Αποστολέας Θέμα: τι σας κανει να πιστευετε οτι μπορειτε να κατανοησετε τους αλλους...?  (Αναγνώστηκε 9378 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
...ξεκινησα αυτο το θεμα,γιατι σημερα το βραδυ,μιλαγα με μια κοπελα,η οποια οπως μου παραδεχτηκε οτι την κατανοω πληρως σε αυτα που συζηταμε(γενικα οσο καιρο γνωριζομαστε),ενω ο φιλος της οχι....με αφορμη λοιπον το παρακατω δικο μου περιστατικο,περιγραψτε κατι κι εσεις σχετικα με αυτο το θεμα....Τελικα τι μας κανει να πιστευουμε οτι κατανουμε τους αλλους?Μηπως απλα το νομιζουμε?Εσεις τι λετε? :-*
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
...Τελικα τι μας κανει να πιστευουμε οτι κατανουμε τους αλλους?Μηπως απλα το νομιζουμε?Εσεις τι λετε? :-*

κοιτα,οταν στο λεει ο αλλος οτι τον κατανοεις -πραγμα πολυ ομορφο- τοτε απλα το ξερεις..δεν το νομιζεις..

οταν ομως δεν εχει λεχθει ακομα κατι τετοιο,τοτε βλεπεις και κρινεις απο την πορεια των συζητησεων,τι θεματα σου ανοιγει,ποσο προσωπικα ειναι κτλπ

επειδη αρκετοι νιωθουν ανετα να συζητουν μαζι μου για δικα τους θεματα,προσπαθω να μπαινω στη δικη τους θεση
και να κοιταζω ταυτοχρονα απο ενα τριτο ματι την κατασταση..

για οσους θελουν να ακουστουν τα αυτια και το μυαλο μου ειναι ανοιχτα..και το εκμεταλλευονται  ;D

παντως ειναι πολυ ομορφο να ξερεις οτι μπορεις να βοηθησεις καποιον κατανοωντας την κατασταση του σε στιγμες που καποιοι αλλοι-ισως πιο κοντινοι-δεν μπορουν να βοηθησουν..

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
...Τελικα τι μας κανει να πιστευουμε οτι κατανουμε τους αλλους?Μηπως απλα το νομιζουμε?Εσεις τι λετε? :-*

κοιτα,οταν στο λεει ο αλλος οτι τον κατανοεις -πραγμα πολυ ομορφο- τοτε απλα το ξερεις..δεν το νομιζεις..


δηλαδη παντα εισαι σιγουρη οτι καταλαβαινεις,η απλα επειδη το βλεπεις αλλιως το δικο τους θεμα ,το νομιζεις αυτο?Παντως συμφωνω μαζι σου...αρκετα
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Βασικα, θα ελεγα οτι η κατανοηση εγκειται στο οτι εισαι διατεθημενος να ακουσεις (να ακουσεις πραγματικα ομως) και να μπεις στην ψυχοσυνθεση του αλλου, με καποιο τροπο να νοιωσεις αυτο που νοιωθει για το συγκεκριμενο θεμα. Να μπορεις να καταλαβεις πως νοιωθει και πως αντιδρα...το οποιο βεβαια δεν συμβαινει σε ολους.

Δεν της λες να χωρισει τον φιλο της και να τα φτιαξει με σενα;;  ;) ;) ;) ;) :)
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
Βασικα, θα ελεγα οτι η κατανοηση εγκειται στο οτι εισαι διατεθημενος να ακουσεις (να ακουσεις πραγματικα ομως) και να μπεις στην ψυχοσυνθεση του αλλου, με καποιο τροπο να νοιωσεις αυτο που νοιωθει για το συγκεκριμενο θεμα. Να μπορεις να καταλαβεις πως νοιωθει και πως αντιδρα...το οποιο βεβαια δεν συμβαινει σε ολους.

Δεν της λες να χωρισει τον φιλο της και να τα φτιαξει με σενα;;  ;) ;) ;) ;) :)

..τεχνικα κατι μπορει να γινει ;D ;)
..συνασιθηματικα δε βλεπω να την παλευω 8) 8)
...ασε που χωρισα κι εγω αποψε και δεν ειμαι να ακουσω τον πονο αλλου,γιατι εχω και τα δικα μου....
αν βαλω και αλλου χαβα στο κεφαλι μου καλυτερα να το κανω κακτο.... ;D ;D ;D
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ

Δεν της λες να χωρισει τον φιλο της και να τα φτιαξει με σενα;;  ;) ;) ;) ;) :)

κοιταξε με την πρωτη που το διαβασα αυτό μου ηρθε και εμενα στο μυαλό μου... δίνεται ενα πατημα να ξεκινήσει κατι καινούργιο....

στο θεμα μας: εγω, αν με καταλαβαίνει καποιος το βλέπω στα ματια του...ή μαλλον καλύτερα νομίζω οτι το βλέπω...
το αισθάνομαι..αλλα δεν βαζω το χερι στη φωτιά...

παντως θελω να πω το εξής: ποτε μην θεωρήσεις οτι εχεις καταλάβει μια γυναίκα!!!

μπορει να εκπλαγεις αργότερα...

Αποσυνδεδεμένος roxy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
swsti i apopsi sou...alla einai kapos diskolo na tous katanoisis pisteuw.......exw prospathisi polles fores  alla den ta kataferno......kai den ksero ti na kanw!
KEEP ON SMILLING!!

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Oταν ο αλλος νοιωθει οτι μπορεις να τον καταλαβεις δν ειναι απαραιτητο να σου το πει αλλα θα συνεχισει να ανοιγεται σε σενα και θα σε εμπιστευτει και σε επομενους προβληματισμους του.
Δεν εχει σημασια να πιστευουμε κατι αν δν το νοιωθουμε.
Μου εχει να μιλησω να μιλησω σε μια εναν φιλο μου και χωρις να μου πει "σε καταλαβαινω" με εκανε να του μιλαω για ωρες.Μου εχει τυχει επισης να μιλησω και με μια φιλη μου και παρολο που επαναλαμβανε συνεχεια τη φραση"σε καταλαβαινω" δν με εκανε να το νοιωσω.Το ιδιο συμβαινει και με μενα αντιστροφα.Ποτε δν εχω πει σε φιλo-φιλη "σε καταλαβαινω" οπως και οι ιδιοι δν μου ειπαν ποτε "αχ ποσο με καταλαβαινεις" ομως ολο και περισσοτερο ερχονται και μου μιλανε.
Δεν υπαρχουν στανταρ σε αυτα τα πραγματα.Ειναι θεμα αντιληψης-συναισθηματων,
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/06, 16:38 από depara(μια πιανιστα απο το διαστημα) »
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
βλεπω οτι ο καθενας το αντιμετωπιζει με την δικη του οπτικη γωνια...Το θεμα ειναι οτι τελικα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τπτ σε τουτη την ζωη.Απλα εσεις ολοι που λετε με σιγουρια οτι δεν ειναι απαραιτητο να σου λεει ο αλλος το συνεχισε η το σταματα εκει χανεται και το παιχνιδι της κατανοησης.Αν εγω προσπαθησω να καταλαβω καποιον θα το κανω επειδη πανω απ ολα θελω,αλλα και επειδη φυσικα μπορω.Αν δεν θελω να ακουσω και ακουω τοτε προσπερναω με το ....<<ναι σε καταλαβαινω>>....δεν λεω ομως φουμαρα...ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ....αλλα δυστηχως δεν μπορω να βοηθησω και παραιτουμαι ουσιαστηκα,απλα παρακολουθω...συμφωνω και διαφωνω....
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
απο οτι βλεπω εχουμε πολλους ψυχολογους και φιλοσοφους εδω..... nice
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
απο οτι βλεπω εχουμε πολλους ψυχολογους και φιλοσοφους εδω..... nice

Ερε γλεντια... :-* :-* :-*
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος maria.s.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γιατί έπαψες αγάπη να θυμίζεις;;;
    • Προφίλ
Κανένας δεν μπορεί να κατανοήσει τον άλλον απόλυτα.΄
Όλοι έχουμε κρυφές σκέψεις, επιθυμίες...
Άπλα τη στιγμή που ο άλλος σε ακούει και λέει πως σε καταλαβαίνει, τον αφήνεις να μπει για λίγο στον κρυφό σου κόσμο.
Νιώθεις εσύ ο ίδιος ασφάλεια με το να λες πως σε καταλαβαίνει απόλυτα.
Στην πραγματικότητα το λες για να νιώσεις πως βρήκες κάποιον να σε καταλάβει, κάποιον να σου συμπαρασταθεί...
Η ανάγκη που έχουμε να μας νιώσουν οι άλλοι είναι μεγάλη...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/06, 18:28 από maria.s. »
Χαμογέλα! Η ζωή είναι μια τρέλα...

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
ελα ντε...!!!..."αυτο το ερμο αφεντικο"...τιποτε άλλο.
ισως καμια φορα τους κατανοω πιο πολυ απ ότι οι ιδιοι τον εαυτο τους αλλα μπαινω στο παιχνιδι για να μη με λεν τρελη και οτι τζαμπα σκεφτομαι και ψειριζω...βασικα από ανασφαλεια,εχω αρχισει να το πιστευω...
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτός που δε μπορώ να καταλάβω είμαι εγώ.
Ίσως γιατί μου είναι δύσκολο να δεχτώ ότι μου αρέσουν κάποια πράγματα που δε μου άρεσαν και δε μου άρεσουν πια πράγματα που μου άρεσαν.
Γενικά λέω συχνά πως αυτό ή εκείνο είναι έτσι.
Και δυσκολεύομαι να δεχτώ το αλλιώς.
Αυτό με κάνει να έρχομαι σε εσωτερική διαμάχη, κοινώς προβληματισμό, ίσως να μην πρέπει να ψειρίζω πολύ τα πράγματα, μέχρι τώρα δε μου βγήκε σε καλό.
Απλά να εκφράζομαι λιγότερο.Ακόμα και στον εαυτό μου.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δε σηκώνω τσαμπουκάδες.
    • Προφίλ
Αυτός που δε μπορώ να καταλάβω είμαι εγώ.
Ίσως γιατί μου είναι δύσκολο να δεχτώ ότι μου αρέσουν κάποια πράγματα που δε μου άρεσαν και δε μου άρεσουν πια πράγματα που μου άρεσαν.  ... Απλά να εκφράζομαι λιγότερο.Ακόμα και στον εαυτό μου.

Καλά, μην κάνεις έτσι...  Μπορεί να περνάς μια μεταβατική περίοδο.  Όλοι αλλάζουμε σε κάποιες φάσεις, άλλοτε το συνειδητοποιούμε κι άλλοτε όχι.  Κάποτε μάλιστα αναγκαζόμαστε από τις περιστάσεις...  Μην το πολυπαιδεύεις τώρα.  Κάνε κάτι ευχάριστο, πέρνα την ώρα σου με φίλους καλούς που σε αγαπούν, αυτοί μας καταλαβαίνουν καμιά φορά περισσότερο από ό,τι καταλαβαίνουμε εμείς οι ίδιοι τον εαυτό μας.  Κι όταν δεν μας καταλαβαίνουν, μας δέχονται έτσι κι αλλιώς.   ;)
I told you, that we could fly, cause we all have wings. 
But some of us don 't know why.

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Mmm....να σκεφτώ.. Το καλύτερο εννοείται είναι να το ακούς από το ίδιο το άτομο που ζητά κατανόηση. Είναι πολύ όμορφο να έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κλειστούς ανθρώπους να σου ανοίγονται..ειδικά όταν βλέπεις ότι τους βοηθάς κ μετά σε εμπιστεύονται όλο κ περισσότερο. :)
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
...ξεκινησα αυτο το θεμα,γιατι σημερα το βραδυ,μιλαγα με μια κοπελα,η οποια οπως μου παραδεχτηκε οτι την κατανοω πληρως σε αυτα που συζηταμε(γενικα οσο καιρο γνωριζομαστε),ενω ο φιλος της οχι....με αφορμη λοιπον το παρακατω δικο μου περιστατικο,περιγραψτε κατι κι εσεις σχετικα με αυτο το θεμα....Τελικα τι μας κανει να πιστευουμε οτι κατανουμε τους αλλους?Μηπως απλα το νομιζουμε?Εσεις τι λετε? :-*
Επειδή, μια φίλη σου βαρέθηκε τον γκόμενο της, σε βρίσκει γλυκούλη και σου την πέφτει με τρόπο, πρέπει να το κάνουμε θέμα;
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιάδης

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι με κάνει να πιστεύω ότι μπορώ να κατανοήσω τους άλλους. Το γεγονός ότι πολλοί φίλοι και φίλες μου εκμυστηρεύονται όσα τους απασχολούν γιατί ξέρουν ότι σέβομαι την προσωπικότητα των άλλων, τις απόψεις τους, τον τρόπο σκέψης τους και προσπαθώ να δώσω λύσεις αντικειμενικές χωρίς να τις επιβάλλω.

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Συμφωνω με τα περισσοτερα απο πανω μου, αλλα νομιζω οτι ορισμενες καταστασεις ειναι και λιγο θεμα εμπειριων... Αν ας πουμε μια φιλη μου μιλησει για το διαζυγιο των γονιων της η για εναν θανατο,μια απωλεια, κι εγω δεν εχω ζησει κατι παρομοιο, προφανως και δεν  ειμαι σε θεση να την καταλαβω, οσο και να το θελω. Μπορουμε φυσικα παντα να ακουμε και να στηριζουμε, αλλα καποια πραγματα δεν μπορουμε να τα κατανοησουμε πραγματικα αν δεν τα εχουμε ζησει...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Μπορείς όμως νοητά να βάλεις τον εαυτό σου στη θέση της...
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

monalizagreen

  • Επισκέπτης
Η μεγίστη των Ιδεών που διαθέτω για την αφεντιά μου...
                                        ...θα μπορούσε να είναι η απάντηση στην ερώτηση!
Αλλά δεν είναι! Διότι δεν κατανοώ τους άλλους! Καιρό τώρα...

και επιτρέψετέ μου να αλλάξω λίγο την ερώτηση:

                       ''Τί σας κάνει να πιστεύετε ότι πραγματικά κατανοείτε τους άλλους;...''

Μην απαντήσετε εδώ. Η απάντηση εδώ θα μετράει σαν άλλοθι. Βρείτε έναν καθρέφτη και πείτε τα.

                                                                 :)

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
απλά η διαίσθησή μου. ποτέ δεν έχω πέσει έξω ;D :)

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
η γλωσσα του σωματος του συνομιλητη,η χρεια της φωνης του και το ενστικτο μου... ;)

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
κοιτα ποτε δε μπορεισ να κατανοησεις τον αλλον απολυτα γιατι αν δεν εχεις ζησει την ιδια εμπειρια δε μπορεις να ξερεις τι βιωνει ο αλλος. εξαλλου ο καθενας εχει τη δικια του λογικη και σκεψη και ποτε δε μπορεις να συναντηθεις με τον αλλον ακριβως γιατι ακομα να λες σε κατανοω παντα καπου θα διαφερεται στη σκεψη και στο τροπο που το κατανοει ο καθενας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
267 Απαντήσεις
86781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 03:12
από Jezus
41 Απαντήσεις
15971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/07, 19:45
από geni
3 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
365 Απαντήσεις
127725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 15:52
από DaniTheDawg
104 Απαντήσεις
33387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
7 Απαντήσεις
5047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 20:14
από conny
1 Απαντήσεις
2427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/11, 11:09
από Υπνοβάτης...
6 Απαντήσεις
8287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/14, 16:36
από neeckos
0 Απαντήσεις
6926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/15, 13:05
από orestisguitar
0 Απαντήσεις
1161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/20, 16:41
από diwattos