Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 100217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
 8) Δεν έχουμε τον ίδιο τρόπο διασκέδασης με τις υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες (μπουζούκια).............. ούτε τις ίδιες ώρες διασκέδασης

Είμαι καπνιστής, αλλά θα συμφωνήσω οτι το κάπνισμα πρέπει να απαγορευτεί στους κλειστούς δημόσιους χώρους(τραπεζες, νοσοκομεία, κ.λ.π.)

όμως δεν θα συμφωνήσω με αυτόν που έφτιαξε το νόμο, ο οποίος ανα πάσα στιγμή μπορεί να σηκωθεί απο την γραφειάρα του και να βγεί στο μπαλκόνι να καπνίσει( με συχνότητα το λιγότερο 1 τσιγάρο ανά ένα τέταρτο), αντίθετα με εμένα που δουλεύω στα μπουζούκια 8 ώρες. Για φανταστείτε να έπρεπε να κατεβαίνει ο κάθε μουσικός κάθε τέταρτο για να καπνίσει!!!!!
Δεν είναι λύση η απαγορευση, γιατί ο έλληνας δεν δέχεται απαγορεύσεις, είναι όμως λύση η χρηματοδότηση των κέντρων διάσκέδασης(μπαρ, σκυλάδικα, συναυλιακοί χώροι κ.α.) για δυνατότερα, μεγαλύτερα και καλύτερα συστήματα εξαερισμού(αυτό λείπει). όμως πάντα το ελληνικό κράτος "ανεβάζει" ένα νόμο συνήθως επειδή του το έχει επιβάλλει κάποιος άλλος, και αφήνει τον πολίτη να βγάλει το φίδι από την τρύπα ακόμα και καρφώνοντας τον διπλανό του!!!

Αν λοιπόν υπήρχαν πολύ καλύτερα συστήματα εξαερισμού, χρηματοδοτούμενα βέβαια, γιατί δεν έχει ο κάθε επιχειρηματίας την οικονομική άνεση για να ακολουθήσει τον κάθε νόμο που ψηφίζεται σε βάρος του, τότε όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι...., γιατί μη μου πείτε ότι ο αντικαπνιστής που υποτείθετε οτι έχει πρόβλημα με τον καπνό και δεν πάει σε κάποιο μαγαζι για αυτο το λόγο, δεν κατεβαινει κέντρο για ψώνια
Ημαρτον!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δεν είναι λύση η απαγορευση, γιατί ο έλληνας δεν δέχεται απαγορεύσεις,

Αυτή η ψευτομαγκιά είναι που έχει καταστρέψει τη χώρα. Κάποιοι νομίζουν οτι οι νόμοι φτιάχτηκαν για τα κορόιδα και όχι για όλους, και επιλέγουν σε ποιους θα συμμορφωθούν και σε ποιους όχι κατά βούληση.

όμως πάντα το ελληνικό κράτος "ανεβάζει" ένα νόμο συνήθως επειδή του το έχει επιβάλλει κάποιος άλλος, και αφήνει τον πολίτη να βγάλει το φίδι από την τρύπα ακόμα και καρφώνοντας τον διπλανό του!!!

Όταν κάποιος παρανομεί, με οποιονδήποτε τρόπο, βέβαια πρέπει να τον καταγγείλεις. Γιατί κάνει κακό σε σένα και στην κοινωνία. Φτάνει πια ο ωχαδερφισμός.

Αν λοιπόν υπήρχαν πολύ καλύτερα συστήματα εξαερισμού, χρηματοδοτούμενα βέβαια, γιατί δεν έχει ο κάθε επιχειρηματίας την οικονομική άνεση για να ακολουθήσει τον κάθε νόμο που ψηφίζεται σε βάρος του, τότε όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι....,

Τότε να επιδοτούνται όλοι οι επιχειρηματίες σε κάθε περίπτωση, λόγω του αντισεισμικού κανονισμού, του κανονισμού πυρασφάλειας, του κανονισμού περί επιπέδων θορύβου, τον υγεινομικό κανονισμό, του κανονισμού περί εγκατάστασης ταμειακών μηχανών, του πολεοδομικού κανονισμού, κλπ κλπ. Καλή ιδέα;  ;D

γιατί μη μου πείτε ότι ο αντικαπνιστής που υποτείθετε οτι έχει πρόβλημα με τον καπνό και δεν πάει σε κάποιο μαγαζι για αυτο το λόγο, δεν κατεβαινει κέντρο για ψώνια

Ναι, στο λέω. Τον χειμώνα σπάνια πηγαίνω σε μπαρ και άλλα μέρη όπου καπνίζουν, και αποφεύγω να πηγαίνω στο κέντρο όσο μπορώ, και χαίρομαι όταν ακούω για νέα μειωμένα επιτρεπτά όρια καυσαερίων, αποθάρρυνση εισόδου ΙΧ στο κέντρο, νέες τεχνολογίες φιλικές στο περιβάλλον για κίνηση οχημάτων, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Επισης βλεπω οτι πολλοι καπνιστες εδω μεσα αναφερουν αυτους που δεν καπνιζουν ως "αντικαπνιστες", και οχι "μη καπνιστες", και αυτο διχνει οτι σε αυτη τη χωρα ειναι εδραιωμενη στα μυαλα του κοσμου η ιδεα οτι το να καπνιζεις ειναι η φυσικη κατασταση, και αν δεν το κανεις εισαι καποιος αντι-.  ::)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αφου αυτοι που συμμετεχουν δεν ειναι μη-καπνιστες, αντικαπνιστες ειναι πως αλλιως να τους πουν?
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Sorry, αλλα μαλλον δεν ειδες ουτε καν το απο πανω μυνημα  ::)

γιατί μη μου πείτε ότι ο αντικαπνιστής που υποτείθετε οτι έχει πρόβλημα με τον καπνό και δεν πάει σε κάποιο μαγαζι για αυτο το λόγο, δεν κατεβαινει κέντρο για ψώνια
Ημαρτον!!!!!!!!!!!

Καταρχην δεν χρειαζεσαι να εισαι αντι-καπνιστης για να σε ενοχλει ο καπνος!!!
Και δευτερον τι ειναι αυτο το "υποτείθετε οτι έχει πρόβλημα με τον καπνό", θελετε να πειτε οτι στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει κοσμος που να μην τον ενοχλει ο καπνος, απλα εινια ψυχολογικο για να σπανε τα νευρα των καπνιστων?!?!?! Ελεος δηλαδη!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Να απαγορέψουν την πώληση των τσιγάρων αν θέλουν να υπερασπιστούν την υγεία των αντικαπνιστών (που παρεπιπτοντως σημαίνει το ίδιο με το "μη καπνιστές"). Αντίθετος με το κάπνισμα δηλαδή... ::)

Εγώ δεν είπα ότι είμαι κατά του νόμου, είπα οτι είμαι κατά του μη ολοκληρωμένου νόμου....και απ' ότι βλέπω κανένας αντικαπνιστής, δεν απάντησε στο τι πρέπει να κάνω εγώ που είμαι καπνιστής και δουλεύω 8 ωρες πανω στο πατάρι παίζοντας μουσική...ωχαδελφισμός!!!  Ναι όντως ισχύει

Από την άλλη προς ενημέρωσή σας, πριν από 4-5 χρόνια είχαν "χώσει" τους επιχειρηματίες των νυχτερινών κέντρων, να διαθέσουν ένα αρκετά μεγάλο χρηματικό ποσό της τάξεως από 6.000 - 20.000 ευρώ για να βάλουν συστήματα εξαερισμού στα καταστήματα τους (όλα εντάξει και καλά), και τώρα τους λένε ότι δεν ήταν η σωστή κίνηση και ότι πέταξαν στην ουσία τα λεφτά τους.....ωχαδελφισμός? Ναι όντως
Και χώρια που ακόμα και μία μέρα πριν την δήθεν εφαρμογή του νόμου, καμία δημόσια υπηρεσία που σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα, δεν ήξερε τι ακριβώς έπρεπε να κάνουν τα μαγαζιά....τι να λέμε τώρα!!!

Και η κόντρα καλά κρατεί!!!!!!!
 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Να απαγορέψουν την πώληση των τσιγάρων αν θέλουν να υπερασπιστούν την υγεία των αντικαπνιστών (που παρεπιπτοντως σημαίνει το ίδιο με το "μη καπνιστές"). Αντίθετος με το κάπνισμα δηλαδή... ::)
ΔΕΝ νομιζω οτι σημαινει το ιδιο.
Να μιλησω εγω ως μη-καπνιστης τοτε, και οχι ως αντι-καπνιστης, μιας και δεν εχω προβλημα να καπνιζει οποιος θελει, αρκει να μπορω να αναπνεω οταν παω καπου.
Καταρχην λες "Να απαγορέψουν την πώληση των τσιγάρων". Και το αλκοολ επιτρεπετε να πωλειτε, αλλα απαγορευεται να οδηγας μεθυσμενος, κατι αναλογο ηθελαν να γινει και με τον νομο.
Και στη δουλεια σου πανω στο παταρι μπορει να μην ενοχλει ο καπνος σου, δεν ξερω. Αλλα εγω πως περναω 12 ωρες στη δουλεια χωρις τσιγαρο, και καποιος δεν μπορει 8 ωρες ΔΟΥΛΕΙΑΣ χωρις τσιγαρο? Γιατι προσωπικα πληρωνομαι για να δουλευω και οχι για να καπνιζω.

Το να καπνιζεις μεσα στη μουρη του αλλου, που μπορει να εχει ασθμα κτλ, ειναι σαν να παρκαρεις το αυτοκινητο σου πανω στη διαβαση για τα ατομα με κινητικα προβληματα, αλλα ως ελληναρες καποιοι δεν θελουμε να το καταλαβουμε αυτο, την δουλεια μας να κανουμε και οι υπολοιποι να πανε να πνιγουν...
Αφου δεν καταλαβαινεται απο μονοι σας, τι να πω, εγω δεν ειχα κανενα προβλημα με τους καπνιστες, αλλα διαβαζοντας τετοιες αποψεις θα αρχισω να ευχομαι για εφαρμογη μετρου, αμαν πια...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Eγω νομιζω πως περισσοτερο απο ολους φταιμε εμεις οι μη-καπνιστες...9/10 εμεις αναγκαζομαστε να παμε σε μαγαζια που ειναι "τεκεδες" κι οχι οι καπνιστες να σεβαστουν, οχι το νομο, αλλα τους μη καπνιστες, που στο κατω-κατω, ειναι κ στην παρεα τους...οποτε μαλλον πρεπει εμεις να αλλαξουμε τακτικη...
Και για πες τι να κανουμε εμεις οι μη καπνιστες?


Aς αρχισουμε να λεμε κ εμεις "οχι" οταν μας λενε να παμε σε ενα μαγαζι που η ατμοσφαιρα του δν παλευεται...θα μου πεις, παντου ετσι ειναι κ θ συμφωνησω...απλα, οι περισσοτεροι καπνιστες δν διαπραγματευονται καν την ιδεα να μην καπνισουν σε μια εξοδο, εμεις γιατι κανουμε συνεχεια εκπτωσεις??

Εdit: Jezus, συμφωνω απολυτα με οσα λες...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/10, 16:59 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Αλλα εγω πως περναω 12 ωρες στη δουλεια χωρις τσιγαρο, και καποιος δεν μπορει 8 ωρες ΔΟΥΛΕΙΑΣ χωρις τσιγαρο? Γιατι προσωπικα πληρωνομαι για να δουλευω και οχι για να καπνιζω.

Δεν νομίζω οτι κάνουμε την ιδια δουλεια, και σε πληροφορώ ότι μπορω να παιζω καπνιζοντας χωρις να επιβαρυνω την τσεπη του αφεντικού μου.Δεν με πληρώνει τσαμπα δηλαδη. Το θέμα ομως δεν ειναι το εγω και εσυ....Ξαναλέω είμαι καπνιστής, και ειμαι υπερ του νόμου
Απλά, δεν βλεπω πουθενα τις λυσεις. Δηλαδη ή καπνιζεις ή δεν καπνιζεις...Γιατι θα πρέπει να επιτρεπεται το τσιγάρο σε μαγαζια μέχρι 70 τ.μ.? εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα...Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός?

Ξανατονίζω οτι είμαι υπέρ του νόμου αν και καπνιστής!!!, και πιστεύω οτι ο καθένας θα πρέπει να σέβεται και λιγο το διπλανό του, ναι!!!, αλλά με πια κριτήρια?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Καλα τα λες, αλλα σε μια συνθετη κοινωνια το να βαλεις απολυτα κριτηρια ειναι λιγο δυσκολο.
Απλα οπως ειπε και φιλος πιο πανω, στην Ιταλια π.χ. το μετρο της απαγορευσης σε κλειστους δημοσιους χωρους απο την πρωτη μερα ισχυσε απολυτα, ενω πριν απο αυτο οι χωροι καπνιστων και μη καπνιστων ειταν ξεχωριστοι, και καθε ενας λειτουργουσε μια χαρα. Στην Ελλαδα δυστυχως δεν μπορουμε ουτε το ενα ουτε το αλλο να κανουμε.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
76861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
48443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
50480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos