Περι μουσικής > Δισκοπαρουσιάσεις και κριτικές

"Συγγνώμη για την άμυνα"

(1/3) > >>

Τζουράς:
Ο δίσκος "Συγγνώμη για την άμυνα" βγήκε κάπου κοντά στο 1992 αν δεν κάνω λάθος. Πρόκειτα για δισκογραφική δουλειά του Γιώργου Νταλάρα σε μουσική Θάνου Μικρούτσικου και στίχους του Κώστα Τριπολίτη.

Το πιο γνωστό τραγούδι είναι το "Ανεμολόγιο". Τα υπόλοιπα τραγούδια όπως και ο δίσκος σαν σύνολο δεν είχαν την συνισμένη επιτυχία των δίσκων του Νταλάρα ή του Μικρούτσικου.

Ο λόγος είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, το ότι η δουλειά είναι πολύ προχωρημένη σε πολλούς τομείς όπως σύνθεση, στίχο, ενορχήστρωση και εκτέλεση. Τα τραγούδια ενδεχομένως να ακούγονται παράξενα στο αυτί πολλών.

Έβαλα να ακούσω τον δίσκο αυτό μετά από πολύ καιρό και μου άρεσε ακόμα περισσότερο. Έτσι είπα να τον μοιραστώ μαζί σας:

http://www.repertorio.addr.com/upload/Songs/Siggnomi_gia_tin_amina/

Όσοι από σας έχουν μανία με την ενορχήστρωση, έχουν πολλά να μελετήσουν σε αυτόν τον δίσκο.

Καλή ακρόαση!!!

Υ.Γ.: Δεν ξέρω για πόσο καιρό θα μπορώ να έχω τα mp3 στον μου. Όσοι προλάβουν, πρόλαβαν.

Απόλλων:
Φίλε Τζουρά, έχεις δίκιο.  Ο δίσκος αυτός αποτελεί μια μάλλον ξεχασμένη, για να μην πω παρεξηγημένη, δουλειά του Νταλάρα.  Προσωπικά θα κατέτασσα το δίσκο πολύ υψηλότερα από άλλες δουλειές του συγκεκριμένου καλλιτέχνη, οι οποίες για διάφορους λόγους έγιναν ευρύτερα γνωστές στο πλατύ κοινό.  Βρίσκω δε ότι στιχουργικά κάποια από αυτά τα τραγούδια αγγίζουν το επίπεδο του αριστουργήματος.  Μου θυμίζει τις παλιές μέρες του ραδιοφώνου, όταν οι εκφωνητές έλεγαν για ένα τραγούδι "σε μουσική του (συνθέτης) και ΠΟΙΗΣΗ (στιχουργός)".  Ειδικά το "Μοναξιά... χιλιάδες φύλλα" είναι ένα μικρό διαμάντι.  Eλπίζω να έχεις τα τραγούδια στο server σου για μερικές ημέρες τουλάχιστον, ώστε να καταφέρω να κατεβάσω μερικά...

Μήπως είναι τυχαίο ότι ο Νταλάρας δεν έχει κάνει άλλο δίσκο σε αυτό το στυλ από τότε...;

D@ve Murray:
Pragmati aytos o diskos einai poly kalos... einai o monos diskos tou Ntalara pou exw.. meta apo ayton ta espasa mazi tou(  :-X ) kai den thelw na ton blepw oute zwgrafisto...pantws einai foveros

Σπύρος:
Εγώ όταν είδα το μήνυμα 'Συγνώμη για την άμυνα' νόμιζα ότι θα διάβαζα δηλώσεις του Κόλλια.

jagmaster:
ase re,kai tin eidame tin omadara sou! katevikate kriti kai sas piran $"%&"/7 oi Kritikoi!!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View