Αποστολέας Θέμα: Fender Flat Head Telecaster test by Ludo  (Αναγνώστηκε 3874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Fender Flat Head Telecaster test by Ludo
« στις: 02/03/08, 17:50 »

Το παρακάτω μου το έστειλε καλός φίλος και επειδή έκλα(π)σα στο γέλιο, είπα να το μοιραστώ μαζί σας!  ;D ;D



Μεταξύ άλλων απαντά και στο περίφημο ερώτημα του kithara.gr, "κάνει για μέταλ???" σε ό,τι αφορά τις Τέλε.  ;D ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Fender Flat Head Telecaster test by Ludo
« Απάντηση #1 στις: 02/03/08, 18:05 »
Το ερώτημα αν μια tele κάνει για metal, το έχει απαντήσει εδώ και καιρό ο John 5 :D..

Πάντως, στη συγκεκριμένη tele, το μόνο που μου την θύμιζε ήταν το headstock και το σώμα.. Αν δεν κάνω τρομερό λάθος, οι μαγνήτες πρέπει να ήταν EMG.. Επειδή πιστεύω ότι στο χαρακτήρα του ήχου συμμετέχουν κατά:

1) 50% ο ενισχυτής
2) 30% οι μαγνήτες
3) 20% τα ξύλα,

τείνω να πιστέψω ότι με τους κατάλληλους μαγνήτες και ενισχυτή, όλες οι κιθάρες κάνουν για όλα.. Απλά οι διαφορές τους οφείλονται στην εργονομία, ποιότητα κατασκευής και γενικά την οπτική και παικτική (που σε βρε Μπαμπινιώτη να με δοξάσεις) ευχαρίστηση που σου προσφέρουν..

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Flat Head Telecaster test by Ludo
« Απάντηση #2 στις: 02/03/08, 18:12 »
Το ερώτημα αν μια tele κάνει για metal, το έχει απαντήσει εδώ και καιρό ο John 5 :D..

Πάντως, στη συγκεκριμένη tele, το μόνο που μου την θύμιζε ήταν το headstock και το σώμα.. Αν δεν κάνω τρομερό λάθος, οι μαγνήτες πρέπει να ήταν EMG.. Επειδή πιστεύω ότι στο χαρακτήρα του ήχου συμμετέχουν κατά:

1) 50% ο ενισχυτής
2) 30% οι μαγνήτες
3) 20% τα ξύλα,

τείνω να πιστέψω ότι με τους κατάλληλους μαγνήτες και ενισχυτή, όλες οι κιθάρες κάνουν για όλα.. Απλά οι διαφορές τους οφείλονται στην εργονομία, ποιότητα κατασκευής και γενικά την οπτική και παικτική (που σε βρε Μπαμπινιώτη να με δοξάσεις) ευχαρίστηση που σου προσφέρουν..

Σ'αυτό που έχω μαρκάρει σε βρίσκω λίγο υπερβολικό.  ;)

Εν'πάσει περιπτώσει πάντως, η συγκεκριμένη "Τέλε" έχει τα εξής κοινά με μια του '51 ας πούμε:

1) Σχήμα σώματος και headstock
2) String through body γέφυρα

και τέλος... εγώ δεν βλέπω κάτι άλλο κοινό.  ::)

Βασικά ο τύπος είναι τρελός παίκτης (με την έμφαση στο "τρελός"  :-* :-*) και μου φάνηκε γουστόζικη και αστεία η παρουσίαση, γι'αυτό είπα να την ποστάρω.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fender Flat Head Telecaster test by Ludo
« Απάντηση #3 στις: 02/03/08, 21:18 »
Η συναρμογή του οργάνου παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο από τα ίδια τα υλικά.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Fender Flat Head Telecaster test by Ludo
« Απάντηση #4 στις: 02/03/08, 22:34 »
Το ερώτημα αν μια tele κάνει για metal, το έχει απαντήσει εδώ και καιρό ο John 5 :D..

Πάντως, στη συγκεκριμένη tele, το μόνο που μου την θύμιζε ήταν το headstock και το σώμα.. Αν δεν κάνω τρομερό λάθος, οι μαγνήτες πρέπει να ήταν EMG.. Επειδή πιστεύω ότι στο χαρακτήρα του ήχου συμμετέχουν κατά:

1) 50% ο ενισχυτής
2) 30% οι μαγνήτες
3) 20% τα ξύλα,
Σ'αυτό που έχω μαρκάρει σε βρίσκω λίγο υπερβολικό.  ;)

Ναι, ίσως να είμαι υπερβολικός ;).. Απλά έχω παίξει με αρκετές κιθάρες σε studio και κιθάρες φίλων (maple, rosewood ταστιέρες, basswood, alder, mahogany σώματα), και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αυτή η "ξυλομανία" κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολική.. Ειδικά σε μερικά fora του εξωτερικού βρίζονται ανελέητα, επειδή πχ. η PRS του '81 - λόγω του ότι η χρονιά εκείνη δεν έβγαλε καλά ξύλα  :o - έχει χάλια ήχο και κάτι άλλα τέτοια χαριτωμένα ;D.. Παιδιά ηρεμία, το ουΐσκι μόνο μετριέται σε χρονιές και αυτό πάλι (αν και πίνω χρόνια ουΐσκι) δεν μπορώ πολλές φορές να το διακρίνω..

Όσον αφορά τις κατασκευές (bolt-on, neck thru) νομίζω ότι και αυτο έχει σε ένα βαθμό μυθοποιηθεί.. Μου έκανε εντύπωση το video που πόσταρε ο Johnie Darko με το "ατέλειωτο sustain" και προσπάθησα να κάνω κάτι ανάλογο με την Ibanez JS μου (bolt-on).. After getting the hang of it, μπορούσα πλέον να κρατάω μια νότα μέχρι την αιωνιότητα που λέει ο λόγος (πραγματικά την σταματουσα εγώ γιατί βαριόμουνα να περιμένω να σβήσει).. Απλά ταπεινή μου άποψη ότι ήταν θέμα ενισχυτή και έντασης..

Πιστεύω ότι η τεχνολογία στις κιθάρες έχει κάνει μεγάλα βήματα προόδου και τίποτε δεν αφήνεται στη τύχη του.. Οι κατασκευαστές πλέον φροντίζουν να παράγουν bolt-on κιθάρες με πολύ sustain και επιπλέον υπάρχουν και οι ενισχυτές που ειδικεύονται στα μακρά sustain, οι compressors, τα διάφορα kits, κ.α. 

Από την άλλη, η ξυλοκουβέντα είναι πάντα ενδιαφέρουσα γιατί μαθαίνεις αρκετά πράγματα για το αιγυπτιακό κελεμπέκι.. ;D

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fender Flat Head Telecaster test by Ludo
« Απάντηση #5 στις: 03/03/08, 00:50 »
όσο μικρότερες οι ανοχές στην κοπή, όσο μικρότερα τα κενά μεταξύ εφαπτόμενων μερών, όσο πιο ομοιόμορφο το βάψιμο... όλα συντελούν στη βελτίωση της ποιότητας. Και παρόλο που μουσικά διανύουμε ίσως τη χειρότερη δεκαετία υπάρχουν περισσότερο παρά ποτέ τα μέσα για να ασχοληθεί κάποιος με τη μουσική.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Flat Head Telecaster test by Ludo
« Απάντηση #6 στις: 03/03/08, 18:10 »
Παράθεση

Όσον αφορά τις κατασκευές (bolt-on, neck thru) νομίζω ότι και αυτο έχει σε ένα βαθμό μυθοποιηθεί.. Μου έκανε εντύπωση το video που πόσταρε ο Johnie Darko με το "ατέλειωτο sustain" και προσπάθησα να κάνω κάτι ανάλογο με την Ibanez JS μου (bolt-on)..

ποιο ήταν αυτό το βίντεο?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Fender Flat Head Telecaster test by Ludo
« Απάντηση #7 στις: 03/03/08, 19:54 »
Παράθεση

Όσον αφορά τις κατασκευές (bolt-on, neck thru) νομίζω ότι και αυτο έχει σε ένα βαθμό μυθοποιηθεί.. Μου έκανε εντύπωση το video που πόσταρε ο Johnie Darko με το "ατέλειωτο sustain" και προσπάθησα να κάνω κάτι ανάλογο με την Ibanez JS μου (bolt-on)..


ποιο ήταν αυτό το βίντεο?


Απάντηση #33

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/02, 17:03
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
4950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/03, 12:25
από zaeko
6 Απαντήσεις
4155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 00:17
από gers
8 Απαντήσεις
4246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 12:54
από taxfreesax
16 Απαντήσεις
6388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/08, 02:05
από Spell@lchemist!
34 Απαντήσεις
13665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
33 Απαντήσεις
10928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 04:52
από norway
8 Απαντήσεις
3950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 14:07
από themos
5 Απαντήσεις
4396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
16 Απαντήσεις
7779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/20, 12:17
από Mischa