Αποστολέας Θέμα: Πώς να κατοχυρώσετε τα πνευματικά σας δικαιώματα  (Αναγνώστηκε 111044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavrod7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει σίγουρος τρόπος κατοχύρωσης. Ο "κλέφτης" είναι καλυμμένος ότι και να κάνεις. Άρα,μόνο αν βγουν σε δίσκο??????? :-X

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
kain,
Ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Πραγματικά, ο τελικός και απόλυτος κριτής για την κυριότητα ενός έργου είναι το δικαστήριο. Εκεί θα εξεταστούν όλα τα στοιχεία και έγγραφα, το καθένα με την βαρύτητά του.

Αν πρόκειται για έργα λόγου ρωτήστε και τον ΟΣΔΕΛ (Οργανισμός Συλλογικής Διαχείρισης Έργων του Λόγου www.osdel.gr )

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
ξερει κανείς τπτ για Κύπρο? δεν εμπιστευομαι το ταχυδρομείο.. και θελω να κατοχυρώσω σε λιγο καιρο..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος stavrod7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για Κύπρο είναι μια εταιρία στη Μακαρίου στη Λευκωσία(νομίζω τη λένε PRS-κάτι τέτοιο-δεν έχω φέρει τα χαρτιά μου πάνω και δεν είμαι σίγουρος) Συμπληρώνεις ένα έντυπο με τα στοιχεία σου,τους τίτλους των κομματιών και τη διάρκεια και δίνεις ένα cd. Δεν γνωρίζω αν γίνεται και με παρτιτούρες. Αλλά και πάλι, αν ο "κλέφτης" αλλάξει έστω και μια λέξη από τον τίτλο ή ένα μικρό μέρος από το κομμάτι, έιναι "νόμιμος" και δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα!!! Άρα το ταχυδρομείο παραμένει το πιο αξιόπιστο (όσο γίνεται δηλαδή) μέσο κατοχύρωσης. Και όσον αφορά τη συγκεκριμένη εταιρεία-δεν ξέρω τώρα αλλά πριν 4 χρόνια που έκανα κατοχύρωση κόστιζε 1 λίρα το κάθε κομμάτι!!!-  κατάλαβε πόσο σε καλύπτει το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ
  εισαι σιγουρος γιαυτο που λες Διονυση? Αμα ειναι να το ψαξω! Εσυ πως το εμαθες αυτο? που μπορω να διαβασω για τους ορους αυτους?

Μετα απο πολύ καιρο απαντάω...  Για να σιγουρευτείς καλύτερα να παρείς τηλέφωνο στο περιοδικό. Εμείς που θέλαμε να στείλουμε ντεμο και το ψαξαμε λίγο μας είπαν ότι στέλνοντας ένα τραγούδι αυτόματα δεχόμαστε να μεταφερθούν τα δικαιώματα εκμετάλευσης του τραγουδιού στο περιοδικό χώρις να έχουμε καμμία απαίτηση απο αυτούς.. Φυσικά δεν σημαίνει ότι χάνουμε την πατρότητα του κομματιού.
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Το ... κόλπο με το γράμμα το έχω κάνει εγώ δύο φορές κατόπιν συμβουλής αρκετά έμπειρου ανθρώπου του χώρου. Είναι κάπως..."μπακαλίστικη" αλλά και η πιο σίγουρη. Μία δοκιμή ... θα σας πείσει  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
 ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ(10 ΜΕΡΕΣ)ΑΠΟ ΠΗΓΕΣ "ΙΣΩΣ ΜΗ ΕΓΚΥΡΕΣ"ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΛΕΟΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΘΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΑΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΟΜΗ ΣΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ,ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ ΣΕ ΠΕΝΤΑΓΡΑΜΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΚΟΡΝΤΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.  ??? ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ;;;;;ΙΣΩΣ ΘΑ ΤΑΝ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΟ ΤΟ SITE(ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ).
I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Τελικά πως μπορώ να κατοχυρώσω το όνομα του συγκροτήματος μου?

Αποσυνδεδεμένος Aliko Deili

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
 Φχαριστω σε πολυ
αγνωστη μου  Αυγη
κι απο δω και μπροστα
αν εγκρινεις και συ
θα σε πω Χρυσαυγη.

 Κι αν δικο μου τραγουδι
ακουστει χαραυγη
τοτε  ηλιος σαν βγει
ουρανου αγγελουδι
θα το φερει στη γη.

 Θα το ντυσουν Θεες Μουσικες
κ.λ.π. κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φχαριστω σε πολυ
αγνωστη μου  Αυγη
κι απο δω και μπροστα
αν εγκρινεις και συ
θα σε πω Χρυσαυγη.

 Κι αν δικο μου τραγουδι
ακουστει χαραυγη
τοτε  ηλιος σαν βγει
ουρανου αγγελουδι
θα το φερει στη γη.

 Θα το ντυσουν Θεες Μουσικες
κ.λ.π. κ.λ.π.


Εξαιρετικά σχετικό και χρήσιμο αυτό το μήνυμα  ??? ???  Κι εγώ που μπήκα για να διαβάσω κανένα νέο τρόπο κατοχύρωσης ενθουσιάστηκα με το σκεπτικό σου  >:(
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Λεπόν...εγώ θέλω να ρωτήσω πέρα από πως τελικά να κατοχυρώσω το όνομα του συγκροτηματός μου...αλλά και πως να κατοχυρώσω τα τραγούδια (μουσική,στίχοι..) που βρίσκονται στο ντέμο που ηχογραφούμε αυτή την περίοδο...

Αποσυνδεδεμένος djann

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
 :DΥπάρχει και η περίπτωση του ΥΠ.εμπορίου όπου μπορείς να κατοχυρώσεις το όνομα του γκρουπ...όσον αφορά τα τραγούδια μπορεί κάποιος να πάρει το 20% κάποια μέτρα ή μέρος της βασικής μελωδίας άνετα...το'χω δει σε φίλη μου Κύπρια να κλέβεται από γνωστότατη σκυλού!

Αποσυνδεδεμένος Tutankhamun

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βασικα αν θελουν να σε κλεψουν θα σε κλεψουν...
Οποτε μια χαρα μου φαινετε το ποσταρισμα εδω...
Γραφεις το ποστ κρατας το url και αν γινει η στραβη και σε κλεψει καποιος στελνεις ενα e-mail
σε λαμπιρη και τατιανα με το url της σελιδας και τουλαχιστον θα εχεις την ικανοποιηση οτι θα τον εχεις κανει ρομπα  ;)
Επισης σκεφτικα πριν ποσταρω εδω ενα τραγουδι να το στειλω με mail απο το ενα e-mail μου στο αλλο..
σε περιπτωση που χαθει το ποστ απο εδω...

-----------------------------------------------------
Ζητω συγνωμη για τυχων ορθογραφικα λαθη, συνηθιζω να γραφω greeklish σε φορουμς για αυτον τον λογο...

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Νεότερα απ' το "μέτωπο":

 - Η διαδικασία κατοχύρωσης μέσω ταχυδρομείου ισχύει μόνο με τη μεσολάβηση δικαστικού επιμελητή. Δηλαδή μπορεί κάποιος να στείλει ένα γράμμα στον εαυτό του, αλλά την επιστολή(η οποία δεν πρέπει να ανοιχτεί κτλ.) την επικυρώνει ο επιμελητής.

Αν και η ιστορία μάλλον συνοψίζεται στο ότι κανείς δεν μπορεί να κατοχυρώσει απόλυτα στο όνομά του οποιαδήποτε εργασία. Εκτός αυτού, δε γλίτωσαν από τις "διασκευές" μεγάλα ονόματα και έργα, πόσο μάλλον μπορούν οι "ανώνυμοι"... :-X

Τα παραπάνω είναι τα σωστότερα που έχουν γραφεί σε όλο το thread. Συγχαρητήρια kain για την ενημερωσή σου.

Θα ήθελα να προσθέσω μερικά πράγματα για να αφαιρέσω κάποιους αδικαιολόγητους φόβους που παρατήρησα ότι υπάρχουν αλλά και να ξεκαθαρίσω κάποια αδιευκρίνιστα θέματα. Αυτό μπορώ να το κάνω γιατί έχω εμπειρία σε θέμα κλοπής πνευματικών δικαιωμάτων γνωστού μου και γνωρίζω από πρώτο χέρι τι αποτελούσε πειστήριο για το δικαστήριο και τι όχι.

Καταρχάς, η συμβολαιογραφική πράξη θεωρείται αυτή τη στιγμή ο καλύτερος τρόπος απόδειξης των πνευματικών σας δικαιωμάτων. Φροντίστε να συμπεριλάβετε μέσα στον φάκελο που παραδίδετε:

α) τις παρτιτούρες των κομματιών (μια γραμμή μπάσου, μια μελωδίας οργάνων και μία μελωδίας φωνής)
β) τους στίχους με τα ακόρντα γραμμένα επάνω τους
γ) ένα υλικό φορέα ήχου ο οποίος περιέχει τα δημιουργήματά σας
δ) Σε περίπτωση που μιλάμε για γκρούπ με διαφορετικούς συνθέτες, στιχουργούς ανά κομμάτι απλώς προσθέτετε ένα χαρτί υπογεγραμμένο από όλους μέσα στο φάκελο στο οποίο λέτε ποιος είναι ο δημιουργός σε κάθε κομμάτι που υπάρχει στο cd σας αναλυτικά. Το χαρτί αυτό θα πρέπει να έχει τη μορφή συμφωνητικού μεταξύ των μελών.

Οι πράξεις κατάθεσεις είναι πάντοτε προσωπικές, τις κρατά ο συμβολαιογράφος και ανοίγονται μόνο σε περίπτωση που ο κάτοχος του φακέλου το επιθυμήσει (πχ δικαστική διαμάχη). Έχετε υπόψιν ότι μόνο ο ιδιοκτήτης του φακέλου έχει το δικαίωμα ανοιγματός του. Αν είστε γκρούπ καλό θα είναι για να μην έχετε προβλήματα σε περίπτωση διάλυσης, ο κάθε δημιουργός να έχει το δικό του φάκελο - έστω και αν πρόκειται για πανομοιότυπο αντίγραφο και να καταθέσετε την πράξη ίδια ημέρα και ίδια ώρα.

Αυτό όπως καταλαβαίνετε σημαίνει διπλό ή τριπλό κόστος - (η ταρίφα είναι γύρω στα 35-45 Ευρώ για κάθε φάκελο - ο φάκελος μπορεί να περιέχει μόνο ένα κομμάτι ή όλη τη δισκογραφία σας).

Όλα τα παραπάνω αποτελούν αδιάσειστα στοιχεία και δεν τίθεται θέμα στο δικαστήριο. Υπάρχει βέβαια νομοθεσία η οποία επιτρέπει σε κάποιον συνθέτη να χρησιμοποιήσει 8 μέτρα από οποιοδήποτε κομμάτι ακόμη και αν πρόκειτα για πανομοιότυπη μελωδία. Εκεί τα πράγματα περιπλέκονται και δεν θα βρείτε το δίκιο σας, αφού ακόμα και αν σας έχει κλέψει, ο συνθέτης αυτός θα υποστηρίξει ότι το όλο θέμα ήταν τυχαίο και ο δικαστής βάσει νόμου θα τον αθωώσει - εκτός και αν έχει βεβαρυμμένο ιστορικό.

Αν θέλετε τηλέφωνο συμβολαιογράφου που έχει εμπειρία στο θέμα κατοχυρώσεων επικοινωνήστε μαζί μου με προσωπικό μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Και μετά ο σκυλλάς θα πάει τον κλέφτη στα δικαστήρια και θα του πει
"Εγώ έβαλα τους στίχους στο Internet στις 13/02/03 (φαίνεται στο board) εσύ πότε το κυκλοφόρησες;"
   ειναι αξιοπιστο πειστηριο το ιντερνετ ομως? Στεκει σε μια δικαστηκη ή εστω εξωδικη διαμαχη?


Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

stavros75

  • Επισκέπτης
Υπάρχει στο soundclik ένα licence που ονομάζεται Creative Commons agreement
το οποίο είναι δωρεάν. Κάνεις upload το τραγούδι και μετά είσαι κατωχυρωμένος...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/06, 16:43 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   Το θεμα ειναι ποσο αξιοπιστο πειστηριο εχεις! Πιστευω οτι ο Καy & o Kain εχουν την καλλιτερη λυση! Thanx guys!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος pushhead

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
ρε παιδια εγω που δε ξερω απο νοτες γιατι ειμαι αυτοδιδακτος και γραφω progressive πραγματα και δυσκολεσ μελωδιες τι μπορω να κανω?υπαρχουν ατομα που σου κανουν το τραγουδι νοτες?υπαρχει καποιος τροπος?οποιος ξερει ας μου πει με πμ γιατι δε πολυμπενω εδω περα!ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   αν εχεις ενα expander ή εστω και ενα "μαγνητη" midi υπαρχουν προγραμματα, οπως το sibelius για παραδειγμα, που απλα παιζεις -ξεροντας ομως το μετρο- και μετατρεπουν τα "παιγμενα" σε νοτες πενταγραμμου!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Το θεμα ειναι πως... ο'τι και να κανεις καποιος μπορει ανετα να σε κλεψει... Ειδατε τι επαθε ο Clapton με τον Καρβελα και το Βας Βας;;;; Αναρωτιεμαι αν εχει πεσει στα χερια του αυτο το εκτρωμα...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ένα άρθρο που έχει ενδιαφέρον

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εεεε δηλαδη ο,τι ποσταρουμε (στιχους τραγουδια κλπ) υπαρχει κινδυνος αντιγραφης?
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Τον έχω βρει τον εν λόγω Νόμο, εδώ και πολύ καιρό, αλλά να πω την αλήθεια,
είναι τεράστιος και δεν πολυκαταλαβαίνω..
Μια και, όπως λες, είσαι εν δυνάμει νομικάριος, θέλεις να μας τον ξεδιαλύνεις?
(απλά πατήστε στον γούγλη " Νόμος 2121/1993 " και θα σας τον
βρει αμέσως..)
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Πώς ορίζεται η "νόμιμη κυκλοφορία"; Το διαδίκτυο εντάσσεται σε αυτόν τον όρο; Αν όχι, γιατί;

Πάντως, το βλέπω παράλογο να μη μπορείς να κατοχυρώσεις την Π.Ι. σου. Ισως να μη προβλέπεται ως όρος, αλλά κάθε αποδεικτικό στοιχείο που εμφανίζει κάποιον ως προγενέστερο δημιουργό, έχει βαρύτητα στο δικαστήριο (το οποίο είναι ο τελικός κριτής).

Πράγματι, ο ν.2121 είναι μπέρδεμα, και δεν είναι εντελώς σαφής. Δεν θα μπορούσε άλλωστε. πχ. πως να ορίσεις τι είναι "απόσμασμα έργου" και τι όχι; Κατά περίπτωση κρίνονται όλα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ένα άρθρο που έχει ενδιαφέρον


Αν πάει κάποιος, να μας πει εντυπώσεις. Εγώ ήθελα πολύ να πάω αλλά δεν θα μπορέσω :(

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
14477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/13, 09:05
από elrich
69 Απαντήσεις
63823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/11, 16:45
από Transformer
4 Απαντήσεις
5600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
7 Απαντήσεις
6477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/13, 00:26
από exkaliber
16 Απαντήσεις
7727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/15, 00:41
από freemind
16 Απαντήσεις
9737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/17, 21:47
από Βραζίλης