Αποστολέας Θέμα: Ποια η χρησιμοτητα ενος λαμπατου ενισχυτη. Αποψεις και Συμβουλες  (Αναγνώστηκε 75681 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Συγγνώμη,έχει ενδιαφέρον η κουβέντα σας αλλά κάνετε (μάλλον) ένα λάθος .... Δεν σημαίνει απαραίτητα τρανιζίστορ = ψηφιακό . Οι ενισχυτές είναι ηλεκτρικά αναλογικά κυκλώματα . Τώρα άλλο αν σε πολλούς ενισχυτές κιθάρας χρησιμοποιούντε πολλά ψηφικά κυκλώματα . Ομως ΕΝΟΕΙΤΑΙ ότι οι βασικές λειτουργίες του τρανζίστορ συμπίπτουν με αυτές της λάμπας, αφού το τρανζίστορ είναι εξέλιξή της . Βέβαια έχουν μικροδιαφορές , αυτά δηλαδή που αναφέρετε .


Δεν ειπαμε οτι το τρανζιστορ ειναι ψηφιακα πουθενα.
Ουτε τα τρανζιστορ κανουν οτι ακριβως και οι λαμπες σε ενα
κυκλωμα!
Δες στο wikipedia τι ακριβως παιζει!
Ενα τρανζιστορ δεν αντικαθιστα ακριβως τι λειτουργια μιας λαμπας απλως ειναι μερος
ενος τυπωμενου νομιζω (το οποιο κανει την δουλεια της)!
http://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_tube
http://en.wikipedia.org/wiki/Transistor

Αποσυνδεδεμένος shred

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Παιδες, το νήμα είναι ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ο !!!  :D
Φοβερές γνώσεις!! - Μπράβο!!
Το θέλουμε sticky τώρα!!!



Απλά, επειδή σκάλωσα σε 2 ποστς σχετικά με τους "υβριδικους"
(έχω τον Marshall AVT100 βλέπετε...) :
...
υβριδικοι-εξω απο δω
...

και
Τάσο η πατέντα αυτή με τη λάμπα στην προενίσχυση είναι η μεγαλύτερη μπούρδα από καταβολής ενισχυτών. Δεν θυμάμαι ποιος την πρωτολανσάρησε να δώσω συγχαρητήρια στη μανούλα του...

Το αντίστροφο (τρανζίστορ στην προενίσχυση, με λάμπα στον τελικό) είναι παλιά και πετυχημένη ιστορία, με την Musicman να φτιάχνει τέτοιους ενισχυτές εδώ και 30-40 χρόνια. Τα πλεονεκτήματα είναι πολλά: πιο μαζεμένη κατασκευή, πιο φτηνή, πιο αξιόπιστη ίσως, για μαζική παραγωγή.

Η λάμπα "έχει νόημα" παντού: και στον τελικό, και στην προενίσχυση και σαν ανορθώτρια και σαν οδηγό για κύκλωμα reverb ή tremolo ή effects loop. Αλλά δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ανορθωτικά κυκλώματα με τρανζίστορ που δουλεύουν και ακούγονται μια χαρά, για παράδειγμα.


βρήκα στο (πολύ καλό) site www.amptone.com
το σημείο που λέει ότι:
Παράθεση
Hybrid amps are a scam; tubes are needed in power amp, not preamp

"Hybrid amps" using solid state power amp and a preamp tube
are a failure; they sound no different than completely solid state amps.

These backwards, cheapskate "hybrid amps" are bullnuts. You can get a good tone from solid state preamp and a tube power amp, but *not* from a tube preamp and a solid-state power amp. Tubularity of the power amp is vastly more important than preamp tubes.
...
Music Man did it the right way: solid-state preamp and tube power amp.

δηλαδή ακριβώς τα ίδια!

Προφανώς συμφωνείτε πλήρως με τα παραπάνω, ε?
Απλά, αναρωτιέμαι - θεωρείτε δηλ. οτι η Marshall, όταν αναφέρει στο site της
οτι τα Overdrive του Avt100 κυμαίνονται (σε κάτι κοντά σαν)
απο αυτό ένος Plexi, μέχρι ενος κάργα overdriven JCM800
απλά κοροϊδέυει το κόσμο?
(Τη συμφέρει να κάνει κάτι τέτοιο?
Δικά της είναι κ' το μέν, κ' τα δε μοντέλα - Δεν πουλάει δα κάποιο μηχανήμα amp-modelling!)

Και κάποιο σχόλιο για το υπογραμμ. σημειο, please?
(δεδομένου οτι, το "gain" είναι κάτι που βρίσκεται στο pre-amp τμήμα ενος ενισχυτή --
δηλ. εννοώ: Η λάμπα που υπάρχει στο pre-amp των υβριδικών,
δεν αλλάζει τίποτα στο "gain"?


Και, btw, το
Παράθεση
Marshall is really lagging in the "small tube amp" trend. There's a lot of interest in 15 watt amps. But I don't feel 15 watts is useful for anything. It's still too loud for an apartment, and not loud enough to match a drum kit. Apartment amps should be 0-5 watts, and to play against drums without a PA, you need at least 30, preferably 50 wattts.

που αναφέρει ακόμη εκει, το βρίσκω πάρα πολύ σωστό.



Και τέλος,
...
ο Common δεν θεωρει αχρηστους τους λαμπατους αλλα τονιζει οτι ο ηχος του λαμπατου ενισχυτη που ολοι λατρευουμε οφειλεται κυριως στις λυχνιες στην τελικη ενισχυση παρα στην προενισχυση. Εξου και εχει προτεινει σε ολους ψαχνονται για αποκλειστικα metal ηχο να επενδυσουν σε rack προενισχυση και οπωσδηποτε λαμπατη τελικη ενισχυση.

Όταν λες rack προενίσχυση, κάποια παράδειγματα?
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/06, 21:31 από shred »

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Ωραίος και με καλές παραπομπές … απλά μόλις γύρισα και είμαι λιώμα και λίγο πίτα …

Αύριο παρέα με τον Γιαννάκη (JohnRageon) θα σου απαντήσουμε …

Φιλιά και όπως είπα και στα παραπάνω Post να μην τρελαινόμαστε

Γυναίκες υπάρχουν πολλές ακριβώς όπως και Ενισχυτές βρες τα γούστα σου

Προσωπικά γουστάρω Full λάμπα και άμα θες εφφέ βάλε ένα TC ή ένα Lexicon από πάνω

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Αααα!!!!!! Και τώρα που γουστάρουμε λάμπα

Πουλάει ένας μαθητής μου ένα Road Κing 2440 €

ΓΙΑ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ    

http://cgi.ebay.de/MESA-BOOGIE-ROAD-KING-AMPLIFIERS_W0QQitemZ140010404352QQihZ004QQcategoryZ121161QQssPageNameZWD2VQQrdZ1QQcmdZViewItem
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D 8) 8) 8) 8) 8) 8) :o :o :o :o :o ::) ::) ::) :P :P :P :P :P :P :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Υβριδικοι ειναι οι ενισχυτες και γενικοτερα τα κυκλωματα τα οποια χρησιμοποιουν και
τις δυο τεχνολογιες (λαμπα, τρανζιστορ). Υποτιθεται οτι χρησιμοποιουν την λαμπα ως
buffer για να ζεστανει λιγο το κυκλωμα. Κατε με καλητερα ειναι να παρεις ενα τρανζιστορ
ή ενα λαμπατο και να τελειωνει η υποθεση. Υποτιθεται οτι περνεις το τρανζιστορ ως
ενισχυτη σκυλο που να αντεχει χωρις αναταλλακτικα μερη κλπ, κλπ ενω την λαμπα για τον τονο
και την ποιοτητα.
Και στις δυο κατηγοριες υπαρχουν και καλα αλλα και κακα μηχανηματα οπως σε ολα τα προιοντα.
Τωρα οσον αφορα τα rack, υπαρχουν πολλές επιλογές που μπορεις να ακολουθησεις, το θεμα
ειναι παντα ποσα θελεις να πληρώσεις;

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Οκ JohnRageOn απλά μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση σε κάποια σημεία , ειδικά με ένα θέμα του Στέλιου που αναφερόταν σε 01010101010 κτλ  .  ;)

Είναι κατανοητό ότι η λάμπα και το τρανζίστορ δεν είναι ακριβώς το ίδιο πράμα ,  (αν ήταν δλδ γιατί να σκάγαμε τόσο ? :) ) όμως η βασική λειτουργία τους από τεχνικής (και όχι "μουσικής" άποψης ) είναι περίπου η ίδια . Μιλάμε για ημιαγωγούς και στις 2 περιπτώσεις . Απλά το ανέφερα αυτό για σου είπα, είχα την εντύπωση ότι επικρατούσε μια συνχιση μεταξύ τρανζιστορ και ψηφιακού


Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Οκ JohnRageOn απλά μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση σε κάποια σημεία , ειδικά με ένα θέμα του Στέλιου που αναφερόταν σε 01010101010 κτλ  .  ;)

Είναι κατανοητό ότι η λάμπα και το τρανζίστορ δεν είναι ακριβώς το ίδιο πράμα ,  (αν ήταν δλδ γιατί να σκάγαμε τόσο ? :) ) όμως η βασική λειτουργία τους από τεχνικής (και όχι "μουσικής" άποψης ) είναι περίπου η ίδια . Μιλάμε για ημιαγωγούς και στις 2 περιπτώσεις . Απλά το ανέφερα αυτό για σου είπα, είχα την εντύπωση ότι επικρατούσε μια συνχιση μεταξύ τρανζιστορ και ψηφιακού



Πρωτα απ' ολα Τασο καλημερα και καλη εβδομαδα! (αντε ποτε θα παρουμε αδεια!!!)
Δεν καταλαβα και γω καλα τι καταλαβες απ αυτο που ειπε ο Στελιος (αναφεροταn προφανως στα modelling)
Δεν χρειαζεται να σκαμε τοσο δικιο εχεις, αντι να σκαμε ειναι πιο ευλογο να σπαταλαμε αυτο το χρονο
παιζοντας  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
...
 προτεινει σε ολους ψαχνονται για αποκλειστικα metal ηχο να επενδυσουν σε rack προενισχυση και οπωσδηποτε λαμπατη τελικη ενισχυση.

Όταν λες rack προενίσχυση, κάποια παράδειγματα?



Yπαρχουν πολλα αλλα θα αρκεστω σε 3:

Marshal JMP-1
ADA MP-1
Mesa Boogie Triaxis

Oσο για λαμπατους τελικους, rackmount παλι:

Marshall EL-84 20/20
Mesa Boogie 20/20 Stereo

Nα σημειωσω οτι τα παραπανω αποτελουν παραδειγματα μονο...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Φίλε shred, σχετικά με τους υβριδικούς θα σου πώ το εξής (τα παρακάτω αναφέρονται και σε ένα πολύ καλό url που είχε στείλει κάποτε κάποιος εδώ μέσα, πιθανότατα ο fenderiarhs, δε θυμάμαι):
Όταν ένα σήμα περάσει διαδοχικά από λάμπα-transistor μέσα στα στάδια της προενίσχυσης, το transistor ΔΕΝ καταστρέφει ότι κατάφερε να "ομορφύνει" η λάμπα. Τη λάμπα την αγαπάμε γι'αυτά που προσθέτει στον ήχο. Το στάδιο του transistor λοιπόν δεν καταστρέφει τίποτα.
Παρόλ'αυτά, η μόνη τίμια σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι μεταξύ υβριδικού ενισχυτή και transistor ενισχυτή. Το να συγκρίνεις έναν υβριδικό με έναν 100% λαμπάτο, είναι  μάλλον άδικο.
Αυτό που είναι πιο σημαντικό, είναι η λάμπες στην τελική ενίσχυση. Γι'αυτό και γίνεται αυτή η κουβέντα πιο πάνω.
Όλη η παραπάνω κουβέντα είναι μάλλον περισσότερο θεωρητική, και λιγότερο πρακτική, γι'αυτό και αντέδρασα εγώ προσωπικά. Δεν είναι λάθος τα όσα λέγονται, αλλά στην πράξη, το 90% των ανθρώπων εδώ μέσα παίζουν σιγά, σε διαμέρισμα, πιθανότατα βραδυνές ώρες, οπότε το να μιλάς για εύρος δυναμικών και μή γραμμικό διάγραμμα ροής της λάμπας, όταν (ΑΝ) έχεις το λαμπάτο ενισχυτή στο 0.5/10 του post gain/volume του είναι μάλλον ουτοπικό.
Αν παίζαμε όλοι συστηματικά live εδώ, ΚΑΙ πέρα από τον ενισχυτή είχαμε και όλες τις υπόλοιπες προδιαγραφές (καλούς ηχολήπτες, καλή ακουστική χώρων κλπ), τότε ίσως η κουβέντα αποκτούσε νόημα.... Έως τότε.... "φιλοσοφείν δια το φιλοσοφείν"
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
zelur_zenabi  εγώ τη βλέπω πάντος αυτή τη κουβέντα λίγο πιο ουσιαστική απότι αναφέρεις :)
Μπορεί να γίνεται θεριτικά όμως οι  γνώσεις δεν παύουν να είναι γνώσεις . Κα πιστεύω ότι όποιος ασχολείται σοβαρά με το όργανό του πρέπει να ξεφύγει από τον καθαρά μουσικό τομέα και να ασχοληθεί και με τον τεχνολογικό-τεχνικό . Ετσι γενικά αποκτάς πιο σφαιρική άποψη για το μηχάνημάσου και το γνωρίζεις καλύτερα . Θεωρώ επίσης αδιανόητο να έχει κάποιος λαμπάτο ενισχυτή και να μην ξέρει γιατί το χει ! (ενοώ να μην ξέρει τις διαφορές που θα χει με έναν τρανζιστοράτο ) .
Είναι σαν αυτούς που έχουν υπολογιστή και κοιτάνε μόνο τον επεξεργαστή και τη ram την έχουν χ@#$%^&η...Ο κλασικό άσχετος δλδ .....  :P (για να ημν παρεξιγούμαι δεν αναφέρομαι σε κάποιον)

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Εδώ ακριβώς κρύβεται όμως η παγίδα καμιά φορά.
Να τρέξει κάποιος να χρυσοπληρώσει έναν λαμπάτο ενισχυτή γιατί πχ διάβασε κάπου ότι "το transistor δε λέει" γιατί "compressάρει τον ήχο"...
Εγώ πάντως, αν ακούσω κάποιο παιδί να θέλει να δουλέψει 3 χρόνια για να σκοτωθεί να πάρει έναν boogie για το σπίτι (μιας και είναι και λαμπατό, αμ πως) χωρίς να έχει ιδέα τί αγοράζει, θα του πω να ακούσει και ένα pod πρώτα, κι αν πειστεί ότι δεν του κάνει ας πάρει τον boogie
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος shred

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
@Arg0: Ευχαριστώ.



@zelur_zenabi: Ώραία τα όσα λες,
κ' ειδικά το:
Δεν είναι λάθος τα όσα λέγονται, αλλά στην πράξη, το 90% των ανθρώπων εδώ μέσα παίζουν σιγά, σε διαμέρισμα, πιθανότατα βραδυνές ώρες, οπότε το να μιλάς για εύρος δυναμικών και μή γραμμικό διάγραμμα ροής της λάμπας, όταν (ΑΝ) έχεις το λαμπάτο ενισχυτή στο 0.5/10 του post gain/volume του είναι μάλλον ουτοπικό.
Αν παίζαμε όλοι συστηματικά live εδώ, ΚΑΙ πέρα από τον ενισχυτή είχαμε και όλες τις υπόλοιπες προδιαγραφές (καλούς ηχολήπτες, καλή ακουστική χώρων κλπ), τότε ίσως η κουβέντα αποκτούσε νόημα.... Έως τότε.... "φιλοσοφείν δια το φιλοσοφείν"

βάζει τη κουβέντα στα σωστά πλαίσια,
αλλά ήθελα μια πιο συγκεκριμένη απάντηση όσον αφορά στο:
Παράθεση
Απλά, αναρωτιέμαι - θεωρείτε δηλ. οτι η Marshall, όταν αναφέρει στο site της
οτι τα Overdrive του Avt100 κυμαίνονται (σε κάτι κοντά σαν)
απο αυτό ένος Plexi, μέχρι ενος κάργα overdriven JCM800
απλά κοροϊδέυει το κόσμο?
(Τη συμφέρει να κάνει κάτι τέτοιο?
Δικά της είναι κ' το μέν, κ' τα δε μοντέλα - Δεν πουλάει δα κάποιο μηχανήμα amp-modelling!)


ενώ σχετικά με το
Παράθεση
Και κάποιο σχόλιο για το υπογραμμ. σημειο, please?
(δεδομένου οτι, το "gain" είναι κάτι που βρίσκεται στο pre-amp τμήμα ενος ενισχυτή --
δηλ. εννοώ: Η λάμπα που υπάρχει στο pre-amp των υβριδικών,
δεν αλλάζει τίποτα στο "gain"?

νομίζω οτι μου τα γυρνάς τώρα... (χωρις παρεξήγηση, ε  ;) )
Τι να "μη χαλάσει το transistor",
εφόσον, όπως λες, η λάμπα,
εκει που βρίσκεται δεν ομορφαίνει τίποτα?

Θέλω να πω οτι το post σου (όπως επίσης το σχόλιο του Cornholio),
ήταν υπερβολικό


Όταν λες οτι:
Όταν ένα σήμα περάσει διαδοχικά από λάμπα-transistor μέσα στα στάδια της προενίσχυσης, το transistor ΔΕΝ καταστρέφει ότι κατάφερε να "ομορφύνει" η λάμπα. Τη λάμπα την αγαπάμε γι'αυτά που προσθέτει στον ήχο. Το στάδιο του transistor λοιπόν δεν καταστρέφει τίποτα.
Παρόλ'αυτά, η μόνη τίμια σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι μεταξύ υβριδικού ενισχυτή και transistor ενισχυτή. Το να συγκρίνεις έναν υβριδικό με έναν 100% λαμπάτο, είναι  μάλλον άδικο.
Αυτό που είναι πιο σημαντικό, είναι η λάμπες στην τελική ενίσχυση.

τελικά τι συμβαίνει?
Προσθέτει τίποτα εκει η λάμπα ή οχι?
(Τσέκαρε κ' αυτό αν θες  :o )

Κ', αν υποθέσουμε οτι η Music Man ήταν η μόνη που υλοποίησε σωστά αυτο που λέγεται "hybrid"
γιατι έρχεται τώρα η Marshall με τους AVT (=Advaned Valvestate Technology")
-ως εξέλιξη των παλιών Valvestate...- κ' βάζει Tube-->SS
?
Να πουλήσει τι?
Φύκια για μεταξωτές κορδέλες?
ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ, είτε στη Marshall δεν σκαμπάζουν απο ηλεκτρονικά (πράγμα που δε θέλω να πιστευω)
είτε απλά η αντιστροφη υλοποίηση (SS-->Tube) θα τους ανάγκαζε να βγάλουν ένα πολύ πιο ακριβό προϊόν,
με -κατα συνέπεια- μικρότερο target group...


Τελος, θα ήθελα κ' ένα σχολιάκι σας για το είδος της λάμπας (εν προκειμένω ECC83)
κ' για αυτά που γράφει η Marshall στο manual:
Παράθεση
Valve Drive Preamp

As just stated, each amp in the range boasts a preamp stage equipped with an ECC83 Dual Triode
valve. Drawing on our vast experience in this field, we have gone to great lengths to ensure that this
precious device delivers maximum sonic benefit at all settings and volume levels. As a result, the
clean sounds ring with the ‘bell-like’ harmonics that only a valve preamp can deliver and the break-up
is never harsh or unnatural sounding. Whenever an AVT Overdrive channel is selected the ECC83’s
dual triode is saturated to its limit, providing the dynamics and feel worthy of a place in the Marshall
hall of fame.

Απάτη?
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/06, 18:55 από shred »

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
zelur_zenabi συμφωνώ...Και το κακό είναι ότι όταν κάποιος λέει "θέλω λαμπάτο !" χωρίς να ξέρει τι το θέλει ,σίγουρα έχει βάλει στο μάτι καναν mesa boogie ή καναν marshal που είναι 2000+...Δεν γουστάρει τη λάμπα ,τη μάρκα γουστάρει . Τέσπα ....

shred  απότι έχω καταλάβει εγώ για τους υβριδικούς βάσει αυτών που έχουν πει εδω κατα καιρούς  : Η λάμπα στη προενίσχυση ναι μεν βοηθάει αλλά τον χαακτηριστηκό ήχο της λάμπας δεν το πιάνεί επειδή για ένα μεγάλο μέρος του εφθείνεται η λάμπα του τελικού .

Και εδώ έρχεται κα η δικιά μου ερώτηση  :P : Καταρχάς όταν μιλμαε για overdrive ,ενοούμε υπεροδήγιση στη λάμπα του προενισχυτή ή του τελικού ? Η υπεροδίγηση στον τελικό πετυχαίνεται όταν τσιτώσουμε τον τελικό , έτσι ? Η υπεροδήγιση του προενισχυτή γίνεται όταν βάλουμε ένα tube overdrive πετάλι πριν την προενίσχυση , έτσι ? Για να βγάλει κάποιος τον "κλασικό " (ας πουμε ) overdrive ήχο στο στιλ των zeppelin πχ πρέπει να υπεροδηγίσει τη λάμπα του τελικού ? Αρα ένας υβριδικός δεν μπορεί να το κάνει αυτό , μήπως αυτός είναι ο λόγο που όλοι λένε να αποφεύγουμε τους υβριδικούς ? Ναι αλλά η λάμπα που θα χει στη προενισχυση ,δεν θα υπεροδιγείται καλύτερα από το να χε τρανζίστορ ?  ??? Μπέρδεμααααααααααα ;D

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
zelur_zenabi συμφωνώ...Και το κακό είναι ότι όταν κάποιος λέει "θέλω λαμπάτο !" χωρίς να ξέρει τι το θέλει ,σίγουρα έχει βάλει στο μάτι καναν mesa boogie ή καναν marshal που είναι 2000+...Δεν γουστάρει τη λάμπα ,τη μάρκα γουστάρει . Τέσπα ....

shred  απότι έχω καταλάβει εγώ για τους υβριδικούς βάσει αυτών που έχουν πει εδω κατα καιρούς  : Η λάμπα στη προενίσχυση ναι μεν βοηθάει αλλά τον χαακτηριστηκό ήχο της λάμπας δεν το πιάνεί επειδή για ένα μεγάλο μέρος του εφθείνεται η λάμπα του τελικού .

Και εδώ έρχεται κα η δικιά μου ερώτηση  :P : Καταρχάς όταν μιλμαε για overdrive ,ενοούμε υπεροδήγιση στη λάμπα του προενισχυτή ή του τελικού ? Η υπεροδίγηση στον τελικό πετυχαίνεται όταν τσιτώσουμε τον τελικό , έτσι ? Η υπεροδήγιση του προενισχυτή γίνεται όταν βάλουμε ένα tube overdrive πετάλι πριν την προενίσχυση , έτσι ? Για να βγάλει κάποιος τον "κλασικό " (ας πουμε ) overdrive ήχο στο στιλ των zeppelin πχ πρέπει να υπεροδηγίσει τη λάμπα του τελικού ? Αρα ένας υβριδικός δεν μπορεί να το κάνει αυτό , μήπως αυτός είναι ο λόγο που όλοι λένε να αποφεύγουμε τους υβριδικούς ? Ναι αλλά η λάμπα που θα χει στη προενισχυση ,δεν θα υπεροδιγείται καλύτερα από το να χε τρανζίστορ ?  ??? Μπέρδεμααααααααααα ;D

Περι overdrive (OD) οταν λεμε ενοουμε την υπεροδηγηση του προενισχυτριου σταδιου ειτε με πεταλι ειτε με την προσθηκη gain stages στην ιδια την προενισχυση ειτε ακομα και με μοσφετακια (κοιτα τα τελευταια JCM 800, και ολα τα 900). Μια λαμπα 12ΑΧ7 εχει 2 gain stages οποτε αμα θελουμε να φτιαξουμε ενα κυκλωμα με κατι παραπανω απο crunch ουσιαστικα η βαζουμε αλλη μια 12ΑΧ7(η χρησιμοποιουμε μια απο το καθαρο) για να παρουμε ενα η και 2 gain stages πολλες φορες.
To poweramp distortion ουσιαστικα ειναι το clipping του τελικου σταδιου, δηλαδη το σημειο που δημιουργουνται overtones
ακριβως μετα το headroom. Σαν αισθηση ειναι εντελος διαφορετικο απο το preamp overdrive. Προσθετε περισσοτερο sustain και περνει μεσεα το
ολο πραγμα. Θα ακουσεις επισης να λενε οτι ουρλιαζει ο ενισχυτης.

Οτι αλλο θες μου λες

cheers

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Γουστάρω που τραβάει η κουβέντα σόρρυ αλλά εγώ δυστυχώς την κάνω για λίγες μέρες ,,,και θα επέχω

Απλά αυτό που λέω από την αρχή είναι να ότι όλα είναι καλά αλλά δεν μπορώ να βλέπω μηνύματα του τύπου να δουλέψω και να πάρω και δεν θα αξίζει …ε τότε μην πάρεις αλλά είναι δική σου γνώμη απλά το ότι εσύ δεν δύνασαι να αγοράσεις δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει και το μηχάνημα


Και τότε η Ferrari είναι παλιοσίδερα …γιατί η αναλογία τιμής τέτοια είναι πολλές φορές
 ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Ο Τάσος κάνει πολύ εύστοχα σχόλια!!!!!!Μπράβο!!!!!

Τάσο μου πούλα το AVT και πάρε το ROADKING να χαρείς λάμπα


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=32765.0

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Παράθεση
Τάσο μου πούλα το AVT και πάρε το ROADKING να χαρείς λάμπα


Ε....Τι είναι το avt ?? ?? ??  ;D

Στέλιο για να πάρω το boogie της αγγελίας πρέπει να δουελεύω 2 χρόνια  :P Αυτή τη στιγμή ο ενισχυτής μου είναι της κατηγορίας των 300ων ε και γιανα τον παρω επίσης δυσκολεύτικα....  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/06, 16:40 από tasos18 »

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Τάσο μου πούλα το AVT και πάρε το ROADKING να χαρείς λάμπα

Ναι πούλα Τάσο κ πάρε τον roadking να χαρείς λάμπα....
Τον νοίκιασε ένας φίλος (από γνωστό νοικιο-μάγαζο στο κέντρο) για δοκιμή. Ωραίος ενισχυτής δε λέω, αλλά θα πρέπει να αγοράσεις και το Ολ. Στάδιο μαζί για να παίζεις.
Σε αποθήκη με ηχομόνωση, με boogie καμπίνα, στο 1.5 ο ενισχυτής, ούτε που είχε ξεκινήσει να κελαηδάει, και μας έκαναν παρατήρηση να χαμηλώσουμε.

δεν μπορώ να βλέπω μηνύματα του τύπου να δουλέψω και να πάρω και δεν θα αξίζει …ε τότε μην πάρεις αλλά είναι δική σου γνώμη απλά το ότι εσύ δεν δύνασαι να αγοράσεις δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει και το μηχάνημα
Φίλε μου ΠΟΛΛΑ πράγματα στη ζωή αξίζουν, αλλά τα πάντα κρίνονται με βάση την τιμή τους.
Αν έχεις λεφτά για πέταμα, τότε το θέμα δε σε αφορά.
Για όσους δεν έχουν όμως, είναι πολύ βασικό.
Αυτή είναι η άποψή μου.
Και ισχύει ΚΑΙ για τις Ferrari η άποψή μου. Κανένας δεν αμφισβητεί την αξία τους. Αλλά για να δώσεις 300 ή 400 ή 600 χιλιάρικα για μια ferrari ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, πρέπει να κουβαλάς πολύ μ@λ@κία στο κρανίο.

Στέλιο για να πάρω το boogie της αγγελίας πρέπει να δουελεύω 2 χρόνια
Nice irony...

ΟΚ, κάπου εδώ εγκαταλείπω κι εγώ τις συμμετοχές μου σε αυτό το thread, όπως, πιθανότατα, και σε όλα τα υπόλοιπα.
Κανένας δε μπορεί να βάλει νταβατζή στα λεφτά του αλλουνού.
Δώστε τα ωραία σας λεφτάκια για να αγοράζετε πανάκριβο και άχρηστο εξοπλισμό για να πλουτίζουν εταιρίες όπως η Mesa, η Gibson, η Marshall και τόσες άλλες.
Έτσι, απέχετε από την αγορά των μεταχειρισμένων που αξίζουν, κρατιούνται χαμηλές οι τιμές, και αγοράζουμε κι εμείς φτηνά.
Αν δεν υπήρχαν τόσες χιλιάδες (εκατομμύρια;;; ) άνθρωποι να σκάνε 4000 ευρώ για μια gib lp standard, πιθανότατα δε θα έβρισκα την wolfgang μου τόσο φτηνά όσο την πήρα.

Καλό βράδυ σε όλους, και καλές διακοπές (εγώ τουλάχιστον, φεύγω μεθαύριο :):):))
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/06, 00:58 από zelur_zenabi »
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος shred

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Φίλε JohnRageOn, πάρα πολύ χρήσιμα τα όσα λες, μπράβο!!
Μήπως έχεις υπόψιν σου κ' κανα site που να περιγράφει αναλυτικά
τις φάσεις κ' γενικα την όλη διαδικασια distortion σε ενισχυτές κιθάρας?


@zelur_zenabi:
Θα ήθελα πολύ να έβλεπα τα σχόλια σου πάνω στο προηγούμενο post μου :)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/06, 04:03 από shred »

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Φιλε shred:
Στα SS κυκλωματα την λαμπα την βαζουν σαν ενα buffer στην εξοδο της προενισχυσης για να ζεστανει τον ηδη παγερο ηχο του SS. Κατε με
αυτα ειναι μπουρδες ή αγοραζεις ενα λαμπατο για αυτα που σου προσφερει, ειτε ενα SS. Να σου πω την αληθεια
επειδη δεν γινεται να κουβαλαω τον Diezel σε καθε προβα, παιζω με οτι βρω. Τον τελευταιο καιρο παμε σε ενα studio
στο οποιο εχουν εναν Randall SS και ενα Valvestate 80. Μεσα στην μπαντα ακουγεται πιο σωστα ο Randall. Καλα βεβαια
κατα την αποψη μου και τα 2 χαλια ειναι αμα τα ακουσεις σκετα αλλα τον σκοπο τους τον κανουν μια χαρα. Στην τελικη προβα ειναι
δεν ειναι live. Κατα πολλους επισης ο κλασσικος ηχος της Marshall σταματησε στα JCM 800. Απο εκει και περα εγινε μια εταιρια μαζικης
παραγωγης που πρεπει να καλυψει ενα ευρυτερο πελατειακο φασμα. Τα χωρια τους ολοι αυτοι τα εχουν χωρισει. Ουσιαστικα ανταγωνιστες ειναι
η Marshall με την Peavey και οχι με την Mesa. Οσο για τους hi-end κατασκευαστες (Soldano, VHT, Diezel, Matchless, CAA, Bogner κλπ) αυτοι απευθινονται
σε ενα συγκεκριμενο κοινο.
Ενα ομορφο site για να παρεις μια ιδεα ειναι

http://www.harmony-central.com/Guitar/guitar-amp-evolution.html

Εχει ολη την ιστορια πολυ απλα, και επισης πολυ απλες επεξιγησεις για το πως βγαινει
η χροια κλασσικων design ενισχυτων.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/06, 10:44 από JohnRageOn »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Γειά χαρά παιδιά! Οι λαμπάτοι ενισχυτές πάντοτε κάνουν τη διαφορά... σίγουρα δίνουν έναν πολύ λαμπερό και ζεστό ήχο και ένα φοβερό "σκάσιμο" στην πένα όμως αυτή είναι η μία πλευρά του νομίσματος... Ποιός απο όλους μας μπορεί να διαθέσει ένα πολύ μεγάλο ποσό χρημάτων (ειδικά αν είναι ερασιτέχνης) για έναν ενισχυτή που στο δωμάτιό του δε θα μπορέσει να τον ανοίξει αρκετά για να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητες του, θα πρέπει να τον ανάβει 2 ώρες πριν παίξει για να ζεσταθούν οι λάμπες και να είναι πάρα πολυ προσεκτικός μιας και οι λαμπάτοι ενισχυτές είναι πολύ ευαίσθητοι και χρειάζονται και συντήρηση; Και εγώ είχα κόλλημα με τους λαμπάτους ενοσχυτές και σε ηχογραφήσεις οι λυχνίες είχαν πάντα την τιμητική τους αλλα τελικά έχω ένα Flextone III και κάνω τη δουλειά μου με το πολύ πολύ παραπάνω σε κάθε περίπτωση. Άλλωστε η ψηφιακή τεχνολογία modelling έχει προχωρήσει τόσο πολύ που αξίζει τον κόπο...  :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Γειά χαρά παιδιά! Οι λαμπάτοι ενισχυτές πάντοτε κάνουν τη διαφορά... σίγουρα δίνουν έναν πολύ λαμπερό και ζεστό ήχο και ένα φοβερό "σκάσιμο" στην πένα όμως αυτή είναι η μία πλευρά του νομίσματος... Ποιός απο όλους μας μπορεί να διαθέσει ένα πολύ μεγάλο ποσό χρημάτων (ειδικά αν είναι ερασιτέχνης) για έναν ενισχυτή που στο δωμάτιό του δε θα μπορέσει να τον ανοίξει αρκετά για να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητες του, θα πρέπει να τον ανάβει 2 ώρες πριν παίξει για να ζεσταθούν οι λάμπες και να είναι πάρα πολυ προσεκτικός μιας και οι λαμπάτοι ενισχυτές είναι πολύ ευαίσθητοι και χρειάζονται και συντήρηση; Και εγώ είχα κόλλημα με τους λαμπάτους ενοσχυτές και σε ηχογραφήσεις οι λυχνίες είχαν πάντα την τιμητική τους αλλα τελικά έχω ένα Flextone III και κάνω τη δουλειά μου με το πολύ πολύ παραπάνω σε κάθε περίπτωση. Άλλωστε η ψηφιακή τεχνολογία modelling έχει προχωρήσει τόσο πολύ που αξίζει τον κόπο...  :)

Ειναι σωστα ολα αυτα που λες και με βρισκουν συμφωνο αλλα αυτο που δεν σου δινουν τελικα τα modeling ειναι οι δυναμικές. Ακουγονται ολα
flat, και ειναι σωστο να μελετας με δυναμικες εστω και χαμηλα. Απ το να δωσει καποιος 600 ευρο για ενα POD καλητερα ειναι να τα δωσει τουλαχιστον
σε ενα Peavey Classic 30 με ενα πεταλακι. Πιο σωστα θα μαθει να παιζει. Ακομα και τα τρανζιστορ εχουν πιο πολλες δυναμικες απο τα modeling!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
...Ποιός απο όλους μας μπορεί να διαθέσει ένα πολύ μεγάλο ποσό χρημάτων (ειδικά αν είναι ερασιτέχνης) για έναν ενισχυτή που στο δωμάτιό του δε θα μπορέσει να τον ανοίξει αρκετά για να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητες του... 

Mην ξεχνας οτι υπαρχουν και λαμπατοι που μπορουν να αποδωσουν σε χαμηλες εντασεις. Μιλαω ως ευτηχης και υπερηφανος κατοχος ενος Cornford Harlequin των 6W (ναι, 6W!) που απεκτησα για ακριβως αυτον τον λογο.

Αλλα και φανατικος των Hi-gain ενισχυτων να εισαι, να κοιμασαι και να ξυπνας με την ιδεα ενος Mesa Boogie, υπαρχουν και τα attenuators. Ξερω οτι πολλοι δεν τα συμπαθουνε, και για να 'μαι ειλικρινης ουτε εμενα με εξιταρει η ιδεα, αλλα αποτελουν μια λυση.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος shred

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Φίλε JohnRageOn, ευχαριστώ για το link!
Πολύ ωραία τα λες, είσαι κ' προφανως πολύ πιο έμπειρος απο μενα.

Ηθέλα μονο να ρωτήσω (απευθυνόμενος σε σένα αλλά κ' στον Ιάσονα):

μαζί με τον Peavey Classic 30 κ' τον Cornford Harlequin, που αναφέρετε,
ποιοι άλλοι full-λάμπα ενισχυτές μεχρι 30W max, για χρήση στο δωματιο μου θεωρείτε οτι αξίζουν?
(η Marshall δε βγάζει τόσο μικρούς full-λάμπα)
Ξέρετε, βασικά έχω μια Malmsteen signature Fender κιθάρα (κ΄το ασορτί πεταλάκι DOD YJM 308) (α, κ' το PodXT)
κ' βασικά θα θελα να ένα ενισχυτή που να ταιριάζει τέλεια (πλιζ, μη μου πείτε heads Marshall MK II του 71!),
αλλά βέβαια, να'χει κ' πιο βρώμικα - αλλά της προκοπής, ε?!




Τέλος, να διεκρινίσω κάτι σχετικά με τους υβριδικούς:
Αν γνωρίζετε τις κεφαλες Randall V2/T2
ε, έχουν τρεις 12ΑΤ7 στην προενίσχυση, κ' είναι solidstate στον τελικό ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/06, 20:49 από shred »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Ηθέλα μονο να ρωτήσω (απευθυνόμενος σε σένα αλλά κ' στον Ιάσονα):

μαζί με τον Peavey Classic 30 κ' τον Cornford Harlequin, που αναφέρετε,
ποιοι άλλοι full-λάμπα ενισχυτές μεχρι 30W max, για χρήση στο δωματιο μου θεωρείτε οτι αξίζουν?
(η Marshall δε βγάζει τόσο μικρούς full-λάμπα)
Ξέρετε, βασικά έχω μια Malmsteen signature Fender κιθάρα (κ΄το ασορτί πεταλάκι DOD YJM 308) (α, κ' το PodXT)
κ' βασικά θα θελα να ένα ενισχυτή που να ταιριάζει τέλεια (πλιζ, μη μου πείτε heads Marshall MK II του 71!),
αλλά βέβαια, να'χει κ' πιο βρώμικα - αλλά της προκοπής, ε?!


Χμμμ... Το "της προκοπης" πως το εννοεις? Γιατι ειναι κι ενα πολυ υποκειμενικο ζητημα...

Παντως, το κακο ειναι οτι ειναι λιγες οι φθηνες λυσεις αν μιλαμε για μικρης εντασεως λαμπατους ενισχυτες...

Περα απο τον Laney LC-15R, πραγματικα δεν μπορω να πω οτι υπαρχει οικομικη προταση. Εξαιρουνται βεβαιως λυσεις οπως Ibanez Valvebee...

Επισης, να ξερεις οτι η συντριπτικη πλειοψηφια τετοιων ενισχυτων ειναι single-ended Class A κι ως εκ τουτου ο ηχος τους απεχει απο αυτων των λαμπατων που εχουμε συνιθισει να ακουμε απο metal κιθαριστες.

Ωστοσο, αν τα εχεις τα λεφτα μια πολυ καλη λυση ειναι ο Carr Mercury με συστημα (πρακτικα attenuator) που ρυθμιζει το output απο 8 μεχρι 1/10W (ναι, 1/10 του Watt!).

Oσο για τον Harlequin, μπορουμε αν εισαι Αθηναιος να κανονισουμε να περασεις απο μενα με κιθαρα και πεταλακια και να τον ακουσεις. Δεν τον μεταφερω για ευνοητους λογους...  ;D

Edit: Παντως, οποιος εχει την αναλογη τρελλα και πορτοφολι, υπαρχει και η λυση του custom built ενισχυτη και μαλιστα απο Ελληνα κατασκευαστη. Ο λογος για τους Telegun ενισχυτες οι οποιοι ειναι πραγματικα custom built, καθ' οτι κανενα μοντελο του δεν ακουγεται σαν καποιο που να εχει κατασκευασει.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/06, 21:23 από Arg0 »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
74 Απαντήσεις
24467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
14 Απαντήσεις
7529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
5054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 02:29
από nikosgr123
12 Απαντήσεις
5095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
26 Απαντήσεις
10419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
41 Απαντήσεις
12911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
77 Απαντήσεις
20713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 11:55
από adr1anos
2 Απαντήσεις
3108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 23:22
από foulis
40 Απαντήσεις
11848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/15, 18:26
από AnimaPura