Σελίδες:
  • #1 από Black_Zakk στις 01 May 2012
  • Δεν ξερω πως αλλιως να το γραψω στον τιτλο. Αγορασα μια καινουγια les paul epiphone και παρατηρω πως αμα παιζω μετα απο λιγο τα δαχτυλα μου σαν να μαυριζουν στις ακρες ελαχιστα. Πρωτη φορα μου συμβαινει, με προηγουμενες κιθαρες δεν ειχα προβλημα. Να θελουν αλλαγμα οι χορδες? Μα ειναι καινουργια υποτιθεται  :-\  Να αναφερω πως παντα πριν πιασω κιθαρα τα χερια μου ειναι καθαρα.
  • #2 από Απόλλων στις 01 May 2012
  • Πώς ακριβώς εμφανίζεται αυτή η μαυρίλα; Είναι μαύρες γραμμές (οπότε μάλλον φταίνε οι χορδές) ή ένας μαύρος κυκλικός λεκές ακριβώς στην άκρη των δαχτύλων (οπότε φταίει η ταστιέρα); Στην πρώτη περίπτωση, δοκίμασε να αλλάξεις χορδές. Αυτές που έχει η κιθάρα από το εργοστάσιο ίσως να μην είναι καλής ποιότητας. Στη δεύτερη, καθάρισε καλά την ταστιέρα με νάφθα (ζιπέλαιο) και μετά πέρασέ την με lemon oil.
  • #3 από agrammatos στις 01 May 2012
  • Ζιπέλαιο στην ταστιέρα? Είσαι σίγουρος? Κάνει και για ακουστικές κιθάρες? Κάνει δουλειά???
  • #4 από hot_sauce (φλουτσ) στις 01 May 2012
  • rosewood η ταστιέρα?
  • #5 από Υπνοβάτης... στις 01 May 2012
  • Kαι μένα μου συμβαίνει στην ακουστική!
  • #6 από Black_Zakk στις 01 May 2012
  • Παιδες καταρχην thanks για τις απαντησεις. Η κιθαρα ειναι η epiphone les paul studio οποτε ναι ταστιερα rosewood.


    Mαλλον οι χορδες φταινε γιατι δοκιμασα με το ενα δαχτυλο να το συρω απ'το πρωτο ταστο στο τελευταιο και σχηματίστηκε μια μαυρη γραμμη. Οποτε αλλαγμα απ'οτι καταλαβα ε? Ισως στο καταστημα απ'οπου την πηρα να την ειχε καμποσα χρονια οποτε και οι χορδες..ή αυτο που λεει ο Απόλλων.


    Επίσης, καλο μήνα και καλη πρωτομαγια!
  • #7 από Απόλλων στις 01 May 2012
  • Ζιπέλαιο στην ταστιέρα? Είσαι σίγουρος? Κάνει και για ακουστικές κιθάρες? Κάνει δουλειά???

    Δεν το έχεις ξανακούσει; Για καθάρισμα είναι πολύ καλό. Θα βάλεις λίγο σε ένα πανάκι και θα περάσεις με αυτό την ταστιέρα. Μετά μπορείς να βάλεις lemon oil ή κάποιο άλλο παρόμοιο προϊόν. Και φυσικά δεν έχει σημασία αν είναι ηλεκτρική ή ακουστική κιθάρα. Την ταστιέρα καθαρίζεις...

    Πάντως επειδή απ' ό,τι φαίνεται για το πρόβλημά σου φταίνε οι χορδές, άλλαξέ τες με ένα καiνούργιο σετ της προτίμησής σου. Στην πορεία μπορείς να καθαρίσεις και την ταστιέρα, αν βλέπεις ότι έχει μαζέψει βρωμιά.
  • #8 από Black_Zakk στις 02 May 2012
  • Tελικα ναι, το προβλημα ηταν οι χορδες. Ενα φιλαρακι μου εδωσε καθαριστικο για χορδες κιθαρας σπρει και στο πανι εβγαζε μαυριλα που τις ετριβα. Απλα επειδη ηταν σχεδον ολες ετσι, αποφασισα να παω αυριο να τις αλλαξω μια και καλη. Να παρω κι ενα καθαριστικο για τις χορδες! Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις.
  • #9 από elrich στις 02 May 2012
  • Δεν είναι απαραίτητα κακό να αφήνουν μαύρη γραμμή οι χορδές. Το απλούστερο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο έμπορος να τις είχε περάσει με αντισκωριακό κάποιου είδους για να μην σκουριάζουν στην έκθεση.
    Εγώ δεν θα τις άλλαζα ντε και καλά, θα τις σκούπιζα να φύγει το λάδι, λίγο fast fret ή κάτι αντίστοιχο, και έτοιμη.
Σελίδες: