Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση σε Sweep Picking!!  (Αναγνώστηκε 8195 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« στις: 15/06/08, 21:57 »
Πώς πρoτιμάτε να παίζετε το παρακάτω?

E-----15-----------
B-------16---------
G---------17-------
D-----------17------
A-------------18-----
E-------------------
...(είναι από το solo του κομματιού black dwarf των candlemass)...


Συγκεκριμένα θέλω να μάθω πώς είναι πιο σωστό να παίξω τις 2 νότες στο 17ο τάστο...
1) Με το ίδιο δάκτυλο, σε στυλ μπαρέ?
2) Με το μικρό στη ΝΤΟ (χορδή G- τάστο 17), τον παράμέσο στη ΣΟΛ (D-17) και ξανά το μικρό στη ΡΕ# (A-18)?
3) Mε τον παράμέσο στη ΝΤΟ (G-17), το μέσο στη ΣΟΛ (D-17) και τον παράμεσο πάλι στη ΡΕ# (Α-18)?
4) Όπως στο (2) αλλά αντί για τη ΡΕ# στη χορδή Α, να ψάξω την ίδια νότα στη D (D-13)?

Για βοηθείστε ρε παιδια...

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #1 στις: 15/06/08, 22:11 »
Το 1 είναι το πιο σωστό. Εξάλου είναι μέρος απο arpegio αυτό και το arpegio παίζεται με αυτό τον τρόπο.. Μπαρέ με τον παράμεσο στο 17.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #2 στις: 15/06/08, 23:06 »
Συμφωνώ με Nexis..

Γενικά εγώ δεν προτιμάω το μπαρέ όταν μπορώ να βάλω δάχτυλα, γιατί με το μπαρέ είναι πιο δύσκολο να "κόψεις" τις νότες έτσι ώστε να ακουστούν στακάτες και όχι ενωμένες (sweep picking-wise style) αλλά το συγκεκριμένο δεν μπορεί να παιχτεί αλλιώς νομίζω.. Πιστεύω ότι είναι σπατάλη χρόνου (για αλλαγή δαχτύλων) να μην βάλεις μπαρέ σε εκείνο το σημείο..

Σε αυτές τις ερωτήσεις πάντως, η απάντηση είναι ότι σε βολεύει.. Για παράδειγμα στο "far beyond the sun", στο σημείο λίγο μετά την εισαγωγή (0:20) όπου έχει τελειώσει με το ανέβασμα τις σκάλας (δις) και κάνει το μικρό sweep στις τρεις πρίμες χορδές, οι περισσότεροι που έχω δει το παίζουν χρησιμοποιώντας το δείκτη, μέσο, παράμεσο ενώ εγώ χρησιμοποιώ δείκτη, παράμεσο, μικρό.. Σε αυτές τις περιπτώσεις, δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ποιο είναι το σωστό και ποιο είναι το λάθος, αρκεί να σε βολεύει εσένα (δεν μιλάμε βέβαια για καφρίλες τύπου Βαρδή που έπιανε την σολ της G+ με τον αντίχειρα στην 6η χορδή)..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #3 στις: 15/06/08, 23:48 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Το μπαρέ δε μου ακούγεται καθαρό σε αυτό το sweepάκι και γι αυτό έλεγα μπας και συνέφερε κανάς άλλος τρόπος... θα το προσπαθήσω περισσότερο και θα δώ...

Υ.Γ. Γιατί ρε Τσεχία...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #4 στις: 15/06/08, 23:52 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Το μπαρέ δε μου ακούγεται καθαρό σε αυτό το sweepάκι και γι αυτό έλεγα μπας και συνέφερε κανάς άλλος τρόπος... θα το προσπαθήσω περισσότερο και θα δώ...
Στα arpeggios, δεν πρέπει να παίζεται το μπαρέ με τον συνηθισμένο τρόπο και ίσως γι' αυτό δεν σου ακούγεται τόσο καθαρό.. Όταν πας για την δεύτερη νότα του μπαρέ το σηκώνεις κάπως.. Φαντάζομαι το ξέρεις αυτό γι' αυτό δεν το αναλύω περισσότερο.. ;)


Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #5 στις: 15/06/08, 23:54 »
Είναι δύσκολο το roll over στα τελευταία τάστα ρε γμωτο ! :-\
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #6 στις: 16/06/08, 00:01 »
Χρησιμοποίησε όποια δάχτυλα σε βολεύουν (δεν υπάρχει σωστό ή λάθος) ώστε να είσαι έτοιμος για αυτά που ακολουθούν.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #7 στις: 16/06/08, 00:01 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Το μπαρέ δε μου ακούγεται καθαρό σε αυτό το sweepάκι και γι αυτό έλεγα μπας και συνέφερε κανάς άλλος τρόπος... θα το προσπαθήσω περισσότερο και θα δώ...
Στα arpeggios, δεν πρέπει να παίζεται το μπαρέ με τον συνηθισμένο τρόπο και ίσως γι' αυτό δεν σου ακούγεται τόσο καθαρό.. Όταν πας για την δεύτερη νότα του μπαρέ το σηκώνεις κάπως.. Φαντάζομαι το ξέρεις αυτό γι' αυτό δεν το αναλύω περισσότερο.. ;)
Ναι, ναι, το ξέρω απλά με δυσκολεύει κάπως και δεν ακούγεται όσο καθαρό όσο θα 'θελα... προφανώς είναι θέμα εξάσκησης...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #8 στις: 16/06/08, 00:11 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Το μπαρέ δε μου ακούγεται καθαρό σε αυτό το sweepάκι και γι αυτό έλεγα μπας και συνέφερε κανάς άλλος τρόπος... θα το προσπαθήσω περισσότερο και θα δώ...
Στα arpeggios, δεν πρέπει να παίζεται το μπαρέ με τον συνηθισμένο τρόπο και ίσως γι' αυτό δεν σου ακούγεται τόσο καθαρό.. Όταν πας για την δεύτερη νότα του μπαρέ το σηκώνεις κάπως.. Φαντάζομαι το ξέρεις αυτό γι' αυτό δεν το αναλύω περισσότερο.. ;)
Ναι, ναι, το ξέρω απλά με δυσκολεύει κάπως και δεν ακούγεται όσο καθαρό όσο θα 'θελα... προφανώς είναι θέμα εξάσκησης...

Και επίσης ένα "κολπάκι" που κάνω (δεν το είδα κάπου, από μόνος μου άρχισα να το εφαρμόζω, οπότε μπορεί να χρησιμοποιείται κατά κόρον ή να είμαι λάθος, αλλά anyway).. Όταν κάνω sweepάκια, το δεξί χέρι που κάνει την κίνηση, καθώς κατεβαίνει/ανεβαίνει mutάρει τις χορδές έτσι ώστε το sweep να ακούγεται fluid.. Δηλαδή εκτός του να σηκώνεις τα δάχτυλα του αριστερού μετά την νότα, αν "μπουκώνεις" τις χορδές που παίχτηκαν με το δεξί χέρι θα δεις ότι τα sweeps θα ακούγονται πιο στακάτα.. Ειδικά όταν έχει μπαρέ μέσα, καθαρίζει αρκετά..

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #9 στις: 16/06/08, 00:26 »
Επίσις τσέκαρε το instuctional video του Frank Gambale "Monster licks & speed picking" ειδικά στο section που το εφαρμόζει στα arpeggios και θα σου λυθούν όλες οι απορίες περι sweep picking,βέβαια αυτός το εφαρμόζει και σε scalar παιξίματα αλλά γενικά όλο το video είναι ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #10 στις: 16/06/08, 01:10 »
Ευχαριστώ serviani, θα το κοιτάξω και θα σου πω!! ;)

Faser, κι εγώ πολλές φορές εφαρμόζω ένα ''ελαφρύ'' palm muting στα arpeggios για να ακούγονται κάπως πιο σφιχτά και καθαρά...

Ενώ πάντως το ίδιο sweep από πάνω προς τα κάτω το παίζω σχετικά εύκολα με την τεχνική του μπαρέ, το αντίστροφο με δυσκολεύει, κυρίως γιατί μου είναι πολύ πιο εύκολο να πατήσω κανονικά μια χορδή και να ''σπάσω'' ύστερα το δάκυτλο ώστε με αυτό να πατήσω και το ίδιο τάστο της από κάτω χορδής, παρά να πατήσω με ''σπασμένο'' δάκτυλο μια χορδή και να το σηκώσω για να πατήσω κανονικά το ίδιο τάστο της από πάνω χορδής (όποιος κατάλαβε, κατάλαβε γιατί δε μου είναι εύκολο να το εξηγήσω πολύ καλά :P)...




Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #11 στις: 16/06/08, 01:42 »
Ευχαριστώ serviani, θα το κοιτάξω και θα σου πω!! ;)

Faser, κι εγώ πολλές φορές εφαρμόζω ένα ''ελαφρύ'' palm muting στα arpeggios για να ακούγονται κάπως πιο σφιχτά και καθαρά...

Ενώ πάντως το ίδιο sweep από πάνω προς τα κάτω το παίζω σχετικά εύκολα με την τεχνική του μπαρέ, το αντίστροφο με δυσκολεύει, κυρίως γιατί μου είναι πολύ πιο εύκολο να πατήσω κανονικά μια χορδή και να ''σπάσω'' ύστερα το δάκυτλο ώστε με αυτό να πατήσω και το ίδιο τάστο της από κάτω χορδής, παρά να πατήσω με ''σπασμένο'' δάκτυλο μια χορδή και να το σηκώσω για να πατήσω κανονικά το ίδιο τάστο της από πάνω χορδής (όποιος κατάλαβε, κατάλαβε γιατί δε μου είναι εύκολο να το εξηγήσω πολύ καλά :P)...
Κατάλαβα τι θέλεις να πεις.. Δεν ξέρω για ποιο λόγο, (ψυχολογικό ίσως) το ανέβασμα φαίνεται πάντα πιο δύσκολο από το κατέβασμα.. Ενώ σε μερικά arpeggios βάζω μπαρέ στο κατέβασμα, στο ανέβασμα προτιμώ να βάλω δάχτυλα γιατί το rollover είναι PITA.. Το συγκεκριμένο που διάλεξες είναι από τα πιο δύσκολα modes που έχω συναντήσει πρώτον γιατί δεν έχεις αέρα να τοποθετήσεις τα δάχτυλα και δεύτερον γιατί δεν σου αφήνει περιθώριο στο ανέβασμα να βάλεις δάχτυλα (αυτό που σε δυσκολεύει δηλαδή).. Προτείνω να το παρατήσεις το συγκεκριμένο και να μάθεις κάποιο ποιο εύκολο!!! :P :D ;D (πλακίτσα--> practice makes perfect ;))

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #12 στις: 16/06/08, 02:17 »
Εχω την εντυπωση πως καθε δασκαλος θα επεμενε πως ΠΡΕΠΕΙ να παιζεις καθε τετοιο παραδειγμα με μπαρρε...

ναι το ρολοβερ ειναι παλουκι, ειδικα στις μπασσες χορδες και στα τελευταια ταστα, αλλα αν επιχειρησεις να το παιξεις με αλλη δακτυλοθεσια, απλα ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ να το παιξεις οσο γρηγορα πρεπει...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #13 στις: 16/06/08, 16:54 »
To palm muting επιβάλλεται σε sweep picking !
Σωστότατος είσαι faser μη σκας... ;)

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #14 στις: 16/06/08, 17:40 »
Στα arpeggios, δεν πρέπει να παίζεται το μπαρέ με τον συνηθισμένο τρόπο και ίσως γι' αυτό δεν σου ακούγεται τόσο καθαρό.. Όταν πας για την δεύτερη νότα του μπαρέ το σηκώνεις κάπως.. Φαντάζομαι το ξέρεις αυτό γι' αυτό δεν το αναλύω περισσότερο.. ;)

Αυτο ειναι το σωστο.Δεν ειναι ακριβως μπαρε.
Δεν πρεπει να ακουγεται καθολου θορυβος οταν το παιξεις σωστα με αυτον τον τροπο

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #15 στις: 16/06/08, 21:36 »
Thx fretwork, αν και το ξέρω όπως λέω και πιο πάνω... Το πρόβλημα είναι ότι το ''μπαρέ'' σε arpeggios με το μεσαίο δάκτυλο και μάλιστα από κάτω προς τά πάνω, μου είναι λίγο παλουκάκι... :-[

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #16 στις: 16/06/08, 21:54 »
Για ολους ειναι.
Εξασκηση, εξασκηση, εξασκηση, εξασκηση, εξασκηση, εξασκηση, εξασκηση, εξασκηση, εξασκηση, εξασκηση, εξασκηση, εξασκηση!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #17 στις: 16/06/08, 22:51 »
OK, αλλά μην μας γίνει και έμμονη ιδέα το roll over.. Στο κατέβασμα μπορούμε να το πετύχουμε σχετικά εύκολα, στο ανέβασμα όμως η κίνηση είναι αντίθετη κάτι το οποίο προβληματίζει πολύ κόσμο (μαζί και εμένα).. Όμως επειδή το sweep είναι γρήγορη τεχνική αν αυτές οι 2 νότες ακουστούν κάπως ενωμένες, στο σύνολο των 12-13 νοτών (τυπικό sweep) δεν θα ακουστεί και καμία τεράστια χασμωδία.. Πιστεύω ότι περισσότερο χρόνο πρέπει να δώσουμε έτσι ώστε να μάθουμε τα δάχτυλα μας όταν εκτελούν το sweep να μην πετάγονται ανεξέλεγκτα αριστερά-δεξιά-πάνω-κάτω (μικρή κίνηση) παρά σε τέτοιες λεπτομέρειες.. Έχω δει αρκετό κόσμο όταν κάνουν sweep τα δάχτυλα τους να κινούνται στην ταστιέρα λες και θα βγάλουν κανένα μάτι.. Και είναι κρίμα γιατί αν έκαναν μαζεμένη κίνηση θα έπαιζαν ακόμα πιο γρήγορα.. Όσο πιο κοντινές είναι οι κινήσεις των δαχτύλων προς την ταστιέρα, τόσο πιο αβίαστα και εύκολα θα μας βγαίνουν οι γρήγορες τεχνικές.. Ίσα-ίσα να τα βλέπεις να κουνιούνται.. Τσεκάρετε το ;).. 

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #18 στις: 17/06/08, 14:12 »
Thx fretwork, αν και το ξέρω όπως λέω και πιο πάνω... Το πρόβλημα είναι ότι το ''μπαρέ'' σε arpeggios με το μεσαίο δάκτυλο και μάλιστα από κάτω προς τά πάνω, μου είναι λίγο παλουκάκι... :-[


Εμένα πάλι το να παίζω γενικά κιθάρα μου είναι λίγο παλουκάκι....μη σκαλώνεις gers....αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα εγώ δε μπορώ ουτε τα πιο απλά να παίξω...πόσο μάλλον το sweep ....και με το roll over...

Βοήθησα...?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σε Sweep Picking!!
« Απάντηση #19 στις: 18/06/08, 00:05 »
Thx fretwork, αν και το ξέρω όπως λέω και πιο πάνω... Το πρόβλημα είναι ότι το ''μπαρέ'' σε arpeggios με το μεσαίο δάκτυλο και μάλιστα από κάτω προς τά πάνω, μου είναι λίγο παλουκάκι... :-[


Εμένα πάλι το να παίζω γενικά κιθάρα μου είναι λίγο παλουκάκι....μη σκαλώνεις gers....αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα εγώ δε μπορώ ουτε τα πιο απλά να παίξω...πόσο μάλλον το sweep ....και με το roll over...

Βοήθησα...?
Δε βοήθησες καθόλου γιατί έχεις κάνει το λάθος να ανεβάσεις δικά σου κομμάτια/διασκευές... Οπότε το αν σου είναι παλούκι να παίζεις κιθάρα, άσε να το κρίνουμε εμείς... :P ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
alternate picking

Ξεκίνησε από psomas Τα καλύτερα...

13 Απαντήσεις
6921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/06, 12:02
από oneofthem
11 Απαντήσεις
4465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 01:09
από ScullShot
11 Απαντήσεις
6006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/09, 22:26
από Chris2004
13 Απαντήσεις
4870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 16:01
από MichaelYiochalas
4 Απαντήσεις
4334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 17:18
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
4234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/08, 13:12
από KOSTARAS75
4 Απαντήσεις
3688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 17:47
από G&B
3 Απαντήσεις
2904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 00:15
από nisfa
0 Απαντήσεις
872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/22, 14:40
από Ioannis Anastassakis
1 Απαντήσεις
1230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/22, 17:58
από panixgr