Αποστολέας Θέμα: "Ανοικτός" ή "κλειστός"?  (Αναγνώστηκε 3424 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
"Ανοικτός" ή "κλειστός"?
« στις: 01/01/11, 23:39 »
    Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!  Έχω μια απορία και θέλω τα φώτα σας. Μερικοί ενισχυτές είναι μερικώς ή εντελώς ανοιχτοί  στο πίσω μέρος, (όπως οι Peavey Vypyr ας πούμε). Έχει καμιά διαφορά στον ήχο αυτό ή απλά είναι κάτι  που δεν έχει σημασία? Και αν έχει τότε τι από τα δυο είναι προτιμότερο? Ευχαριστώ  προκαταβολικά και πάλι χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: "Ανοικτός" ή "κλειστός"?
« Απάντηση #1 στις: 02/01/11, 00:02 »
Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Εγώ προσωπικά προτιμώ τους ενισχυτές που είναι ανοιχτοί στο πίσω μέρος. Μού δίνουν την αίσθηση ότι ο ήχος τους είναι πιο πολυδιάστατος και με περισσότερο βάθος. Μάλιστα έχει τύχει να δοκιμάσω ενισχυτή και να μην μού αρέσει ιδιαίτερα, αλλά μόλις έβγαλα το πίσω μέρος ο ήχος άλλαξε εντελώς και απέκτησε άλλη διάσταση. Από τότε έχω ανοίξει όλους τους ενισχυτές μου και τους έχω κάνει open-backed. Πιθανόν για live να είναι καλύτερος ένας κλειστός ενισχυτής ο οποίος θα στέλνει όλο την ήχο προς το κοινό, αλλά για το σπίτι πιστεύω ότι ο "ανοιχτός" ενισχυτής λειτουργεί καλύτερα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Ανοικτός" ή "κλειστός"?
« Απάντηση #2 στις: 02/01/11, 01:24 »
    Ήσουν ιδιαίτερα διαφωτιστικός και  σε ευχαριστώ. Ενδιαφέρομαι για τον Vypyr και βλέποντας τα “αντίπαλα δέη” όπως  τους Roland και Marshall πχ να είναι κλειστοί προβληματίστηκα λιγάκι με αυτό. Η αλήθεια  είναι ότι και αισθητικά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα αλλά αυτό είναι βεβαίως δευτερεύοντας  σημασίας.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: "Ανοικτός" ή "κλειστός"?
« Απάντηση #3 στις: 05/01/11, 01:58 »
ριχνεις και τα καλωδια σου εκει μεσα στο πισω μερος οταν τον μεταφερεις, μια χαρα  :D
Περα απο την πλακα, απλα ειναι αλλος ηχος, εγω για καποιους ηχους προτιμω κλειστες καμπινες, για καποιους ανοικτες. Περισοτερο παιζω σε κλειστη καμπινα γιατι χρησιμοποιω μια 4χ12, αλλα για αλλες χρησεις βαζω τον κομπο που ανοικτος πισω π.χ., ή την 2χ12 που ειναι ανοικτη πισω κτλ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: "Ανοικτός" ή "κλειστός"?
« Απάντηση #4 στις: 05/01/11, 11:48 »
Δεν έχω να προσθέσω κάτι στα λεγόμενα των παιδιών για τον ήχο, απλά να πω πληροφοριακά ότι υπάρχουν και ενισχυτες με open/closed cabinet, που προσπαθούν να κρατήσουν τα καλά σημεία και των δύο σχολών. Έτσι είναι ο Μarshall haze 40 combo που έχω, και μάλλον το καταφέρνει. Απομενει να το τσεκάρω αυτό και σε live.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: "Ανοικτός" ή "κλειστός"?
« Απάντηση #5 στις: 05/01/11, 11:56 »
προτιμώ τους ενισχυτές που είναι ανοιχτοί στο πίσω μέρος. Μού δίνουν την αίσθηση ότι ο ήχος τους είναι πιο πολυδιάστατος και με περισσότερο βάθος. Μάλιστα έχει τύχει να δοκιμάσω ενισχυτή και να μην μού αρέσει ιδιαίτερα, αλλά μόλις έβγαλα το πίσω μέρος ο ήχος άλλαξε εντελώς και απέκτησε άλλη διάσταση. Από τότε έχω ανοίξει όλους τους ενισχυτές μου και τους έχω κάνει open-backed. Πιθανόν για live να είναι καλύτερος ένας κλειστός ενισχυτής ο οποίος θα στέλνει όλο την ήχο προς το κοινό, αλλά για το σπίτι πιστεύω ότι ο "ανοιχτός" ενισχυτής λειτουργεί καλύτερα.

συμφωνώ περί ανοιχτού πισω μέρους . οταν μικροφωνίζω καποιον κλειστό δεν μου αναπνεέι καλά στις ψηλές συχνότητες. γενικα χανει την ευκρίνεια που εχει ενας ανοιχτός.  αυτα που αναφέρω δεν ισχύουν απολυτα για ολες τις καμπίνες. Το ανωτέρω πρόβλημα το αντιμετωπησα στην καμπινα του τομαν,στην 4Χ12 της VHT και τον 412 marshall.     .σαν εξαίρεση στις κλειστές ειναι ο δικος μου ενισχυτης as50r marshall που ενω εχει κλειστή καμπίνα εχει φυσικό-πραγματικό ήχο .(ναναι καλα το tweeter που εχει μεσα αλλιως.................... ;D ;D )
 
 
ειδικά με τις 4χ12 κλειστές είμαστε τσακωμένοι ;D ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2506
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: "Ανοικτός" ή "κλειστός"?
« Απάντηση #6 στις: 05/01/11, 12:44 »
Aπλα, μια κλειστη καμπινα μου δινει την εντυπωση οτι βγαζει πιο σφιχτο ηχο, ειδικα αν παιζεις hard rock/metal, νομιζω οτι ειναι προτιμοτερη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
6838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
64 Απαντήσεις
21847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 07:08
από gkou
2 Απαντήσεις
4871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos