Αποστολέας Θέμα: 2 videakia απο εμενα  (Αναγνώστηκε 3032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anthony

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
2 videakia απο εμενα
« στις: 14/09/08, 16:32 »
Δυο video που εφτιαξα πριν λιγο καιρο.Το ενα ειναι το Sugarfoot Rag του John 5, που για οσους δεν τον ξερουν επαιζε επι σειρα ετων με τον Mairylin Manson και μετα ακολουθησε σολο καριερα και τωρα παιζει πλεον με τον Rob Zombie.To αλλο video ειναι το Summer Song του Joe Satriani.Enjoy!





Αποσυνδεδεμένος butler

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 videakia απο εμενα
« Απάντηση #1 στις: 14/09/08, 17:36 »
μαλιστα.........δεν με εφταναν οι ατελειωτες ωρες αναλυσεων και συζητεσεων με την παρτη σου τωρα σε τρωω στη μαπα και ιντερνετικα....μμμμμ απλα αψογος φιλε.... :D :D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 2 videakia απο εμενα
« Απάντηση #2 στις: 14/09/08, 18:40 »
Πολύ καλός!! Μπράβο.. Αν μου επιτρέπεις θα μπορούσες να βάλεις περισσότερες δυναμικές στο παίξιμο σου (στο Summer Song) καθώς επίσης και δεδομένου ότι την τεχνική την κατέχεις θα μπορούσες να παίξεις και τις pinched harmonics σε σημεία όπως στο 1:26 για παράδειγμα.. Το θεαματικό της υπόθεσης βέβαια είναι η Parker σου όπου απλά είναι πανέμορφη (respect).. Ψήνομαι και εγώ για μία Fly αυτό τον καιρό αλλά δεν μπορώ να βρω Ευρώπη πουθενά (στο χρωματισμό και στον τύπο που την θέλω).. Συνέχισε έτσι!!

Αποσυνδεδεμένος Anthony

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: 2 videakia απο εμενα
« Απάντηση #3 στις: 14/09/08, 19:34 »
Φιλε faser σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Απλα θα σου πω για την parker οτι τα pinch harmonics δεν ειναι και τοσο αποτελεσματικα, με λιγα λογια δεν ειναι τοσο "γκαζωμενη" κιθαρα.Αν θες να παρεις σου προτεινω να ψαξεις καποια μεταχειρισμενη γιατι οι καινουριες fly δεν βγαινουν πια με τα ιδια specs οπως παλαιοτερα και ειναι ελαφρως downgraded, λειπει πχ η ροδελα που ρυθμιζεις το υψος των χορδων.Butler ακουω τωρα τα κομματια σου,δεν εχω λογια...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 2 videakia απο εμενα
« Απάντηση #4 στις: 14/09/08, 19:55 »
Φιλε faser σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Απλα θα σου πω για την parker οτι τα pinch harmonics δεν ειναι και τοσο αποτελεσματικα, με λιγα λογια δεν ειναι τοσο "γκαζωμενη" κιθαρα.Αν θες να παρεις σου προτεινω να ψαξεις καποια μεταχειρισμενη γιατι οι καινουριες fly δεν βγαινουν πια με τα ιδια specs οπως παλαιοτερα και ειναι ελαφρως downgraded, λειπει πχ η ροδελα που ρυθμιζεις το υψος των χορδων.Butler ακουω τωρα τα κομματια σου,δεν εχω λογια...
Anthony, thx για τις πληροφορίες ;).. Βέβαια, τα μεταχειρισμένα τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι, οπότε μου είναι λίγο δύσκολο να ψάξω για μια μεταχειρισμένη Parker.. Ίσως να αλλάξω γνώμη όμως γιατί δεν γνώριζα ότι τα παλιά μοντέλα έχουν τέτοια ροδέλα (τι σκέφτεται αυτός ο άνθρωπος!!! είναι ο Einstein της κιθάρας!) το οποίο φαίνεται να είναι ένα εκπληκτικά χρήσιμο feature..

Τώρα για τα pinched harmonics έχεις απόλυτο δίκιο.. Δυσκολεύει αφάνταστα μια κιθάρα με non-floating tremolo σε τέτοια σημεία.. Keep it up!! Ωραίος και ο John 5!!! ;D.. Το'χεις!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
18039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/06, 01:24
από Unknown Artist
26 Απαντήσεις
8513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/07, 15:34
από master of puppets
0 Απαντήσεις
1489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 16:00
από x-versous
6 Απαντήσεις
3486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/08, 09:10
από gkou
0 Απαντήσεις
2204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 00:00
από Nazgul
13 Απαντήσεις
4684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 18:37
από *stefanos*
3 Απαντήσεις
7511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/10, 23:34
από MiXoLydian
9 Απαντήσεις
2966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/12, 19:26
από DeniaHD
0 Απαντήσεις
1596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 15:05
από DeniaHD
6 Απαντήσεις
3385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 12:47
από Archangel