Αποστολέας Θέμα: Ρυθμοί και ιατρικές πληροφορίες  (Αναγνώστηκε 15727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kafodio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Ρυθμοί και ιατρικές πληροφορίες
« Απάντηση #25 στις: 22/01/03, 21:24 »
Γεια σου φιλε "Απολλων".
Μια και εισαι ενεργος δεν βγαινεις λιγο στο chat,να γνωριστουμε και να μιλησουμε.Μου ειναι πιο ευκολο απο τις απροσωπες αναφορες.Εξ αλλου πρεπει να ομολογησω πως με στιμωξες για τα καλα.Πολυ δυσκολο αυτο το θεμα που πιασαμε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ρυθμοί και ιατρικές πληροφορίες
« Απάντηση #26 στις: 22/01/03, 22:50 »
Φίλε kafodio, κατ' αρχήν δεν είδα το μήνυμά σου για συμμετοχή στο chat έγκαιρα.  Aκόμα όμως κι αν το είχα δει δεν θα μπορούσα να μπω στο chat τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.  Κάποια άλλη φορά ίσως.

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, φοβάμαι ότι θα μπλέξεις πάρα πολύ με το δρόμο που ακολουθείς.  Κάποιες από τις σκέψεις και τις υποθέσεις σου είναι σωστές και λογικές.  Π.χ. η διαδικασία αυτοματοποίησης που αναλύεις και στην οποία αναφέρθηκα κι εγώ, συμβαίνει περίπου όπως την αντιλαμβάνεσαι.  Η μνήμη όμως είναι πάντα εγκεφαλική διαδικασία και όχι μυική, αφού οι μύες δεν έχουν "μνήμη".  Ο ρυθμός είναι και αυτός μια εγκεφαλική λειτουργία, ή μάλλον μια εγκεφαλική προσαρμογή που επιτυγχάνεται με την εξάσκηση.  Και η διαδικασία της αυτοματοποίησης αυτή καθ' αυτή δεν έχει σχέση με μνήμη, εκτός αν τη θεωρήσουμε ασυνείδητη (σε αντίθεση με τη συνειδητή) μνήμη.  Οπότε πάλι θα μπλέξουμε αφού κινδυνεύουμε να παρασυρθούμε σε θέματα περισσότερο μεταφυσικής και λιγότερο φυσιολογίας.

Αν σε ενδιαφέρει το θέμα, θα σου πρότεινα το βιβλίο "Ο νευρωνικός άνθρωπος" του Γάλλου Jean-Pierre Changeux.  Αν και αναπόφευκτα αναφέρει αρκετές ιατρικές και ανατομικές πληροφορίες, απέχει πολύ από ένα ιατρικό σύγγραμα και διαβάζεται αρκετά ευχάριστα.  Ίσως σου δώσει χρήσιμες γνώσεις και κατευθύνσεις προκειμένου να συγκεκριμενοποιήσεις και να αποκρυσταλλώσεις κάποιες απόψεις επί του αντικειμένου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Re:Ρυθμοί και ιατρικές πληροφορίες
« Απάντηση #27 στις: 04/05/03, 05:52 »
Παιδιά είμαι και γω φυσιοθεραπευτής και έχω να πω δυο τρία πράγματα επί του θέματος. Συμφωνώ πρώτα απ'όλα με τον Απόλλων ότι κάθε τενοντίτιδα είναι διαφορετική και χρίζει ατομικής αντιμετώπισης. Δεύτερον η θέση, ο τρόπος παιξίματος, το είδος της κιθάρας, η ταχύτητα  και πολλά άλλα πράγματα παίζουν ρόλο.  Το πρόγραμμα φυσιοθεραπείας που αναφέρεται συμφωνώ επίσης ότι είναι παλιό. Επίσης φάσκει και αντιφάσκει γιατί από τη μία λέει για παγοθεραπεία και από την άλλη μιλάει για διαθερμίες. Είναι πολύ γνωστό στους συνάδελφους φυσιοθεραπευτές ότι η χρήση θερμότητας σε τενοντίτιδα και γενικά σε φλεγμονές (πλην του υποξέως σταδίου) αντενδείκνυται. Εχω κάνει μια μεγάλη ερευνητική εργασία με θέμα "σύνδρομα υπέρχρησης σε κιθαρίστες" και θα ήθελα να παραθέσω τα αποτελέσματα. Το ερευνητικό έγινε ανάμεσα σε 220 κιθαρίστες και θεωρείται αρκετά έγκυρο. Φίλε και συνάδελφε Απόλλων πίστεψε με ότι η εύρεση αρθρογραφίας ήταν κάτι περισσότερο από δύσκολη γι'αυτό το θέμα. Δεν έχει γίνει ποτέ κάτι παρόμοιο και δυσκολεύτηκα πάρα πολύ αλλά πιστεύω ότι το αποτέλεσμα αξίζει τον κόπο. Επειδή και γω είμαι σχετικά νέο μέλος στο τσατ αν πιστεύετε ότι το ερευνητικό μπορεί να βοηθήσει σε κάτι πείτε μου κάποιο τρόπο να παραθέσω τα αποτελέσματα!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/03, 06:05 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ρυθμοί και ιατρικές πληροφορίες
« Απάντηση #28 στις: 04/05/03, 20:21 »
Αγαπητέ parlats,
μια και έχεις φτιάξει τόσο μεγάλη και έγκυρη εργασία, σίγουρα αξίζει τον κόπο να την παρουσιάσεις μέσα από τις σελίδες του kithara. Αν την έχεις σε ηλεκτρονική μορφή, μπορείς να μας την στείλεις (ή κάποιο μέρος της) και να την προσθέσουμε στην περιοχή "Μόνιμα άρθρα". Πιστεύω ότι θα ενδιέφερε όλους μας...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Re:Ρυθμοί και ιατρικές πληροφορίες
« Απάντηση #29 στις: 05/05/03, 05:00 »
Φίλε Νέος Κιθαρωδός, επειδή είμαι και ολίγον άσχετος από υπολογιστές, τι εννοείς σε ηλεκτρονική μορφή και πώς μπορώ να τη στείλω χωρίς να τη ξαναγράψω? Πάντως δεν χρειάζεται να την παραθέσω ολόκληρη. Μπορώ απλά να παραθέσω τα αποτελέσματα που θα είναι και πιο κατανοητά από όλους τους ενδιαφερόμενους, δηλ. προτεινόμενες θέσεις, στάση σώματος, προθέρμανση, διατάσεις ακόμα και αποθεραπεία. Νομίζω ότι θα είναι καλύτερα έτσι!    ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
7383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/05, 12:58
από Πέτροc
58 Απαντήσεις
65381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
0 Απαντήσεις
2226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 22:33
από ivikos
3 Απαντήσεις
19047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/17, 21:49
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
11321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 10:13
από STEFANOS604
1 Απαντήσεις
45475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/17, 20:40
από STEFANOS604
18 Απαντήσεις
23041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/17, 15:10
από STEFANOS604
3 Απαντήσεις
32848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/14, 08:51
από Korgy
0 Απαντήσεις
4374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/16, 14:37
από AderfiTouEleous
0 Απαντήσεις
2077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/19, 09:46
από ivikos