Αποστολέας Θέμα: "Συγγνώμη για την άμυνα"  (Αναγνώστηκε 9233 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τζουράς

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Κύπρος είναι Ελλάδα
    • Προφίλ
    • Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιο
"Συγγνώμη για την άμυνα"
« στις: 07/11/02, 02:59 »
Ο δίσκος "Συγγνώμη για την άμυνα" βγήκε κάπου κοντά στο 1992 αν δεν κάνω λάθος. Πρόκειτα για δισκογραφική δουλειά του Γιώργου Νταλάρα σε μουσική Θάνου Μικρούτσικου και στίχους του Κώστα Τριπολίτη.

Το πιο γνωστό τραγούδι είναι το "Ανεμολόγιο". Τα υπόλοιπα τραγούδια όπως και ο δίσκος σαν σύνολο δεν είχαν την συνισμένη επιτυχία των δίσκων του Νταλάρα ή του Μικρούτσικου.

Ο λόγος είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, το ότι η δουλειά είναι πολύ προχωρημένη σε πολλούς τομείς όπως σύνθεση, στίχο, ενορχήστρωση και εκτέλεση. Τα τραγούδια ενδεχομένως να ακούγονται παράξενα στο αυτί πολλών.

Έβαλα να ακούσω τον δίσκο αυτό μετά από πολύ καιρό και μου άρεσε ακόμα περισσότερο. Έτσι είπα να τον μοιραστώ μαζί σας:

http://www.repertorio.addr.com/upload/Songs/Siggnomi_gia_tin_amina/

Όσοι από σας έχουν μανία με την ενορχήστρωση, έχουν πολλά να μελετήσουν σε αυτόν τον δίσκο.

Καλή ακρόαση!!!

Υ.Γ.: Δεν ξέρω για πόσο καιρό θα μπορώ να έχω τα mp3 στον μου. Όσοι προλάβουν, πρόλαβαν.
Γιάννος Γεωργιάδης

Δείτε το Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιού
http://www.repertorio.addr.com

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:"Συγγνώμη για την άμυνα"
« Απάντηση #1 στις: 07/11/02, 09:20 »
Φίλε Τζουρά, έχεις δίκιο.  Ο δίσκος αυτός αποτελεί μια μάλλον ξεχασμένη, για να μην πω παρεξηγημένη, δουλειά του Νταλάρα.  Προσωπικά θα κατέτασσα το δίσκο πολύ υψηλότερα από άλλες δουλειές του συγκεκριμένου καλλιτέχνη, οι οποίες για διάφορους λόγους έγιναν ευρύτερα γνωστές στο πλατύ κοινό.  Βρίσκω δε ότι στιχουργικά κάποια από αυτά τα τραγούδια αγγίζουν το επίπεδο του αριστουργήματος.  Μου θυμίζει τις παλιές μέρες του ραδιοφώνου, όταν οι εκφωνητές έλεγαν για ένα τραγούδι "σε μουσική του (συνθέτης) και ΠΟΙΗΣΗ (στιχουργός)".  Ειδικά το "Μοναξιά... χιλιάδες φύλλα" είναι ένα μικρό διαμάντι.  Eλπίζω να έχεις τα τραγούδια στο server σου για μερικές ημέρες τουλάχιστον, ώστε να καταφέρω να κατεβάσω μερικά...

Μήπως είναι τυχαίο ότι ο Νταλάρας δεν έχει κάνει άλλο δίσκο σε αυτό το στυλ από τότε...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:"Συγγνώμη για την άμυνα"
« Απάντηση #2 στις: 07/11/02, 09:50 »
Pragmati aytos o diskos einai poly kalos... einai o monos diskos tou Ntalara pou exw.. meta apo ayton ta espasa mazi tou(  :-X ) kai den thelw na ton blepw oute zwgrafisto...pantws einai foveros
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:"Συγγνώμη για την άμυνα"
« Απάντηση #3 στις: 07/11/02, 13:59 »
Εγώ όταν είδα το μήνυμα 'Συγνώμη για την άμυνα' νόμιζα ότι θα διάβαζα δηλώσεις του Κόλλια.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:"Συγγνώμη για την άμυνα"
« Απάντηση #4 στις: 07/11/02, 14:23 »
ase re,kai tin eidame tin omadara sou! katevikate kriti kai sas piran $"%&"/7 oi Kritikoi!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:"Συγγνώμη για την άμυνα"
« Απάντηση #5 στις: 09/11/02, 02:08 »
   Gia allh mia fora h koyveda parektrapike!!!  ;D
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Viennezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:"Συγγνώμη για την άμυνα"
« Απάντηση #6 στις: 09/11/02, 18:17 »
Πολύ ενδιαφέρον θέμα άνοιξες, Τζουρά. Η γνώμη μου για αυτό τον δίσκο είναι διχασμένη. Από τη μία λατρεύω τη φωνή του Νταλάρα η οποία "εξευγενίζει" (για μένα) λίγο πολύ οποιοδήποτε τραγούδι. (Όπως φαίνεται, ως προς την εκτίμηση του Νταλάρα διαφωνώ ριζικά με τον Dave.  ;)) Από την άλλη πλευρά, κάθε άλλο παρά φανατικός οπαδός της μουσικής του Μικρούτσικου είμαι. Πάντως στο δίσκο "Συγγνώμη για την άμυνα" υπάρχουν μερικά τραγούδια του που μου αρέσουν πιο πολύ από ορισμένα πιο γνωστά κομμάτια του (λ.χ. το ομώνυμο, "Βελζεβούλ", "Μίσος", "Ένα και το αυτό" είναι πολύ ωραία). Άλλα τραγούδια του δίσκου από άποψη μουσικής με αφήνουν αδιάφορο.

Συμφωνώ με τον Τζουρά ως προς την ενορχήστρωση. Μου αρέσει και εμένα. (Και αυτή είναι – κατά τη γνώμη μου - καλύτερη από εκείνη ορισμένων άλλων έργων του Μικρούτσικου.)

Με τους στίχους του Τριπολίτη έχω πρόβλημα. Και φαντάζομαι πως αυτό δεν οφείλεται μόνο στο γεγονός πως τα ελληνικά δεν είναι η μητρική μου γλώσσα. (Άλλωστε έχω και μια αγγλική μετάφρασή τους.) Δεν καταφέρνω να "πιάσω" το νόημά τους. Και υποθέτω πως δεν είμαι ο μοναδικός. ;D (Όσο για σένα, Απόλλωνα, σε ζηλεύω που έχεις τα προσόντα για την ερμηνεία αυτών των στίχων. ;))

Πιο πολύ, όμως, σε αυτό το δίσκο με ενοχλεί κάτι άλλο. Και μη μου πείτε πως αυτό είναι ασήμαντη λεπτομέρεια· όπως φαίνεται, σημαντικό ήταν ακόμα και για τους ίδιους τους καλλιτέχνες (Μικρούτσικος, Τριπόλιτης, Νταλάρας). Αναφέρομαι σε αυτό το πέρα για πέρα ηλίθιο και κακόκουστο εξώφυλλο του δίσκου. Όχι μόνο πως δεν κατάλαβα αν αυτή η "σκηνή" έχει συγκεκριμένη σχέση με κάποιο από τα τραγούδια του δίσκου (μάλλον όχι φαντάζομαι). Κατά κύριο λόγο δεν καταλαβαίνω τι κάνει έναν σοβαρό καλλιτέχνη σαν τον Νταλάρα (και σοβαρό καλλιτέχνη [και άνθρωπο] τον θεωρώ) να συμμετέχει σε μια τέτοια ("κουλτουριάρικη";) ανοησία. (Όσο για τους Μικρούτσικο και Τριπολίτη δε θέλω να πω βέβαια πως δεν είναι και αυτοί σοβαροί· μόνο που δεν έχουν την ίδια "θέση στην καρδιά μου" με τον Νταλάρα οπότε δε με νοιάζει και τόσο πώς ποζάρουν για κάποια φωτογραφία.) Ποιος ήταν ο σκοπός αυτού του εξώφυλλου; Απλώς να τραβήξει την προσοχή του κοινού, φοβάμαι. Ομολογώ ότι αυτό το εξώφυλλο και μόνο με έκανε (και με κάνει ακόμα) να διαστάζω ως προς μια ανεπιφύλακτα θετική αξιολόγηση των τραγουδιών (ακόμα και εκείνων που μου αρέσουν). Απλώς γιατί δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο να αποδίδω - από δική μου αφέλεια - στα τραγούδια μια αξία και μια σοβαρότητα την οποία δεν είχαν ούτε για τους ίδιους τους ανθρώπους που τους έγραψαν και ερμήνευσαν. :(  

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:"Συγγνώμη για την άμυνα"
« Απάντηση #7 στις: 09/11/02, 19:27 »
 
Με τους στίχους του Τριπολίτη έχω πρόβλημα. Και φαντάζομαι πως αυτό δεν οφείλεται μόνο στο γεγονός πως τα ελληνικά δεν είναι η μητρική μου γλώσσα. (Άλλωστε έχω και μια αγγλική μετάφρασή τους.) Δεν καταφέρνω να "πιάσω" το νόημά τους. Και υποθέτω πως δεν είμαι ο μοναδικός. ;D (Όσο για σένα, Απόλλωνα, σε ζηλεύω που έχεις τα προσόντα για την ερμηνεία αυτών των στίχων. ;))


Noμίζω ότι η επαρκής ή ακόμα και η τέλεια γνώση, κατανόηση και χρήση της γλώσσας δεν αποτελεί απαραίτητα εγγύηση ικανότητας προσέγγισης όλων των νοημάτων που μπορεί να κρύβονται σε ένα κομμάτι γραπτού ή προφορικού λόγου.  Ειδικά όταν πρόκειται για κάτι τόσο σκοτεινό και δυσνόητο όσο οι στίχοι του Τριπολίτη.  Π.χ. στο αγαπημένο μου τραγούδι απ’ αυτό το δίσκο μια στροφή λέει:

Γλυκιά, ακίνητη θολή Νιρβάνα
Δεν έχεις έρωτες μα έχεις πλάνα
Έχεις οθόνη μα δεν έχεις μάνα...

H οποία ομολογώ ότι με προβλημάτισε πολύ όταν άκουσα το τραγούδι.  Επιχείρησα μια ερμηνεία σκεπτόμενος ότι θα μπορούσαν κάλλιστα κάποιες λέξεις να έχουν διαφορετική σειρά.  Θα μου φαινόταν δηλαδή πιο λογικό να έλεγε:

Δεν έχεις έρωτες μα έχεις μάνα
Έχεις οθόνη μα δεν έχεις πλάνα

Προέλευση αλλά όχι κατεύθυνση, έκφραση αλλά όχι άποψη.  Κάτι τέτοιο δηλαδή.... και ίσως πράγματι αυτό να εννοεί.

Τελικά όμως πιστεύω ότι η αξία ενός μουσικού ή άλλου καλλιτεχνικού έργου βρίσκεται και στην ικανότητα του ακροατή (ή θεατή) να «συνδεθεί» και να επικοινωνήσει με το έργο στο δικό του επίπεδο και να καταλήξει σε μια ερμηνεία, μια εξήγηση για το νόημα το οποίο ήθελε να αποδώσει ο καλλιτέχνης.  

Όσο για το εξώφυλλο, συμφωνώ ότι με πρώτη ματιά ήταν μάλλον ατυχής επιλογή.  Μήπως όμως και πάλι μας διαφεύγει κάτι στην προσπάθεια ερμηνείας...;  Εγώ δεν έχω βρει μια ικανοποιητική εξήγηση για το νόημα της φωτογραφίας, αφήνω όμως περιθώριο στην πιθανότητα ότι μπορεί να υπάρχει.  Ίσως απλά εγώ δεν το έχω «πιάσει»...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:"Συγγνώμη για την άμυνα"
« Απάντηση #8 στις: 09/11/02, 19:54 »
Με όλα αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω μου ήρθε μια ιδέα.  Πιθανόν κάποιοι από εσάς να γνωρίζουν το τραγούδι American pie του Don MacLean καθώς και τις ατέλειωτες συζητήσεις που έχει προκαλέσει και συνεχίζει ακόμα και σήμερα να προκαλεί σχετικά με το ακριβές νόημά του.  Ολόκληρες ιστοσελίδες στο Internet είναι αφιερωμένες στις ερμηνείες που έχουν δοθεί κατά καιρούς στους στίχους του.  Υπάρχουν και στην ελληνική γλώσσα πολλά τραγούδια των οποίων το νόημα είναι μάλλον δύσκολο να προσεγγιστεί επαρκώς.  Τι θα λέγατε να εντοπίζαμε μερικά από αυτά και να προσπαθούσαμε να προσφέρουμε διάφορες θεωρίες και ερμηνείες για το νόημα που κρύβουν;  Mπορώ αυτή τη στιγμή να σκεφτώ αρκετούς στίχους του Καββαδία οι οποίοι θα ήταν πρόσφορο έδαφος για μια τέτοια εγχείρημα.

Περιμένω γνώμες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Τζουράς

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Κύπρος είναι Ελλάδα
    • Προφίλ
    • Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιο
Re:"Συγγνώμη για την άμυνα"
« Απάντηση #9 στις: 10/11/02, 03:10 »
Γεια σου φίλε Viennezo. Γεια χαρα σε όλους παρακολουθούν τη συζήτηση αυτή.

Άνοιξα το θέμα αυτό, όχι γιατί πιστεύω ότι ο δίσκος αυτός είναι αριστούργημα. Και μένα μου αρέσουν μερικά τραγούδια του περισσότερο από άλλα. Και εγώ, όπως και οι περισσότεροι, δεν καταλαμβαίνω ακριβώς το νόημα των στίχων του Τριπολίτη. Το θέμα είναι ότι ο δίσκος αυτός πρωτοπορεί για τον καιρό του.

Όσο αφορά σύνθεση και ενορχήστρωση λίγοι θα διαφωνήσουν ότι ο δίσκος αυτός κινείται σε ψηλά επίπεδα. Οι στίχοι άλλοτε είναι πολύ σκοτεινοί και άλλοτε πολύ καθαροί και με πολύ νόημα όπως στο "Μίσος":

"Απ την αγάπη του πλησίον
 φτιάχνεται η λάσπη και το ψέμα και το μίσος
 Απ' την αγάπη του πλησίον
 να φυλαχθούμε ίσως..."

Είμαστε συνισμένοι ίσως να καταλαμβαίνουμε αμέσως το νόημα των στίχων, και όταν αυτό δεν συμβαίνει μας ενοχλεί κάπως.

Πάντως αυτός δεν είναι ο δίσκος που βάζει κάποιος να ακούσει οποιαδήποτε στιγμή, και αυτό το ήξεραν οι δημιουργοί του. Δεν νομίζω να είχαν την ψευδαίσθηση ότι ο δίσκος αυτός θα πουλούσε πάρα πολύ.

Δεν πειράζει όμως. Να που κάποιοι απο μας τον έχουν προσέξει και τον συζητούν.

Σε γενικές γραμμές ο δίσκος αυτός είναι από εκείνους που είτε σου τραβούν την προσοχή, είτε όχι.

Να υπενθιμίσω σε όσους ενδιαφέρονται να ακούσουν τον δίσκο ότι μπορούν να τον πάρουν από:

http://www.repertorio.addr.com/upload/Songs/Siggnomi_gia_tin_amina/

Γεια χαρά σε όλους
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/02, 03:22 από Τζουράς »
Γιάννος Γεωργιάδης

Δείτε το Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιού
http://www.repertorio.addr.com

Αποσυνδεδεμένος Viennezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:"Συγγνώμη για την άμυνα"
« Απάντηση #10 στις: 10/11/02, 07:02 »
Φίλε Τζουρά, αυτό το

Και εγώ, όπως και οι περισσότεροι, δεν καταλαμβαίνω ακριβώς το νόημα των στίχων του Τριπολίτη.


με καθησύχασε  ;D.

Για καθαρά εγωιστικούς λόγους και μόνο, την ιδέα του Απόλλωνα (σχετικά με κοινές προσπάθειες ερμηνείας στίχων) τη βρίσκω καταπληκτική. (Ήδη την είχα κι εγώ αλλά δεν τόλμησα να προτείνω κάτι τέτοιο. ;)) Το πιο πρόσφορο έδαφος εμένα μου φαίνεται να είναι (πάλι τελείως εγωιστικά) όχι τόσο ο Καββαδίας ή ο Τριπολίτης αλλά ο Μάνος Ελευθερίου.    


Αποσυνδεδεμένος Τζουράς

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Κύπρος είναι Ελλάδα
    • Προφίλ
    • Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιο
Re:"Συγγνώμη για την άμυνα"
« Απάντηση #11 στις: 10/11/02, 07:50 »
Πολύ καλή ιδέα αλλά προτείνω να αρχίσουμε άλλη συζήτηση με θέμα "Ερμηνεία στίχων". Δεν είναι ανάγκη να μείνουμε σε ένα μονο στιχουργό.

Νομίζω θαδ0ο ξεκινήσω εγώ τώρα.
Γιάννος Γεωργιάδης

Δείτε το Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιού
http://www.repertorio.addr.com

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:"Συγγνώμη για την άμυνα"
« Απάντηση #12 στις: 14/11/02, 14:18 »
Symfwnw mazi sas an kai diavasa to thread ligo arga. To sygekrimeno album exei arketh dynamh kata th gnwmh mou. Auto ofeiletai ston Mikroutsiko pou panda dynamwnei me to paiksimo tou tous stoixous kai thn ermhneia alla kai ston K.T.(?). Vevaia opws swsta eipate einai ligo periergoi oi stixoi tou (opws anekathen htan, omws egw prosexw kata vasi thn ermhneia tou kallitexni kai meta endiaferomai gia stoixo, mousikh, enorxhstrwsh, klp) alla san synolo to akousma einai entypwsiako. Mou thymise ton stauro tou notou an kai nomizw oti ksegelasthka apo tous mousikous dromous tou Th.M. Oti ki an einai loipon, mbravo giati einai kataplhktikos diskos. Pisteuw ena klassiko paradeigma opou o tragoudisths (kai dei o Ntalaras o idios) issoropei se barythta me ton stixourgo kai synteth.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/02, 18:45
από Ο Νέος Κιθαρωδός
18 Απαντήσεις
14799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/08, 12:46
από delos999
42 Απαντήσεις
15378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/03, 17:32
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
12 Απαντήσεις
9204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/02, 09:42
από Πέτροc
7 Απαντήσεις
5741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/03, 00:34
από Vagabond
18 Απαντήσεις
11692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/03, 23:58
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
122 Απαντήσεις
38397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/06, 14:15
από parlats
12 Απαντήσεις
5869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/03, 10:07
από Βραζίλης
32 Απαντήσεις
12876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/03, 10:59
από bartatilas
30 Απαντήσεις
17273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -