Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για custom made κιθαρα  (Αναγνώστηκε 4441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
βοηθεια για custom made κιθαρα
« στις: 27/09/10, 04:10 »
Παιδια σχεδιαζω να φτιαξω η μαλλον να τροποποιησω αρκετα μια ηδη υπαρχουσα κιθαρα.Στην ουσια σκεφτομαι να τα αλλαξω ολα.Αυτο που θελω να μαθω ειναι που μπορω να μου σκαψουν το σωμα της κιθαρας ωστε απο single θεση να γινει θεση για humbucker....Ακομα ξερει κανεις αν μπορω να βρω εκτος e-bay λαιμους κιθαρας της fender(και οχι απο warmoth που ηταν μια αρχηκη μου σκεψη)....κατα προτημιση Ελλαδα....
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για custom made κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 27/09/10, 11:40 »
Rockinger τσέκαρες? Φέρνει κομμάτια και ο Ντούκας www.guitars.gr . Αυτός θα σου κάνει και το σκάψιμο και θεωρείται εγγύηση (είναι βέβαια γιάννενα)
Επίσης αν είσαι Αθήνα πήγαινε μια βόλτα στη Σόλωνος (+Ζ.Πηγής νομίζω) που έχει ένα υποκατάστημα ο Καγμάκης με parts να ρίξεις μια ματιά,κάτι θα βρεις. Η άλλη λύση είναι οι migthy mite που νομίζω τους βρίσκεις μόνο από ebau(καινούριους) κι έχω ακούσει τα καλύτερα.
Από μάστορες στην αθήνα για σκαψίματα υπάρχει ο οικονομάκης www.enigmagt.gr που είναι πολύ καλός, αλλά σίγουρα υπάρχουν και άλλοι (και οικονομικότεροι)
 
Στο αρχικό σου δίλλημα
Παιδια σχεδιαζω να φτιαξω

 
εννοείς να φτιάξεις απο το μηδέν με πρώτη ύλη το ξύλο? Όπως καταλαβαίνεις η λύση της τροποποίησης είναι μακράν πιο εύκολη. Αν μπορείς πάντως να φτιάξεις μια κιθάρα,σίγουρα μπορείς και να σκάψεις μια υπάρχουσα
 
Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου :)
 
 
PS: Έχεις υπόψιν τους διπλούς μαγνήτες σε μέγεθος μονού( πχ JB)? Αν σ'αρέσει κάποιος, ούτε σκάψιμο ούτε τίποτα 8)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για custom made κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 27/09/10, 17:46 »
Δεν ηξερα οτι εχει ο καγμακης λαιμους και γενικα ξερω οτι η fender δεν αφηνει να κυκλοφορησουν δικοι της.Εχω υποψην μου τους διπλους μονης θεσης αλλα οπως και να το κανουμε ειναι διαφορετικο αμα ειναι σκαμενο....Oσο για το αλλο θεμα φυσικα και δεν εννοω να φτιαξω απο τα ξυλα μια κιθαρα,αλλα να συλλεξω στην ουσια διαφορετικα spare parts και να φτιαξω μια δικια μου....Παντως εισαι σιγουρος οτι αυτοι που ανεφερες προμηθευουν λαιμους?
Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για custom made κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 28/09/10, 15:14 »
138
.Εχω υποψην μου τους διπλους μονης θεσης αλλα οπως και να το κανουμε ειναι διαφορετικο αμα ειναι σκαμενο....
τι εννοείς?
αυτοί οι μονοί δεν σε αναγκάζουν να σκάψεις την κιθάρα....
εκτός αν θες να βάλεις μόνο κανονικούς διπλούς....

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για custom made κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 28/09/10, 15:37 »
το ξερω και αυτο ακριβως λεω,οτι θελω να βαλω κανονικους διπλους.....βεβαια εξαρταται κ απο το ποσα θα μου ζητησουν για να τη  σκαψουν...
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για custom made κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 28/09/10, 15:42 »
ρωτάω εντελώς από περιέργεια...
γιατί θες να μπεις στη διαδικασία να σκάψεις κτλ κτλ και δεν δοκιμάζεις τους διπλούς σε μέγεθος μονού?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για custom made κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 28/09/10, 15:51 »
Μην το δενεις κομπο οτι χρειαζεται η κιθαρα σκαψιμο ντε και καλα... Αλλαγη pickguard θες σιγουρα. Πολλες κιθαρες ειναι ηδη σκαμενες ωστε να ''δεχονται'' και διπλους.
π.χ. η δικια μου Am std strat ειναι σκαμενη τοσο στο λαιμο οσο και στη θεση bridge...


Περαν αυτου να σου πω τα κλασικα οτι η κιθαρα χανει αξια αν τη σκαψεις κτλ κτλ....
Και αν σκοπευεις να ξοδεψεις πολλα λεφτα στις τροποποιησεις μαλλον πρεπει να σκεφτεις να αγορασεις κατι που εχει ηδη τα specs που θες...


Υ.Γ. Μην τους υποτιματε τους διπλους σε μεγεθος μονου. Πολλοι που λενε οτι υπαρχει διαφορα παιζω στοιχημα την κιθαρα μου οτι κρινουν βασει ματιου και οχι αυτιου... Δεν αναφερομαι σε σενα προς αποφυγη παρεξηγησεων.


Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για custom made κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 28/09/10, 21:50 »
Φιλε δεν παρεξηγω διοτι ετσι και αλλιως,περαν του οτι ο bridge pick up θα ειναι υπο γωνια(πραγμα που διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα νομιζω οτι διαφοροποιει τον ηχο),κρινω και εγω με το ματι πραγμα για το οποιο ευθυνεται ο κυριος Kossoff(κιθαριστας των free για οσους δεν ξερουνε,ο οποιος προκατειχε την κιθαρα του γνωστου και μη εξαιρεταιου κυριου Murray ο οποιος εισιγαγε στο ευρυ κοινο την stratαρρωστια με humbuckers  σε neck και bridge)
Αυτα τα ολιγα με κυνδινο να βγω off topic
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για custom made κιθαρα
« Απάντηση #8 στις: 28/09/10, 22:00 »
Συνηθως στις strat ο bridge μαγνητης ειναι σκαμμενος και για διπλο. Ο του λαιμου οχι παντα. Οποτε ουδεν προβλημα. Αλλαζεις ενα pickguard με HSS θεσεις, βαζεις εναν κανονικο διπλο στην γεφυρα και εναν διπλο σε μεγεθος μονου στον λαιμο. No problems...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για custom made κιθαρα
« Απάντηση #9 στις: 28/09/10, 22:32 »
θα βάλεις τον bridge υπό γωνία επειδή έχεις ακούσει πως διαφοροποιεί τον ήχο και θέλεις να δεις πως θα ναι ή ξέρεις τι διαφορετικό κάνει και το προτιμάς?
και τον διπλό θες να το βάλεις μόνο για την εμφάνιση?
απλά σου λέω πως, σε περίπτωση που δεν είναι ήδη σκαμμένη η strat όπως είπε ο Dr. Bluz, θα μπεις σε περιττά έξοδα και κόπους....

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για custom made κιθαρα
« Απάντηση #10 στις: 28/09/10, 22:57 »
εννοω οτι η strat δεν εχουν  το bridge παραλληλο στους αλλους...Αλλα το θεμα μου τωρα ειναι που θα βρω λαιμο γιατι ο καγμακης αν δεν κανω λαθος δεν εχει...
Ας ειναι και μονοθεσιοι οι διπλοι...
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για custom made κιθαρα
« Απάντηση #11 στις: 29/09/10, 11:17 »
πήγες στο άλλο κατάστημα και δεν είχε τπτ?
αλλιώς.....
http://www.warmoth.com/

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για custom made κιθαρα
« Απάντηση #12 στις: 29/09/10, 22:35 »
Σκεφτομαι απο το e bay για λαιμο,αλλα δεν θα τον δοκιμασω και αυτο ειναι μειωνεκτημα...
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/04, 12:26
από Καρχαρίας
28 Απαντήσεις
13520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/06, 13:45
από TASOSGR
35 Απαντήσεις
15643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/07, 23:06
από woodaki
jam pedals(custom made)!

Ξεκίνησε από SPIROS26 « 1 2 » Εφέ

36 Απαντήσεις
15185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/09, 01:48
από jkstigma
4 Απαντήσεις
2976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/10, 02:06
από Minnnnnas
4 Απαντήσεις
2530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/10, 07:57
από Kosthrash
27 Απαντήσεις
10954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/13, 12:39
από panicX
14 Απαντήσεις
8360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/14, 16:04
από Kosthrash
15 Απαντήσεις
11333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/18, 01:39
από Uriah
0 Απαντήσεις
1301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/22, 21:58
από Kosthrash