Αποστολέας Θέμα: Μαγνήτες και γενική αναβάθμιση σε strat-style κιθάρα  (Αναγνώστηκε 3683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Λοιπόν, έχω μια Lag JV200 ( http://www.lagguitars.co.uk/productdetails.aspx?GUID=68e38986-ff22-4166-8722-d8dea23ca5b3 ) η οποία αν και φθηνή μου άρεσε απίστευτα, και θέλω να την αναβαθμίσω.

Ο λόγος: Οι μαγνήτες που έχει τώρα μια χαρά ήχο βγάζουν, αλλά δυστυχώς έχω ΤΡΕΛΟ hiss (πολύ πιο έντονο από το normal hiss των μονών) και ΤΡΕΛΟ τσίριγμα απ'τον ενισχυτή στο gain κανάλι, και όχι με υπερβολικό gain - σε εντελώς normal επίπεδα για μια τέτοια κιθάρα. Σκέφτηκα ν'αλλάξω μόνο ποτενσιόμετρα, αλλά επειδή ακούω και το τσίριγμα είπα να τ'αλλάξω όλα και να την αναβαθμίσω γενικώς.

Οπότε επειδή ούτως ή άλλως μια αναβάθμιση είναι καλή, θα'θελα ν'ακούσω τις γνώμες σας στο τι να της βάλω. Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει πολλούς διπλούς (EMG, Duncan, DiMarzio κλπ.) αλλά όλοι στο medium/high output φάσμα, και στη συγκεκριμένη κιθάρα δεν θέλω τέτοιο ήχο. Θέλω true single coils, με όλο το hiss τους ( ;D), μια και δεν μ'ενοχλεί (το normal hiss του μονού), και όσον αφορά το output, medium/low. Ούτως ή άλλως έχω μια LP με EMG για τις καφρίλες!  ;D

Εκτός των μαγνητών θα'θελα ν'αλλάξω και κλειδιά (ξεκουρδίζεται πολύ δυστυχώς ακόμα και με σχετικά χαλαρή χρήση του τρέμολο), και σκέφτομαι και για roller nut. Αμφιβάλλω αν είναι μόνο το nut πάντως, μια και ήδη δοκίμασα μολύβι κλπ., καθώς επίσης δεν παίζει να'ναι και το τρέμολο, αφού είναι άψογα ρυθμισμένο και είναι και wilkinson!  :P Αν έχετε κάποια πρόταση, ευπρόσδεκτη!

Με vintage/πιο "χαλαρό" ήχο γενικά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, οπότε κάθε γνώμη θα βοηθήσει πολύ - ειδικά από τους γνωστούς-άγνωστους fenderόπληκτους! Πολλά ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Είσαι από τους παλιούς οπότε θα ξέρεις οτι ένα budget-άκι θα μας βοηθούσε να σε βοηθήσουμε...  ;)

Λοιπόν, ας αρχίσουμε από τα κλειδιά. Εκεί παίζουμε από 32€ για ένα σετ Gotoh μέχρι 75€ για ένα σετάκι Fender Schaller Locking. Κάπου ενδιάμεσα μπορείς να δεις και το σετ της Fender για την American Standard που τιμολογείται στα 50€. Θυμήσου μόνο να έχεις τις σωστές διαστάσεις.

Aν θες να αλλάξεις και nut οι επιλογές σου κυμαίνονται από τα 2,3€ για ένα απλό της Goldo μέχρι τα 28€ για ένα Fender Rollernut. Το τελευταίο είναι μια πατέντα της Fender που αντί για κλασσικό nut έχει ροδέλες και σύμφωνα με τα λεγόμενα τους προσφέρει μεγαλύτερη σταθερότητα κουρδίσματος, με το να μειώνει την τριβή.

Πάμε τώρα το μεγάλο αυτό κεφάλαιο που λέγεται μαγνήτες. Εκεί είναι που παίζει ακόμα περισσότερο ρόλο το budget σου γιατί μαγνήτες βρίσκεις απο 45€ αν πάρεις Guitar Fetish μέχρι 245€ αν πας για Tom Anderson, για να μή μιλήσουμε για τους άπειρους συνδυασμούς από μάρκες που μπορείς να κάνεις και να ξεπεράσεις και τα 300€.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
γιατί μαγνήτες βρίσκεις απο 45€ αν πάρεις Guitar Fetish

Πολλά λές....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
γιατί μαγνήτες βρίσκεις απο 45€ αν πάρεις Guitar Fetish

Πολλά λές....


Υπολόγιζα set των 2 μονών και ενός humbucker...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Είμαι σε φάση που κάνω μια αναβάθμιση, αν και βασικός στόχος ήταν το χαμηλό budget, ή αλλιώς, "Πως να μη πληρώσετε την αξία της κιθάρας σε αναβάθμιση"

Αλλα είναι όλα απο GuitarFetish...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:09
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
0 Απαντήσεις
1653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/08, 17:55
από Stinky
14 Απαντήσεις
6342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 18:44
από mohok
4 Απαντήσεις
3331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/09, 05:16
από studio54
6 Απαντήσεις
4362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/11, 15:29
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/12, 23:57
από Crossroad
0 Απαντήσεις
2602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/12, 17:07
από Snake_
9 Απαντήσεις
11748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/12, 21:19
από adr1anos
7 Απαντήσεις
11518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/13, 12:51
από SlowYourselfDown
7 Απαντήσεις
4247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/14, 11:09
από vegos