Αποστολέας Θέμα: tascam us-122 mkii latency  (Αναγνώστηκε 4088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
tascam us-122 mkii latency
« στις: 09/01/11, 13:45 »
παιδες καλησπερα..εχω εδω και λιγο την παραπανω καρτα ηχου (tascam us-122 mkii latency) και δυστηχως εχω αρκετο latency :-[ .
δηλαδη. οταν συνδεω κιθαρα η μικροφωνο ΄χωρις΄ να ανοιξω καποιο προγραμα εγγραφης (cubase,fl κτλ κτλ), εχω περιπου μισο δευτερολεπτο latency. το cubase στο device set up μου δειχνει οτι το latency ειναι για IN:4.589 ms, OUT:5.032ms το οποιο με ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ ειναι παρα πολυ καλο...(ενδεικτηκα ειδα οτι απο 5.000ms εως12.000ms ειναι πολυ καλα) τα settings της καρτας ειναι στο lowest latency αλλα δυστηχος το latency  που εχω ειναι πολυ παραπανω απο αυτο που δειχνει το cubase εχω δοκιμασει ολους τους πιθανους συνδιασμους στα settings του cubase και της καρτας καθως και με ASIO4ALL v.2.10 drivers :'( .Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να κανω λαθος η τι μπορει να παραλειπω στο setup? να πω επισης οτι προβλημα με λατενψυ δεν ειχα με μια maudio fast track που ειχα μεχρι πριν λιγο καιρο.
αν καποιος εχει την εμπειρια να με καθοδηγησει μηπωσ βγαλω ακρη θα ημουνα υπερευχαριστημενος  :)
η καρτα εχει τα latest firmware και drivers, επισης υπαρχουν και τα ASIO4ALL v.2.10
το setup του υπολογιστη μου ειναι το παρακατω: Intel P4 core2duo 2.13Ghz E6400 6gb ram Win 7 64bit
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/11, 13:47 από harrisxr650 »
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: tascam us-122 mkii latency
« Απάντηση #1 στις: 09/01/11, 14:01 »
Εγω μολις ακουω TASCAM US-122 Mk II, τρεχω...την ειχα 2,5 μηνες την καρτα, ποτε δε μπορεσα να λυσω τα προβληματα με το latency, οσο κι αν το παλεψα. Βεβαια, στο παιδι που την εδωσα, δουλεψε κανονικα, οποτε ισως και στην περιπτωση σου να υπαρχει λυση.
 
Αλλα γιατι αλλαξες καρτα, αφου ησουν ανετος με την M-Audio?

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: tascam us-122 mkii latency
« Απάντηση #2 στις: 09/01/11, 18:33 »
δεν ηταν δικη μου η m-audio δυστηχως  ;D
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: tascam us-122 mkii latency
« Απάντηση #3 στις: 09/01/11, 19:21 »
παιδες καλησπερα..εχω εδω και λιγο την παραπανω καρτα ηχου (tascam us-122 mkii latency) και δυστηχως εχω αρκετο latency :-[ .
δηλαδη. οταν συνδεω κιθαρα η μικροφωνο ΄χωρις΄ να ανοιξω καποιο προγραμα εγγραφης (cubase,fl κτλ κτλ), εχω περιπου μισο δευτερολεπτο latency. το cubase στο device set up μου δειχνει οτι το latency ειναι για IN:4.589 ms, OUT:5.032ms το οποιο με ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ ειναι παρα πολυ καλο...(ενδεικτηκα ειδα οτι απο 5.000ms εως12.000ms ειναι πολυ καλα) τα settings της καρτας ειναι στο lowest latency αλλα δυστηχος το latency  που εχω ειναι πολυ παραπανω απο αυτο που δειχνει το cubase εχω δοκιμασει ολους τους πιθανους συνδιασμους στα settings του cubase και της καρτας καθως και με ASIO4ALL v.2.10 drivers :'( .Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να κανω λαθος η τι μπορει να παραλειπω στο setup? να πω επισης οτι προβλημα με λατενψυ δεν ειχα με μια maudio fast track που ειχα μεχρι πριν λιγο καιρο.
αν καποιος εχει την εμπειρια να με καθοδηγησει μηπωσ βγαλω ακρη θα ημουνα υπερευχαριστημενος  :)
η καρτα εχει τα latest firmware και drivers, επισης υπαρχουν και τα ASIO4ALL v.2.10
το setup του υπολογιστη μου ειναι το παρακατω: Intel P4 core2duo 2.13Ghz E6400 6gb ram Win 7 64bit

να σημειωσω δε οτι το latency υπαρχει μονο οταν παιζω κατι (κιθαρα στο line in) και το ακουω ταυτοχρονα απο τα monitors. οταν ακουω απο τα ακουστικα δεν υπαρχει θεμα.
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος samsone

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tascam us-122 mkii latency
« Απάντηση #4 στις: 13/01/11, 13:02 »
Αν θέλετε να ακούτε χωρίς καμία καθυστέρηση, χρειάζεστε κονσόλα να ακούτε direct το όργανο (ι μέσον κάρτας αν έχει παραπάνω I/O ch.) , και συγχρόνως σύνδεση στην κάρτα ήχου με απενεργοποιημένο (ch.) monitor  στο software (Cubase,Cakewalke κτλ.) ,με το όποιο κάνετε recording. Να έχετε την ακριβότεροι κάρτα της αγοράς (σε αυτήν την κατηγορία),πάντα θα έχετε καθυστέρηση .Και να αλλάξετε Buffers της κάρτας με Asio drivers ,θα έχει στην καλλίτερη περίπτωση 5 -7/ms καθυστέρηση ,και αυτό το πάλη το ακούς όταν κάνεις εγγραφή.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: tascam us-122 mkii latency
« Απάντηση #5 στις: 13/01/11, 15:51 »
Αν θέλετε να ακούτε χωρίς καμία καθυστέρηση, χρειάζεστε κονσόλα να ακούτε direct το όργανο (ι μέσον κάρτας αν έχει παραπάνω I/O ch.) , και συγχρόνως σύνδεση στην κάρτα ήχου με απενεργοποιημένο (ch.) monitor  στο software (Cubase,Cakewalke κτλ.) ,με το όποιο κάνετε recording. Να έχετε την ακριβότεροι κάρτα της αγοράς (σε αυτήν την κατηγορία),πάντα θα έχετε καθυστέρηση .Και να αλλάξετε Buffers της κάρτας με Asio drivers ,θα έχει στην καλλίτερη περίπτωση 5 -7/ms καθυστέρηση ,και αυτό το πάλη το ακούς όταν κάνεις εγγραφή.

Δλδ όλοι οι υπόλοιποι που δεν έχουμε latency άλλα έχουμε μια κάρτα ήχου και όχι κονσόλα είμαστε σουπερ ήρωες?

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tascam us-122 mkii latency
« Απάντηση #6 στις: 13/01/11, 16:29 »
όποιος καταφέρει να ακούσει τα  5 - 7ms είναι σούπερ ήρωας  :P
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tascam us-122 mkii latency
« Απάντηση #7 στις: 13/01/11, 17:46 »
Αν θέλετε να ακούτε χωρίς καμία καθυστέρηση, χρειάζεστε κονσόλα να ακούτε direct το όργανο (ι μέσον κάρτας αν έχει παραπάνω I/O ch.) , και συγχρόνως σύνδεση στην κάρτα ήχου με απενεργοποιημένο (ch.) monitor  στο software (Cubase,Cakewalke κτλ.) ,με το όποιο κάνετε recording. Να έχετε την ακριβότεροι κάρτα της αγοράς (σε αυτήν την κατηγορία),πάντα θα έχετε καθυστέρηση .Και να αλλάξετε Buffers της κάρτας με Asio drivers ,θα έχει στην καλλίτερη περίπτωση 5 -7/ms καθυστέρηση ,και αυτό το πάλη το ακούς όταν κάνεις εγγραφή.


Εαν σε ένα live ο ενισχυτής είναι λίγο μακρυά σου και όχι ακριβώς δίπλα σου, τότε ίσως να έχεις και μεγαλύτερο latency απο αυτό που αναφέρεις!
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: tascam us-122 mkii latency
« Απάντηση #8 στις: 13/01/11, 18:35 »
Εαν σε ένα live ο ενισχυτής είναι λίγο μακρυά σου και όχι ακριβώς δίπλα σου, τότε ίσως να έχεις και μεγαλύτερο latency απο αυτό που αναφέρεις!
Το πέτυχες και με το παραπάνω!..
Για την ακρίβεια, η ταχύτητα του ήχου στον αέρα υπό Κ.Σ. είναι 343.2 μέτρα το δευτερόλεπτο, οπότε σε 5ms έχει διανύσει 5 χιλιοστά αυτού του αριθμού, δηλαδή 1 μέτρο και 71 εκατοστά!.. δηλαδή την μέση περίπου απόσταση ενός κιθαρίστα από τον ενισχυτή του σε Live.
Και για να το επεκτείνουμε, αυτά τα χρονικά περιθώρια δεν ακούγονται ούτε όταν τα ρυθμίζεις σε ψηφιακά delay μαζί με το αρχικό σήμα.
Ας το ξανασκεφτεί ο φίλος που λέει ότι το ακούει..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/08, 22:33
από dimaxin70
12 Απαντήσεις
5146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 19:36
από zeromancer
23 Απαντήσεις
9847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 13:41
από kostas80
8 Απαντήσεις
5200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/10, 12:54
από jim-papajim
5 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/12, 12:44
από RORY GALLAGHER
20 Απαντήσεις
7613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/13, 13:11
από mixanobios
2 Απαντήσεις
7961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/15, 12:31
από mixanobios
0 Απαντήσεις
23760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/15, 18:29
από vegos
3 Απαντήσεις
5362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/16, 19:04
από panixgr
7 Απαντήσεις
10684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/19, 15:13
από A-nik-i