Αποστολέας Θέμα: Να πάρω Vox 10W ή να κρατήσω τον Randall 75W;  (Αναγνώστηκε 3801 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimmypapgr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας κι από εμένα! Αποφάσισα να πουλήσω τον Randall μου, αφού τελικά κατάλαβα ότι δεν κάνει για δωμάτιο! Εδώ όμως έχω μια απορία! θέλω να αγοράσω κάποιον μικρό και να πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα από ενισχυτές! Τώρα γιατί έχω εναν 75αρη Randall στο δωμάτιό μου είναι μια πονεμένη ιστορία: με λίγα λόγια, απλά το είχα καημό να αγοράσω ηλεκτρική κιθάρα από πιτσιρικάς -12 με 13- και τελικά όταν μπόρεσα να το κάνω -στα 27 μου πλέον- βρέθηκα να έχω μια boss gt-8, έναν Randall 75W, μια ESP M200FM και μια Epiphone Les Paul Gothic!!!!!  :o Χωρίς να ξέρω πού παν τα 5!
Ε, δίνω τον Randall και την Epiphone! Δεύτερη κιθάρα έχω. Τον ενισχυτή όμως πρέπει να τον αντικαταστήσω! Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω έναν Vox! Μου φαίνονται καλοί για αυτό που ψάχνω. Συγκεκριμένα σκέφτομαι για τον πιτσιρίκο τον Pathfinder 10. Τι λέτε κι εσείς; Κάνω καλά που δίνω το θηρίο και θέλω να πάρω τον μικρούλι; Ίσα ίσα τον θέλω για να γρατσουνάω και να αρχίσω να μαθαίνω σιγά-σιγά! Πολύ σιγά βασικά λόγω δουλειάς... :( Να σημειώσω πως δεν έχω καταφέρει να χρησιμοποιήσω ούτε το 1% από αυτό που προσφέρει ο Randall. Γι' αυτό λέω να ξεκινήσω από τα χαμηλά! Επίσης θα συνεργάζεται με την boss; Επιπλέον είδα και τον Vox AD30VT απλά ο Pathfinder είναι πολύ φτηνός και ελκυστικός! Κάθε βοήθεια-σχόλιο-πρόταση δεκτά!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Να πάρω Vox 10W ή να κρατήσω τον Randall 75W;
« Απάντηση #1 στις: 23/11/08, 23:18 »
Aν σε ενδιαφέρει κυρίως το κόστος, τότε ίσως να είναι μια ελκυστική επιλογή. Εγώ πάντως θα σού πρότεινα να προτιμήσεις τον ΑD15VT ή τον AD30VT που είναι ιδανικοί και για χρήση στο σπίτι και θα σού δώσουν πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου και αρκετή ευελιξία λόγω των προσομοιώσεων και των εφφέ που έχουν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Να πάρω Vox 10W ή να κρατήσω τον Randall 75W;
« Απάντηση #2 στις: 23/11/08, 23:47 »
Aν σε ενδιαφέρει κυρίως το κόστος, τότε ίσως να είναι μια ελκυστική επιλογή. Εγώ πάντως θα σού πρότεινα να προτιμήσεις τον ΑD15VT ή τον AD30VT που είναι ιδανικοί και για χρήση στο σπίτι και θα σού δώσουν πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου και αρκετή ευελιξία λόγω των προσομοιώσεων και των εφφέ που έχουν.

Ρε συ...Εχει ήδη την GT-8.. Γιατί να πληρώσει για παραπάνω εφέ και προσομοιώσεις?

Καλό θα ήταν jimmypapgr να μας πείς σε τί κόστος θέλεις να κινηθείς, και τί μουσική...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Να πάρω Vox 10W ή να κρατήσω τον Randall 75W;
« Απάντηση #3 στις: 24/11/08, 01:07 »
Ρε συ...Εχει ήδη την GT-8.. Γιατί να πληρώσει για παραπάνω εφέ και προσομοιώσεις?

Έχεις δίκιο, για κάποιο λόγο νόμισα ότι η GT-8 ήταν ανάμεσα στον εξοπλισμό που ήθελε να πουλήσει. Οπότε μάλλον χρειάζεται έναν ενισχυτή με καλό (δηλαδή ουδέτερο) καθαρό κανάλι...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jimmypapgr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να πάρω Vox 10W ή να κρατήσω τον Randall 75W;
« Απάντηση #4 στις: 24/11/08, 02:17 »
Τα λεφτά που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 150-200€. Όσο φτηνότερο όμως τόσο καλύτερα! Γι'αυτό έλεγα για τον Pathfinder. Με ενδιαφέρει να ακούγεται καλά (όσο "καλά" μπορεί να ακουστεί σε αυτά τα λεφτά) και όχι αναγκαστικά δυνατά! Τώρα για παιξίματα, κυρίως ροκ και μεταλ μέχρι maiden-priest και γενικά NWOBHM, 80's!

Αποσυνδεδεμένος Nicos_metal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • Metal is my religion \m/
    • Προφίλ
Απ: Να πάρω Vox 10W ή να κρατήσω τον Randall 75W;
« Απάντηση #5 στις: 24/11/08, 12:44 »
Φιλε κατα τη δικη μου γνωμη θα σου προτειναhttp://www.thomann.de/gr/marshall_mg15dfxs_silver_jubilee.htm για το σπιτι ειναι οτι πρεπει και για ποιοτητα τι νασου πω ειναι marshall..ναι ειμαι οπαδος των marshall.. ;D
take a Look to the sky just before you die is the last time you will

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Να πάρω Vox 10W ή να κρατήσω τον Randall 75W;
« Απάντηση #6 στις: 24/11/08, 16:21 »
Καταρχην ποιον  Ρανταλ εχεις? Αναλογα με το μοντελο, ισως το μονο που να χρειαζεται ειναι σωστες ρυθμισεις, για να σε βολεψει σε αυτο που θελεις τελικα.

Έχεις δίκιο, για κάποιο λόγο νόμισα ότι η GT-8 ήταν ανάμεσα στον εξοπλισμό που ήθελε να πουλήσει. Οπότε μάλλον χρειάζεται έναν ενισχυτή με καλό (δηλαδή ουδέτερο) καθαρό κανάλι...

Χαχα, και εγω το ιδιο επαθα, το περασα ως "αχρηστο εργαλειο της συλλογης" διαβαζωντας το θεμα, και το διεγραψα τελειως!  ;D Σορυ, αλλα δεν μου αρεσουν καθολου οι παραμορφωσεις του!  :)
Πιστευω οτι δεν χρειαζεσαι αλλαγη εξοπλισμου, απλα σωστη ρυθμιση του. Τωρα αν οντως δεν σε βολευει, μπορουμε να προτεινουμε πολλα, αλλα θα ελεγα να μεινεις μακρυα απο Line6 Spider & Marshall MG, προσωπικα δεν μπορεσα να βγαλω ποτε ουνε ενα καλο ηχο απο αυτους, σε οποιοσηποτε στυλ, ακουγονται ολοι... χαλασμενοι  :P
Ο Βοξ στα 15 βατ που σου προτειναν ειναι μια καλη επιλογη αν τελικα αποφασισεις να αλλαξεις, οπως επισης και ο Ρολαντ Κιουμπ θα εκανε καλη δουλεια για την χρηση και ηχους που θελεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jimmypapgr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να πάρω Vox 10W ή να κρατήσω τον Randall 75W;
« Απάντηση #7 στις: 24/11/08, 19:18 »
Έχω τον Randall RG75G3. Για το χώρο μου είναι πολύ ογκώδης και δυνατός! Είναι κρίμα να τον παίζω στο 1,5 volume! Γι'αυτό θέλω κάτι πιο συμμαζεμένο! Τον πουλάω για να τον χαρεί κάποιος πιο ικανός από εμένα! Ο καινούριος πάντως ενισχυτάκος θέλω να συνεργάζεται με την gt-8

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Να πάρω Vox 10W ή να κρατήσω τον Randall 75W;
« Απάντηση #8 στις: 24/11/08, 20:32 »
Αφου κιθαρα εχεις, και πολεφφε εχεις...
http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm

γνωμη μου να χτυπησεις εναν καλο λαμπατο ενισχυτη να χρησιμοποιεις με την gt8, που ειναι και επενδυση και θα σου μεινει και στο μελλον.

5βατ με 12αρι ηχειο, παρα τα 6,5 του βοξ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Να πάρω Vox 10W ή να κρατήσω τον Randall 75W;
« Απάντηση #9 στις: 24/11/08, 21:44 »
Έχεις δίκιο, για κάποιο λόγο νόμισα ότι η GT-8 ήταν ανάμεσα στον εξοπλισμό που ήθελε να πουλήσει. Οπότε μάλλον χρειάζεται έναν ενισχυτή με καλό (δηλαδή ουδέτερο) καθαρό κανάλι...

Χαχα, και εγω το ιδιο επαθα, το περασα ως "αχρηστο εργαλειο της συλλογης" διαβαζωντας το θεμα, και το διεγραψα τελειως!  ;D Σορυ, αλλα δεν μου αρεσουν καθολου οι παραμορφωσεις του! :)

Ίσως να φταίει το γεγονός ότι κάποτε που δοκίμασα την GT-8 μού φάνηκε πολύ δύσκολη στο χειρισμό και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν οι προσομοιώσεις της. Και επειδή ο jimmypapgr ανέφερε ότι δεν έχει ιδιαίτερη εμπειρία για να χρησιμοποιήσει όλο τον εξοπλισμό που διαθέτει, έβγαλα το αυθαίρετο συμπέρασμα ότι βρήκε και αυτός δύσχρηστη τη συγκεκριμένη πεταλιέρα και θέλει να τη διώξει. Γι αυτό το λόγο, θα εξέταζα και την πιθανότητα αγοράς μιας πιο απλής πεταλέρας ή πολυεφφέ για καλύτερη εξοικείωση με το αντικείμενο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/03, 19:36
από Θοδωρής
28 Απαντήσεις
11384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/03, 17:13
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
3 Απαντήσεις
2387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/05, 12:40
από Riverson
28 Απαντήσεις
10701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 00:38
από JeffLoomis
6 Απαντήσεις
3445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 11:25
από blue_harris
17 Απαντήσεις
6319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 18:45
από giannis70
2 Απαντήσεις
2600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 03:32
από jim.ni
Randall 667

Ξεκίνησε από Jezus Ενισχυτές

13 Απαντήσεις
4934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/14, 19:14
από GeorgeMam
6 Απαντήσεις
4312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/15, 14:49
από metalman
2 Απαντήσεις
6539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/16, 16:34
από dio21