Αποστολέας Θέμα: μπρεκιν δε λω....  (Αναγνώστηκε 19138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑναϊς

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
μπρεκιν δε λω....
« στις: 10/10/12, 13:47 »
Γεια σας Παιδες !!  ;D Πρωτο μου ποστ εδω...λοιπον ειμαι 46, κριση μεσης ηλικιας, οικονομικη κριση, κριση αξιων, κριση πνευματικη, κριση συνειδησεως...ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ σωστα ?
Λαθος....το Φλεβαρη τα'βαλα κατω, ειδα οτι τωρα με λιγοτερη δουλεια εχω πιο πολυ ελευθερο χρονο, πηγα και χτυπησα εκεινη την ερμη τη stratocaster που παντα ονειρευομουνα απο το Λυκειο (το '80....), το Πασχα χτυπησα κι'ενα μεταχειρισμενο μπασο και ΤΗ ΒΡΙΣΚΩ !!
Γραφω και κανα τραγουδακι για την πλακα μου κι'ας μην ξερω νοτες....και σημερα στο αμαξι ακουγα ραδιο, πεφτω σε Καζαντζιδη παω παρακατω πεφτω σε χαρντ....και ΜΠΑΜ....αρχιζω να σκεφτομαι....συνδυαζονται αυτα τα δυο ?!
Και μετα μου'ρχεται ενα τρελλο riff και ενα απιστευτο beat...και Στελλαρας-type φωνητικα....και ειπα ριξε κανα ποστ μηπως βρεθει και κανας αλλος εικονοκλαστης να ιεροσυλισουμε λιγακι ετσι για το χαβαλε...
Αυτα φιλοι, παω να σκεφτω κανα στιχακι για τη διασκευη που θα περιεχει και το πρωτο αλμπουμ μπαχαχαχα χμμμ.....ισως κατι τετοιο :
Δεν βρισκεις ακρη
με τον τρελλο,
breaking the law
breaking the law.....

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: μπρεκιν δε λω....
« Απάντηση #1 στις: 10/10/12, 14:02 »
Σ'ωραίος ΠΑναΐ, δώσε πόνο! Καλώς μας ήρθες!

Kαι για να βοηθήσω στη στιχουργική αναζήτηση να προσθέσω:
Γειά σου τρελέ και σπάσ'τα όλα
Και rocka rolla
Και rocka rolla
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/12, 14:05 από atav »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: μπρεκιν δε λω....
« Απάντηση #2 στις: 10/10/12, 14:07 »
Μ'αρέσουν οι τρελοί συνδιασμοί και τα "ξεσκίσματα" τραγουδιών, δηλαδή δραστικη αλλαγή ύφους ή/και είδους ή/και στίχων (δες και εδώ:  Παρωδίες τραγουδιών). Έχεις ηχογραφήσει κάτι μέχρι τώρα;

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: μπρεκιν δε λω....
« Απάντηση #3 στις: 10/10/12, 14:33 »
Καλως τον Παναϊ
αυτο που σου 'ρθε στα 46 εμενα μου 'ρθε στα 57[τωρα ειμαι 59].Ειμαι σχεδον αυτοδίδακτος , δεν διαβαζω νοτες[μονο ταμπλατουρες], γραφω στίχους και υποτυπωδεις μουσικουλες και κιθαριζω ασυστόλως. Αν ενδιαφέρεσαι γραψε μου πού μενεις [εγω Βραυρωνα με απειρο ελευθερο χρονο] ή τι αλλο σκεφτεσαι απο συνεργασία. Απο ακούσματα ξεκιναω απο ροκ, μπαλαντες,λαϊκα και τελειωνω στα χασικλιδικα του 1930.
gas-13  Γιωργος
ΥΓ
Ετσι οπως τα 'φερε η ζωη
κι η ατιμη ειμαρμένη
αποχτησα που λες κι εγω
κιθαρα για ερωμενη.
 
 
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑναϊς

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: μπρεκιν δε λω....
« Απάντηση #4 στις: 10/10/12, 15:48 »
Γεια και πλαι παιδια, ευχαριστω τα μαλα για τις απαντησεις  ;D
Φιλε gas-13, μενω Πευκη, απο ελευθερο χρονο πασχω καθοτι εργαζομαι (οπου μπορω...) και εχω 2 μικρες υπεροχες κορουλες αλλα παντα μενει χρονος για εντρυφηση στη μουσικη...η στην εν ψυχρω δολοφονια της χαχαχαχα γενικα εκτιμω την εντεχνη/κλασικη κλπ μουσικη....αλλα βαριεμαι την πολλη τεχνη και την κλαψα βρε παιδι μου, θελω και λιγο χαβαλε (overdose να σου πω τη αληθεια  ;) )
Ακουσματα ειχα κυριως κλασικ ροκ και μπολικο χαρντ οπως Purple, Gallagher, Sabbath τα κλασικα...απο τοτε που ξαναπιασα την κιθαρα ολο μου'ρχονται κατι μυστηρια πραματα, τελευταια κατι...Gothic !! Δε μιλαω για Doom metal αλλα νταρκ/κλασικη και δε συμμαζευεται...τελως παντων παντα σιχαινομουν τα "κλουβια" της σκεψης, τις ταμπελες, τα καθιερωμενα, τα ιδια και τα ιδια και ερωτησεις του τυπου "τι παιζεις, εντεχνο η ροκ η λαικο" κλπ κλπ...εγω βασικα παιζω...με ολη την εννοια της λεξης, γουσταρω να συνδυαζω ασχετες μουσικες να δω τι βγαινει ετσι για πλακα (και να τη σπαω στους εραστες της ταμπελας χαχαχα)
Συνεργασια, ξερω γω...βασικα παρεα ψαχνω να μαζευομαστε να τη βρισκουμε χωρις να νομιζουμε οτι ειμαστε οι Μπετοβεν η οι Guns n Roses, εχω δει αρκετα ψωνια σε διαφορα φορουμ (εγω δεν ειμαι οποιος κι οποιος, εχω κανει 2 χρονια ωδειο και ενα τραγουδι μου ηρθε τριτο στο διαγωνισμο τραγουδιου της Ανω Ραχουλας το 1998 κλπ κλπ)
Ο στιχος σου αγαπητε μου θα ειναι το 2ο τραγουδι του αλμπουμ το αποφασισα (δοξαστε με)
Φιλε Atav γουσταρω και ευχαριστω για το 3ο κομματι του αλμπουμ χαχαχα φυλακη θα μας στειλουν οι Priest τελικα...λες να καλεσουμε τον Rob για κανα ουζακι να τον καλοπιασουμε για κανα Jam ?
Φιλε Βραζιλη...θα σε πειραζε να (προσπαθουσα..) να μελοποιησω κανα στιχο σου ? Ειναι απιστευτοι γουσταρω !! Οσο για ηχογραφηση, παιδια απο το Φεβρουαριο μπηκα στον κοσμο της μουσικης, εχω γραψει κατι αηδιες με τη webcam αλλα δεν εχω ιδεα, εψαξα λιγο για software μουσικης και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο μπαχαχα ειμαι e-ηλιθιος σορρυ....
Παιδια και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις, θα το κανουμε το τρελλοπαρεακι και δεν ξερεις ποτε τι γινεται ε?
Α, μια απορια....υπαρχει αραγε ηλεκτρικο μπουζουκι αλλα οχι απλα μαγνητες, οπως ξερω γω της Βανεσα Μει (σαλια...) το βιολι λεω...με κανα floyd rose τρεμολο και φουλ παραμορφωση...αντι για σολο κιθαρα....

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: μπρεκιν δε λω....
« Απάντηση #5 στις: 10/10/12, 15:55 »
Α, μια απορια....υπαρχει αραγε ηλεκτρικο μπουζουκι αλλα οχι απλα μαγνητες, οπως ξερω γω της Βανεσα Μει (σαλια...) το βιολι λεω...με κανα floyd rose τρεμολο και φουλ παραμορφωση...αντι για σολο κιθαρα....

Καλωσήρθες Παναή... εμπόδιο είναι μόνο η θέλησή σου και η φαντασία σου... άκου την ηλεκτρική μου με τα ηλεκτρικά της και τα τρέμολά της σε ρόλο μπουζουκιού

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: μπρεκιν δε λω....
« Απάντηση #6 στις: 10/10/12, 16:07 »
Φιλε Atav γουσταρω και ευχαριστω για το 3ο κομματι του αλμπουμ χαχαχα φυλακη θα μας στειλουν οι Priest τελικα...λες να καλεσουμε τον Rob για κανα ουζακι να τον καλοπιασουμε για κανα Jam ?
Γουστάρω την τρέλα σου!
Όμως ειλικρινά, θα καθόσουν στο ίδιο δωμάτι με τον Rob ειδικά πιωμένος; ;D
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος ΠΑναϊς

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: μπρεκιν δε λω....
« Απάντηση #7 στις: 10/10/12, 18:08 »
Φιλε Atav γουσταρω και ευχαριστω για το 3ο κομματι του αλμπουμ χαχαχα φυλακη θα μας στειλουν οι Priest τελικα...λες να καλεσουμε τον Rob για κανα ουζακι να τον καλοπιασουμε για κανα Jam ?
Γουστάρω την τρέλα σου!
Όμως ειλικρινά, θα καθόσουν στο ίδιο δωμάτι με τον Rob ειδικά πιωμένος; ;D
ΧΑΧΑΧΑ δικιο εχεις τελικα  ;D

Αποσυνδεδεμένος ΠΑναϊς

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: μπρεκιν δε λω....
« Απάντηση #8 στις: 10/10/12, 18:10 »
Α, μια απορια....υπαρχει αραγε ηλεκτρικο μπουζουκι αλλα οχι απλα μαγνητες, οπως ξερω γω της Βανεσα Μει (σαλια...) το βιολι λεω...με κανα floyd rose τρεμολο και φουλ παραμορφωση...αντι για σολο κιθαρα....

Καλωσήρθες Παναή... εμπόδιο είναι μόνο η θέλησή σου και η φαντασία σου... άκου την ηλεκτρική μου με τα ηλεκτρικά της και τα τρέμολά της σε ρόλο μπουζουκιού
:o Και τολμαω να λεω οτι παιζω κιθαρα τρομαρα μου... :'(

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: μπρεκιν δε λω....
« Απάντηση #9 στις: 11/10/12, 00:50 »
Φιλε Atav γουσταρω και ευχαριστω για το 3ο κομματι του αλμπουμ χαχαχα φυλακη θα μας στειλουν οι Priest τελικα...λες να καλεσουμε τον Rob για κανα ουζακι να τον καλοπιασουμε για κανα Jam ?
Γουστάρω την τρέλα σου!
Όμως ειλικρινά, θα καθόσουν στο ίδιο δωμάτι με τον Rob ειδικά πιωμένος; ;D
ναι ρε σιγα....ανετα!!!!


τοιχο τοιχο μονο
;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ΠΑναϊς

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: μπρεκιν δε λω....
« Απάντηση #10 στις: 11/10/12, 09:00 »
Μετα την επιφοιτηση του...αγιου οινοπνευματος, μου'ρθε και το ονομα του supergroup, ειναι κι'αγγλικο καλο για τη διεθνη περιοδεια....
HASAPICA.... >:D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: μπρεκιν δε λω....
« Απάντηση #11 στις: 11/10/12, 09:56 »
Φιλε Βραζιλη...θα σε πειραζε να (προσπαθουσα..) να μελοποιησω κανα στιχο σου ? Ειναι απιστευτοι γουσταρω !!

Βεβαίως να το κάνεις! Πάντα ήθελα να ακούσω αυτές τις παρωδίες, ή/και να τις παίξω με κάποιον/ους...


Αποσυνδεδεμένος ΠΑναϊς

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: μπρεκιν δε λω....
« Απάντηση #12 στις: 11/10/12, 15:47 »
Φιλε Βραζιλη...θα σε πειραζε να (προσπαθουσα..) να μελοποιησω κανα στιχο σου ? Ειναι απιστευτοι γουσταρω !!

Βεβαίως να το κάνεις! Πάντα ήθελα να ακούσω αυτές τις παρωδίες, ή/και να τις παίξω με κάποιον/ους...
Οκ !  ;D Παντως καποιοι λενε προσεχε τι ευχεσαι χαχα....λεω κατι σε rave/metal/doghouse blues... :o