Αποστολέας Θέμα: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???  (Αναγνώστηκε 28429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« στις: 24/08/08, 15:45 »
Ναι..διάβασα παρόμοια threads αλλα η αλήθεια είναι οτι έχω μπερδευτεί λίγο.Θέλω ένα φθηνό μικρόφωνο για να κάνω ηχογραφίσεις στο σπίτι μου (μέχρι 100 ευρώ) αλλα δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω πυκνωτικό ή δυναμικό.Κυρίως φωνή θέλω να αποδίδει καλα..τι προτείνετε?? :) (Αν παίζει ρόλο έχω μια tascam us-122l)
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #1 στις: 24/08/08, 15:53 »
Αν δεν σε ενδιαφερει να το χρησιμοποιεις για live ή για ηχογραφησεις οργανων σε μεγαλες εντασεις, τοτε μαλλον καλυτερα να πας για ενα πυκνωτικο. Βεβαια απο την αλλη για να παρεις ενα καλουτσικο πυκνωτικο πρεπει να δωσεις περισσοτερα χρηματα, οποτε με αυτα τα χρηματα ισως θα πρεπει να κοιταξεις για κανα μεταχειρισμενο πυκνωτικο, ή να βαλεις λιγα ακομα και να παρεις κανα sm 57 δυναμικο που ειναι χρονια το standard για live και ειναι μια χαρα για home ηχογραφησεις και εχει και το πλεονεκτημα οτι μπορεις να το χρησιμοποιησεις με επισης καλα αποτελεσματα για να ηχογραφησεις κιθαρα, ή και ορισμενα μερη απο drums κτλ. Νομιζω οτι με τα λεφτα που διαθετεις ειναι η καλυτερη επιλογη. Επισης ενα πυκνωτικο θα θελει ειτε μπαταριες ειτε τροφοδοσια μεσω κοσνολας (phantom power).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #2 στις: 24/08/08, 16:10 »
Εγώ πιστεύω ότι πυκνοτικό σου χρειάζεται

Η κάρτα σου έχει phantom power άρα "σηκώνει" πυκνωτικό, και επίσης λες ότι το θες για σπιτικές ηχογραφήσεις φωνής κυρίως.Αν θες να γράψεις και καμιά ακουστική τότε ασυζητητί πυκνοτικό. Αν το ήθελες για live θα σου λεγα για δυναμικό αφού στα live υπάρχει το βασικό πρόβλημα που πρέπει να αποφύγεις να αρπάξει δλδ το μικρόφωνο άλλα όργανα.

Βασική προυπόθεση είναι να έχεις ακουστικά,να ηχογραφείς πολυκάναλα και να διαμορφώσεις όπως-όπως κάπως τον χώρο σου για αντηχήσεις κλπ και να έχεις ήσυχο περιβάλλον καθώς μπορεί να "πιάσει" ακόμα και το καζανάκι του δίπλα ;D

Στα λεφτά σου υπάρχουν το b1 της behringer και το b1 της studio project...θα πρέπει να υπολογίσεις και κανα 15ευρω παραπάνω για βάση. Επίσης θα μπορούσες να τσοντάρεις άλλα 60 euro και να χτυπήσεις το Rode nt1a που είναι πολύ καλό.
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #3 στις: 24/08/08, 16:53 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #4 στις: 24/08/08, 17:34 »
Καταρχάς φίλε Alexi Laiho, δεν ξέρω αν γνωρίζεις τις βασικές διαφορές μεταξύ των δύο τύπων μικροφώνων.. Αν όχι επέτρεψε μου να πω δυο λόγια..

Το πυκνωτικό (condenser) αποτελείται από 2 "πλάκες" πολύ κοντά η μία στην άλλη, οι οποίες δημιουργούν ένα διάφραγμα.. Με τις δονήσεις που δέχεται το διάφραγμα η ακουστική πίεση περνάει μέσα από τον προενισχυτή με την βοήθεια μιας ηλεκτρικής πηγής (μπαταρία ή phantom power).. Λόγω της παρουσίας αυτού του διαφράγματος, το πυκνωτικό μικρόφωνο παρουσιάζει δύο μειονεκτήματα.. Πρώτον είναι ευαίσθητο στις πτώσεις (μία "καλή" πτώση είναι ικανό να το αχρηστεύσει) και επίσης είναι ευαίσθητο σε υψηλές ακουστικές πιέσεις, ήτοι αν τραγουδήσει κάποιος πάρα πολύ δυνατά, το διάφραγμα καταστρέφεται λόγω της τεράστιας ακουστικής πίεσης (SPL) που δημιουργείται.. Τέλος με τα μειονεκτήματα (αν εξαιρέσεις την τσουχτερή τιμή του :D).. Τα πλεονεκτήματα του είναι φυσικά ότι είναι καλύτερο σε σχέση με το πως αποδίδει τον ήχο που λαμβάνει.. Με λίγα λόγια έχει καλύτερη ακουστική απόκριση και είναι πιο flat - δεν χρωματίζει τον ήχο.. Επίσης είναι πιο ευαίσθητο.. Μπορεί να "τραβήξει" περισσότερο εξωτερικό θόρυβο κάτι το οποίο θεωρείται από κάποιους θετικό και από κάποιους αρνητικό.. Μην ξεχνάμε και το πολύ σωστό γνωμικό του Page "distance makes depth".. Γενικά είναι καλύτερης ποιότητας από το δυναμικό..

Το δυναμικό (dynamic) από την άλλη πλευρά είναι για πιο....καθημερινές χρήσεις.. Θεωρείται ότι αντέχει περισσότερο και επιπλέον η κατασκευή του (φαντάσου το σαν ένα μικρό ηχειάκι που πηγαίνει μπρος πίσω ανάλογα με την SPL που δέχεται) του επιτρέπει να ηχογραφεί χωρίς κίνδυνο να καταστραφεί σε πάρα πολύ δυνατά επίπεδα έντασης.. Είναι ιδανικό για μη ακουστικά όργανα (ηλεκτρικές κιθάρες, μπάσο, drums) αλλά υστερεί σε απόδοση συχνοτήτων και γενικά θεωρείται κατώτερο ενός πυκνωτικού.. Είναι όμως πιο φθηνό και αντέχει περισσότερο.. Από την άλλη, λόγω του γεγονότος ότι δεν έχει διάφραγμα, θεωρείται πιο "αργό" όσον αφορά την απόκριση του σε μεγάλες μεταβολές της ακουστικής πίεσης..

Επομένως η επιλογή ενός μικροφώνου (για κάποιον που δεν μπορεί να τα έχει και τα δύο) έχει να κάνει με τη χρήση του.. Αν θέλεις να ηχογραφήσεις όλη τη γκάμα μιας home recording (ηλεκτρικές, μπάσα, φωνή, drums) τότε το καλύτερο θα ήταν ένα δυναμικό.. To Shure 57 είναι ένα πάρα πολύ καλό δυναμικό μικρόφωνο για κάθε χρήση (εγώ είμαι μέχρι στιγμής ευχαριστημένος).. Αν από την άλλη θέλεις να ηχογραφήσεις μόνο φωνή (δηλαδή τα όργανα σου δεν θα ηχογραφηθούν με μικρόφωνα αλλά μέσω line in και recording out - αν θες τη γνώμη μου μέθοδος κατά πολύ κατώτερη από την ηχογράφηση μέσω μικροφώνου) τότε μπορείς να πάρεις ένα πυκνωτικό (για να μην σου λέω ανακρίβειες, πολλά πυκνωτικά δεν έχω ακούσει, αλλά από τα 2-3 που άκουσα μου έκανε καλή εντύπωση το Neumann TLM103)..

Αν πας για ηχογράφηση φωνής και θέλεις πολύ καλά αποτελέσματα υπολόγισε μέσα στο "πακέτο" ένα καλό compressor και ένα καλό de-esser ή κάτι που να τα κάνει και τα δύο..

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #5 στις: 24/08/08, 22:44 »
Επομένως η επιλογή ενός μικροφώνου (για κάποιον που δεν μπορεί να τα έχει και τα δύο) έχει να κάνει με τη χρήση του.. Αν θέλεις να ηχογραφήσεις όλη τη γκάμα μιας home recording (ηλεκτρικές, μπάσα, φωνή, drums) τότε το καλύτερο θα ήταν ένα δυναμικό.. To Shure 57 είναι ένα πάρα πολύ καλό δυναμικό μικρόφωνο για κάθε χρήση (εγώ είμαι μέχρι στιγμής ευχαριστημένος).. Αν από την άλλη θέλεις να ηχογραφήσεις μόνο φωνή (δηλαδή τα όργανα σου δεν θα ηχογραφηθούν με μικρόφωνα αλλά μέσω line in και recording out - αν θες τη γνώμη μου μέθοδος κατά πολύ κατώτερη από την ηχογράφηση μέσω μικροφώνου) τότε μπορείς να πάρεις ένα πυκνωτικό (για να μην σου λέω ανακρίβειες, πολλά πυκνωτικά δεν έχω ακούσει, αλλά από τα 2-3 που άκουσα μου έκανε καλή εντύπωση το Neumann TLM103)..
Αυτό ακριβώς... Γνώμη μου πως στην ηχογράφηση φωνής ακόμα και το B1 της behringer που είναι σχετικά φθηνό είναι πολύ καλύτερο από τα δυναμικά της Shure Sm57 και sm58.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #6 στις: 25/08/08, 12:50 »
Shure SM57, γύρω στα 100 ευρώ κάνει...

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #7 στις: 25/08/08, 13:46 »
Ποσα περιπου θες να δωσεις?
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #8 στις: 25/08/08, 14:26 »
Μέχρι 100 ευρώ..ίσα ίσα να κάνω την δουλειά μου.Αλλα απο ότι κατάλαβα ένα πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος θα είναι οκ για φωνή και για καμια ακουστική.
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #9 στις: 25/08/08, 14:29 »
Μέχρι 100 ευρώ..ίσα ίσα να κάνω την δουλειά μου.Αλλα απο ότι κατάλαβα ένα πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος θα είναι οκ για φωνή και για καμια ακουστική.
Και όχι μόνο. Γενικά για ακουστικά όργανα... Θα είναι μια χαρά

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #10 στις: 25/08/08, 14:43 »
Για ηχογραφηση φωνης,οπωσδηποτε πυκνωτικο.Παντως με τοσα λιγα χρηματα ξεχνας σπουδαια αποτελεσματα.Θεωρω πως ενα πολυ-πολυ φθηνο αξιοπρεπες πυκνωτικο ξεκιναει απο καμια τρακοσαρα ευρω(βλεπε rode).Παραλληλα,για κορυφαιο αποτελεσμα στην ηχογραφηση φωνης,ακομη πιο σημαντικο απο τη μικροφωνο ειναι ο προενισχυτης που θα χρησιμοποιησεις.Πολυ καλο για τα λεφτα του ειναι το mindrpint,πρεπει να εχει κανα οχτακοσαρι ευρω.Και τα παραπανω σου τα αναφερω ως σχετικα φθηνες λυσεις,για να καταλαβεις οτι 100 ευρω ειναι πολυ λιγα.Εγω θα σου ελεγα να κανεις οικονομια και να παρεις αργοτερα κατι που θα σου μεινει.Παντως,αν θες οπωσδηποτε να παρεις κατι για ηχογραφηση φωνης,παρε πυκνωτικο και οχι δυναμικο μικροφωνο.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #11 στις: 25/08/08, 14:51 »
Λοιπον, επειδη υπαρχει μια παρανοηση με ολο το ζητημα.

Jimi Pap μεχρι ενος σημειου καλα τα λες, ομως πρεπει να δεις και μια αλλη παραμετρο, την οποια συνηθως κανεις home studio ιδιοκτητης δεν σκεφτεται ( παρα μονο τη τελευταια στιγμη ).

Εαν επενδυσει ενα ποσο των 1000Ε σε εξοπλισμο και ξεχασει την ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ του χωρου που ηχογραφει, οι ατελειες του χωρου θα γινονται αισθητες. Και τοτε θα ειναι κριμα πραγματικα για την προσπαθεια και την επενδυση του το ολο θεμα ;)

Εγω προτεινω να κινηθει και στην αγορα ενος ribbon δυναμικου μικροφωνου, το οποιο εχει καλυτερη αποδοση απο ενα απλο δυναμικο:

Ενδεικτικα:

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_rb500.htm 111E

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_rb100.htm 77E

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_rm700.htm 98E ( το προτεινω )

Το τελευταιο καιρο η τεχνολογια των ribbon εχει προοδευσει τοσο, που ουτε τοσο ευαισθητα ειναι πλεον, ουτε μικρο σημα εισοδου εχουν. Ειναι εξαιρετικα σε επιδοσεις ( σε σχεση με τα απλα δυναμικα ) και γενικα ειναι all around. Βεβαια, τα πραγματικα καλα ribbon ειναι στα 500-600Ε, αλλα για την ωρα δεν εχεις λογο να πας τοσο μακρια!


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #12 στις: 25/08/08, 14:55 »
Λοιπον, επειδη υπαρχει μια παρανοηση με ολο το ζητημα.

Jimi Pap μεχρι ενος σημειου καλα τα λες, ομως πρεπει να δεις και μια αλλη παραμετρο, την οποια συνηθως κανεις home studio ιδιοκτητης δεν σκεφτεται ( παρα μονο τη τελευταια στιγμη ).

Εαν επενδυσει ενα ποσο των 1000Ε σε εξοπλισμο και ξεχασει την ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ του χωρου που ηχογραφει, οι ατελειες του χωρου θα γινονται αισθητες. Και τοτε θα ειναι κριμα πραγματικα για την προσπαθεια και την επενδυση του το ολο θεμα ;)


Πολυ σωστα free,παραλειψη μου.Επισης ξεχασα κατι αλλο βασικο:ΜΑΚΡΥΑ απο behringer!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟ???
« Απάντηση #13 στις: 25/08/08, 15:00 »
Για ενα low budget στουντιο μεσα σε σπιτι, η Behringer ειναι μια χαρα. Οταν ολη η αλυσιδα σου ειναι απο μηχανηματα ιδιας δυναμικης και τιμης, δεν παρατηρεις "διακυμανσεις" στον ηχο.

Φαντασου ομως να εχεις ενα μικροφωνο 1200Ε και ενα προενισχυτη των 100Ε. Εκει η διαφορα θα ειναι εμφανης, γιατι το μικροφωνο δεν θα δειχνει το χαρακτηρα του μεσα απο την προενισχυση ;)

Οποτε, εαν καποιος επιλεξει να εχει μια σειρα απο μηχανηματα behringer ( μικροφωνο-προενισχυση-compression-κλπ κλπ ), τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 14:31
από Αλκιβιάδης
3 Απαντήσεις
5694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/13, 00:18
από ixolipsia.gr
6 Απαντήσεις
3976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/14, 23:25
από freemind
1 Απαντήσεις
6849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/17, 10:09
από modfori
4 Απαντήσεις
12510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/18, 14:10
από Βασιλης98
1 Απαντήσεις
10196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/18, 21:24
από johnjohn