Αποστολέας Θέμα: boss me 70  (Αναγνώστηκε 6277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
boss me 70
« στις: 04/07/09, 12:36 »
γεια χαρα,ψαχνω για πεταλιερα εδω και αρκετο καιρο και ετυχε να δω αυτην την ακουσα στο youtube αλλα δεν εβγαλα συμπερασμα,μηπως την εχει καποιος η εστω την εχει δοκιμασει?αν ναι εχει 3-4 καλους ηχους για blues?σε αυτα τα χρηματα υπαρχει κατι καλυτερο?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boss me 70
« Απάντηση #1 στις: 04/07/09, 13:55 »
Η ME-70 είναι καινούργιο μοντέλο και δεν υπάρχουν ακόμα πολλές πληροφορίες και κριτικές στο διαδίκτυο. Πάντως σε μια πρόσφατη δοκιμή δεν μού φάνηκε τόσο καλή ηχητικά όσο η ΜΕ-50. Εκτός και αν τα αυτιά μου έχουν εξασκηθεί τόσο πολύ τα τελευταία 1-2 χρόνια... ::)  Επιπλέον, δεν μού άρεσαν κάποιες διαφοροποιήσεις από την ME-50 όπως ο αριθμός των reverb (μονο 2 αντί για 4), οι επιλογές για τις χρονικές υποδιαιρέσεις του delay που ήταν περισσότερες και πιο συγκεκριμένες στην ΜΕ-50 και το compression που πλέον το βρίσκω πιο πολύπλοκο και δύσχρηστο.

Το Τone Modify της ΜΕ-50 μού είχε αφήσει άριστες εντυπώσεις με την ευελιξία και την ευκολία χρήσης του, καθώς και λόγω του ότι ήταν κάτι το πιο ιδιόμορφο και διαφορετικό από άλλες πεταλιέρες. Υπήρχαν επιλογές διαφοροποίησης του ήχου όπως fat, mild, tight, επιλογές για ακουστικό ή hollowbody ήχο, καθώς και οι επιλογές presence και enhance οι οποίες έβρισκα ότι ήταν πολύ καλές στο να αναδεικνύουν μάλλον και να δίνουν όγκο και παρουσία στον τόνο του ενισχυτή χωρίς να τον χρωματίζουν. Στην ΜΕ-70 το Tone Modify έχει αντικατασταθεί από το Preamp section, το οποίο δίνει την εντύπωση ότι το μηχάνημα έχει διαφορετικές δυνατότητες για διαμόρφωση του ήχου λόγω των equalizer, αλλά πλέον έχει απλά κάποιες προσομοιώσεις όπως άλλα πολυεφφέ π.χ. Clean, Combo (Vox), Tweed (Fender), Stack (Marshall), Rectifier κλπ. Επιπλέον μετά διαπίστωσα ότι τα ΕQ δουλεύουν ξεχωριστά από τις επιλογές για προσομοίωση. Αυτό με μπέρδεψε κάπως και δεν κατάλαβα ποιός ήταν ο σκοπός μιας τέτοιας διάταξης, εκτός και αν έκανα εγώ λάθος ή μού διέφυγε κάτι στις ρυθμίσεις. Εν πάση περιπτώσει, είμαι βέβαιος ότι δεν θα δυσκολευτείς να πετύχεις μερικούς καλούς blues ήχους με τις υπάρχουσες προσομοιώσεις, οι οποίες πρέπει να διευκρινίσω ότι δεν είναι καθόλου άσχημες και θα δώσουν μια καλή βάση για να φτιάξει κανείς τον ήχο που θέλει. Απλά η δική μου εντύπωση είναι ότι ένα μεγάλο κομμάτι από την ιδιαιτερότητα της ΜΕ-50 έχει χαθεί στην ΜΕ-70.

Κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά της ΜΕ-70 που δεν είχε η ΜΕ-50 είναι το EZ tone, το οποίο δυστυχώς δεν μπόρεσα να εξερευνήσω επαρκώς, και το looper 38 δευτερολέπτων το οποίο αναμφισβήτητα θα είναι πολύ χρήσιμο. Γενικά πάντως έμεινα με την αίσθηση ότι η Boss έκανε ένα βήμα πίσω αντί για μπροστά με αυτό το μοντέλο. Ίσως σε αυτό να συνεβαλαν και κάποιες άλλες μικρολεπτομέρειες, όπως το μαύρο χρώμα (περίεργη επιλογή, φαντάζομαι ότι θα δυσκολεύει πολύ τη χρήση σε συνθήκες live ή γενικά με ανεπαρκή φωτισμό), η έλλειψη διακόπτη οn-off, κλπ. Με την εξαίρεση του looper, δεν μπορώ να δω πως δικαιολογείται η τιμή του που είναι αρκετά ακριβότερη (περίπου 50%) από την ΜΕ-50, την οποία θα προτιμούσα χωρίς συζήτηση. Πάντως θα με ενδιέφερε να ακούσω και τις γνώμες άλλων που την έχουν δοκιμάσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/07/09, 14:12 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: boss me 70
« Απάντηση #2 στις: 05/07/09, 13:11 »
απ' οτι καταλαβαινω φιλε Απολλωνα μου λες πως δεν αξιζει τα χρηματα της η τελος παντων ειναι καλυτερα να στραφω προς την me 50?σε αυτα τα χρηματα υπαρχει κατι καλυτερο?τι γνωμη εχεις για την vox tonelab st?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: boss me 70
« Απάντηση #3 στις: 05/07/09, 13:29 »
Φιλε Blues PL να σε ρωτησω πρωτα κατι?
Σε τι κιθαρα και τι ενισχυτη προκειται να παιξεις με την πεταλιερα?
Ισως για να βγαλεις ηχο blues (κατα τη γνωμη μου) να αρκει μια καταλληλη κιθαρα σε εναν ενισχυτη με καλα καθαρα.
Και αντι για πεταλιερα να παρεις ενα light overdrive πεταλι για να καλυψεις ευρυτερο φασμα...Γενικα η blues ειναι μουσικη που ισχυει το ''less is more''...
Τωρα οσο για το ME-70 δεν εχω αποψη αλλα θα εμπιστευτω το πολυ καλο review του Απολλωνα.
Κριμα παντως για τη ME-70. Ο προκατοχος της ηταν κατα τη γνωμη μου value for money.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boss me 70
« Απάντηση #4 στις: 05/07/09, 15:57 »
απ' οτι καταλαβαινω φιλε Απολλωνα μου λες πως δεν αξιζει τα χρηματα της η τελος παντων ειναι καλυτερα να στραφω προς την me 50?σε αυτα τα χρηματα υπαρχει κατι καλυτερο?τι γνωμη εχεις για την vox tonelab st?

Αυτό που λέω είναι ότι ανάμεσα στην ME-50 και την ΜΕ-70, εγώ θα προτιμούσα ασυζητητί την ΜΕ-50. Και συμφωνώ με τον G.K. για το value for money. Εκτός του ότι δεν υπάρχει αυτός ο ιδιαίτερος χαρακτήρας στην ΜΕ-70, τα 100 Ευρώ παραπάνω που κοστίζει εκμηδενίζουν κατά τη γνώμη μου τα πλεονεκτήματά της. Σε τελική ανάλυση, αν κάποιος θέλει πεταλιέρα με προσομοιώσεις γιατί να πάρει τη Boss που έχει μόνο 5-6 και όχι μία που έχει 40 ή 50; Από όποια πλευρά κι αν το δει κανείς, σε αυτά τα λεφτά ή και λιγότερα υπάρχουν αρκετές ενδιαφέρουσες επιλογές για πολυεφφέ, π.χ. όπως η καινούργια Tonelab ST που ανέφερες, η Ζοοm G7.1u, η Digitech RP500, το Line 6 Floor Pod Plus, κλπ.

Μερικά πράγματα όμως είναι θέμα προσωπικής επιλογής. Αν εσένα σού αρέσουν οι προσομοιώσεις της ΜΕ-70 (που όπως είπα είναι πολύ καλές), θέλεις ένα πιο διεξοδικό έλεγχο του compression και σε ενδιαφέρει το πρόσθετο πλεονέκτημα του looper που από μόνο του μπορεί να σού κόστιζε τουλάχιστον άλλα 150 Ευρώ (Boss RC-2), τότε ίσως να αποτελεί μια καλή επιλογή. Αν όμως το μόνο που θέλεις είναι απλά κάποιοι ήχοι με blues χροιά, τότε εγώ θα σού έλεγα να κοιτάξεις για ένα πολυεφφέ πολύ φτηνότερο και πολύ απλούστερο ακόμα και από την ΜΕ-50 (π.χ Pocket Pod, Ζoom G2, τα φτηνότερα μοντέλα από τη σειρά RP της Digitech) που θα σού δώσει αυτό που ψάχνεις και πολύ περισσότερα. Επίσης, όπως σωστά είπε και ο G.K., μερικούς πολύ καλούς blues ήχους μπορείς να πετύχεις και μόνο με ένα overdrive πεταλάκι που δεν θα σού κοστίσει πάνω από 30-40 Ευρώ. Το θέμα είναι τι απαιτήσεις έχεις από τον εξοπλισμό σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: boss me 70
« Απάντηση #5 στις: 06/07/09, 12:10 »
καταλαβαινω πως το λες αλλα αν ειναι να κανω καποιο live το pod η καποια φθηνη πεταλιερα που αναφερεις δεν θα με δυσκολεψουν?την  πεταλιερα την χρειαζομαι πιο πολυ για τα εφφε και σε δευτερη μοιρα για τις προσομειωσεις,βασικα θελω να εμπλουτισω τον ηχο μου.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: boss me 70
« Απάντηση #6 στις: 06/07/09, 13:06 »
BLUESPL δεν είμαι ο καταλληλότερος να σου απαντήσω μιας και δεν έχω παίξει με την ME-70 (ειδικά μετά από το διεξοδικό post του Απόλλων τί παραπάνω να πει κανείς :).
Επειδή όμως είμαι κάτοχος της ME-50 και επειδή ακριβώς δεν με ενδιέφεραν οι προσομοιώσεις καμπινών αλλά πολύ απλά τα εφέ (για εμλουτισμό του ήχου) και κυρίως η ευκολία στη χρήση, από την ME-50 έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Αρκεί να ξέρεις τί ζητάς και τί απαιτήσεις έχεις.
Σε live οι φθηνές πεταλιέρες δεν θα σε βολέψουν (ειδικά τα φθηνά μοντέλα DIGITECH) αφού δεν προσφέρονται για τέτοιες δουλειές.
Από τα specs της ΜΕ-70 συμφωνώ κι εγώ πως είναι υπερτιμημένη και δεν προσφέρει κάτι περισσότερο από την 50. Το μόνο που μ'αρέσει στην ME-70 είναι ότι μπορείς να έχεις στην διάθεσή σου 4 και όχι 3 ήχους σε κάθε bank (αν κάνω λάθος διορθώστε όσοι παίξατε μαζί της).
Συνοπτικά, αν καταλήξεις στην ΜΕ-50 και ζητάς αυτό που ακριβώς προσφέρει θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος. Μετά από 2 χρόνια δηλαδή, το μόνο που θέλω πλέον να αλλάξω είναι ο ενισχυτής και τίποτα άλλο. Αυτά τα ολίγα.
cu και καλές αγορές!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: boss me 70
« Απάντηση #7 στις: 06/07/09, 14:01 »
2 φιλοι μου εχουν την me 50 την εχω δοκιμασει μου αρεσει απλως λεω αν και η me 70 εχει τοσο καλη ποιοτητα οσο και η 50 να παρω αυτην μιας και η τιμη τους ειναι στα ιδια επιπεδα αλλα μετα τα "λογια" του Απολλων μαλλον με απετρεψε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boss me 70
« Απάντηση #8 στις: 06/07/09, 17:50 »
2 φιλοι μου εχουν την me 50 την εχω δοκιμασει μου αρεσει απλως λεω αν και η me 70 εχει τοσο καλη ποιοτητα οσο και η 50 να παρω αυτην μιας και η τιμη τους ειναι στα ιδια επιπεδα αλλα μετα τα "λογια" του Απολλων μαλλον με απετρεψε.

Kατ' αρχήν πού βρήκες την ME-70 στα ίδια λεφτά με την ΜΕ-50; Εδώ την βρίσκω 70-80 λίρες παραπάνω (230 έναντι 150-160 της ΜΕ-50)... ???

Σχετικά με αυτά που ανέφερε ο Mistral, συμφωνώ ότι αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις την πεταλιέρα για live εμφανίσεις, ίσως τα πιο φτηνά μοντέλα που σού πρότεινα να μην είναι ότι καταλληλότερο, αν και προσωπική μου γνώμη είναι ότι το Zoom G2 ή το G2.1u θα μπορούσαν άνετα να σε βγάλουν ασπροπρόσωπο σε ένα live. Eγώ πάντως αν ήθελα οπωσδήποτε να ξοδέψω καμιά 200αριά Ευρώ σε ένα πολυεφφέ, θα προτιμούσα την Tonelab ST. Παρά το μικρό της μέγεθος και τις φαινομενικά περιορισμένες δυνατότητες, έχει πολλούς και καλούς καθαρούς-crunchy-overdriven sounds, και λίγα αλλά βασικά εφφέ. Για blues δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω. Αν πάλι θέλεις κάτι πιο εξελιγμένο που θα σού επιτρέψει να πειραματιστείς περισσότερο, τότε κοίταξε το Floor Pod Plus, την Digitech RP355 που επίσης έχει looper ή την Zoom G7.1ut.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: boss me 70
« Απάντηση #9 στις: 07/07/09, 14:57 »
φιλε Απολλων τις 2 πεταλιερες τις βρηκα σε ελληνικα καταστηματα σε ιδια περιπου τιμηhttp://www.adagio.gr/product.php?prodid=1226&ref=bestprice,http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6598,συνοψιζοντας οι πεταλιερες που με ενδιαφερουν ειναι οι εξης:boss me 50,boss me 70,line6 floor pod plus,korg ax3000g,digitech rp500,vox tonelab st.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boss me 70
« Απάντηση #10 στις: 07/07/09, 22:34 »
H ME-50 ήταν διαθέσιμη μέχρι μόλις πριν λίγες μέρες στο DV247 για 150 λίρες, δηλαδή περίπου 180 Ευρώ. Tὠρα βλέπω ότι στην ιστοσελίδα τους τη δείχνει ως discontinued. Δυστυχώς πλέον έχει αρχίσει να γίνεται δυσεύρετη και δεν ξέρω άλλα καταστήματα που την έχουν ακόμα και να αποστέλουν στην Ελλάδα. Και η τιμή της στο Adagio μού φαίνεται υπερβολικά υψηλή.

Από τις πεταλιέρες που αναφέρεις, σού είπα ήδη τη γνώμη μου για τις Boss. To floor pod δεν το έχω ακούσει, αλλά γενικά όσα προϊόντα της Line 6 έχω δοκιμάσει (ενισχυτές και πολυεφφέ) δεν με ενθουσίασαν καθόλου με την ποιότητα του ήχου τους. Την Korg την έχω ακούσει και ούτε αυτή πιστεύω ότι έχει κάτι το ιδιαίτερο. Όσο για την Digitech RP500, τη δοκίμασα πρόσφατα και μού φάνηκε ότι προσφέρει εξαιρετικές δυνατότητες για την τιμή της (γύρω στις 220 λίρες), αν και ακόμα πιστεύω ότι η σειρά GNX της Digitech προσφέρει καλύτερη ποιότητα ήχου και άλλα πλεονεκτήματα. Βέβαια μιλάμε και για άλλη κατηγορία από πλευράς δυνατοτήτων και πολυπλοκότητας, αν και η τιμή τους σίγουρα δεν είναι απαγορευτική, π.χ. η GNX3 δεν ξεπερνά τις 300 λίρες, ενώ αν είσαι τυχερός μπορείς ακόμα να βρεις τα παλιότερα και πλέον καταργημένα μοντέλα GNX1 και GNX2 σε καλές τιμές. Εγώ όπως σού είπα, θα προτιμούσα μάλλον την Tonelab ST γιατί είναι μικρή και βολική, εύκολη στη χρήση, έχει αρκετές καλές προσομοιώσεις και λίγα εφφέ, και γενικά δεν είναι πολύπλοκη οπότε δεν θα χρειαστείς πολύ χρόνο για να τη μάθεις. Επίσης η λάμπα που έχει (όπως και στους Valvetronix ενισχυτές της Vox) δίνει στον ήχο μια άλλη διάσταση και ποιότητα που δεν προσφέρουν οι περισσότερες πεταλιέρες και ειδικά σε αυτά τα λεφτά. Πάντως θα σε συμβούλευα να πας να δοκιμάσεις ο ίδιος όσες μπορείς να βρεις, γιατί σε ζητήματα γούστου δεν χωράει πολλή συζήτηση. Ειδικά στις πεταλιέρες δεν φαίνεται να υπάρχει κανενός είδους συμφωνία. Βγες λοιπόν στα καταστήματα και καλό ψάξιμο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boss me 70
« Απάντηση #11 στις: 12/07/09, 11:21 »
γia blues θα προτεινα κιθαρα ,ενισχυτη με λαμπιτσες(ακομα και 15 w) και κανα δυο πεταλακια αναλογικα (overdrive, reverb ή delay αντε και κανα boosteraki μη σου πω και κανα fuzz) :)

απο την άλλη σε πεταλιερα. TONELAB

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: boss me 70
« Απάντηση #12 στις: 26/10/09, 20:49 »
Επειδη, δεν την εχει διαθεσιμη κανενας εδω, αλλα με αυτα που ειδα και ακουσα στο youtube γενικα μου αρεσαν.
Εχετε να μου προτεινετε να δω και κατι αλλο (μιας και η me 50 δεν υπαρχει) στα χρηματα της 70;
Παιζω με εναν peavy bandit 112 scorpion και οι μουσικη προτιμηση μου ειναι μεταλ ,κυριως '80, αλλα και ροκ,μπλουζ κλπ.
Γενικα οτι εχει κιθαρα....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
BOSS GT-6B

Ξεκίνησε από Eagle Of Kamelot Μπάσο

5 Απαντήσεις
3409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 16:55
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
4084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/12, 19:10
από kkmspm (φλουτσ)
boss md2

Ξεκίνησε από antonisfender Εφέ

2 Απαντήσεις
2316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 17:56
από antonisfender
5 Απαντήσεις
2964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 22:03
από 2be
Boss fs6

Ξεκίνησε από ilias73 Εφέ

7 Απαντήσεις
3062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 19:51
από hot_sauce (φλουτσ)
BOSS japan VS taiwan

Ξεκίνησε από moulan7 Εφέ

16 Απαντήσεις
5435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/10, 19:39
από adr1anos
Boss Ge 7 Equalizer

Ξεκίνησε από woodaki Εφέ

0 Απαντήσεις
1716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/10, 17:15
από woodaki
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits
6 Απαντήσεις
4649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/12, 22:50
από georgemel