Αποστολέας Θέμα: FRFR (Flat Response, Full Rate)  (Αναγνώστηκε 9630 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: FRFR (Flat Response, Full Rate)
« Απάντηση #25 στις: 03/05/09, 18:11 »
πολυ αναλυτικο ποστ, θα φροντισω να βρω ενα λινκ που ειχα με βιντεο για ενα σχετικο μηχανημα που κοστιζει μεν πολλα, αλλα σε αφηνει να παιξεις τον λαμπατο ενισχυτη σου στο τερμα με ποιοτητα που δεν εχεις ξανακουσει, και σε χαμηλη ενταση  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: FRFR (Flat Response, Full Rate)
« Απάντηση #26 στις: 05/05/09, 12:01 »


Τσεκαρετε κ το frfr demo ενος με το axe fx...δε λεω καλο ειναι...




Αυτο ομως (το καλυτερο κ πιο εξελισσομενο pod-oειδες) μεσα απο λαμπατο τελικο κ bogner κιθαριστικη καμπινα ακουγεται πιο...αυθεντικο???ενα mega τεστ απο κοντα παντως, βοηθαει περισσοτερο στην "αποφαση"...


Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: FRFR (Flat Response, Full Rate)
« Απάντηση #27 στις: 05/05/09, 22:08 »
Παιδιά πραγματικά νιώθω ότι πρέπει να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε adr1ano και tech21man για τις λεπτομερείς και κατατοπιστικότατες αναλύσεις τους σε ένα θέμα που καίει όλους εμάς τους ρακοπεταλιεράδες!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: FRFR (Flat Response, Full Rate)
« Απάντηση #28 στις: 07/05/09, 17:43 »
Λινκ για το βιντεο που υποσχεθηκα πιο πανω  :)

http://www.two-notes.com/press/Torpedo_OMEGA_grand.mov

εχει και πιο μικρη εκδοση νομιζω για καποιον που θα ειναι με αργη συνδεση...
Το ακουσα αυτο το μηχανημα συνδεμενο με ενισχυτη που εχω (Μοντενα Μ60), και πραγματικα ο ηχος ηταν  :o
Ο ενισχυτης ακουγοταν πιο καλα απο οτι τον εχω ακουσει συνδεμενο με οποιαδηποτε καμπινα.
Πιστευω ειναι το μηχανημα του μελοντος για στουντιο και λαιβ, και καθε στουντιο (μεγαλο στουντιο, γιατι ειναι και ακριβο ειπαμε) που γραφει κιθαρες θα επρεπε να εχει ενα, η ποιοτητα και οι ευκολιες ειναι αμετρητες.
Βεβαια ακριβο ειναι, αλλα σιγουρα πιο φθηνο απο το να αγορασεις ολες αυτες τις καμπινες και τα μικροφωνα, οπως λεει και ο τυπος στο βιντεο  :D
Ο κατασκευαστης μου ειπε οτι πλεων μπορεις να φτιαξεις και δικα σου μοντελα, δηλαδη την καμπινα σου να παιζει στην ενταση που θελεις με το μικροφωνο που θελεις μπροστα στη θεση που θελεις... το κανεις μοντελο, αφηνεις την καμπινα σπιτι και περνεις το ρακ μαζι σου.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: FRFR (Flat Response, Full Rate)
« Απάντηση #29 στις: 09/05/09, 12:09 »
Καλημερα μολις ειδα το video του jezuz ειναι πραγματικα αξιολογο, ακομη περισσοτερο τα samples που εχει στους ηχους. Ειναι σχεεδον σαν να νιωθεις τον αερα να κουνιεται. Μερικες φορες το pod κτλ μου φαινεται υπερβολικα καθαρο η αλλιως οχι τοσο πυκνο! οσο αυτα τα samples. Επιπροσθετα κ παρα την επεξεργασια απο οτι καταλαβα παιρνει το σημα απο τον τελικο???Ειπε σε καποιο σημειο οτι αντεχει κ μεχρι 150 watts?

Πολλες φορες προσπαθησα κ με direct out απο προενισχυτικα κ με πολλα Plugins (δε θυμαμαι πανε χρονια) που σε αφηναν να κανεις παρομοια πραγματα(π.χ. οριζες ενα δωματιο με πλακακια κ το μικροφωνο μπροστα απο τον ενισχυτη(virtual παντα) κ τις διαστασεις του δωματιου π.χ. 2Χ1 κ υψος 30m!!!αυτο κ αν ειχε πλακα) αλλα κανενα δεν ηταν πειστικο οσο αυτο. Επιπροσθετα δεν φαινεται να υποφερει απο το fizzzzzz του Pod xt που ωρες ωρες μου σπαει τα νευρα...

Δυστυχως ειδα την τιμη. Οντως κανει 1999 ευρω? Πω πω...βεβαια αν ειχα studio αξιωσεων, θα το επαιρνα υποθετω αλλα τωρα? Αρα κανα μεταχειρισμενο σε καποια φαση...

Μου αρεσε το concept. Δεν το λες "pod". Ουτε attenuator. Βαζεις τον αγαπημενο σου ενισχυτη κ μαλιστα φαινεται να εχει φοβερη ευελιξια
Πως να το δοκιμασουμε?Που το βρηκες?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: FRFR (Flat Response, Full Rate)
« Απάντηση #30 στις: 09/05/09, 20:24 »
Nαι μπαινει κατευθυαν ο τελικος πανω, τσιταρεις τον λαμπατο δηλαδη και ακους ηρεμα απο τα μονιτορ ή τα ακουστικα σου.
Και εχει και εξοδο για την καμπινα για μονιτορ σε λαιβ.
Εχει υψηλης ποιοτητας μετατροπεις και εχει γινει τρελη δουλεια στο θεμα DSP, γι'αυτο παιζει τοσο καλα.
Ναι οντως κανει 2 χιλιαρικα, αλλα αν σκευτεις το ποσες καμπινες και μικροφωνα γλυτωνεις, καθως και τον χρονο και ευκολια, πιστευω εξισοροπει καπως την τιμη.

Τωρα για μεταχειρισμενο δεν ξερω, ειναι μηχανημα στουντιο που βγαινει σε λιγα κομματια και παει κυριως σε στουντιο. Εγω πηρα τα τελευταια κομματια που ειχαν σε στοκ, τωρα οποιος θελει σε μερικους μηνες παλι θα βγαλουν νεα μηχανηματα μου ειπαν  ;D

Εγω το δοκιμασα στο Μεσε στη Γερμανια, και ηταν απο τα 4-5 πραγματα που με εντυπωσιασαν σε ολη την εκθεση. Ο τυπος που τα κατασκευαζει μου ειπε οτι εχει ενας φιλος του Γαλλος επισης στουντιο στην Αθηνα καπου, και εκει υπαρχει ενα μηχανημα, και επισης ευπροσδεκτοι να τα δοκιμασετε οταν ερθουν σε εμενα.
Δεν λεω αλλα γιατι ειναι ασχετο το θεμα, θα ανοιξω ενα αλλο αν ειναι να συνεχισουμε  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FRFR (Flat Response, Full Rate)
« Απάντηση #31 στις: 22/05/09, 13:55 »
Παιδιά πραγματικά νιώθω ότι πρέπει να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε adr1ano και tech21man για τις λεπτομερείς και κατατοπιστικότατες αναλύσεις τους σε ένα θέμα που καίει όλους εμάς τους ρακοπεταλιεράδες!

Και ένα ακόμα ευχαριστώ από εμένα σε όλους όσους συμμετείχαν στη συζήτηση, και ειδικά στον Αδριανό, τον tech21man και τον Jezus. Πήρα απαντήσεις στα αρχικά μου ερωτήματα που ούτε καν φανταζόμουν, σε βαθμό που τώρα νιώθω ότι κατέχω το ζήτημα πολύ περισσότερο. Έχω την αίσθηση ότι θα μπορούσαμε σχετικά εύκολα να μετατρέψουμε αυτό το thread σε ένα ολοκληρωμένο άρθρο σχετικά με τα συστήματα FRFR, το οποίο θα πάρει τη θέση του ανάμεσα στα υπόλοιπα άρθρα που ήδη υπάρχουν στον ιστότοπό μας. Ένα τέτοιο άρθρο θα ήταν από μόνο του ικανό να δώσει επαρκείς πληροφορίες και κατευθύνσεις σε κάποιον που αρχίζει να ψάχνει αυτό το χώρο χωρίς να έχει ιδιαίτερες γνώσεις επί του θέματος, όπως ακριβώς άρχισα και εγώ μόλις πριν λίγους μήνες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/07, 02:54
από Baphomet (Πέτρος)
7 Απαντήσεις
3850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 19:54
από faser
87 Απαντήσεις
27927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 19:22
από dunkan
40 Απαντήσεις
11761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 18:10
από Germ1984
11 Απαντήσεις
5389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 09:18
από tech21man
16 Απαντήσεις
4966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/11, 14:14
από theodoropoulos
0 Απαντήσεις
1755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/11, 00:46
από rockguide
10 Απαντήσεις
4887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 22:45
από adr1anos
0 Απαντήσεις
2000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/12, 14:04
από themis_1986
12 Απαντήσεις
4630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/17, 15:32
από panixgr