Αποστολέας Θέμα: Ακριβή κιθάρα/φθηνός ενισχυτής ή το αντίθετο;  (Αναγνώστηκε 33287 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Η απάντηση είναι εξαρτάται. Άλλες οι ανάγκες ενός που παίζει live (και το πού/πώς παίζει έχει σημασία), άλλες ενός που ηχογραφεί (κι εκεί υπάρχουν υποκατηγορίες ανάλογα πχ αν βολεύεται με amp sims ή θέλει να γράφει πραγματικούς ενισχυτές με μικρόφωνα) κι άλλες ενός που θέλει να παίζει στο σπίτι του και να κάνει το κέφι του.
Σε γενικές γραμμές πάντως θα έριχνα λίγο περισσότερο βάρος στον ενισχυτή.


- Μια κιθάρα, αν δεν έχει δομικά προβλήματα την αναβαθμίζεις πιο εύκολα (και ναι, πιστεύω πως τα ξύλα παίζουν κάποιο ρόλο αλλά είναι πάρα πολύ μικρή η συνεισφορά τους)
- Στον ενισχυτή είναι πιο δύσκολες οι αναβαθμίσεις εκτός αν μιλάμε για μεγάφωνο-λάμπες (αν είναι λαμπάτος). Αν μάλιστα είναι από τους μοντέρνους που είναι σαν Turbo-X μέσα, όχι για αναβάθμιση δε μιλάμε, ούτε για επισκευή καλά καλά.
-Μια καλή epiphone και μια τούμπανοLesPaul δε θα έχουν τρελές διαφορές (στον ήχο) πάνω σε Line 6 Spider ή Marshall MG τύπου ενισχυτές
-Αντιθέτως αν κρατήσεις την καλούτσικη Epi και κάνεις το Spider, Mesa Mark V, ε ... όσο να'ναι θα έχει διαφορά


Ωστόσο πρέπει να αναγνωρίσω ότι οι φτηνοί ενισχυτές έχουν βελτιωθεί πολύ και με ένα καλύτερο μεγάφωνο ίσως μπορείς να πάρεις αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα. Το ίδιο όμως ισχύει και στις κιθάρες.


Αν ήταν να ιεραρχήσω με βάση τη συνεισφορά στον ήχο θα έλεγα:


Σχεδιασμός ενισχυτή+Μεγάφωνο>Μαγνήτες>Γεωμετρία-κατασκευή κιθάρας (scale, θέση μαγνητών, γέφυρα, solid vs. hollow vs. semi-hollow body, saddles, είδος τάστων)>ξύλα
Επιπλέον, θεωρώ πως όσο πιο πολύ gain έχουμε τόσο λιγότερο ρόλο παίζουν τα χαρακτηριστικά της κιθάρας.


Προφανώς στο τελικό αποτέλεσμα παίζει ρόλο ο παίχτης, η ικανότητά του, το κέφι του και πώς αυτά τα επηρεάζει το όργανο που κρατάει στα χέρια του.


Τώρα το γιατί ακούγονται διαφορετικά η Les Paul από τη Strat και από την Tele υπάρχουν ένα σωρό διαφορές πριν πάμε στα μαόνια κλπ (άλλο scale, άλλοι μαγνήτες, άλλες γέφυρες, άλλη τοποθέτηση μαγνητών).


Για να τελειώσω εγώ θα προτιμούσα χίλες φορές μια καλή Squier ή Epiphone με έναν ωραίο λαμπάτο Fender/Marshall/Vox/Orange παρά μια Custom Shop πάνω σε φτηνό τρναζιστοράτο ή μοντελινγκ ενισχυτή.


Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ

Σχεδιασμός ενισχυτή+Μεγάφωνο>Μαγνήτες>Γεωμετρία-κατασκευή κιθάρας (scale, θέση μαγνητών, γέφυρα, solid vs. hollow vs. semi-hollow body, saddles, είδος τάστων)>ξύλα



+1000


Με την επιλογή κιθάρας/ μαγνητων, κανεις και επιλογή της χροιας του tone σου, (πχ αν θελεις να ειναι πιο quack, πας σε κλασσικη strat, για twang πας σε τελε κτλ), ομως η ποιοτητα του tone σου εξαρταται στον μεγαλύτερο βαθμό απο τον ενισχυτη (ενα 60% περιπου) και την καμπινα/μεγάφωνα (ενα 40% περιπου).


Ο φθηνος ενισχυτής θα "θαψει" σχεδον παντα την ακριβη κιθάρα, το αντίθετο πολύ σπάνια να συμβει (εκτος της περιπτωσης προβληματος στα ηλεκτρικα πχ κακη γειωση κιθαρας).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
+1000 ;)  απλα ο φιλτατος Zeoy το εξεφρασε σαφως καλυτερα απο μενα :p

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία των σχολίων του βίντεο, ότι θέλεις κάτι στην μέση δηλαδή. Το να παίζεις με μια Κινέζικη Squier μέσα από έναν JVM ίσως να σου δώσει πολύ καλό ήχο, αλλά η αίσθηση θα είναι τουλάχιστον απογοητευτική. Οπότε μισά μισά για εμένα.

αν κάνεις ένα στοιχειώδες fret-end dress (υποθέτοντας οτι η "κινέζικη" squire έχει τραχιά fret-ends), κόστους 30 ευρώ (ή 0 αν το κάνεις μόνος σου), τι διαφορά αίσθησης θα έχεις σε σχέση με την αμερικάνικη? Το σώμα σου έρχεται σε επαφή με το πίσω μέρος του σώματος της κιθάρας, ο αντίχειρας με το μπράτσο, και τα δάχτυλα με τις χορδες...... Αν λύσεις το θέμα των fret-ends, δεν θα δεις διαφορά αν τα 2 μπράτσα έχουν όμοιο προφίλ. Μην σου πώ οτι η αμερικάνα θα είναι πιο αργή λόγω "vintage" βερνικιού στο μπράτσο.


Κάθε κιθάρα έχει διαφορετική αίσθηση όταν παίζεις με αυτή και αντικατοπτρίζει την αξία της μέχρι ένα σημείο. Γι' αυτό η Squier μου δεν συγκρίνεται με την LTD μου.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αν και δεν πιστευω πως με κλειστα ματια θα καταλαβαινα να ξεχωρισω ενα ακριβο απο ενα φθινο οργανο,σιγουρα υπαρχει διαφορα στην αισθηση(απλα εγω ειμαι αναισθητος ;D)
Απλα πιστευω πως πολλες φορες το καλο οργανο συνοδευετε με υπερεκτιμηση δυνατοτιτων/αξιας/μυθους/θρυλους/παραδωσεις.Ονως ναι,παντα ενα οργανο 1000-1500€ ειναι πολυ καλο και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτα τα 5000 πχ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Αν και δεν πιστευω πως με κλειστα ματια θα καταλαβαινα να ξεχωρισω ενα ακριβο απο ενα φθινο οργανο,σιγουρα υπαρχει διαφορα στην αισθηση(απλα εγω ειμαι αναισθητος ;D )
Απλα πιστευω πως πολλες φορες το καλο οργανο συνοδευετε με υπερεκτιμηση δυνατοτιτων/αξιας/μυθους/θρυλους/παραδωσεις.Ονως ναι,παντα ενα οργανο 1000-1500€ ειναι πολυ καλο και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτα τα 5000 πχ
Συμφωνώ. Μετά από ένα σημείο η διαφορά στην αίσθηση είναι αμελητέα.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αν και δεν πιστευω πως με κλειστα ματια θα καταλαβαινα να ξεχωρισω ενα ακριβο απο ενα φθινο οργανο,σιγουρα υπαρχει διαφορα στην αισθηση(απλα εγω ειμαι αναισθητος ;D )
Απλα πιστευω πως πολλες φορες το καλο οργανο συνοδευετε με υπερεκτιμηση δυνατοτιτων/αξιας/μυθους/θρυλους/παραδωσεις.Ονως ναι,παντα ενα οργανο 1000-1500€ ειναι πολυ καλο και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτα τα 5000 πχ
Συμφωνώ. Μετά από ένα σημείο η διαφορά στην αίσθηση είναι αμελητέα.

Και έχουμε μιλήσει ξανά για το άλλο γνωστό video του Andertons, στο οποίο τόσο ο Lee όσο και ο Rob δεν μπόρεσαν με κλειστά μάτια να ξεχωρίσουν την Squier Classic Vibe Telecaster από μία Fender Custom Shop...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
 Απλά να επισημάνω στον αντίποδα πως ναι κάποιες διαφορές είναι αντιληπτές κατασκευαστικά αλλά και ηχητικά στο μπάσο… (στο μπάσο γιατί από κιθάρα δεν) ανάλογα με την τιμή…


Έχω κρατήσει τύπου Fender Jazz Bass φτιαγμένο μάλλον στην Κίνα ( ;) αξίας 100 euro και ναι είχε τεράστια διαφορά από ένα m.i.m. Fender Jazz Bass (κάπου στα 800€) … το οποίο δεν είχε και πολύ σχέση με ένα Deluxe…


Απλά για να μην τα παίρνει όλα η μπάλα…
(και ειλικρινά μιλάω σε επίπεδο ηλεκτρικών ηλεκτρονικών αλλά και ποιοτικού ελέγχου).
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Προφανώς! Δεν είπε κανείς να πάρεις όργανο των 100Ε και να περιμένεις τον ουρανό με τ'άστρα. Εγώ αναφέρθηκα σε "καλές" Squier ή Epiphone έχοντας στο μυαλό μου Classic Vibe και Tribute Plus επιπέδου όργανα.
Κατά κανόνα το ακριβότερο όργανο είναι και καλύτερο1. Το θέμα είναι ότι από ένα σημείο και πάνω δίνεις υπερβολικά περισσότερα για να πάρεις κάτι ανεπαίσθητα καλύτερο. Το ίδιο συμβαίνει και με τους ενισχυτές και με ένα σωρό άλλα πράγματα.
Άρα καλή ενημέρωση, πολλές δοκιμές, ιεράρχηση των αναγκών και αποφυγή ουτοπιών του τύπου "μπορεί να ακούγομαι λίγο κουλάδι αλλά άμα είχα τη στρατοκάστερ με το τίμιο ξύλο θα μεταμορφωνούμουν σε δεύτερο Hendrix"2


1: Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις: a) από τις πιο ωραίες μου κιθάρες ήταν μια Κορεάτικη Squier Τελεκάστερ που την είχα πάρει 80 λίρες Αγγλίας. Ελεεινό βάψιμο στο σώμα αλλά θεϊκό μπράτσο και αυθεντικότατος Tele ήχος. b) Ίσως από τις χειρότερες ταστοδουλειές που έχουν πέσει στα χέρια μου σε American Vintage Jazzmaster του διχίλιαρου


2: Σχετικό (κατά μία έννοια) από διαφήμιση του αγαπημένου μου DAW (Tracktion): "If your music sucks, it will still suck. But you'll make it a whole lot faster" ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
"μπορεί να ακούγομαι λίγο κουλάδι

Με φωναξε κανεις?  :yeah
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Οι φίλοι μας στο Andertons συνεχίζουν να χτυπάνε στο ψαχνό. Μόλις είδα αυτό το βίντεο και το οποίο επίσης μοιράζομαι μαζί σας. Πολύ στα γρήγορα για όσους δεν ξέρουν, οι δύο τύποι στο βίντεο (Ο Rabea Massaad και ο Matt Hornby- ο Rebea είναι και γ@μω τους κιθαρίστες btw) έχουν μία σειρά στο κανάλι του Andertons στο youtube και στο οποίο παρουσιάζουν βίντεο με τον τίτλο "Sound like ...". Χρησιμοποιώντας  συγκεκριμένο budget προσπαθούν να πιάσουν ήχους γνωστών κιθαριστών. Οκ μέχρι εδώ έχει πλάκα.

Στο βίντεο που βγάλαν τώρα, παίρνουν και συγκρίνουν το Sound like Jimmy Page που είχαν κάνει παλιότερα με budget λίγο πάνω από 1100 λίρες (Epiphone Les Paul Pro, Marshall DSL40 combo, Echoplex preamp pedal και MXR Micro Chorus pedal) με ένα limitless budget setup το οποίο περιλαμβάνει Gibson Les Paul Gimmy Page #1, Friedman Dirty Shirley & Friedman 2x12 cab, T Rex Replicator και Echoplex preamp pedal, rig με τιμή κάπου στις 8.000 λίρες αν θυμάμαι καλά.

Anyway αξίζει να ρίξετε ένα αφτί τόσο στο πρώτο sounds like jimmy page, με το φθηνό rig όσο και στο νέο με το ακριβό rig.

Φθηνό rig
https://www.youtube.com/watch?v=SlJtTXACmew&feature=youtu.be

Ακριβό rig

https://www.youtube.com/watch?v=HQ4ykK7jJqw
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Δεν θα ηθελα να ειχα δωσει 8000 λιρες για να ανκουγομαι σαν τον page και μετα να εβλεπα το αλλο βιντεο  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Μπράβο στον φίλο Σταύρο που πόσταρε και αυτό το βίντεο, όλη η σειρά αυτή είναι εξαιρετική όχι μόνο για όσους ψάχνουν συγκεκριμένους ήχους, αλλά και για λόγους επιβεβαίωσης μιας απλής προσέγγισης, η οποία με έναν μεσαίας τάξης προϋπολογισμό, σου φτιάχνει παρα πολύ ικανοποιητικά rigs.


Γενικότερα σε κάθε βίντεο έχουν ταβάνι τις 1500 λίρες, κάτι που μεταφράζεται σε 2000 Ευρώ περίπου για κιθάρα, ενισχυτή και πετάλια. Middle of the road αλλά το αποτέλεσμα με εκπλήσσει κάθε φορά. Αγαπημένα μου βίντεο είναι τα Sounds like: John Frusciante, Tom Morello και Wes Borland.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
@sfanfan
Και είπα να το ποστάρω το εν λόγω video αλλά σκέφτηκα να μην ξεφύγουμε από το θέμα :)

1. Έχει γέλιο ν'ακούσει κανείς τα δύο video (το παίξιμο) δίπλα δίπλα.
2. Στις 8000 λίρες ο ήχος είναι σαφώς καλύτερος, κάτι όμως που φαίνεται από side by side comparison. Σε κάποιο blind test θα είχε πολύ γέλιο. Γενικότερα, ούτε κι εγώ θα ήθελα να είχα δώσει τόσα χρήματα και μετά να έβλεπα το 'φτηνό' video.
3. Έχει επίσης γέλιο να διαβάσεις τα σχόλια. Αντί να αφοσιωθούν στις διαφορές και να τις σχολιάσουν (ο κόσμος) μένουν απλά σε προτάσεις 'κάντε sound like srv' και τα σχετικά. Ό,τι να ναι...

Τα παιδιά πάντως στο andertons έχουν κάνει εκπληκτικά video και γενικότερα ξεστραβώνουν κόσμο. Παρόλ'αυτά, αρκετοί ακόμα πιστεύουν πως τα ξύλα κάνουν την διαφορά... στις ηλεκτρικές.  :-X ;D
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
@Mistral mate σε καταλαβαίνω απόλυτα, οι τύποι στο Andertons κάνουν εκπληκτική δουλειά, τρελαίνομαι όταν διαβάζω τα σχόλια και είναι ότι να'ναι, σαν να μην καταλαβαίνει ο κόσμος τι γίνεται. Anyway
Θεωρώ ότι τα παραπάνω βίντεο είναι μία απόδειξη πολλών πραγμάτων, όχι μόνο πιο είναι πιο πιστό ως προς τον ήχο του Page (κλάιν μάιν για μένα το θέμα αυτό) αλλά ότα τα υπόλοιπα πίσω από τον τίτλο. Φθηνό/ακριβό rig σε πραγματικές καταστάσεις ηχογράφησης, άρα και μiκροφωνισμένου live και jamαρίσματος. Με αμετάβλητα στοιχεία (ίδιος παίχτης, χώρος, μέθοδος ηχογράφησης) που δεν τα συναντά συχνά. Κατα τα γνώμη μου με όποιον από τους δύο ήχους και αν έπαιζα θα ήμουν υπέρευχαριστημένος και θα έπαιζα με χαμόγελο. Το 80% του ροκ ήχου παίζεται και με τα δύο rig εξίσου καλά.


Βέβαια είπαμε και πριν, μεγάλο μέρος της εξίσωσης είναι και η ψυχολογία/διάθεση. Κάποιος μπορεί στο ακριβό rig να αποδώσει καλύτερα (φαντάζομαι) διότι ψυχολογικά θα τον φτιάχνει περισσότερο να κρατάει τα true εργαλεία να 'ούμε.


Και για θα κλείσω με κάτι που το έζησα live, και στέλνει ξύλα μαγνήτες κτλ στο διάολο. Αν ο άλλος είναι παιχταράς, τέλος. Είμαστε στο Νάκα στα Εξάρχεια, χαζεύω drums (...) και ο φίλος που είμαστε μαζί χαζεύει κιθάρας, σε κάποια φάση είναι ένας τύπος δοκιμάζει 2 ακριβές Tele σε ένα Hot Rod Deluxe που έχουν στημένο με κάτι πετάλια της Tc Electronics, όσοι έχετε πάει στο κατάστημα ξέρετε το setup. Η αλυσίδα είναι κιθάρα-tc drive δεν ξέρω πιο-hot rod deluxe benson sig. Παίζει το παλικάρι καμία ώρα, δοκιμάζει αλλάζει κιθάρες, του αρέσει η μία του αρέσει και η άλλη. Ακούμε όση ώρα παίζει νταξ οκ. Είναι ένα σγουρομάλλης πωλητής, τρομερό παιδί και εξυπηρετικότατος όση ώρα τον παρακολουθώ ο οποίος πάει βοηθάει σχολιάζει κτλ. Ακούω μασάλια του τύπου, το τάδε ξύλο, και το rosewood το fingerboard, και οι customshop οι μαγνήτες, και έτσι ακούει αυτό, έτσι ακούει εκείνο. Εγώ τόση ώρα το ίδιο πράγμα άκουγα, και από τα 2 όργανα (μια maple board μια rosewood). Ρε παιδιά, πιάνει ο πωλητής την κιθάρα, όπως την είχε αφήσει το παλικάρι και αρχίζει και βαράει κάτι Zeppelin (να τος πάλι ο Page, τυχαίο;) και από ότι μαθαίνω μετά είχε tribute μπαντα στους Zeppelin αυτός. Ίδιο setup, ΑΛΛΟΣ ΗΧΟΣ. Καμία σχέση, μιλάμε κελαηδούσε το πράγμα, ζωντάνεψε κατευθείαν, δεν πείραξε ούτε εντάσεις, ούτε gain ούτε τπτ, σε δευτερόλεπτα μάζεψε όλο το μαγαζί γύρω του, και το έκανε πάρτι. Παίξε αυτό, παίξε εκείνο, μιλάμε ποίημα. Άρα καλά όλα και τα ξύλα και οι αρμονικές και τα μύδια και τα στρείδια, αν ο άλλος είναι παιχταράς.... Εκεί είναι για μένα όλη η ουσία.

Οφ τόπικ άουτ :P
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/16, 13:09 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Φίλε sfanfan είναι όπως τα λες ΑΚΡΙΒΩΣ. Σημασία έχει ο παίκτης και κάτι βασικό επίσης, το ΠΩΣ προσεγγίζει κανείς τον ήχο. Η πλειοψηφία των κιθαριστών έχουν 2334 πετάλια για κάθε ήχο. Αγνοούν χειρισμό της κιθάρας μέσω control volume και φυσικά tone controls. Τα έχουν όλα ανοικτά, επιλέγουν και μία θέση και είμαστε οκ. Αν δει κανείς hendrix / srv και πάει λέγοντας, τα χέρια τους συνεχώς πειράζουν volume / tone controls. Οπότε όπως συνέβη και με το περιστατικό που περιγράφεις στο ΝΑΚΑ, συνεπώς σημασία έχει το παίξιμο, οι δυναμικές κλπ.

Με την ευκαιρία τώρα, μου θύμισες άλλο περιστατικό στο ΝΑΚΑ (δεν αναφέρω κατάστημα).

Επισκέπτομαι και ζητάω να δοκιμάσω μία usa strat και μία telecaster usa πάλι. Μου λέει ο πωλητής 'φυσικά. Μισό να σε συνδέσω'.
Του απαντώ 'δεν υπάρχει πρόβλημα. Μην με συνδέεις καθόλου. Δεν με νοιάζει ο ηλεκτρικός ήχος. Το κράτημα και το playability θέλω να δω'.
Στο κατάστημα βρισκόταν κι ένα παλικάρι που δοκίμαζε ηλεκρακουστικές. Του λέει του πωλητή 'μπορείς να με συνδέσεις σ'έναν ενισχυτή?'
Απαντά ο πωλητής πως δεν έχει μπαταρίες η κιθάρα που κρατούσε το παλικάρι, οπότε είναι δύσκολο.
Εντάξει απαντά το παλικάρι. Να σε ρωτήσω του λέει. Ένας ΚΑΛΟΣ λαμπάτος πόσο έχει? Κι εδώ ξεκινάει το καλό...

Παλικάρι: Ένας καλός λαμπάτος πόσο έχει?
Πωλητής: Εξαρτάται...
Παλικάρι: Αυτός ας πούμε? (δείχνοντας έναν blues junior)
Πωλητής: Αυτός έχει 650Ε.
Παλικάρι: Αυτός από πίσω? (δείχοντας ένα princeton reverb)
Πωλητής: Αυτός έχει 1200Ε.
Παλικάρι: Καλά τί κάνει αυτός που έχει τόσα?
Πωλητής: Τα πάντα...

Συνεχίζει ο πωλητής απευθυνόμενος σε μένα...

Πωλητής: Καλή η κιθάρα? Πώς σου φάνηκε?
Εγώ: Καλή. Λίγο το setup έχει ένα θέμα γιατί αν και usa φαντάζει πιο φθηνή κι από harley benton.
Παλικάρι: ΑΜΑ δεν την ακούσεις σ' ενισχυτή, δεν καταλαβαίνεις τπτ. Δεν μπορείς να καταλάβεις έτσι μία ηλεκτρική'
Εγώ: Δεν μένδιαφέρει ο ήχος. Απλά ήθελα να δω το κράτημα σε strat vs tele (μιας και in love with strats και μεταξύ μας αναρωτιόμουν για την ποιότητα στις τωρινές usa standard strat. Tele δεν θα επέλεγα προς το παρόν, αλλά ήθελα να δω μπας και οι τωρινές usa std με εκπλήξουν).
Παλικάρι: Πάρε strat. Πολλές δυνατότητες. Επιλέγεις τη μεσαία θέση στους μαγνήτες και είναι σα να έχεις tele. Το ίδιο ακριβώς.
Εγώ: Σας ευχαριστώ πολύ. Να είσαστε καλά. Καλό βράδυ.

Sorry for the off topic. Υπέροχα σκηνικά :)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/16, 13:42 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Να πω και εγω τα δικα μου..σε καποια σολο ακουγομαι ιδιος με οοοοοοοοοοολους τους μεγαααααααααααλους μπασιστες,ενω ειμαι κουλαδι(πρεπει να κατοχειρωσω στην αεπι αυτην την λεξη)..Τυχαιο?  :roll :roll :burn :burn
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παλικάρι: Πάρε strat. Πολλές δυνατότητες. Επιλέγεις τη μεσαία θέση στους μαγνήτες και είναι σα να έχεις tele. Το ίδιο ακριβώς.
Εγώ: Σας ευχαριστώ πολύ. Να είσαστε καλά. Καλό βράδυ.
Χαχα, και πολλά είπες..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
χαχαχαχα. οτι να ναι λεει ο καθενας και ειδικα οι πωλητες που προσπαθουν να εξηγησουν γιατι μια κιθαρα ειναι ακριβωτερη απο μια αλλη και αρχιζουν τις θεωριες για αγια ξυλα. Η πλακα ειναι οταν τους βαζεις να εξηγησουν τη διαφορα τιμης σε κιθαρες με ιδια (ονομαστικα) ξυλα....η φαντασια τους δεν εχει ορια! χαχαχαχαχα

ΥΓ: ο σγουρομαλης στο ΝΑΚΑ ειναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ! οταν ξαναπας παρε την tele με το b-bender και δες τον να παιζει τσικενιές....θα παθεις πλακα!

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Η πλειοψηφία των κιθαριστών έχουν 2334 πετάλια για κάθε ήχο. Αγνοούν χειρισμό της κιθάρας μέσω control volume και φυσικά tone controls. Τα έχουν όλα ανοικτά, επιλέγουν και μία θέση και είμαστε οκ.


Forgotten pedal το χαρακτηρίζει ο Bonamassa το tone control επί της ευκαιρίας :)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Forgotten pedal το χαρακτηρίζει ο Bonamassa το tone control επί της ευκαιρίας :)
Ναι ακριβώς! Στα videos τα λέει ο Bonamassaς αλλά ποιος τον ακούει! Βέβαια οκ, το να παίζεις με το volume διαρκώς δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα για πολλούς, τα tone controls όμως είναι βασικά για εμένα τουλάχιστον, ειδικά στον bridge μαγνήτη αν έχει κανείς αλλεργία στα πρίμα όπως εγώ :)

χαχαχαχα. οτι να ναι λεει ο καθενας και ειδικα οι πωλητες που προσπαθουν να εξηγησουν γιατι μια κιθαρα ειναι ακριβωτερη απο μια αλλη και αρχιζουν τις θεωριες για αγια ξυλα.
Εγώ γέλασα πολύ με την απάντησή του για τον princeton reverb vs blues junior. Ο πρώτος κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, λες και μιλούσε για κανά θηρίο mesa boogie (πάλι δεν θα το δικαιολογούσα, αλλά έστω θα είχε μία βάση για περαιτέρω κουβέντα). :)

Μιας και βγήκαμε off-topic, θα το επαναφέρω λέγοντας πως μία καλοσεταρισμένη κιθάρα χρειάζεται για εμένα προσωπικά, να βολεύει στο παίξιμο - κράτημα - ήχο (άντε κι εμφάνιση γιατί κι αυτό παίζει το ρόλο του) κι από εκεί κ πέρα ένα ΚΑΛΟ ενισχυτή. Δική μου άποψη πάντα.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Υ.Γ
κανει τα παντα ακομη και φραπε :P
Οταν πηρα το πενταχορδο και πηγα να παιξουμε ενα λαιβ τοτε εβλεπε ο κιθαριστας πρωτη φορα ακτιβ οργανο(και εγω τοτε εβλεπα πρωτη φορα) και του λεω
κοιτα εχει μπαταρια.αρα παιζει και μονο του ;D

αυτη ειναι ωραια ατακα για πολητη..
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/05, 13:23
από Arg0
27 Απαντήσεις
25773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
12 Απαντήσεις
5770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 15:23
από Jezus
16 Απαντήσεις
6030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 00:23
από tatanka
28 Απαντήσεις
9312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 11:46
από scarface5323
30 Απαντήσεις
12623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/10, 13:55
από Jezus
9 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 17:02
από StamatisRockman
26 Απαντήσεις
7383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 20:35
από kopaniamento
7 Απαντήσεις
4021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 22:15
από noe13
3 Απαντήσεις
3625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/21, 21:35
από saved