Σελίδες:
  • #1 από markos_geo στις 29 Sep 2011
  • Καλησπερα παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας...Παιζω κοντα 9 χρονια κιθαρα και θελω να πιστευω οτι εχω καποια γνωση αρμονιας (οποτε μπορω να βγαλω ηχο απο το πιανο και να ξερω τι παιζω)...Εχω στα χερια μου ενα παλιο αρμονιο το οποιο με εκανε να θελω να ξεκινησω να ψαχνομαι πανω στο θεμα οποτε και θελω να παρω ενα καινουριο αρμονιο/keyboard/digital piano (συγχωρεστε με ειμαι ασχετος στο ειδος) καθοτι το παλιο δε λειτουργει πλεον,ωστε να μπορεσω να μαθω μονος μου η ισως να κανω και καποια μαθηματα...Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο εχοντας υπ'οψην 1 οτι ειμαι αρχαριος στο πιανο,2 οτι το μπατζετ ειναι πολυ μικρο καθοτι μολις παρηγγηλα νεα κιθαρα....μπηκα στο θωμα και ειδα ενα ντιτζιταλ πιανο hemingway dp-501 αλλα εχω διαβασει τα χειροτερα.....ενδιαφερομαι να μπορεσω καποτε να παιξω κλασικη μουσικη σε κανονικο πιανο απλα θελω απο καπου να ξεκινησω...
  • #2 από Tempus στις 30 Sep 2011
  • Τι ακριβώς θέλεις να παίξεις τώρα που θα ξεκινήσεις; Θέλεις να μάθεις πιάνο ή "πλήκτρα" (να παίζεις σε συγκρότημα με άλλους); Ή να χρησιμοποιήσεις τους ηλεκτρονικούς ήχους ενός συνθεσάιζερ; Το budjet είναι γύρω στα 500 δηλαδή;
    Για σκέτο πιάνο σκέψου να πάρεις απλά ένα μεταχειρισμένο κλασσικό πιάνο. Κατά την άποψη μου ο ήχος του δε συγκρίνεται σε όγκο και φυσικότητα με τα ψηφιακά υποκατάστατα. Αλλά ανάλογα με τι κατάσταση είναι θα χρειαστεί και σέρβις, οπότε θέλει ψάξιμο.   
  • #3 από markos_geo στις 01 Oct 2011
  • Φιλε μου το μπατζετ μου αυτη τη στιγμη με το ζορι ξεπερναει τα 200ε αλλα με προσπαθεια μπορω να το φτασω στα 450ε...Εχω ακουσει για casio privia οτι ειναι αξιολογα για την τιμη τους...Και για να απαντησω στην ερωτηση σου,σκετο πιανο θελω να μαθω.
    Για τα μεταχειρισμενα πιανο που να κοιταξω και τι τιμες παιζουν?
  • #4 από Tempus στις 02 Oct 2011
  • Το casio δεν το έχω δοκιμάσει. Έχω παίξει τα stage pianos Korg sp-170, korg sp-250 και yamaha p95 και προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ το τελευταίο, με μικρή διαφορά από το 250. Το 170 υστερούσε κυρίως σε ποιότητα ήχου αλλά για μια πρώτη αγορά σαν τη δική σου ίσως αξίζει. Πάντως στα καταστήματα είδα μια τάση να κάνουν προσφορές πιο πολύ από ότι στα synthesizer.
    Μεταχειρισμένα πιάνα εκτός από αγγελίες (πχ Χρυσή Ευκαιρία), μπορείς να βρεις και σε εμπόρους-αντιπροσώπους (πχ Διαμαντόπουλος, Νικοτιαν, Νάκας, Σπύρος Νάκας). Αλλά μάλλον σε μεγαλύτερες τιμές από όσο είναι το παρόν  budjet σου. Άλλωστε θα έχεις και έξοδα μεταφοράς και κουρδίσματος σε μια τέτοια περίπτωση.   
  • #5 από BornFromJukebox στις 24 Jul 2014
  • Μιας και τωρα θα αρχισεις μην καταληξεις αμεσως σε κατι πολυ ακριβο και μετα δεν σου αρεσει και εχεις ειδη χαλασει αρκετα χρηματα μιας και το budget σου ειπες οτι με το ζωρι ξεπερνα τα 200 σου συστηνω αυτο εδω http://santiamusic.com/onlinestore/view_product.php?productid=2547&idcat=22&idsubcat=-1&idsubsubcat=-1&key=238a7f6d32c8c869a2d869b5d6a9867e&secref=efdc8c6cd28cd0adc7b52e75638eb36f
  • #6 από modfori στις 24 Jul 2014
  • Μιας και τωρα θα αρχισεις μην καταληξεις αμεσως σε κατι πολυ ακριβο και μετα δεν σου αρεσει και εχεις ειδη χαλασει αρκετα χρηματα μιας και το budget σου ειπες οτι με το ζωρι ξεπερνα τα 200 σου συστηνω αυτο εδω http://santiamusic.com/onlinestore/view_product.php?productid=2547&idcat=22&idsubcat=-1&idsubsubcat=-1&key=238a7f6d32c8c869a2d869b5d6a9867e&secref=efdc8c6cd28cd0adc7b52e75638eb36f


    έχουν περάσει 3 χρόνια απο τότε, λογικά θα'χει διαλέξει
  • #7 από Guitar Fan στις 24 Jul 2014
Σελίδες: