Σελίδες:
  • #1 από BigBabol στις 05 Jan 2008
  • Λιγο καμμένη ερώτηση ;D ;D

     Γιατι σκληραινουν οι ακρες των δαχτυλων που παταμε τις χορδες?Καπου ειχα διαβασει οτι μορια του υλικου των χορδων μπαινουν μεσα στο δερμα και έτσι σκληραινουν.....αληθευει αυτο?Ρωτω απο την βιολογικη πλευρα του θεματος ;D ;D
  • #2 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 05 Jan 2008
  • Ούτε για πλάκα... Ειναι παρόμοιο με τους κάλους που σχηματίζονται στα χέρια απο το π.χ. σκάψιμο ή μονόζυγο. Το δέρμα σκληραίνει για να αντέξει την έξτρα "δουλειά"...
  • #3 από LuNaFrEaK στις 05 Jan 2008
  • Λιγο καμμένη ερώτηση ;D ;D

     Γιατι σκληραινουν οι ακρες των δαχτυλων που παταμε τις χορδες?Καπου ειχα διαβασει οτι μορια του υλικου των χορδων μπαινουν μεσα στο δερμα και έτσι σκληραινουν.....αληθευει αυτο?Ρωτω απο την βιολογικη πλευρα του θεματος ;D ;D

    Κατι σαν τον Γουλβεριν με το αδαμαντιο ας πουμε?Οκ σκαω εχετε δικιο ;D
  • #4 από GreekDudeCovers στις 05 Jan 2008
  • Όπως είπε κι ο Μεταβαρώνος, η σκλήρυνση των ακροδακτύλων είναι καθαρά μια αντίδραση του οργανισμού/δέρματος, βλέποντας πως είναι το σημείο όπου δέχεται περισσότερη πίεση, άρα πρέπει κάπως ν'ανταπεξέλθει για να μην πονάς. Τώρα απ'την άλλη αν το παρακάνεις shredιάζεις τα δάχτυλά σου, και δεν γίνεται κάλος, αλλά τις περισσότερες φορές απλά φουσκάλες, ή μπορεί ακόμα και μικρά αιματώματα. Τώρα βέβαια με τους κάλους χάνεις ένα μικρό ποσοστό της αίσθησης στ'ακροδάκτυλα, αλλά τι να πούν κι οι μπασσίστες, που βγάζουν και στο δεξί κάλους! (Σε λίγο θ'ανοίγω τρύπες σε κουτάκια κοκα κόλας! ;D )
  • #5 από Jezus στις 07 Jan 2008
  • Εγω μπασιστας ειμαι, με τερμα δυναμη παιζω, αλλα τα δαχτυλα μου ειναι σαν μωρο παιδι  ;D
    Βασικα δεν προλαβαινω να παιξω πολυ, και εχω και λιγο νυχακι στο δεξι που βοηθαει την δουλεια και αλλαζει τον ηχο, οποτε...
    Παντως τα σκληρα δαχτυλα ειναι κατι που πολοι κιθαριστες θελουν, ο Σατς π.χ. σε ενα ΝτιΒιΝτι ελεγε οτι αμα εχει συναυλια το βραδυ δεν πλενει τα πιατα για να μην μαλακωσουν τα δαχτυλα  :D
  • #6 από GreekDudeCovers στις 07 Jan 2008
  • Εγώ πάλι αυτό που έχω δεί στο μπάσσο, είναι ότι αν στο δεξί δεν έχει τους κάλλους σκαλώνει πολύ το δάχτυλο και μένεις σχετικά πίσω σε ταχύτητα και ακρίβεια...
  • #7 από hoba στις 07 Jan 2008
  • Ναι, ειναι ακριβως αντιδραση του οργανισμου, ωστε να αντεξει την εξτρα καταπονηση σε εκεινο το σημειο.

    Οπως στο μονοζυγο, στα χειρονακτικα επαγγελματα, και οσοι κανουν πολυ ποδηλατο ξερουν.

    Πιο συγκεκριμενα αφορα την κεράτινη στοιβαδα της επιδερμιδας. Αυτο που μαζευεται στο σημειο εκεινο ειναι εξτρα κερατινη. ;)
  • #8 από Jezus στις 07 Jan 2008
  • Γινομαστε κεραταδες δηλαδη  :P
    Εγω παλι που δουλευω πολυ σε σκονη, με τρυπανια κατσαβιδια κτλ, γινεται χαλια το δερμα αλλα δεν σκληραινει...
  • #9 από hoba στις 07 Jan 2008
  • Γινομαστε κεραταδες δηλαδη  :P
    Εγω παλι που δουλευω πολυ σε σκονη, με τρυπανια κατσαβιδια κτλ, γινεται χαλια το δερμα αλλα δεν σκληραινει...

    Ναι, γιατι προφανως δεν καταπονειται καπιο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ σημειο, για πολλη ωρα. Δες καποιον που εχει ολη μερα στα χερια του πχ ενα φτυαρι..
  • #10 από Jezus στις 08 Jan 2008
  • Μπα με τα κατσαβιδια γινεται κομματια το δερμα στο ενα δαακτυλο αλλα δεν σκληραινει...
    Καποιες φορες ομως που μαζευα τα πορτοκαλια απο το χτημα για μερες, το δερμα ειχε γινει οντως πολυ σκληρο απο τα τελαρα...
  • #11 από Johnie Darko στις 10 Jan 2008
  • εγω παντως ειχα ριξει πολυ γελιο οταν δουλευα καποιους φιλους οτι δεν με γουσταρει το laptop τους με αυτη την ιστορια... "Προσπαθουσα" να κινησω το mouse μεσω του touchpad με το αριστερο χερι (δλδ με τα αριστερα  δαχτυλα) και φυσικα λογω των καλων δεν κουνιοταν ο κερσορας, παρα μονο αν εβαζες αρκετα περισσοτερη δυναμη ωστε να "νιωσει" το touchpad... Τους ελεγα λοιπον, μλκες παει χαλασε το laptop, ερχοντουσαν αυτοι, δοκιμαζανε επαιζε... Ξαναδοκιμαζα εγω, τπτ, ξανα αυτοι επαιζε, ξανα εγω τπτ... Ειχαν κουφαθει και εγω ειχα χεστει στα γελια και τους ελεγα οτι δεν με γουσταρει το laptop, οτι ισως ειναι καινουριο συστημα ασφαλειας για να μην το χρησιμοποιουν αλλοι χρηστες, οτι ισως εχει αναγνωριση δαχτυλικων αποτυποματων κτλ... Τελικα βεβαια τους ειπα την αληθεια, χρησιμοποιησα το δεξι και ολα δουλεψαν κανονικα...
  • #12 από hot_sauce (φλουτσ) στις 10 Jan 2008
  • χαχαχα .. ωραίος ο Johnie Darko..!
  • #13 από ship_me_out!!! στις 26 Mar 2008
  • Ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει οτι ηταν καλλοι.

    Καλο ειναι να υπαρχουν γιατι ετσι δεν πονανε τα δαχτυλα, δεν "τσουζουν", δεν υγραινονται για να πληγωθουν, και εχουν περισσοτεροι αντοχη ;).
  • #14 από GreekDudeCovers στις 26 Mar 2008
  • Ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει οτι ηταν καλλοι.

    Καλο ειναι να υπαρχουν γιατι ετσι δεν πονανε τα δαχτυλα, δεν "τσουζουν", δεν υγραινονται για να πληγωθουν, και εχουν περισσοτεροι αντοχη ;).

    Και επίσης μπορείς κάλλιστα μετά από πολύ σκλήρυνση να σβήνεις και τσιγάρα πάνω τους!  ;D  ;D  ;D
  • #15 από Jezus στις 26 Mar 2008
  • Να δω πως θα χαιδολογιεστε με το εταιρο ημισι μετα  :P
  • #16 από GreekDudeCovers στις 26 Mar 2008
  • Αφού τ'αντέχει και μετά τη σκλήρυνση και των δαχτύλων του δεξιού μου χεριού μια χαρά είμαστε!  ;D
  • #17 από Σκίρων στις 20 May 2008
  • Εμενα παντως οι καλλοι με εχουν σωσει ..
    επινα καφε σε ενα μπαρ, και παω να σηκωσω το σκαμπο που καθομουν για να παω πιο μπροστα, αλλα το στρογγυλο μαξιλαρι με το ξυλο ηταν αποκομμενο απ το σωμα του σκαμπο με αποτελεσμα να χασω την ισορροπια μου και να  .. κατσω πανω στο μαξιλαρι με το ξυλο απο κατω και ολο αυτό να κατσει επανω στην ακρη του μεσαιου μου δακτυλου ..Τσιριξα βεβαια απο το πονο και οταν τραβηξα το δακτυλο θυμηθηκα τον iommi!!!!!
    Kρεμόταν όλο το κομματι μπροστα απο το νυχι και ειχα παθει πλακα ...
    καθως με πηγαιναν στο νοσοκομειο, σκεφτομουν τροπους για να βαλω το εξτρα κομματι δακτυλου που ειχα μολις χασει για να μπορεσω να ξαναπαιξω κιθαρα!!!!
    Μολις πηγα στο γιατρο αυτός το κοιταει απο εδω, το κοιταει απο 'κει .. και με μια απορια στο προσωπο του μοε ρωταει .. παιζεις μπουζουκι ??  ;D
    Κιθαρα του λεω ...
    Σε εσωσε μου λεει..
    ειχε φυγει μονο η πετσα (ο καλλος) ...
    ε .. μετα ποναγα καθως επαιζα αλλα τωρα ειναι μια αναμνηση παλια!!!!!!
  • #18 από GreekDudeCovers στις 20 May 2008
  • Άουτς...  :-X
  • #19 από Υπνοβάτης... στις 20 May 2008

  • Εγώ έχω κόψει όλοκληρη την πρώτη φάλαγγα του μεσαίου δαχτύλου, στο αριστερό χέρι! ;D
  • #20 από hot_sauce (φλουτσ) στις 20 May 2008
  • παίζεις κανονικά με το αριστερό?
  • #21 από 7 στις 20 May 2008
  • Παιδια το θεμα ειναι απλο και το λεει και η αθανατη ελληνικη παραδοση,μιας και σημερα μπηκε σχετικο θεμα και στις πανελληνιες.
    Ο ποιητης ειπε "απ'την πολυ μαλακια εχεις βγαλει καλους".
    Κατι αναλογο ειναι και αυτο.

    Υ.Γ. : Για να μην με παρεξηγεσετε,να επισημανω οτι ειμαι φουλ στους καλους.
  • #22 από Stergios Kourou στις 20 May 2008
  • Καπου ειχα διαβασει οτι μορια του υλικου των χορδων μπαινουν μεσα στο δερμα και έτσι σκληραινουν.....

    Ετσι είναι...γι αυτο αλλάζουμε χορδές. Επειδή μένουν στο δάχτυλο... Για τον ιδιο λόγο αυτοί που παίζουν εγχορδα δεν κανει να τρώνε σπανακι...γιατι θα παθουν αυτο που έπαθε και ένας 80αχρονος κιθαρίστας, ο Ironman. Superήρωας κατέληξε...

    Και να μην μιλήσουμε για τους κάλους των ντράμερ...όσο περισσότερο μελετάνε, τόσο "κούτσουρα" καταντάνε απ τα μόρια της μπαγκέτας...

    Έλα χριστέ με τσόκαρα...

    Αν θυμηθείς, πες μου που το διαβασες αυτο...
  • #23 από 7 στις 20 May 2008
  • Καπου ειχα διαβασει οτι μορια του υλικου των χορδων μπαινουν μεσα στο δερμα και έτσι σκληραινουν.....

    Ετσι είναι...γι αυτο αλλάζουμε χορδές. Επειδή μένουν στο δάχτυλο... Για τον ιδιο λόγο αυτοί που παίζουν εγχορδα δεν κανει να τρώνε σπανακι...γιατι θα παθουν αυτο που έπαθε και ένας 80αχρονος κιθαρίστας, ο Ironman. Superήρωας κατέληξε...

    Και να μην μιλήσουμε για τους κάλους των ντράμερ...όσο περισσότερο μελετάνε, τόσο "κούτσουρα" καταντάνε απ τα μόρια της μπαγκέτας...

    Έλα χριστέ με τσόκαρα...

    Αν θυμηθείς, πες μου που το διαβασες αυτο...
    Συγγνωμη κιολας αλλα εκει που γραφεις "Επειδη μενουν στο δαχτυλο" εννοεις τα μορια;Δε νομιζεις οτι το υπονοουμενο ειναι ξεκαθαρα σεξιστικο;
  • #24 από Bάγια στις 20 May 2008
  • Ετσι είναι...γι αυτο αλλάζουμε χορδές. Επειδή μένουν στο δάχτυλο... Για τον ιδιο λόγο αυτοί που παίζουν εγχορδα δεν κανει να τρώνε σπανακι...γιατι θα παθουν αυτο που έπαθε και ένας 80αχρονος κιθαρίστας, ο Ironman. Superήρωας κατέληξε...

    Και να μην μιλήσουμε για τους κάλους των ντράμερ...όσο περισσότερο μελετάνε, τόσο "κούτσουρα" καταντάνε απ τα μόρια της μπαγκέτας...

    Έλα χριστέ με τσόκαρα...

    Αν θυμηθείς, πες μου που το διαβασες αυτο...

    Εγραψες!!!  :o

    Αλίμονο εάν δεν σκλήραιναν οι άκρες των δακτύλων βρε παιδία!
    Θυμάστε τον πόνο και το «κάψιμο» που νιώθει κανείς όταν πρωτοξεκινάει να παίζει ένα έγχορδο? Φαντάζεστε να κρατούσε αυτός ο πόνος εις αεί??

    Στέργιο, εγώ έπαθα το άλλο! Έγινα πλέον τόσο καλός αγωγός του ηλεκτρισμού από τα τόσα μικρά κομματάκια σίδερου στα δάχτυλα, που βγάζω σπίθες όταν πλησιάζω πρίζες και ειδικά σούκου!!
    :P

    Επαναφέρω την τάξη και την σοβαρότητα, φίλε μου, το σταυρό σου να κάνεις που σκληραίνουν τα δάχτυλά σου...
  • #25 από Jezus στις 23 May 2008
  • Παντως υπαρχει και κοσμος που εχει αλεργια σε σιδερο/νικελ κτλ και παιζει με ειδικες χορδες
Σελίδες: