Αποστολέας Θέμα: Ποιες είναι η καλύτερες μάρκες στις κλασικές και ηλεκτροκλασικές κιθάρες?  (Αναγνώστηκε 34212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Ποιες είναι η καλύτερες μάρκες στις κλασικές και ηλεκτροκλασικές κιθάρες?
Και ποια είναι τα καλύτερα ξύλα? Π.χ. Μαόνι, κέδρος κ.λ.π.
Γενικά κάποιες πληροφορίες έτσι ώστε να έχουμε μια μικρή ενημέρωση και ιδέα επί του θέματος, γιατί πιστεύω ότι πολλοί αρχάριοι θα ήθελαν να μάθουν. Σας ευχαριστώ εκ τον πρότερων.     
 :)
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Ποιες είναι η καλύτερες μάρκες στις κλασικές και ηλεκτροκλασικές κιθάρες?
Και ποια είναι τα καλύτερα ξύλα? Π.χ. Μαόνι, κέδρος κ.λ.π.
Γενικά κάποιες πληροφορίες έτσι ώστε να έχουμε μια μικρή ενημέρωση και ιδέα επί του θέματος, γιατί πιστεύω ότι πολλοί αρχάριοι θα ήθελαν να μάθουν. Σας ευχαριστώ εκ τον πρότερων.     
 :)

"Καλύτερη μάρκα"...

Αυτό είναι λίγο υποκειμενικό. Μπορώ να σου στείλω πληροφορίες για ένα μαγαζί που εμπιστεύομαι τυφλα στο θέμα "τιμής-ποιότητας", αλλα απο κει και πέρα είναι δικό σου θέμα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Ο καθηγητής που μου έκανε κλασική κιθάρα γνώριζε τον Ανδρομηδά και τυγχάνει να έχω μιλήσει μαζί του 3-4 φορές.. Χωρίς να θέλω να φανεί σαν διαφήμιση θα πω ότι ο Ανδρομηδάς είναι ίσως από τους λίγους έμπορους μουσικών οργάνων που γνωρίζουν από μουσική και ιδιαίτερα από κλασική κιθάρα.. Επίσης είναι και δυνατός στο να καταλαβαίνει τη λογική των μηχανημάτων.. Ήμουν στο παραπέντε να πετάξω ένα παλιό αναλογικό μίκτη Tascam και με το που το πιλάτεψε ο Ανδρομηδάς για 10 λεπτά, μου βρήκε πως να κάνω μίξη με πολλαπλές ηχογραφήσεις (sound layers).. Τώρα για τις καλύτερες μάρκες στη κλασική δεν υπάρχει μια σωστή απάντηση γιατί οι περισσότερες εταιρίες βγάζουν όλων των ποιότητων κιθάρες οπότε μπορεί να βρεις μια φθηνή Alhambra και να πεις ότι το όργανο δεν "παίζει" αλλά αν δεις μια Alhambra των €1500 θα σου πέσουν τα σαγόνια..

Προσωπικά εμένα σαν ήχο μου αρέσουν οι Guernica, αλλά αν στην ηλεκτρική λέμε ότι καλό είναι να ακούσεις το όργανο πριν το πάρεις, στη κλασική θα έλεγα ότι απαγορεύεται να αγοράσεις κιθάρα χωρίς να την έχεις ακούσει.. Γενικά να ξέρεις ότι υπάρχουν 2 βασικά ξύλα που χρησιμοποιούνται στο καπάκι.. Ο κέδρος είναι σκουρόχρωμος, πιο δυνατός σε ένταση, με καλύτερη ατάκα και ίσως πιο εντυπωσιακός σαν πρώτη εντύπωση.. Το έλατο είναι ανοιχτοχρωμο, αισθητά πιο πεσμένο σε ένταση με τη διαφορά όμως ότι μετά από κάποια χρόνια "ανοίγει" και φθάνει τα επίπεδα του κέδρου.. Είναι όμως πιο μουσικός και αυτό θα το καταλάβεις αν παίξεις πάνω από το ηχείο όπου η λυρικότητα που βγάζει ο έλατος δεν συγκρίνεται με τη δυναμική του κέδρου.. Προσωπικά θεωρώ τον έλατο εμφανισιακά ομορφότερο από τον κέδρο..

Αυτά σε γενικές γραμμές.. Αν τελικά καταλήξεις σε Guernica θα σου έλεγα να πάρεις μια κιθάρα πάνω από 60Α.. Πραγματικά θα την ερωτευτείς..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Αυτά σε γενικές γραμμές.. Αν τελικά καταλήξεις σε Guernica θα σου έλεγα να πάρεις μια κιθάρα πάνω από 60Α.. Πραγματικά θα την ερωτευτείς..

Αν και η 60A είναι στα μακρινά μου σχέδια, να πούμε και οτι η τιμή της είναι 1300€ (νομίζω). Εγώ με τη 40A Special ήμουν (και είμαι) κατευχαριστημένος...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Αυτά σε γενικές γραμμές.. Αν τελικά καταλήξεις σε Guernica θα σου έλεγα να πάρεις μια κιθάρα πάνω από 60Α.. Πραγματικά θα την ερωτευτείς..

Αν και η 60A είναι στα μακρινά μου σχέδια, να πούμε και οτι η τιμή της είναι 1300€ (νομίζω). Εγώ με τη 40A Special ήμουν (και είμαι) κατευχαριστημένος...
Άλλος ένας ευχαριστημένος Guernicάκιας.. Η 60Α όντως είναι πολύ ακριβή (κάπου εκεί πρέπει να είναι διότι τη δική μου 65Α την είχα αγοράσει 500.000 δρχ. τότε) αλλά έχω την εντύπωση ότι η φίλη μας πάει να τα "χώσει" για την αγορά της κιθάρας γι'αυτό της πρότεινα πάνω από 60Α..

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
θέλω να πάρω μια ηλεκτροκλασική κιθάρα  ;D 
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
θέλω να πάρω μια ηλεκτροκλασική κιθάρα  ;D 
Δεν θα στο συνιστούσα.. Η ηλεκτροκλασική κιθάρα είναι μια μέτρια κλασική με ένα μαγνήτη piezo για να ακούγεται μέσω ενισχυτή.. Αν θέλεις να "δυναμώσεις" το σήμα της κλασικής σου πάντως μια καλή κλασική κιθάρα με ένα μικρόφωνο (ειδικό, όχι κάψα) τοποθετημένο πάνω στο ηχείο είναι ότι χρειάζεσαι.. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να αγοράσεις μια αρκετά καλή κλασική χωρίς να έχεις τις περιορισμένες επιλογές των ηλεκτροκλασικών (και αυτό γιατί το "όργανο" αυτό είναι σχετικά νέο και δεν έχει ερευνηθεί ιδιαίτερα).. Πάντως να γνωρίζεις ότι η κλασική κιθάρα σε σχέση με την ακουστική ή την ηλεκτρακουστική κιθάρα έχουν τρομερή διαφορά στον ήχο λόγω των χορδών τους (ή μια έχει νάυλον ενώ οι άλλες έχουν μεταλλικές), οπότε θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ήχο θα ήθελες να παράξεις.. Αυτό στο λέω γιατί είναι πολύ σπάνιο κάποιος να θέλει να δυναμώσει τον ήχο της κλασικής του.. Αν αυτός είναι ο σκοπός του, μάλλον θα το θέλει για να παίζει κυρίως ακόρντα οπότε μια ακουστική θα τον βολέψει περισσότερο..

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Ωστόσο, η λύση μικρόφωνο + κλασσική κιθάρα σε live, κυρίως στις μετριότατες Ελληνικές σκηνές, μπορεί να δημιουργήσει πονοκεφάλους λόγω μικροφωνισμών κλπ... Εγώ με την Godin Multiac SA Slim μου πάντως είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Ο καθηγητής που μου έκανε κλασική κιθάρα γνώριζε τον Ανδρομηδά και τυγχάνει να έχω μιλήσει μαζί του 3-4 φορές.. Χωρίς να θέλω να φανεί σαν διαφήμιση θα πω ότι ο Ανδρομηδάς είναι ίσως από τους λίγους έμπορους μουσικών οργάνων που γνωρίζουν από μουσική και ιδιαίτερα από κλασική κιθάρα.. Επίσης είναι και δυνατός στο να καταλαβαίνει τη λογική των μηχανημάτων.. Ήμουν στο παραπέντε να πετάξω ένα παλιό αναλογικό μίκτη Tascam και με το που το πιλάτεψε ο Ανδρομηδάς για 10 λεπτά, μου βρήκε πως να κάνω μίξη με πολλαπλές ηχογραφήσεις (sound layers).. Τώρα για τις καλύτερες μάρκες στη κλασική δεν υπάρχει μια σωστή απάντηση γιατί οι περισσότερες εταιρίες βγάζουν όλων των ποιότητων κιθάρες οπότε μπορεί να βρεις μια φθηνή Alhambra και να πεις ότι το όργανο δεν "παίζει" αλλά αν δεις μια Alhambra των €1500 θα σου πέσουν τα σαγόνια..

Προσωπικά εμένα σαν ήχο μου αρέσουν οι Guernica, αλλά αν στην ηλεκτρική λέμε ότι καλό είναι να ακούσεις το όργανο πριν το πάρεις, στη κλασική θα έλεγα ότι απαγορεύεται να αγοράσεις κιθάρα χωρίς να την έχεις ακούσει.. Γενικά να ξέρεις ότι υπάρχουν 2 βασικά ξύλα που χρησιμοποιούνται στο καπάκι.. Ο κέδρος είναι σκουρόχρωμος, πιο δυνατός σε ένταση, με καλύτερη ατάκα και ίσως πιο εντυπωσιακός σαν πρώτη εντύπωση.. Το έλατο είναι ανοιχτοχρωμο, αισθητά πιο πεσμένο σε ένταση με τη διαφορά όμως ότι μετά από κάποια χρόνια "ανοίγει" και φθάνει τα επίπεδα του κέδρου.. Είναι όμως πιο μουσικός και αυτό θα το καταλάβεις αν παίξεις πάνω από το ηχείο όπου η λυρικότητα που βγάζει ο έλατος δεν συγκρίνεται με τη δυναμική του κέδρου.. Προσωπικά θεωρώ τον έλατο εμφανισιακά ομορφότερο από τον κέδρο..

Αυτά σε γενικές γραμμές.. Αν τελικά καταλήξεις σε Guernica θα σου έλεγα να πάρεις μια κιθάρα πάνω από 60Α.. Πραγματικά θα την ερωτευτείς..

Πολύ καλός δάσκαλος και καλός μαγαζάτορας. Έκανα μαθήματα στο Σκαλκώτα με το Τζιφάκη και ήταν δάσκαλός του. Πήρα από εκεί την πρώτη μου κλασσική. Φέρνει κιθάρες από 100 μέχρι 10.000 ευρώ. Οι Guernica δεν είναι κάποια συγκεκριμένη μάρκα, αλλά κιθάρες που παραγγέλνει στα μέτρα του υπο αυτό το όνομα. Όπως και οι Estella που έχω εγώ.
Για ηλεκτρικές υπάρχουν καλύτεροι μαγαζάτορες για να σε συμβουλέψουν μιας και δεν ασχολείται ιδιαίτερα.

Αν κάποιος δώσει 1500 ευρώ για Alhambra κλασσική, τι να πώ. Έκαστος στο είδος του... Και ο ανδρομηδάς αλλά και ο Ντούκας στα Γιάννενα σε αυτά τα λεφτά έχουν τρομερές πραγματικά κιθάρες. Και όταν αγοράζεις κλασσική αγνόησε τα ξύλα. Πιάστην στα χέρια σου, άν σου κάνει ο ήχος, το χρώμα, η ένταση το ζύγισμα και η τιμή πάρτην...

Anyway, Picanto, Carillo, Manuel Rodriguez, Hopf και Stoll είναι καποιοι από τους κορυφαίους κατασκευαστές που φτιάχνουν λίγα και πολύ προσεγμένα όργανα κάθε χρόνο. Αν κατευθυνθείς προς εταιρία πιο μαζικής παραγωγής, πριν καταλήξεις σε κάποια Yamaha, Alhambra κλπ τσέκαρε και Aria. Φτιάχνουν κιθάρες για όλα τα βαλάντια, και οι ακριβές τους είναι ελαφριές και μουσικές, συνήθως με αρκετή ένταση...

« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/09, 03:37 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος alexbts

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Παιδια ειδα το θεμα κ ηθελα να κανω μια δικη μου ερωτηση πανω σε αυτο μιας κ ειδα οτι αναφερεστε σε guernica κιθαρες κ δυστυχως σε ενα θεμα που ανοιξα με την ιδια ερωτηση δεν ειχα απαντησεις.. ενας γνωστος μου,εμπιστο ατομο,πουλαει την guernica 50A   ,μεταχειρισμενη,στρωμενο οργανο με προσφατο servis σε ταστα κ   κλειδια,χωρις χτυπηματα 500 ευρω..η αρχικη της τιμη αν δεν κανω λαθος   ειναι περιπου στο χιλιαρικο..κανω 3 χρονια μαθηματα κλασσικης εχω μια alhambra των 300 ευρω κ θελω να παρω μια κιθαρα που θα με καλυψει   επαξια(για να μην πω υπερ-καλυψει) μεχρι και το πτυχιο της κλασσικης(διοτι ,ανεξαρτητα απτην προσπαθεια μου, αυτη που εχω δεν με ευχαριστει τωρα, κ σιγουρα δεν προκειται να με καλυψει για το πτυχιο μου)..να   προτιμησω την guernica που προανεφερα ή να κρατισω τα χρηματα κ να παρω   καποια καινουργια με τιμη μεχρι 1500ευρω?κ αν ναι,εχετε καποιες να προτεινετε?

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Κάποιο μαγαζί που να πουλάει ξύλο μαόνι; Ελλάδα αν γίνεται;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
13532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 10:59
από Σκίρων
65 Απαντήσεις
31109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/12, 14:27
από vagtanplan
5 Απαντήσεις
5006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 16:56
από agrammatos
9 Απαντήσεις
7386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 21:16
από paranoid_gr
5 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 18:33
από StageMaster
8 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/11, 13:52
από vaig3
6 Απαντήσεις
4155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 04:47
από Snowy
39 Απαντήσεις
84291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/19, 17:18
από BitCollector
0 Απαντήσεις
1591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/20, 17:01
από Ioannis Anastassakis
1 Απαντήσεις
4864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/21, 09:44
από RORY GALLAGHER