Αποστολέας Θέμα: Παναθηναϊκος  (Αναγνώστηκε 135937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #100 στις: 10/12/08, 18:30 »
  Νομίζω ότι είναι και η πρώτη φορά, που ελληνική ομάδα παίρνει την πρώτη θέση στους ομίλους, αν δεν κάνω λάθος. Οπότε συγχαρητήρια εις διπλούν !

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #101 στις: 10/12/08, 19:05 »
αν δεν κανω λαθος ο παναθηναικος εχει ξαναπαρει την πρωτη θεση... τοτε που ειχε νικησει την arsenal εκτος ...

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #102 στις: 10/12/08, 19:24 »
συγχαριτηρια στον παναθηναικο......αν και δεν επαιξε καλα καταφερε να παρει αυτο που ηθελε......μπορω να πω οτι το γκολ ηταν κωλοφαρδο αλλα ηταν γκολ....τεσπα...μακαρι να κερδισετε και να πατε στους 8 για να παρει κανα βαθμο η ελλαδα οχι τπτ αλλο......

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #103 στις: 10/12/08, 19:54 »
συγχαρητηρια στον παναθηναικο για την προκριση. πρεπει ομως να ξεχασει το πρωταθλημα.... ::)
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #104 στις: 11/12/08, 13:52 »
  Νομίζω ότι είναι και η πρώτη φορά, που ελληνική ομάδα παίρνει την πρώτη θέση στους ομίλους, αν δεν κάνω λάθος. Οπότε συγχαρητήρια εις διπλούν !

Για τον παναθηναικο είναι η 3η φορά  ;)
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #105 στις: 25/02/09, 23:40 »
0-2 θα πρεπε να χει λήξει το παιχνίδι.
Το φάουλ του καραγκούνη ήταν γκολ αφού ο τερματοφύλακας μπήκε καθαρά αγκαλιά με τη μπάλα στο τέρμα και πριν το πέναλτι έγινε φάουλ στο βαρζιβνιακ.
Nομίζω η διαιτησία δεν ήταν ό,τι καλύτερο καθώς έγερνε προς τους ισπανούς.
Καλό το αποτέλεσμα νομίζω και αν και δεν είμαι παναθηναικός θα πάω στη ρεβάνς στο οακά.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #106 στις: 25/02/09, 23:56 »
χαρηκα κι εγω αν και όχι βάζελος....βέβαια σε όλο το πρώτο ημίχρονο φάνηκε πως η βιγιερεαλ έκρυβε το τόπι όποτε ήθελε....όντως η διαιτησία έγερνε προς τα κιτρινα....τεσπα....αντε και στους 8...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #107 στις: 26/02/09, 00:09 »
εγω θα γκρινιαξω και θα πω πως δεν ηταν παιχνιδι αυτο ουτε για σιλβα ουτε για σαριεγκι...
χλωμο για τους 8 μαστερ... θα ερθουν εδω με διαθεση πρωτου ημιχρονου...

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • πως αλλιώς αφού αγαπιούνται οι άνθρωποι-Ελύτης
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #108 στις: 26/02/09, 00:15 »
Εγώ πάλι θα πω πως ο Παναθηναϊκός ενώ δεν έπαιξε καλά , σίγουρα δεν άξιζε κα να χάσει . Όσο για τη ρεβάνς είμαι σίγουρος ότι θα δούμε ένα άλλο παιχνίδι τελείως διαφορετικό από το οποίο ελπίζω η πανάθα να φύγει με την πρόκριση !
Ξέρω πολλά για σας τους ανθρώπους αλλά δεν ξέρω κανέναν άνθρωπο...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #109 στις: 26/02/09, 00:37 »
o     Δε μετρά κανονικότατο γκολ του Παναθηναικού, αφού ο τερματοφύλακας της Βιγιαρεάλ έχει μπει με την μπάλα στο τέρμα...

ο     Ξεκινά μια αντεπίθεση της ισπανικής που παραλίγο να καταλήξει σε γκολ, ενώ έχει προηγηθεί καθαρή παράβαση παίκτη της...
 
ο     Δίνεται πέναλτι για τη Βιγιαρεάλ ενώ έχει προηγηθεί πεντακάθαρο φάουλ εις βάρος του αμυντικού που υποτίθεται ότι κάνει παράβαση.. Το πέναλτι καταλήγει σε γκολ..

ο     Λίγα λεπτά πριν το τέλος, παίκτης της Βιγιαρεάλ (Lopez?) σπρώχνει τον Τεν Κάτε.. Ο διαιτητής δίνει... κίτρινη!!!

ο     Ο διαιτητής ζει ακόμα...
 



Ξέχασα να πω ότι η φετινή ομάδα, μας έχει στείλει στα ουράνια!! Ο Γιωργάρας, Θεός όπως πάντα... Και όλη η ομάδα άπαιχτη, έπαιζε με ένα απίστευτο πάθος...
Ακόμα και ο Τζιλμπέρτο για τον οποίο ακούω διάφορα.. Ναι δεν έκανε το παιχνίδι της ζωής του, δεν έκανε καν καλό παιχνίδι, το έργο του όμως δε φαίνεται εύκολα... Ηρεμούσε πολύ ωραία το παιχνίδι στο κέντρο και μοίραζε έξυπνες μπαλιές, κόβοντας το γρήγορο ρυθμό που είχε η ομάδα, σε στιγμές που θα έπρεπε να παίζει πιο συγκρατημένα και να μη λειτουργεί παρορμητικά...
Και ναι, είχαμε αρκετή δόση τύχης (είναι ένας παράγοντας κι αυτός), όμως αυτοί είχαν διαιτητή...

Όσο για τον επαναληπτικό, τα πράγματα είναι πολύυυυυ δύσκολα.. Όμως το 1-1 μας δίνει περιθώρια να ελπίζουμε!
Μπράβο για άλλη μια φορά στην Πανάθα!! 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/09, 00:47 από gers »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #110 στις: 26/02/09, 00:42 »
Αποδράσαμε :faint.. Τεράστια απόσταση μεταξύ ελληνικού και ισπανικού ποδοσφαίρου.. Αυτοί τρέχουν.. Εμείς μπουσουλάμε.. Στους 8 μπορεί να περάσουμε, με λίγη τύχη, αλλά μετά προβλέπονται 5άρες.. Όχι τίποτε άλλο, αλλά δεν έχουμε και τον Πεσέιρο να αναβαθμιστεί από Τεσσέϊρο σε Πεντέϊρο ;D..

Παρακαλείται ο Ζιλμπέρτο να σταματήσει τις διακοπές του στην Ελλάδα και να δικαιολογήσει λίγο τα ευρώ που δαπανήθηκαν για την απόκτηση του >:(..

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #111 στις: 26/02/09, 01:01 »
"παιζουμε σε αθλιο γηπεδο" χαχαχαχα ολα τα λεφτα το ατομο  :roll :roll
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #112 στις: 26/02/09, 08:58 »
Αποδράσαμε :faint.. Τεράστια απόσταση μεταξύ ελληνικού και ισπανικού ποδοσφαίρου.. Αυτοί τρέχουν.. Εμείς μπουσουλάμε.. Στους 8 μπορεί να περάσουμε, με λίγη τύχη, αλλά μετά προβλέπονται 5άρες.. Όχι τίποτε άλλο, αλλά δεν έχουμε και τον Πεσέιρο να αναβαθμιστεί από Τεσσέϊρο σε Πεντέϊρο ;D..

Παρακαλείται ο Ζιλμπέρτο να σταματήσει τις διακοπές του στην Ελλάδα και να δικαιολογήσει λίγο τα ευρώ που δαπανήθηκαν για την απόκτηση του >:(..

+1 σε όλα (εκτός ίσως από τις "μελλοντικές 5άρες"). Πολλά μπράβο στον ΠΑΟ. Μακάρι να περάσει.

Ο ΠΑΟ έχει ρέντα φέτος στην Ευρώπη και πρέπει να το εκμεταλλευτεί. Εκεί που τον είχαν όλοι τελειωμένο από τον 1ο γύρο στους ομίλους, τα γύρισε όλα ανάποδα.
Το χθεσινό ματς μου θύμισε αυτό με την Ίντερ. Όσο οι Ισπανοί έχαναν στο 1ο ημίχρονο απίθανες ευκαιρίες, τόσο έλεγα μέσα μου ότι θα λήξει κι' αυτό 0-1 :). Μου το χάλασε ο διαιτητής που ήταν εξοργιστικά προκλητικός, αλλά δεν πειράζει.

Μπάλα μεγάλη δεν έπαιξε ο ΠΑΟ και τίποτε δεν είναι δεδομένο για την πρόκριση. Συμφωνώ με το Neiko. Οι Ισπανοί είναι ομάδα που μπορεί να παίξει φοβερή μπάλα.

Χθες έβλεπα ταυτόχρονα και το Ρεάλ - Λίβερπουλ: 0-1. Μεγάάάάλη σούπα. Η Λίβερπουλ έκανε μια ευκαιρία και πήρε το ματς. Το ίδιο και το προχθεσινό Ίντερ - Μάν. Γιουν.: 0-0. Ύπνος!
Τίποτε δεν μου λέει ότι αν περάσει ο ΠΑΟ θα εισπράξει 4άρες & 5άρες. Τα ονόματα των αντιπάλων προκαλούν δέος αλλά με τη ρέντα που έχει ο ΠΑΟ όλα γίνονται.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #113 στις: 26/02/09, 09:49 »
Χθες έβλεπα ταυτόχρονα και το Ρεάλ - Λίβερπουλ: 0-1. Μεγάάάάλη σούπα. Η Λίβερπουλ έκανε μια ευκαιρία και πήρε το ματς. Το ίδιο και το προχθεσινό Ίντερ - Μάν. Γιουν.: 0-0. Ύπνος!
Τίποτε δεν μου λέει ότι αν περάσει ο ΠΑΟ θα εισπράξει 4άρες & 5άρες. Τα ονόματα των αντιπάλων προκαλούν δέος αλλά με τη ρέντα που έχει ο ΠΑΟ όλα γίνονται.
Και εγώ έκανα το "λάθος" και προτίμησα να δω το Ίντερ - Μαν. Γιουν αντί του Λυόν - Μπαρτσελόνα και όντως το παιχνίδι ήταν εντελώς άοσμο.. Παρόλα αυτά όμως, έβλεπες 3πλάσιο ρυθμό στις κινήσεις των ποδοσφαιριστών σε σχέση με το ελληνικό ποδόσφαιρο.. Οι ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν γιατί ήταν ισάξιες.. Αν όμως αυτές οι ομάδες παίξουν με μία από τις μικρότερες ομάδες της φάσης των 16 (όπως ΠΑΟ, Σπόρτινγκ, κ.λπ.) θα δούμε εντελώς άλλο παιχνίδι..

Για τον Τεν Κάτε δεν θέλω να μιλήσω γιατί θα καταντήσω γραφικός, αλλά αν δεν έχεις 3 αμυντικά χαφ (επειδή ο Μάτος τραυματίστηκε), τότε δεν βάζεις τον Σπυρόπουλο που δεν έχει παίξει ποτέ του σε αυτή τη θέση, αλλά τον Γκούμα, του οποίου δεν είναι φυσικά η θέση του, αλλά έχει παίξει κάποιες φορές εκεί.. Ή στην ανάγκη, δεν παίζεις με 3 αμυντικά χαφ, αλλά φέρνεις λίγο πιο κοντά στο κέντρο τους ακραίους αμυντικούς σου.. Επίσης, οι εποχές που οι ομάδες έπαιζαν με έναν μοναδικό επιθετικό για να πάρουν το Χ εκτός έδρας έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.. Είναι μαθηματικά βέβαιο ότι ο ένας επιθετικός σου θα "πνιγεί" από τους αντίπαλους μπακ και δεν θα αποτελεί εστία κινδύνου.. Χωρίς να δημιουργεί προβλήματα ο επιθετικός η αντίπαλη ομάδα ανεβάζει μέτρα στο γήπεδο και σε πιέζει ακόμα περισσότερο.. Είδαμε όλοι ότι όταν μπήκε ο Σάλπι μέσα, χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα, ο ΠΑΟ κέρδισε μερικά μέτρα στο γήπεδο (αυτά δηλαδή που έχασε η Βιγιαρεάλ λόγω της προσοχής της στους δύο πλέον επιθετικούς)..

Ο Ζιλμπέρτο χθες ήταν τραγικός.. Θα το καταλάβαινα αν δεν προσπαθούσε να βγάλει τις κάθετες που επιχειρεί στους αγώνες του ελληνικού πρωταθλήματος, αλλά χθες η μία στις δυο πάσες του ήταν "πουλήματα" μπάλας.. Για όποιον δεν το κατάλαβε, χθες ο Σιμάο, έπαιξε για 2 Ζιλμπέρτο..

Μπορεί να φαίνομαι γκρινιάρης.. Επίσης δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι ξαφνικά ο ΠΑΟ έγινε ευρωπαϊκός κολοσσός, αλλά το 70% - 30% κατοχής δεν αφήνει περιθώρια ούτε για γκρίνιες προς τους διαιτητές ούτε για "αδικία" αποτελέσματος.. Προσωπικά πιστεύω ότι στη φάση του φάουλ του Καραγκούνη, καμία κάμερα δεν είναι στη σωστή θέση για να μας δείξει αν η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη τη γραμμή και επίσης στο πέναλτι των Ισπανών, ίσως να μπορεί κάποιος να ισχυρισθεί ότι έγινε πρώτα φάουλ στον Γιακούμπ, αλλά ο διαιτητής χθες γενικά άφηνε το παιχνίδι.. Μην ξεχνάμε ότι και το γκολ του ΠΑΟ προήλθε από μια τέτοια αντίστοιχη φάση-κλέψιμο στο κέντρο του γηπέδου..

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #114 στις: 26/02/09, 17:42 »
κααλ το 70%-30% δε λεει και πολλα ρε faser ... το αποτελεσμα μετραει παντα... το ξερεις... αυτο που εκανε ο ΠΑΟ ηταν να παρει το αποτελεσμα...
αλλα εδω μεσα αν δεν αλλαξει νοοτροπια δυσκολα θα το παρει...δλδ με την ιδια συνθεση η 3αρα ειναι σιγουρη...

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #115 στις: 27/02/09, 00:29 »

Ο Ζιλμπέρτο χθες ήταν τραγικός.. Θα το καταλάβαινα αν δεν προσπαθούσε να βγάλει τις κάθετες που επιχειρεί στους αγώνες του ελληνικού πρωταθλήματος, αλλά χθες η μία στις δυο πάσες του ήταν "πουλήματα" μπάλας.. Για όποιον δεν το κατάλαβε, χθες ο Σιμάο, έπαιξε για 2 Ζιλμπέρτο..

Μπορεί να φαίνομαι γκρινιάρης.. Επίσης δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι ξαφνικά ο ΠΑΟ έγινε ευρωπαϊκός κολοσσός, αλλά το 70% - 30% κατοχής δεν αφήνει περιθώρια ούτε για γκρίνιες προς τους διαιτητές ούτε για "αδικία" αποτελέσματος.. Προσωπικά πιστεύω ότι στη φάση του φάουλ του Καραγκούνη, καμία κάμερα δεν είναι στη σωστή θέση για να μας δείξει αν η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη τη γραμμή και επίσης στο πέναλτι των Ισπανών, ίσως να μπορεί κάποιος να ισχυρισθεί ότι έγινε πρώτα φάουλ στον Γιακούμπ, αλλά ο διαιτητής χθες γενικά άφηνε το παιχνίδι.. Μην ξεχνάμε ότι και το γκολ του ΠΑΟ προήλθε από μια τέτοια αντίστοιχη φάση-κλέψιμο στο κέντρο του γηπέδου..

Σχετικά με το Τζιλμπέρτο να πω ότι παρότι "περιπατητής" πάλι ήταν πρώτος σε χιλιόμετρα στο γήπεδο,όπως στα περισσότερα ματς του παναθηναϊκού, και δεύτερος ο Μάτζιος...Ούτε καν δεύτερος ο Σιμάο, που "έπαιξε για δύο Ζιλμπέρτο". Επίσης όταν ανέβασε ρυθμό ο Σίλβα για ένα δεκάλεπτο, ο ΠΑΟ έπαιζε μονότερμα τη Βίγια και παραλίγο να καθαρίσει το ματς.Πόσες φορές βγήκε ως κρυφός κυνηγός, ούτε αυτό το προσέξαμε.Τώρα μάλλον άλλη μπάλα βλέπετε ορισμένοι, επειδή ο Πουρουπουπου λέει μια μπούρδα το λέμε και εμείς οι παναθηναϊκοί μετά. Στον παναθηναϊκό για να πιάσει ένας παίκτης -όνομα πρέπει να κάνει τρίπλες, να μη κάνει ούτε μια λάθος πάσα, και να βάζει και τουλάχιστον 10 γκολ το χρόνο. Γνωστή η ιστορία, έτσι κάηκε ο Σόουζα για να παίζει ο Κουτσουρές, έτσι κάηκε ο Ασάνοβιτς για να παίζει ο Κόλα, ο Βλάοβιτς για να παίζει ο Κωνσταντίνου, ο Κόλκα για να χωράει ο Καραγκούνης στην εντεκάδα κλπ. Έκανε πολλές λάθος πάσες πράγματι, αλλά δε πούλησε μπάλα. Πουλάω μπάλα σημαίνει βγαίνει σε αντεπίθεση ο αντίπαλος, το οποίο δεν έγινε ποτέ. Αυτά περί διακοπών του Ζιλμπέρτο είναι αφέλεια. Ας είχε τους πλάγιους που είχε στην Άρσεναλ  να βλέπατε τι κάνει ο Ζιλμπέτρο. Το δειξε στη Βρέμη με πλάγιους ...το Μουν και το Σπυρόπουλο. Δε λέω τρελή παιχτούρα ο Σιμάο, αλλά ο Ζιλμπέρτο άξιζε κάθε ευρώ από όσα παίρνει ( που δεν ήταν και τόσα πολλα τέλος πάντων). Και αυτοί οι 2, είναι ότι αξίζει από αυτήν την ομάδα. Θυμηθείτε και τον Ολυμπιακό που είχε το Ρίμπο για να βαράει τα κόρνερ μέχρι να πάρει μπρος 4-5 μήνες μετά. Μια χαρά είναι ο Ζιλμπέτρο

Αντίθετα πρόβλημα για την ομάδα είναι ο Καραγκούνης..Πέρα από το γνήσιο πάθος του, ποδοσφαιρικά έχει νοοτροπία βέντετας ερασιτεχνικής ομάδας. Αναλαμβάνει όλα τα στημένα ενώ είναι κάκιστος εκτελεστής, καθυστερεί συνεχώς τη μπάλα (το οποίο βέβαια στα Ευρωπαικά ματς είναι πολύτιμο), κινείται αντίθετα από τις κινήσεις των πλαγίων μπακ, και ακόμη και στο γκολ ένα άλλο χαφ θα έψαχνε τη πάσα, τουλάχιστον δεξιά. Αυτά που σου φαίνονται ως ελαττώματα του Ζιλμπέρτο, υπάρχουν επειδή χτες είχε μπροστά του μόνο τον Καραγκούνη.  Ο καραγκούνης αν μπορούσε να παίξει πιο απλά και πιο ομαδικά θα είχε στεριώσει στο εξωτερικό.

Ο Τεν Κάτε έχει καταντήσει κουραστικός.Και ο πιο άσχετος ποδοσφαιρικά, με το που άκουσε Σπυρόπουλο, ήξερε πως δεν θα πατήσουμε σέντρα. Βάλε τον Ίβανσιτς επιτέλους αφού δε σε ενδιαφέρει να επιτεθείς μήπως πάρεις κανένα στημένο ή έστω το Γκάμπριελ. Ειλικρινά δε καταλαβαίνω τι σκεφτόταν.

Σχετικά με τη διαιτησία, πέρα από τις επίμαχες φάσεις, ο διαιτητής ήταν απαράδεκτος σε επίπεδο συμπεριφοράς και του τρόπου που μιλούσε στους παίκτες. Χαρίστικε σε δολοφονικό τάκλι του Σένα στο Σιμάο και αρκετές φορές μας έκοβε για να μην ανεβούμε τη σέντρα. Πιστεύω αν έβλεπες αυτή τη διαιτησία στο Καραισκάκη θα είχες γίνει έξαλλος. Ενδεικτική ήταν η αγανάκτηση του Ζιλμπέρτο ο οποίος σπανίως διαμαρτύρεται.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #116 στις: 27/02/09, 01:17 »
Συγχαρητήρια στον Παναθηναικό,για άλλη μια φορά κοιμήθηκε ο Θεός.Μπορεί η διαφορά του ελληνικού και του ισπανικού ποδοσφαίρου να ήταν εμφανής αλλά όποιος είδε τον αγώνα θα είδε πως η Βιγιαρεάλ έκρυβε την μπάλα αλλά δεν είχε κι έναν πραγματικό σέντερ φορ να πετάξει την μπάλα στα δίχτυα.Απο κει και πέρα ένας κακός Παναθηναικός με κλασσικές αντεπιθέσεις κι φυσικά το σκυλί Καραγκούνη που είναι και η ψυχή του Παναθηναικού.Τώρα στην Ευρώπη ρε φίλε με Galinovic,Vyntra κλπ που πας?

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #117 στις: 27/02/09, 01:29 »
Τώρα στην Ευρώπη ρε φίλε με Galinovic,Vyntra κλπ που πας?

Μακρύτερα απο σενα παντως!!  ;)

Καλή χώνεψη παρεπιπτόντως, για τα δυο μπαλάκια που σε φιλοδώρησε η ουρά της Γαλλίας!  ;D

Συμβουλή: Μίλα για το ελληνικό πρωτάθλημα που σε παιρνει, το να τη λέει Ολυμπιακός σε Παναθηναϊκό για Ευρώπη, είναι για γέλια μόνο;)

edit νταξει, οπαδικο χαβαλε κανω, μη παρεξηγηθεις, Οk?  :D
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/09, 01:38 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #118 στις: 27/02/09, 10:06 »
Φίλε KgSoloman5000,

Θα μου επιτρέψεις μερικές παρατηρήσεις πάνω στο post σου:

1) Ο χαρακτηρισμός "πουλάω τη μπάλα" σημαίνει απλά ότι όχι μόνο δίνω λάθος πάσα (δηλαδή 20 μέτρα πιο μακριά απ'ότι βρίσκεται ο συμπαίχτης μου) αλλά πασάρω τη μπάλα κατευθείαν στον αντίπαλο.. Τώρα το αν ο αντίπαλος βγει στην κόντρα ή γυρίσει πίσω τη μπάλα στην άμυνα ή ξαναδώσει τη μπάλα δώρο πίσω σε αυτόν που του την πούλησε δεν ακυρώνει το χαρακτηρισμό "πουλάω μπάλα"..

2) Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχθώ ότι ο Ζιλμπέρτο έτρεξε τα περισσότερα χλμ.. Δεν είδα τα αντίστοιχα στατιστικά αλλά σε πιστεύω.. Παρόλα αυτά, και ο Πάντος τρέχει ακατάπαυστα.. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι παίζει καλά στα παιχνίδια.. Ο Σιμάο μπορεί να έτρεξε "λιγότερα χιλιόμετρα" αλλά τη βρώμικη δουλειά την έκανε πολύ καλύτερα από τον Ζιλμπέρτο.. Επίσης αν είναι να βγαίνει κρυφός επιθετικός και να χάνει αντίστοιχες ευκαιρίες όπως με την ΑΕΚ, ειλικρινά καλύτερα να κάθεται πίσω..

3) Αν είχες παρακολουθήσει τον Ζιλμπέρτο στην Άρσεναλ θα είχες δει ότι ο βραζιλιάνος έτρεχε απλά επειδή στην Γηραιά Αλβιόνα δεν ανέχονται τέτοιες συμπεριφορές.. Στον ΠΑΟ πραγματικά ποτέ δεν τον έχω δει να τρέχει γιατί εμείς ανεχόμαστε τέτοιες συμπεριφορές απλά και μόνο επειδή είναι ο αρχηγός της Εθνικής Βραζιλίας.. Τα συμπεράσματα δικά σας..

4) Ο ΠΑΟ, όσο και να αγαπάμε την ομάδα και να τα βλέπουμε και λίγο "πράσινα" μερικές φορές, σε καμία περίοδο του αγώνα δεν έπαιξε μονότερμα την Βιγιαρεάλ.. Στις μόνες φάσεις που η ομάδα φάνηκε ήταν όταν ανοίχτηκαν οι Ισπανοί και άφησαν κενούς χώρους πίσω.. Το τελευταίο από το να παίζω μονότερμα μια ομάδα απέχει όσο ο Βορράς από το Νότο..

5) Για τους παίχτες που αναφέρεις: Καταρχάς τους Σόουζα και Βλάοβιτς τους έφαγε λίγο-πολύ ο Αναστασιάδης.. Κανένας οπαδός του ΠΑΟ δεν ήθελε να φύγουν αυτοί οι παίχτες ακόμα και αν ο Σόουζα μας δούλευε ψιλό γαζί με τους "τραυματισμούς" του.. Ο Ασάνοβιτς δεν ταίριαξε καθόλου στον ΠΑΟ ενώ ο Κόλκα ήταν βασικός μέχρι να φύγει μόνος του από την ομάδα.. Δεν βλέπω καμία θεωρία συνομωσίας στο επιχείρημα σου.. Εκτός των άλλων, ο ΠΑΟ έχει όντως ανάγκη από παίχτες με τεχνική κατάρτιση.. Ας πάρουμε την ενδεκάδα της Ισπανίας.. Από τους 11 που ξεκίνησαν, μόνο ο Καραγκούνης μπορούσε να περάσει παίχτη στο ένας εναντίον ενός.. Αυτό για εμένα είναι κατάντια.. Πως θα κάνεις ευκαιρίες αν δεν κερδίσει η ομάδα αριθμητικό πλεονέκτημα με το να περάσει ένας παίχτης έναν ή δύο αντιπάλους; Μπορείς να κυκλοφορείς τσούκου-τσούκου τη μπάλα μέχρι έξω από τη μεγάλη περιοχή και να σεντράρεις ή να σουτάρεις.. Πέραν τούτου ουδέν..

6) Συμφωνώ ότι ο Καραγκούνης δεν βάζει απλότητα στο παιχνίδι του και πολλές φορές καθυστερεί την επίθεση.. Παρόλα αυτά, η συγκεκριμένη ομάδα όταν παίζει χωρίς Καραγκούνη απλά δεν βλέπεται.. Μην πάμε στην Ευρώπη γιατί εκεί οι βραδιές όπου ο Καραγκούνης πήρε από το χεράκι τον ΠΑΟ είναι αμέτρητες.. Αν μου έλεγαν ποιον παίχτη δεν θα ήθελες στον ΠΑΟ μεταξύ Καραγκούνη και Ζιλμπέρτο θα έλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη τον Ζιλμπέρτο..

7) Το σχόλιο σου για τον Πουρουπουπού ήταν ειρωνικό και δεν θέλω να το σχολιάσω περαιτέρω.. Απλά να σου πω ότι παρακολουθώ ποδόσφαιρο σχεδόν 20 χρόνια οπότε το να επηρεάζομαι από τους εκφωνητές είναι κάτι το οποίο δεν ισχύει επουδενί.. Απλά πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας, ότι το ελληνικό πρωτάθλημα μπορεί να είναι για πέταμα, αλλά οι παίχτες που πρέπει να παίζουν στις 2-3 μεγαλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος μας πρέπει να είναι άνω του μετρίου όχι μόνο στα χαρτιά και στα stats του Football Manager, αλλά και στο γήπεδο..

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #119 στις: 27/02/09, 11:28 »
faser

Στο ελληνικό πρωτάθλημα όταν παίζει ο Καραγκούνης η ομάδα απλά δε βλέπεται.
Ο Σιμάο είναι παικταράς και κάνει πράγματι όλο το βρώμικο παιχνίδι, αλλά έχεις δει πόσες λάθος πάσες κάνει αυτός ; Και εν τέλει ο Ζιλμπέρτο παίζει διαφορετική θέση, είναι χαζό να τον συγκρίνεις με το Σιμάο. Ο Ζιλμπέρτο είναι αυτός που δίνει ρυθμό στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, όταν χρειάζεται να ηρεμήσει το παιχνίδι το ηρεμεί, όταν χρειάζεται ταχύτητα είναι αυτός που προωθεί τη μπάλα. Τα μισά γκολ που έχει φάει φέτος ο ΠΑΟ τα έχει φάει στα ματς που δεν έπαιζε ο Ζιλμπέρτο (θυμίζου χαρακτηριστικά Ηρακλή, Εργοτέλη, Ανόρθωση, που ο ΠΑΟ είχε μόνο το Σιμάο στα χαφ και δε βλεπόταν). Ο φετινός παναθηναικός με την προσθήκη του Ζιλμπέρτο και την καθιέρωση του Σιμάο απέχει μίλια από τον περσινό στο πως κυκλοφορεί τη μπάλα και πως πρεσάρει (αυτό άλλωστε φαίνεται και στο CL) αλλά δεν έχει δημιουργικούς παίκτες να φτιάξουν φάσεις. Δειτε χτες και ο Σένα πόσα λάθη έκανε, το αμυντικό χαφ κάνει πολλές δουλειές στο ποδόσφαιρο, λογικό είναι να κάνει λάθη. Και επειδή ανέφερες για το Καραγκούνη ότι είναι καλός στο ένας εναντίον ενός, αυτό σημαίνει να περάσω τον παίκτη που με μαρκάρει και να πατήσω περιοχή, όχι να στριφογυρίσω όταν έχει επιστρέψει όλη η άμυνα, να αλλάξω κατεύθυνση και τελικά να πάρω το φάουλ. Χρήσιμο και αυτό, ειδικά στην Ευρώπη, αλλά μη τρελαθούμε κιόλας, ο Καραγκούνης δεν είναι δημιουργικός παίκτης, οι εκτελέσεις του είναι τραγικές (όλα τα κόρνερ και τα φάουλ του φτάνουν με το ζόρι στον πρώτο αμυντικό που κόβει με κεφαλιά). Σε οποιοδήποτε σοβαρό πρωτάθλημα πιστεύω θα έπαιζε αμυντικό χαφ.

Μου λες πως δεν τρέχει ο Ζ και σου λέω ότι στα περισσότερα ματς είναι πρώτος σε χιλιόμετρα. Μου λες πως το ποδοσφαιρο δεν είναι στατς του FM και αναφέρεσαι σε εν ενεργεία διεθνή παίκτη με την εθνική Βραζιλίας (και βασικό). Δε βρίσκω πολλούς λόγους να πιστέψω πως η Βραζιλία δεν έχει άλλο αμυντικό χαφ να βάλει και ότι ανέχεται και αυτή όπως και ο Παναθηναικός τις συμπεριφορές που λες. Και τέλοσπάντων,  ακόμη και αν υποθέσουμε πως δεν παίζει τίποτα, αυτοί οι παίκτες χρειάζονται για το πρεστίζ του συλλόγου.

Μη με παρεξηγείς, δε θέλω να πάω σε μια προσωπική κόντρα, και μάλιστα για τη μπάλα, απλά έχω ακούσει τόσες φορές να λένε για το Ζιλμπέρτο και τα στατιστικά του και όλη η εικονα του δε το δικαιολογεί αυτό. Απλά κάτσε εν καιρώ και δες ορισμένα ματς του Παναθηναικού ξανά στο βίντεο, και πρόσεξε το Ζιλμπέρτο. Θα είναι τεράστιο λάθος να φύγει αυτός ο παίχτης.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #120 στις: 01/03/09, 20:48 »
Δεν μπορώ να σε πείσω ότι η ομάδα χωρίς τον Καραγκούνη δεν βλέπεται.. Αυτό που μπορώ όμως να κάνω είναι να σε παρακαλέσω από εδώ και στο εξής να παρατηρήσεις στατιστικά την απόδοση των παιχνιδιών του ΠΑΟ με και χωρίς τον Καραγκούνη.. Ξεκινώντας από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.. Μετά από 10 παιχνίδια, δηλαδή προς το τέλος του πρωταθλήματος, θα δεις ότι θα έρθεις και θα μου πεις "faser είχες δίκιο" ;D..

Τώρα για τον Ζιλμπέρτο.. Ποτέ η Εθνική Βραζιλίας δεν έβγαζε καλούς αμυντικογενείς παίχτες.. Δεν είναι κριτήριο το ότι παίζει βασικός στην Εθνική Βραζιλίας γιατί και ο Λούσιο παίζει στα μπακ των σελεσάο, αλλά στις περισσότερες εμφανίσεις του γελάει ο κόσμος.. Τώρα για τα χιλιόμετρα που κάνει: Στην Αγγλία, απλά αν όλοι οι παίχτες τρέχουν (και δεν εννοώ καλύπτουν χιλιόμετρα, αλλά παίζουν σε γρήγορο ρυθμό) και ένας δεν τρέχει αυτό φαίνεται (μην τρέφουμε αυταπάτες, γι'αυτό ο Σίλβα ήταν στην τελευταία του χρονιά στην Άρσεναλ στον πάγκο και παραχωρήθηκε σχετικά εύκολα, ενώ ο Μακελελέ έπαιζε βασικός σε μεγάλες ομάδες ακόμα και στα 30φεύγα του).. Στην Ελλάδα επειδή όλων των ποδοσφαιριστών οι ρυθμοί τους είναι μεταξύ γρήγορου και αργού replay, τότε περιμένεις ένας παίχτη σαν τον Ζιλμπέρτο που έπαιζε στο γρήγορο Αγγλικό πρωτάθλημα, να έρχεται στην Ελλάδα και να φαίνεται 2-3 κλικ γρηγορότερος.. Παρόλα αυτά, φαίνεται το ίδιο..

Για το πρεστίζ που λες, σου απαντώ ότι προτιμώ να έχεις παίχτες σαν τους Χένρικσεν, Μίκλαντ, Βαζέχα, Μινχ που δεν τους ήξερε σχεδόν κανείς στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο, αλλά την δουλειά τους την έκαναν τέλεια, παρά Ζιλμπέρτο, Σοόυζα, Ασάνοβιτς, που ανέβαζαν το πρεστίζ του συλλόγου αλλά είχαν περάσει την Ελλάδα για το Λαγονήσι.. Νομίζω ότι οι φίλαθλοι του ΠΑΟ, έχουν λίγο μεγαλύτερη κρίση από κάποιους άλλους (ονόματα δεν λέμε) για να αποφανθούν αν μια μεταγραφή έχει πιάσει ή όχι.. Αν τα παιχνίδια του Ζιλμπέρτο τελειώναν σήμερα, τότε θα λέγαμε ότι ήρθε και δεν ακούμπησε στον ΠΑΟ (συγκρινόμενος βέβαια με τη φήμη που τον ακολουθεί όχι σε σχέση με τον....Κουτσουρέ).. Δεν ξέρω, μπορεί μετά από μερικά παιχνίδια να πετάει.. Το θέμα είναι όμως ότι πήρες ένα κράχτη για να σου κερδίσει το πρωτάθλημα (αυτός είναι ο Νο1 στόχος, μην το ξεχνάμε) και να σου ενσταλλάξει στους υπόλοιπους παίχτες ψυχολογία πρωταθλητή (που την έχει σε μεγάλο βαθμό) και είσαι 8 αγωνιστικές πριν το τέλος στο -11 από έναν Ολυμπιακό ο οποίος είναι εξίσου ασταθής..
Λοιπόν, το derby ήταν κακό με ελάχιστες φάσεις (αναλογικά της ποιότητας των παιχτών) με έναν κακό διαιτητή από την άποψη ότι σφύριζε το κάθε τι μέσα στο γήπεδο και δεν άφησε ούτε ένα πλεονέκτημα για δείγμα.. Συνέβαλλε κατά ένα μεγάλο ποσοστό στο να διεξαχθεί ένα παιχνίδι χαμηλής ποιότητας ενώ γενικότερα η διαιτητική τριάδα δεν κατάφερε να περάσει απαρατήρητη για ακόμη μια φορά.. Το τελευταίο δεν το εξετάζω, γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται..

Ένα σχόλιο για τον ΠΑΟ.. Δεν νομίζω ότι θα ξαναβρεί ποτέ τον ΟΣΦΠ σε χειρότερη κατάσταση από απόψε.. Δεν νομίζω να του ξανατύχει ποτέ να παίζει με 10 παίχτες και αντί να σφυροκοπείται από αριστερά και από δεξιά, να είναι αυτός που θα κάνει τις φάσεις.. Εδώ είναι και το μεγάλο πρόβλημα.. Η ομάδα δεν γνωρίζει πως να τελειώνει φάσεις, ομαδικά και ατομικά.. Υπήρχαν 2 καθαρά τετ-α-τετ (και κάποια άλλα όχι τόσο καθαρά όπως του Χριστοδουλόπουλου που κόβεται από τον Αβραάμ) όπου Σπυρόπουλος αλλά και Κλέιτον (δεν εξετάζω το ότι σφυρίχτηκε offside αλλά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να τελειώσει μια εύκολη φάση) στέρησαν από τον ΠΑΟ σήμερα μια νίκη γοήτρου και τίποτα περισσότερο (αν δεν μέτραγε το goal του Κλέιτον πάλι σαν νικητής θα ήταν ο ΠΑΟ)..

Τέλος, κάντε στον εαυτό σας μια χάρη.. Δείτε το ματσάκι στο μπάσκετ (όσοι δεν βγείτε εννοείται - είμαι κρεβατομένος με κρύωμα γμτ >:() και αφήστε τις αθλητικές κυριακές, τους ΠΡΠΠ και τους βαρούχες να κάνουν αυτό που ξέρουν καλύτερα.. Να διαμορφώνουν την κοινή γνώμη και να φανατίζουν τους ανίδεους.. Δεν χρειάζεται να μπούμε καν στη διαδικασία να δούμε μία-μία τις φάσεις για το ποιος ήταν offside, το ποιος δεν ήταν, αν κάποια κίτρινη δεν έπρεπε να βγει και λοιπές αηδίες.. Έχω την εντύπωση ότι το παιχνίδι στο Ελληνικό θα είναι πολύ συναρπαστικό ;)..
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/09, 20:53 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #121 στις: 01/03/09, 22:13 »
... το παιχνίδι στο Ελληνικό
...στο ΣΕΦ  :P ::)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #122 στις: 04/03/09, 20:33 »
Τι τσόντα είναι αυτή που βλέπουμε με τον Πανσερραικό!! :D Άτσα οι Σέρρες...


Λάθος, δεν είναι τσόντα, μειώσαμε 1-3!! ;D
Ααααα... τελικά έληξε 2-3... ούτε καν soft δεν το λες... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/09, 22:10 από gers »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #123 στις: 04/03/09, 21:01 »
Του χρόνου πάλι... ::)

Ρε σαν δεν ντρεπόμαστε και λιγάκι!! >:(

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παναθηναϊκος
« Απάντηση #124 στις: 04/03/09, 22:15 »
Πάντως θέλω να πιστεύω πως κράτησαν δυνάμεις για την Τρίτη (τραβηγμένο, ε? ειδικά με ένα ακόμα παιχνίδι να ακολουθεί)... Γιατί αν αυτός είναι ο Παναθηναϊκός που θα αντιμετωπίσει τη Villareal... ;D

Ελπίζω την Τρίτη να φορέσουμε το ευρωπαϊκό μας κουστούμι (χιλιοειπωμένη ατάκα :P)...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
22361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/09, 09:37
από faser
0 Απαντήσεις
2979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/10, 16:41
από sofitia