Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρακουστική 1500 εως 2000 € (Τι τύπου ηλεκτρονικά να προτιμήσω?)  (Αναγνώστηκε 3929 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanos_K

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Καλησπέρα.
Ξέρω ότι αυτό το θέμα έχει χιλιο-επωθεί όμως θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος με εμπειρία και γνώση. Εγώ ασχολούμαι με παραδοσιακή μουσική (συγκεκριμένα παίζω κρητική μουσική) η οποία έχει υψηλές εντασεις.

Έχω μια Μartin DCX1-RE (http://www.martinguitar.com/guitars/choosing/guitars.php?m=DCX1RE&s=X&p=ge) η οποία έχει τo Fishman classic 4. Για να πω την αλήθεια παρόλη την αξιοπιστία της Martin σαν μάρκα και παρόλο τον απίστευτα ωραίο φυσικο ήχο, δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος από αυτό το όργανο. Όταν κάθομαι πολύ κοντά σε ηχείο ή σε μόνιτορ η κιθάρα έχει πολύ feedback ή πολλές φορές παραμορφώνει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίξω. Απ την άλλη , αν παίζω με μικρή ένταση (παρόλο που έχω ένα αρκετά καλό ντι άι) η κιθάρα δεν ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα όργανα.

Γνωρίζω πως όταν κάθεσαι μπροστά σε ηχείο ή όταν δεν κάνεις σωστή ρύθμιση στον ήχο θα έχεις συντονισμούς ή παραμορφώσεις αντίστοιχα,  όμως παίζοντας με άλλη κιθάρα που έχω (πολύ μικροτερης αξίας) είναι σε πολύ μικρότερο βαθμό έως καθόλου το πρόβλημα.

Για να μην σας κουράζω ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει παρόμοια προβλήματα και τι έχει κάνει με αυτό?
Αξίζει τελικά να πάω σε μια ηλεκτρακουστική μεγαλύτερης αξίας? (σημείωση: στα Κρητικά υπάρχει πολύ Lakewood)
Τι θα μου πρότεινε κάποιος για τα ηλεκτρονικά? Έχω παίξει με μια Lakewood με τα Fishman Elipse (http://www.fishman.com/products/details.asp?id=83) και μου άρεσαν πάρα πολύ.

Στην τελική, αξίζει να αλλάξω την Martin και να πάω σε κάτι πιο ακριβό. Φταίει η κατασκευή της συγκεκριμένης κιθάρας με το ξύλο ΗPL (Pattern HPL), φταίνε τα ηλεκτρονικά μου...?

Συγνώμη αν ήμουν κουραστικός....Περιμένω με χαρά όλες τις απόψεις.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κατ΄αρχήν αυτό που αναφέρεις ως "pattern HPL" είναι απλά ΗPL (High Pressure Laminate). Aπ' ό,τι μπορώ να καταλάβω από την περιγραφή της κιθάρας, το συγκεκριμένο ξύλο έχει φτιαχτεί ώστε να έχει Indian rosewood pattern, δηλαδή να φαίνεται σαν Ινδικό rosewood, αν και προφανώς δεν είναι. Όπως κι αν έχει το θέμα, δεν νομίζω ότι φταίει αυτό για το feedback που παρουσιάζει η κιθάρα σου.

Ίσως θα ήταν χρήσιμο να μάς πεις με περισσότερες λεπτομέρειες σε τι χώρο παίζεις, τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς, καθώς και ποιά είναι αυτή η άλλη φτηνότερη κιθάρα η οποία δεν παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Αν μη τι άλλο αυτό σού αποδεικνύει έμπρακτα ότι δεν είναι απαραίτητο να ψάξεις για μια πιο ακριβή κιθάρα. Θα ήταν κρίμα να πάρεις ένα ακριβότερο όργανο (όπως μια Lakewood oι οποίες είναι εξαιρετικές) και να διαπιστώσεις ότι το πρόβλημα παραμένει.

Σαν μια πρώτη γενική πρόταση πάντως, εγώ θα σού έλεγα να κοιτάξεις κάποια Ovation ή ακόμα και κάποια άλλη φτηνότερη παρόμοια κιθάρα με το λεγόμενο bowlback (π.χ. Vintage VPG100, Crafter FX550 EQ, Aria AMB-35. Έχουν πολύ καλό και δυνατό ενισχυμένο ήχο και λόγω της κατασκευής τους με σώμα από συνθετικό υλικό εξουδετερώνουν πολύ αποτελεσματικά το feedback.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thanos_K

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Καταχήν ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Η κιθάρα που έχω παίξει χωρίς προβλήματα feedback είναι μια κιθάρα ΕΚΟ τύπου Ovation και είναι αυτή (http://www.eko.it/international/prAcSmcOwF-RedSun.htm). Λογικό είναι να έχει λιγότερo ή καθόλου feedback λόγω της κατασκευής της αλλά είναι μια κιθάρα των 120 € την οποία δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω αν θελήσω να ασχοληθώ πιο επαγγελματικά και επίσης είναι και λίγο κουραστική η ταστιέρα της.

Όσον αφορά τον χώρο ή τον εξοπλισμό που παίζω ποικίλει γιατί ο κάθε λυράρης έχει συνήθως τον δικό του εξοπλισμό (κονσόλα, ενισχυτές, ηχεία..) και ο χώρος μπορεί να είναι ανοιχτός το καλοκαίρι και κλειστός τον χειμώνα.

Η Vintage Pilgrim VPG100N Electric Guitar, Natural Satin που μου πρότεινες μου άρεσε απλά το θέμα είναι ότι δεν θα μπορέσω να την δοκιμάσω καθώς δεν υπάρχει σε κάποιο μαγαζί γιατί τα έχω γυρίσει όλα. Την έχεις δοκιμάσει την συγκεκριμένη κιθάρα?

Για το HPL που προανέφερα, από οτι μου είχε πεί ο πωλητής όταν την αγόρασα, είναι μια πατέντα της Martin όπου δεν αφήνει το ξύλο να επιρεάζεται από αλλαγή θερμοκρασίας κ.τ.λ. Ομως εμένα μου φαίνεται ότι κάνει την Martin να φαίνεται σαν πλαστική...
:( και δεν ξέρω αν στην τελική φταίει αυτό και έχω τα προβλήματα αυτά...

Θα ήθελα να επιλέξω μια κιθάρα για να κάνω την δουλειά μου και να επενδύσω πανω στο όργανο αυτό δυστυχώς όμως δεν εχω την δυνατότητα να παίξω και να δω απο κοντά πολλά, καθώς δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία στον τόπο που ζω. Έχω ήδη 5 κιθάρες και δεν θα ήθελα να μαζέψω άλλη μια και να ψάχνω πάλι για επόμενη.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/10, 14:49 από thanos_K »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Για το HPL που προανέφερα, από οτι μου είχε πεί ο πωλητής όταν την αγόρασα, είναι μια πατέντα της Martin όπου δεν αφήνει το ξύλο να επιρεάζεται από αλλαγή θερμοκρασίας κ.τ.λ. Ομως εμένα μου φαίνεται ότι κάνει την Martin να φαίνεται σαν πλαστική... [/size] :( και δεν ξέρω αν στην τελική φταίει αυτό και έχω τα προβλήματα αυτά...


Δεν ξέρω αν το HPL είναι πατέντα της Martin, πάντως ο πωλητής έχει εν μέρει δίκιο σε αυτό που σού είπε με την έννοια ότι γενικά το laminate ξύλο είναι πιο ανθεκτικό σε χτυπήματα, αλλαγές θερμοκρασίας ή υγρασίας κλπ σε σχέση με το συμπαγές ξύλο. Η δική μου εντύπωση είναι ότι ο κύριος σκοπός της χρησιμοποίησης αυτού του ξύλου είναι ο περιορισμός του κόστους.

Παράθεση
Η κιθάρα που έχω παίξει χωρίς προβλήματα feedback είναι μια κιθάρα ΕΚΟ τύπου Ovation και είναι αυτή (http://www.eko.it/international/prAcSmcOwF-RedSun.htm).


Eπομένως είναι φυσικό αυτή η κιθάρα να εμφανίζει λιγότερο ή και καθόλου feedback.

Παράθεση
Η Vintage Pilgrim VPG100N Electric Guitar, Natural Satin που μου πρότεινες μου άρεσε απλά το θέμα είναι ότι δεν θα μπορέσω να την δοκιμάσω καθώς δεν υπάρχει σε κάποιο μαγαζί γιατί τα έχω γυρίσει όλα. Την έχεις δοκιμάσει την συγκεκριμένη κιθάρα?


Tη συγκεκριμένη κιθάρα δεν την έχω δοκιμάσει. Απλά την παρέθεσα ως παράδειγμα αυτού του τύπου κιθάρας. Ξέρω ότι γενικά οι Vintage είναι πολύ τίμια όργανα, με εξαιρετικό value for money. Είχα δοκιμάσει παλιότερα την Crafter, η οποία είναι επίσης αξιοπρεπέστατη κιθάρα, και ήταν μία από τις επιλογές που είχα για ηλεκτροακουστική. Τελικά κατέληξα σε μία άλλη κιθάρα που βρήκα στο ebay. Aν δεν είχε πέσει το μάτι μου σε αυτήν, πολύ πιθανόν να είχα καταλήξει στην Crafter. Eίναι μια από τις καλύτερες επιλογές για έναν προϋπολογισμό γύρω στα 300 Ευρώ.

Παράθεση
Θα ήθελα να επιλέξω μια κιθάρα για να κάνω την δουλειά μου και να επενδύσω πανω στο όργανο αυτό δυστυχώς όμως δεν εχω την δυνατότητα να παίξω και να δω απο κοντά πολλά, καθώς δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία στον τόπο που ζω. Έχω ήδη 5 κιθάρες και δεν θα ήθελα να μαζέψω άλλη μια και να ψάχνω πάλι για επόμενη.


Με βάση αυτή την τελευταία δήλωση, θα σού έλεγα να ψάξεις οπωσδήποτε για μια Ovation. Είναι ένα όργανο κατάλληλο για το σκοπό που θέλεις και θα το έχεις μια ζωή. Ανάλογα με τον προϋπολογισμό και τα γούστα σου, μπορείς να αποφασίσεις ποιό μοντέλο σού ταιριάζει, π.χ. γύρω στα 1500 Ευρώ μπορείς να βρεις μια Custom Elite ή μια Legend, αν θέλεις κάτι σε πιο κλασσικό στυλ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thanos_K

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Δοκιμασα μια Lakewood D-14 και μια Α-14 καθως επισης και μια Ovation Elite. Σαν κατασκευη με βολεψε η Ovation απιστευτα, ξεκουραστο οργανο, ελαφρια ταστιερα αλλα την ενιωθα τοσο ψευτικη.

Ο ηχος της D-14 ηταν αρκετα καλος, ομως δεν μου εκανε τοσο μεγαλη διαφορα απο την Martin που εχω. Επισης δεν θα ηθελα να παρω ενα οργανο με ματ ξυλο (η δικια μου ειναι ματ και εχει μαυρισει καπως σε ενα σημειο εκει που ακουμπαει το χερι...) Θετικο σημειο τα, αρκετα καλα και ευκολα στις ρυθμισεις, sonics ηλεκτρονικα της Lakewood.

Κλινω πιο πολυ στην Ovation αν και νομιζω πως θα το ψαξω λιγο ακομα. (Ισως Αθηνα ή Θεσ/νικη με την πρωτη ευκαιρια)

Ευχαριστω παντως για τον χρονο σου και τις συμβουλες σου...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δοκιμασα μια Lakewood D-14 και μια Α-14 καθως επισης και μια Ovation Elite. Σαν κατασκευη με βολεψε η Ovation απιστευτα, ξεκουραστο οργανο, ελαφρια ταστιερα αλλα την ενιωθα τοσο ψευτικη.

Noμίζω ότι καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και πιστεύω ότι είναι 100% θέμα συνήθειας. Έχοντας συνηθίσει τις κανονικού μεγέθους ακουστικές κιθάρες, η αίσθηση μιας Ovation είναι εντελώς διαφορετική από όλες τις απόψεις (σχήμα, μέγεθος, βάρος, πιάσιμο ταστιέρας κλπ). Είμαι της γνώμης ότι αν παίξεις με αυτή την κιθάρα για λίγο καιρό θα τη συνηθίσεις και δεν θα σε ξενίζει καθόλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/10, 00:01 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Γιατί δεν σκέφτεσαι και κάποια τέτοια λύση? Πολύ καλά ηλεκτρικά και για Live είναι ιδανικές. Απλώς εκτός βύζματος δεν λένε κάτι ιδιαίτερο..

http://www.thomann.de/gr/godin_a6_ultra_black.htm
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
52894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 17:14
από Crazy Heart
8 Απαντήσεις
5223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 23:52
από Kli Klis
1 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:52
από faser
10 Απαντήσεις
4151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 16:57
από Lightstringer
20 Απαντήσεις
7163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 01:27
από Eagle Of Kamelot
4 Απαντήσεις
19274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 23:47
από Adoni
2 Απαντήσεις
2108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 12:55
από VROUXOS
7 Απαντήσεις
3509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 18:42
από m@ster k@frer
8 Απαντήσεις
3514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/11, 15:30
από Dr Wolf
2 Απαντήσεις
1585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/22, 19:26
από Ioannis Anastassakis