Αποστολέας Θέμα: Στο ψάξιμο για ένα wah πετάλι  (Αναγνώστηκε 6080 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Στο ψάξιμο για ένα wah πετάλι
« στις: 06/02/16, 13:36 »
Καλημέρα, καλημέρα (Θεοδωράκης)


Ψάχνω για ένα wah πετάλι το οποίο θα κάθεται δίπλα σε μια Boss ME-80 πεταλιέρα. Ποιό θα μου προτείνατε με βάση την προσωπική σας εμπειρία ή/και τον γενικότερο προσανατολισμό με βάση την περιγραφή των διαφόρων πεταλιών? Το θέλω για rock, metal, heavy metal κτλ καταστάσεις, όχι για blues και πιο "χαλαρά" ακούσματα δηλαδή. Αν βοηθάει, ας σημειωθεί ότι έχω κοιτάξει το πιο πρόσφατο mini cry baby, αλλά και το καινούργιο JP95. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Στο ψάξιμο για ένα wah πετάλι
« Απάντηση #1 στις: 06/02/16, 16:49 »
Παλιά είχα ένα crybaby 595 με τις 5 (αν θυμάμαι καλά) ρυθμίσεις και το 11db boost. Το χα αγοράσει....με δραχμές θυμάμαι, κάπου 70-80.000?
Ήταν τρελλό tone-sucker όταν ήταν απενεργοποιημένο. Ο buffer του πρέπει ναταν..."ότι ναν'ναι".
Στην ρύθμιση #1 που το manual έλεγε ότι ήταν ο ήχος του κλασσικού Crybaby, ξύριζε αυτιά. Ακόμα και τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο hype για τα Crybabies.


Εδώ και 5 νομίζω χρόνια έχω ένα Rocktron Tri-Wah.
http://www.skroutz.gr/s/1956669/Rocktron-Tri-Wah-Pedal.html?keyphrase=rocktron+tri+wah


Τρελλά τίμιο πετάλι. 3 ρυθμίσεις, 2 για κιθάρα και 1 για μπάσο. Και το κυριότερο... True Bypass.... Αξία ανεκτίμητη.
Μέσα σε αυτά τα χρόνια χρειάστηκε μόνο μια φορά να ξεκολλήσω το ποτενσιόμετρο και να το κάνω ένα καλό καθάρισμα γιατί είχε μαζέψει σκόνη και άρχισε τα χρατσ-χράτς.
Από τότε δεν ξαναχρειάστηκε...
Το είπα ότι είναι και true-bypass? Α, ναι, το είπα... Ας το ξαναπώ. Είναι true bypass..  0:)
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Στο ψάξιμο για ένα wah πετάλι
« Απάντηση #2 στις: 06/02/16, 17:29 »
Mate πρόσεξε τι θα σου πω :P
Θα δοκιμάσεις όλα τα wah του κόσμου, κάτι θα σου αρέσει κάτι θα σου ξυνίζει, σε κάποια οι έξτρα επιλογές που έχουν θα σε εντυπωσιάσουν στην αρχή, θα καταλάβεις μετά από καιρό ότι απλά δεν τις χρειάζεσαι. Έχω παίξει με όλα τα κοινά wah (δεν βάζω μέσα κάτι fulltone κτλ μπουτίκ). Πας και παίρνείς ή το CAE MC404 ή το Dunlop Q535 και φτάνεις κατευθείαν στο τέλος της αναζήτησης χωρίς να έχεις χάσει λεφτά και χρόνο. Κατ'εμέ τα δύο καλύτερα wah με το CAE να είναι πρώτο με διαφορά. Βέβαια τώρα (σχετικό αυτό) βγαίνει και το wah του Petrucci το οποίο είναι και αυτό ένα στοίχημα να το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία. Από τα signature της Dunlop που είχα/έχω/έχω παίξει, το Zakk Wylde το βρήκα το χειρότερο. Του hammet και του Slash μου αρέσαν (και για αυτό τα έχω ακόμα), του Cantrell περισσότερο έπαιζα με το sweep παρά έπαιζα με το wah σαν effect, το Jimmy Hendrix και το Buddy Guy αδιάφορα, τα EVH, Dimabag δεν μου άρεσαν, το απλό το Dunlop είναι το κλασσικό wah και το πιο γνώριμο στο αυτί μας.


Το λοιπόν, το CAE χωρίς να πειράξεις τπτ ακούγεται άψογα, είναι tbp, έχει το καλύτερο boost που ειδικά σε βρώμικα κανάλια είνα ταμάμ, και το red/yellow fasel που έχει αλλάζει την απόκριση και τον ήχο και στην ουσία σου δίνει ότι θα ήθελες με το πάτημα ενός διακόπτη. Και το boost και το fasel μπορούν να ενεργοποιηθούν με το πόδι χωρίς να χρειάζεται να σκύβεις. Ρυθμίζεις το boost level μια φορά και τέλος. Το Slash έχει on board distortion αλλά είναι μάπα, το Q535 έχει το q control που αν και είναι λίγο μπελαδίκο,  μπορείς να "αντιγράψεις" τα υπόλοιπα σχετικά εύκολα.

Επίσης κανένα VOX δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, εκτός  του Satriani που έβγαινε κάποια στιγμή που ήταν εξαιρετικό.


Για να μην σε ζαλίζω, CAE all the way για μένα.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/16, 17:31 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Στο ψάξιμο για ένα wah πετάλι
« Απάντηση #3 στις: 06/02/16, 18:33 »
Αν δεν έχεις θέμα με τα χρήματα jam wacko δαγκωτό. Το δοκίμασα πρόσφατα και το αγάπησα. Αν ποτέ αλλάξω το mister cry baby, θα είναι μόνο για το jam
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Στο ψάξιμο για ένα wah πετάλι
« Απάντηση #4 στις: 06/02/16, 21:45 »
Εχω την εντυπωση πλεον οτι τo wah ειναι το πιο "προσωπικο" εφε, γιαυτο και υπαρχουν τοσα διαφορετικα μοντελα. Δεν υπαρχει ενα για ολους...
Προσωπικα θελω το wah μου cocked. Θελω να τσιριζει. Μου αρεσει πολυ το vox v847 πχ....εχω το wah της artec το οποιο περα απο τζαμπα τιμη, ειναι tbp και εχει μαγνητικο σενσορα και οχι ποντεσιομετρο. Ειναι λιγο περισσοτερο cocked απο το v847 αλλα για να παιξει στρωτα ηθελε αλλαγη κλισης στην πλακετα, αλλιως ηταν καπως αποτομο.
Δεν εχω δοκιμασει πολλα wah παρα μονο τα κλασικα της αγορας. Τα v845, cry baby gcb 95 και καποια morley που δοκιμασα μου φανηκαν πολυ διακριτικα ως προς την λειτουργια τους και δεν με κερδισαν....

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Στο ψάξιμο για ένα wah πετάλι
« Απάντηση #5 στις: 07/02/16, 02:21 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 14:51
από KaBi
10 Απαντήσεις
4307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 14:22
από KJP
pod xt και πεταλι

Ξεκίνησε από guitarline Εφέ

13 Απαντήσεις
5246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 15:32
από BluesMe
7 Απαντήσεις
3605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 18:19
από Arg0
2 Απαντήσεις
2591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 08:13
από PapaRoach
17 Απαντήσεις
4966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 17:12
από Γιωργάνας
reverb πεταλι!

Ξεκίνησε από Ddarkkor Εφέ

8 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/10, 14:26
από adr1anos
πετάλι delay

Ξεκίνησε από zuccheros Εφέ

10 Απαντήσεις
3878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 18:24
από gers
λαμπατο πεταλι

Ξεκίνησε από grt Εφέ

19 Απαντήσεις
7264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/14, 15:44
από grt
5150 σε πετάλι?

Ξεκίνησε από Kosthrash Εφέ

7 Απαντήσεις
7504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/16, 00:04
από AnimaPura