Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με τις συναυλίες και τον αντίστοιχο πίνακα.  (Αναγνώστηκε 13531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει κάποιο λάθος αλλά θέλω να κάνω μια πρόταση...

Στο συγκεκριμένο πίνακα ανεβαίνουν συνεχώς ανακοινώσεις live και διαφόρων μουσικών εκδηλώσεων.. Και φυσικά μπορεί ο καθένας να ανοίξει ένα θέμα για να δηλώσει πως σε 4 μήνες θα παίξει με το συγκρότημά του "καυτή πατάτα" στο τάδε μαγαζί...

Το θέμα είναι πως ανάμεσα στα διάφορα θέματα που ανοίγονται στην κατηγορία αυτή, χάνονται και κάποια, λίγα θέματα που αφορούν live πιο γνωστών και δημοφιλέστερων  καλλιτεχνών... Και ουσιαστικά μπορώ να κατηγοριοποιήσω τα θέματα για συναυλίες που ανοίγονται ως εξής: σε αυτά που ανοίγει κάποιος επειδή ενθουσιάστηκε με (ή απλά ενημερώθηκε για) την είδηση ότι οι Motorhead (τυχαίο παράδειγμα) θα έρθουν στην Ελλάδα και σε αυτά που ανοίγει κάποιος για να διαφημίσει το live του με το συγκρότημά του...

Θα μπορούσε να γίνει αντίστοιχη κατηγοριοποίηση και στον πίνακα, με τη δημιουργία 2 ξεχωριστών πινάκων για τα αντίστοιχα θέματα?
Η απάντηση κατά την άποψή μου είναι όχι.

Αυτό θα ήταν άδικο για διάφορους λόγους... Αν ας πούμε κάποιος ανοίξει ένα θέμα της 2ης κατηγορίας (σύμφωνα με τον διαχωρισμό που αναφέρω πιο πάνω), αυτό δε σημαίνει ότι το γεγονός δεν ενδιαφέρει τους υπόλοιπους, καθώς η μπάντα μπορεί να έχει δημιουργήσει ένα ευρύ κοινό από fan της.. Θα μπορούσαμε για παράδειγμα κάλλιστα να έχουμε ένα μέλος των Nightstalker στο forum μας, σε ποια από τις 2 κατηγορίες θα έπρεπε να μπει το θέμα που θα άνοιγε?

Επίσης δε νομίζω πως μπορούμε να συγκρίνουμε ποιοτικά τη μουσική που παίζουν οι διάφορες μπάντες, άσχετα με το κοινό ή τη δημοτικότητά τους.. Και ίσως ένας τέτοιος διαχωρισμός δημιουργούσε κάποια προκατάληψη σε κάποιον που θα επισκεφτεί τον πίνακα των συναυλιών για τις μπάντες της "2ης κατηγορίας"...

Τι προτείνω?
Ο καθένας που βλέπει ένα live που του αρέσει στην αντίστοιχη κατηγορία, να κάνει ένα απλό post.. Έτσι, εκτός από το ότι τα live αυτά δε θα χάνονται ανάμεσα στα υπόλοιπα καθώς θα γίνεται το λεγόμενο "bump", θα μπορεί κανείς να ξεχωρίζει τα live δημοφιλέστερων συγκροτημάτων βλέποντας απλά τις απαντήσεις που έχουν δεχτεί..

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/11, 12:30 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Οποιος θελει να ψαξει για συναυλιες, δε θα σταθει στην πρωτη σελιδα, θα ψαξει και πιο πισω...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Μέχρι πρίν καιρό ,αυτό ακριβώς γινότανε .Κάποια ενδιαφέρουσα συναυλία δικών μας μελών ,είχε και την ανάλογη ανταπόκριση σε μυνήματα και έτσι βρισκότανε στην επικαιρότητα .Βλέπω όμως τελευταία πολύ μικρό ενδιαφέρον συζήτησης σε τέτοια θέματα και γι αυτό πηγαίνουν μοιραία στις επόμενες σελίδες .Μία λύση ίσως είναι 1-2- μέρες πριν την συναυλία και ξαναγινοταν μια υπενθύμηση (βάζοντας και περισσότερα στοιχεία ).

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Οποιος θελει να ψαξει για συναυλιες, δε θα σταθει στην πρωτη σελιδα, θα ψαξει και πιο πισω...
εγώ προσωπικά αυτό κάνω!ψάχνω ψάχνω..κοιτάω τα πάντα και μπάντες που δεν ξέρω,μηπως παίζουν σε καμμια Πάτρα ας πούμε και τύχει να πάω!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μήπως να φτιαχνόταν κάτι σαν ημερολόγιο όπου στην εκάστοτε μέρα θα αναφέρεται και η συναυλία?
έτσι όποτε μπαίνει κάποιος στο θέμα θα βλέπει τις επερχόμενες και αν θέλει να ψάξει για αργότερα απλά θα αλλάζει μήνα/μέρα κτλ....
και έτσι θα είναι όλες πάντα ορατές...

και πατώντας πάνω στη συναυλία να μπαίνει και στο αντίστοιχο θέμα που έχει ανοιχτεί για να συζητηθούν τα του γεγονότος...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μα...υπαρχει ημερολογιο!!

http://forum.kithara.gr/index.php?action=calendar Και μαλιστα εαν θες, μπορεις να βαλεις πανω το live της μπαντας που θες!!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Υπάρχει το Ημερολόγιο http://forum.kithara.gr/index.php?action=calendar (βλέπε κουμπί στο οριζόντιο μενού του φόρουμ (όχι το μπλε))
Επίσης, υπάρχει το Ημερολόγιο ημέρας, στην αρχική σελίδα του φόρουμ.

Για να εμφανιστούν οι συναυλίες εκεί, πρέπει αυτός που κάνει την καταχώρηση να κάνει μια από τις παρακάτω ενέργειες:
* Κλικ στο Ημερολόγιο - Δημιουργία εκδήλωσης, ή
* Κλικ στο Ημερολόγιο (Εμφάνιση) και μετά κλικ στην ημέρα που επιθυμεί, ή
* Νέο θέμα στον πίνακα "Συναυλίες, παραστάσεις, εκδηλώσεις", και ακολούθως κλικ στο κουμπί "Σύνδεση με το ημερολόγιο" που θα εμφανιστεί κάτω δεξιά στη σελίδα εμφάνισης του θέματος.

Σκεφτόμουν από καιρό να βάλω κάπου ένα μήνυμα που να προτρέπει τα μέλη να συνδέουν τις συναυλίες με το ημερολόγιο, ή να το συνδέσω μόνιμα (να ζητάει οπωσδήποτε συγκεκριμένη ημ/νία)...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν το είχα δει....
πιστεύω πως είναι ύπεραρκετό αυτό...
αρκεί να το ξέρεις...και αρκεί όλοι να κάνουν τη σύνδεση με το ημερολόγιο....
τότε με ένα κλικ βλέπεις όλα τα λάιβ μπροστά σου!
τι πιο εύκολο?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Βασικα, συνδεσε το μονιμα...αν καποιος θελει να γραψει για φημες, πχ "Ερχονται οι METALLICA για Live" χωρις να γνωριζει ημερομηνιες, ας το γραφει στα Μουσικα Νεα...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Βασικα, συνδεσε το μονιμα...

+1. Τόσα χρόνια στο φόρουμ και -ντροπή μου μεν, αλλά- νόμιζα ότι είχαμε μόνο ημερολόγιο γενεθλίων.  :wall

Ωραίο θέμα, gers. Το bump συμβαίνει ούτως ή άλλως... προσωπικά όμως δεν νιώθω άνετα να κάνω bump μόνος μου σε θέμα για live της δικιάς μου μπάντας, εάν δεν έχει υπάρξει ανταπόκριση από άλλα μέλη.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/06, 03:34
από Marios Demigod
1 Απαντήσεις
54379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 13:02
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
52214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/06, 13:43
από Βραζίλης
33 Απαντήσεις
10774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 20:15
από Zeppelin
0 Απαντήσεις
3173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/07, 19:29
από Scarsick
1 Απαντήσεις
51230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 18:23
από Βραζίλης
39 Απαντήσεις
13202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 15:21
από eleos* (Βάλια πια....)
3 Απαντήσεις
2653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/10, 21:23
από OpenChord
0 Απαντήσεις
47452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 21:29
από Korgy
15 Απαντήσεις
8028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/14, 18:52
από GeorgeMam