τo amplug να μην μπλέκω με τον ενισχυτη καταλήγω κουβάρι με τα καλώδια, κλπ


Ίσως τελικά να είμαι άμπαλος απλά, αλλά μήπως λόγω εμπειρίας έχετε βρεί κάποια standards που σας κάνουν τη ζωή εύκολη και θέλετε να μου τα πείτε και εμένα;


PS. Αν έχει ξανασυζητηθεί ή είναι off-topic εδώ φροντίστε το thread μου με αγάπη ανάλογα :)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πως μελετάτε;
« Απάντηση #1 στις: 05/06/13, 19:10 »
Καρέκλα γραφείου, την κιθάρα στα πόδια και Guitar Rig 5 :P.

Αν μελετάω γρήγορα πράγματα ή κυρίως lead και τεχνικές για το αριστερό χέρι, συνήθως τη βάζω σε κλασσική στάση για ευκολότερη πρόσβαση στα 17+ τάστα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πως μελετάτε;
« Απάντηση #2 στις: 06/06/13, 13:47 »
Όταν μελετάω σοβαρά ή ηχογραφώ ή στάση είναι αποκλειστικά κλασικοκιθαριστική (υποπόδιο, η κιθάρα στο αριστερό πόδι και τα κλειδιά περίπου στο ύψος των ματιών). Αν παίζω απλά για να περάσει η ώρα μου είμαι πιο χαλαρός (κιθαρούλα στο δεξί πόδι και ολίγον αραχτός). Αν υπάρχει κάποιο live στον ορίζοντα παίζω πάντα όρθιος για να συνηθίζω τη στάση που θα έχω στο live... Αυτά :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Πως μελετάτε;
« Απάντηση #3 στις: 06/06/13, 16:45 »
Η σταση του σωματος, χεριων κλπ, ειναι πιο πολυ για να μη σου μεινει κανενα κουσουρι. Αν δε νοιωθεις να σε ποναει κατι με τον τροπο που μελετας δεν ειναι θεμα, παρα μονο μη συνηθισεις ετσι, και δεν μπορεις ορθιος στο λαιβ. Εκτος κι αν δε σε πειραζει πχ να βγαινεις πανω σε κρεββατι ξαπλα και να παιζεις  ;D
Η μακαροναδα απο τα καλωδια και το αχουρι γενικα, ειναι θεμα του καθενος αν τον ενοχλει.

Σημασια εχει να μελετας και βασικα να εχεις ορεξη και σωστο υλικο να μελετησεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
55 Απαντήσεις
35394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/06, 17:45
από juggernot breaker*
3 Απαντήσεις
9977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/14, 12:09
από mad_nassos