Αποστολέας Θέμα: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips  (Αναγνώστηκε 58785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος p0k0

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #50 στις: 17/01/13, 02:07 »
Zeoy επειδη σχεδον με επεισες  ;D  ενω πηγαινα για κανα princeton η ακομα και κανα deluxe,αν δεν υπηρχε η διαφορα τιμης ( ή αν ο vht ηταν πιο κοντα σε τιμη) θα επελεγες τον vht τελικα?Με αλλα λογια πιστευεις οτι παιζουν στην ιδια λιγκα με τους fender?
 
btw Πολυ καλη παρουσιαση αλλα και ΠΟΛΥ σωστα παιγμενα κλιπς που δινουν στον ακροατη να καταλαβει πως ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ (δεν ξερω αμα γινομαι κατανοητος)
 
υγ.Ο ενισχυτης που σκοπευω να αποκτησω (ετοιμος να "πυροβολησω" ειμαι) μαλλον για παιξιμο στο σπιτι παει αντε και για κανα τζαμαρισμα με κανα φιλο.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #51 στις: 17/01/13, 10:27 »
Zeoy επειδη σχεδον με επεισες  ;D  ενω πηγαινα για κανα princeton η ακομα και κανα deluxe,αν δεν υπηρχε η διαφορα τιμης ( ή αν ο vht ηταν πιο κοντα σε τιμη) θα επελεγες τον vht τελικα?Με αλλα λογια πιστευεις οτι παιζουν στην ιδια λιγκα με τους fender?
 
btw Πολυ καλη παρουσιαση αλλα και ΠΟΛΥ σωστα παιγμενα κλιπς που δινουν στον ακροατη να καταλαβει πως ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ (δεν ξερω αμα γινομαι κατανοητος)
 
υγ.Ο ενισχυτης που σκοπευω να αποκτησω (ετοιμος να "πυροβολησω" ειμαι) μαλλον για παιξιμο στο σπιτι παει αντε και για κανα τζαμαρισμα με κανα φιλο.


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για την παρουσίαση και τα clips. btw χρωστάω κι άλλα clips με telecaster και pedals (να δούμε πότε θα βρω χρόνο να το κάνω).


Για την ερώτησή σου τώρα:
α) από ήχο πιστεύω παίζουν στην ίδια κατηγορία. έχω συγκρίνει μόνο με έναν silverface και είναι ΠΑΡΑ πολύ κοντά. Δεν ξέρω πως ακούγονται οι reissue Princeton αλλά δε νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά (οι καινούριοι έχουν μεγάφωνο που ο περισσότερος κόσμος το αλλάζει).
β) από δυνατότητες να ξεφύγεις από τον παραδοσιακό blackface fender ήχο δεν το συζητάμε, είναι σε άλλη κατηγορία. Και μόνο το powerscaling που σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις καθαρά στο όριο του "σπασίματος" ταυτόχρονα με αυτό το ωραίο κομπρεσάρισμα, αλλά σε λογικές εντάσεις (εννοώ πολυκατοικίας), είναι φοβερό πλεονέκτημα. Βάλε τώρα πλήρως ρυθμιζόμενο tube buffered FX loop, δυνατότητα για πιο μεσαίο με πιο πολύ gain ήχο (με το pull boost), δυνατότητα για ό,τι λάμπα τραβάει η όρεξή σου, triode mode για πιο jazzy ήχους, low cut / high cut φίλτρα στο τελικό στάδιο, 12άρι μεγάφωνο πολύ καλό ... μιλάμε για άλλη ευελιξία στον ήχο
γ) υπάρχει ένα "αλλά": το όνομα και η ιστορία της Fender παίζουν ρόλο τόσο στον κάτοχο (υποσυνείδητα , placebo effect, πες το όπως θες) όσο και σε υποψήφιους αγοραστές σε περίπτωση που σκεφτείς μεταπώληση.


Για να ολοκληρώσω να σου πω ότι εγώ είχα δυνατότητα να πάρω το silverface που σου ανέφερα πιο πάνω και να μου μείνουν και λεφτά στην τσέπη σε σχέση με το VHT. Προτίμησα το VHT και φρόντισα ο silverface να πάει σε ένα καλό φίλο γιατί ήταν φοβερή ευκαιρία.
Θα σου πρότεινα να τον παραγγείλεις κι αν δε σου αρέσει, μέσα στο μήνα τον επιστρέφεις στον Thomann με μόνο κόστος τα μεταφορικά της επιστροφής. Ακόμα κι έτσι, το να πληρώσεις 30E μεταφορικά ας πούμε, νομίζω οτί αξίζει για την εμπειρία που θα κερδίσεις.   


Άλλοι ενισχυτές που θα κοίταζα σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι ο Vox AC15C1 και ο Ampeg GVT15-112

Αποσυνδεδεμένος p0k0

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #52 στις: 17/01/13, 15:39 »
Zeoy επειδη σχεδον με επεισες  ;D  ενω πηγαινα για κανα princeton η ακομα και κανα deluxe,αν δεν υπηρχε η διαφορα τιμης ( ή αν ο vht ηταν πιο κοντα σε τιμη) θα επελεγες τον vht τελικα?Με αλλα λογια πιστευεις οτι παιζουν στην ιδια λιγκα με τους fender?
 
btw Πολυ καλη παρουσιαση αλλα και ΠΟΛΥ σωστα παιγμενα κλιπς που δινουν στον ακροατη να καταλαβει πως ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ (δεν ξερω αμα γινομαι κατανοητος)
 
υγ.Ο ενισχυτης που σκοπευω να αποκτησω (ετοιμος να "πυροβολησω" ειμαι) μαλλον για παιξιμο στο σπιτι παει αντε και για κανα τζαμαρισμα με κανα φιλο.



Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για την παρουσίαση και τα clips. btw χρωστάω κι άλλα clips με telecaster και pedals (να δούμε πότε θα βρω χρόνο να το κάνω).


Για την ερώτησή σου τώρα:
α) από ήχο πιστεύω παίζουν στην ίδια κατηγορία. έχω συγκρίνει μόνο με έναν silverface και είναι ΠΑΡΑ πολύ κοντά. Δεν ξέρω πως ακούγονται οι reissue Princeton αλλά δε νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά (οι καινούριοι έχουν μεγάφωνο που ο περισσότερος κόσμος το αλλάζει).
β) από δυνατότητες να ξεφύγεις από τον παραδοσιακό blackface fender ήχο δεν το συζητάμε, είναι σε άλλη κατηγορία. Και μόνο το powerscaling που σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις καθαρά στο όριο του "σπασίματος" ταυτόχρονα με αυτό το ωραίο κομπρεσάρισμα, αλλά σε λογικές εντάσεις (εννοώ πολυκατοικίας), είναι φοβερό πλεονέκτημα. Βάλε τώρα πλήρως ρυθμιζόμενο tube buffered FX loop, δυνατότητα για πιο μεσαίο με πιο πολύ gain ήχο (με το pull boost), δυνατότητα για ό,τι λάμπα τραβάει η όρεξή σου, triode mode για πιο jazzy ήχους, low cut / high cut φίλτρα στο τελικό στάδιο, 12άρι μεγάφωνο πολύ καλό ... μιλάμε για άλλη ευελιξία στον ήχο
γ) υπάρχει ένα "αλλά": το όνομα και η ιστορία της Fender παίζουν ρόλο τόσο στον κάτοχο (υποσυνείδητα , placebo effect, πες το όπως θες) όσο και σε υποψήφιους αγοραστές σε περίπτωση που σκεφτείς μεταπώληση.


Για να ολοκληρώσω να σου πω ότι εγώ είχα δυνατότητα να πάρω το silverface που σου ανέφερα πιο πάνω και να μου μείνουν και λεφτά στην τσέπη σε σχέση με το VHT. Προτίμησα το VHT και φρόντισα ο silverface να πάει σε ένα καλό φίλο γιατί ήταν φοβερή ευκαιρία.
Θα σου πρότεινα να τον παραγγείλεις κι αν δε σου αρέσει, μέσα στο μήνα τον επιστρέφεις στον Thomann με μόνο κόστος τα μεταφορικά της επιστροφής. Ακόμα κι έτσι, το να πληρώσεις 30E μεταφορικά ας πούμε, νομίζω οτί αξίζει για την εμπειρία που θα κερδίσεις.   


Άλλοι ενισχυτές που θα κοίταζα σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι ο Vox AC15C1 και ο Ampeg GVT15-112

Κοιτα οσο πιο πολυ το ψαχνω και τον ακουω (απο το νετ παντα) τοσο πιο πολυ ψηνομαι και μαλλον για κει παω.
 
Οσο για τον Vox, εχω ηδη ενα voxιζων ενισχυτη τον Laney cub12(ωραιος ειναι αν και μου'βγαλε μερικα προβληματακια και επισης δεν κοβεται με τιποτα μια εντονη πριμαδουρα πολυ ιδιετερη που εχει.
Ο Αμπεγκ παλι δεν νομιζω να μου αρεσει,μαλλον ειναι πολυ βινταζ? ???
 
Βεβαια ΕΝΑΣ ειναι ο ενισχυτης των ονειρων μου....να οριστε, παρτε ματι 
Matchless Avalon 30 Fat Sound Guitars amp demo by Greg V
    8) αλλα 2 + χιλιαρικα ειναι αυτα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #53 στις: 17/01/13, 16:36 »

Κοιτα οσο πιο πολυ το ψαχνω και τον ακουω (απο το νετ παντα) τοσο πιο πολυ ψηνομαι και μαλλον για κει παω.
 
Οσο για τον Vox, εχω ηδη ενα voxιζων ενισχυτη τον Laney cub12(ωραιος ειναι αν και μου'βγαλε μερικα προβληματακια και επισης δεν κοβεται με τιποτα μια εντονη πριμαδουρα πολυ ιδιετερη που εχει.
Ο Αμπεγκ παλι δεν νομιζω να μου αρεσει,μαλλον ειναι πολυ βινταζ? ???
 
Βεβαια ΕΝΑΣ ειναι ο ενισχυτης των ονειρων μου....να οριστε, παρτε ματι  Matchless Avalon 30 Fat Sound Guitars amp demo by Greg V    8) αλλα 2 + χιλιαρικα ειναι αυτα.



Ο Ampeg δεν είναι πιο vintage από τον Princeton, τον Deluxe ή το VHT που συζητάμε. Ίσα ίσα που έχει master volume άρα μιλάμε ότι μπορεί να πάει και σε πιο μοντέρνες χροιές που χαρακτηρίζονται από πιο πολύ preamp gain.


Οι matchless έχουν συγγένεια με τους vox αλλά πιθανότατα έχουν αυτό το πρίμο των Vox πιο τιθασευμένο (δεν έχω παίξει με vox αλλά έχω παίξει με matchless ;D  <- ο ενισχυτής ήταν κατηγορίας "δεν περιγράφω άλλο" :P )


Σταμάτα να βλέπεις βιντεάκια του Greg V. Κάνουν κακό στην υγεία, την τσέπη ή και στα δύο ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #54 στις: 18/01/13, 01:27 »
από δυνατότητες να ξεφύγεις από τον παραδοσιακό blackface fender ήχο δεν το συζητάμε, είναι σε άλλη κατηγορία.

Nίκο, επειδή στο πρώτο σου μήνυμα σε αυτό το thread είχες αναφέρει τα εξής:

Τον αγόρασα γιατί ήθελα κάτι που α) να πλησιάζει κλασικούς fender ήχους...

Υπάρχει ένα fixed δίκτυο που δίνει το κλασικό blackface mid scooped ήχο και μετά από αυτό ένα κλασικό tone (όπως αυτό στους παλιότερους tweed).

Θα έλεγες ότι με την αλλαγή σε 6L6 ο ενισχυτής ήρθε πιο κοντά στον κλασσικό Fender ήχο που έψαχνες; Γιατί από θέμα ευελιξίας είναι προφανές ότι βρίσκεται σε άλλο επίπεδο. Το ζήτημα είναι ότι αυτός ο blackface ήχος είναι κάτι που θα ήθελα πάρα πολύ. Δυστυχώς ο 65 Princeton Reissue που για μένα θα ήταν ο ιδανικός ενισχυτής από πλευράς ήχου, ισχύος, μεγέθους, βάρους κλπ κοστίζει 900 λίρες. Προκειμένου λοιπόν να μην δώσω ένα τέτοιο ποσό για ενισχυτή που θα παίζει αποκλειστικά στο σπίτι, αν μπορώ να βρώ κάτι έστω που να πλησιάζει αυτόν τον ήχο με τα λιγότερα από τα μισά λεφτά, θα τον αγόραζα ακόμα και στα τυφλά. Και φυσικά αν μού δίνει και την επιπλέον ευελιξία, ακόμα καλύτερα... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #55 στις: 18/01/13, 10:41 »
από δυνατότητες να ξεφύγεις από τον παραδοσιακό blackface fender ήχο δεν το συζητάμε, είναι σε άλλη κατηγορία.


Nίκο, επειδή στο πρώτο σου μήνυμα σε αυτό το thread είχες αναφέρει τα εξής:

Τον αγόρασα γιατί ήθελα κάτι που α) να πλησιάζει κλασικούς fender ήχους...

Υπάρχει ένα fixed δίκτυο που δίνει το κλασικό blackface mid scooped ήχο και μετά από αυτό ένα κλασικό tone (όπως αυτό στους παλιότερους tweed).


Θα έλεγες ότι με την αλλαγή σε 6L6 ο ενισχυτής ήρθε πιο κοντά στον κλασσικό Fender ήχο που έψαχνες; Γιατί από θέμα ευελιξίας είναι προφανές ότι βρίσκεται σε άλλο επίπεδο. Το ζήτημα είναι ότι αυτός ο blackface ήχος είναι κάτι που θα ήθελα πάρα πολύ. Δυστυχώς ο 65 Princeton Reissue που για μένα θα ήταν ο ιδανικός ενισχυτής από πλευράς ήχου, ισχύος, μεγέθους, βάρους κλπ κοστίζει 900 λίρες. Προκειμένου λοιπόν να μην δώσω ένα τέτοιο ποσό για ενισχυτή που θα παίζει αποκλειστικά στο σπίτι, αν μπορώ να βρώ κάτι έστω που να πλησιάζει αυτόν τον ήχο με τα λιγότερα από τα μισά λεφτά, θα τον αγόραζα ακόμα και στα τυφλά. Και φυσικά αν μού δίνει και την επιπλέον ευελιξία, ακόμα καλύτερα... ;)



Γιώργο αν θες τη σύντομη απάντηση, ναι. Πλησιάζει (πολύ κατά τη γνώμη μου) τον ήχο του Princeton με τα μισά λεφτά.


Η μη σύντομη απάντηση βάζει κι άλλες παραμέτρους μέσα. Ποιος είναι ο blackface ήχος ας πούμε. Ένας BF Princeton έχει διαφορούλες από έναν BF Deluxe και διαφοράρες με BF Twin ή Super. Δύο ίδιοι ακριβώς Princeton με διαφορετικά μεγάφωνα ακούγονται διαφορετικά. Έχουμε συνηθίσει να λέμε BF ήχος (όλοι μας) και να εννοούμε κάτι διαφορετικό ο καθένας. Εγώ ας πούμε για holy grail BF ήχο (που δεν είμαι σίγουρος καν αν είναι με BF) έχω αυτό



Κάποιοι άλλοι μίλαγαν για αυτό
και τους τρέχανε τα σάλια.


Άλλοι πάλι θέλουν αυτό



Πρόσεξε πόση διαφορά έχουν σε πρίμα/μεσαία και overdrive αυτοί οι ήχοι. Εγώ είμαι σίγουρος ότι αν έδιναν σε αυτούς τους μουσικούς τον κινεζάκο μου και τους άφηνα να κάνουν παιχνίδι στο studio και μετά το ακούγαμε χωρίς να μας πουν τι είναι, θα λέγαμε όλοι "ε καλά, κλασικός blackface fender είναι ο ήχος". Εμένα όσοι φίλοι τον ακούσανε είχανε μείνει με ένα περίεργο χαμόγελο αμίλητοι αν σου λέει κάτι.


Οι 6L6 που με ρωτάς δώσανε μια χροιά πιο κοντά στους πιο διαδεδομένους Twin και Super (πιο glassy cleans και πιο γεμάτο μπασο) ενώ με τις 6V6 είχε κάπως πιο warm/μεσαίο ήχο. Μη φαντάζεσαι τρελές διαφορές σε εντάσεις σπιτιού. Στην πρόβα κάνανε δαφορά όμως. Δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αν κάτι δε σου πάει καλά τελικά αλλά αν πιστεύω πως θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος αν το αποφασίσεις.


Σου αντιγράφω απόσπασμα από ενθουσιώδη κριτική στο TGP:
"So I picked one of these up based on the really impressive feature set and tube options and could not be happier. After looking at all of the tweed deluxe kits and boutique 20 watters and owning BF Princeton Reverbs, Deluxe Reverbs, 50's tweed Pro and tweed Deluxe, Brown Vibrolux , Princeton, etc. this VHT does what all of those do and then some.[/size] [/size]The voicing is in the same ballpark as a classic Fender but the additional tone shaping addresses a lot of the issues I have always had with some of the tweed and brown era designs. Being able to run 6V6 for the more traditional Deluxe vibe is cool but running it with 6L6 takes the amp to a real giggable level with more headroom and low end capability without losing what is cool about the 6V6 tones. I've been so happy with the 6L6 that I have not even tried running it with EL34 yet, which is supposed to up the output a little more. "


Το όλο thread είναι εδώ (μπορεί και να το έχω ξαναποστάρει) http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=1080553
Θα δεις ότι υπάρχουν και μια δυο περιπτώσεις με προβλήματα που η εταιρεία ανέλαβε να διορθώσει/αντικαταστήσει (ανταποκρίνονται πάρα πολύ καλά σε email κλπ απ'ότι θα είδες και στο δικό μας thread εδώ όταν τους ρώτησε κάτι ο hot sauce).


Το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω για να σε βοηθήσω να αποφασίσεις θα ήταν να πείσω το φίλο μου με τον SF Princeton να τον φέρει σπίτι μου για shootout αλλά δεν παίρνω και όρκο ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο σε λογικό χρονικό διάστημα γιατί δεν περνάει μόνο από το χέρι μου.


Αν πάλι έχεις κάποιον ήχο που κυνηγάς πες μου να δω αν μπορώ κάπως να τον πλησιάσω και να σου γράψω κάποιο clip να κρίνεις.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #56 στις: 18/01/13, 12:02 »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκιο σε αυτό που λές για τον Blackface ήχο. Και φυσικά πολλά θα εξαρτώνται από τον υπόλοιπο εξοπλισμό και άλλες παραμέτους. Προσωπικά θα έλεγα ότι αυτό που είχα στο μυαλό μου σαν Blackface ήχο μάλλον είναι πιο κοντά σε κάποια από τα κομμάτια στο δεύτερο video από πλευράς χροιάς, και απ' ό,τι βλέπω στα σχόλια ο ενισχυτής που χρησιμοποιεί ο Ronnie Earl είναι ένας Fender Super Reverb. Ομολογουμένως ο ήχος του Stevie Ray Vaughan στο Tin Pan Alley δεν θα με χάλαγε καθόλου (απ' όσο γνωρίζω, ο SRV έπαιζε μεταξύ άλλων με Fender Super Reverb και Vibroverb ενισχυτές), αλλά ας μείνουμε σε πιο εφικτούς στόχους... ::)

Το thread από το TGP που παραθέτεις το έχω διαβάσει και πρόσεξα το συγκεκριμένο σχόλιο. Θα έλεγα ότι αν ο VHT πλησιάζει έστω τους παραπάνω ήχους, είναι τρομερό επίτευγμα δεδομένης της τιμής του.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #57 στις: 18/01/13, 12:35 »
Το ότι πλησιάζει δεν το συζητάμε, πίστεψέ με. Πολυ μεγάλο μέρος του ήχου που ακούμε σε διάφορα clips/live/κλπ είναι το μεγάφωνο (και πόσο broken in είναι) και το (τα) μικρόφωνο (α).
Αν βρω λίγο χρόνο ίσως φτιάξω κάτι όπου θα προσπαθήσω να προσεγγίσω τον ήχο του Ronnie Earl.
Αν είσαι κοντά στο να πατήσεις τη σκανδάλη ξανασκέψου τα περί 12/20 vs 12/20rt που ανέφερα σε προηγούμενο post.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #58 στις: 18/01/13, 19:59 »

Γιώργο ένα στα γρήγορα

https://www.box.com/s/360sgiwueansk4xh06q1

εντάσεις σπιτιού με το power scaling στο min για να πετύχω το break up που άκουγα στο clip του Ronnie Earl

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #59 στις: 18/01/13, 20:30 »
προσπαθώντας να αγνοήσω το ΠΟΛΎ καλό παίξιμο και να "πιάσω" τη χροιά του ενισχυτή....
ίσως να θελε λίγο ρηβερμπάκι ακόμα για να "δείξει" αλλά ήταν αρκετά καλή!
σίγουρα από κοντά θα μπορούσα να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη! (if you know what i mean ;) )
πάντως...και μόνο το γεγονός πως είναι ΤΟΣΟ ευέλικτος σ'αυτά τα λεφτά τον καθιστά μεγάλο value for money....
απ'την άλλη...γούστα είναι αυτά! άλλοι προτιμούν ενισχυτές με ένα κουμπί! ;D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #60 στις: 18/01/13, 22:13 »
Η αλήθεια είναι ότι το είχα λίγο πιο κρατημένο από ότι έπρεπε στο reverb και με αυτό το μικρόφωνο τα φοβήθηκα λίγο τα πρίμα και ίσως το παραέκανα.


Έλα και τα πράσινα κοτόπουλα (κοινώς chicken picking με κάμποσες φάλτσες)
https://www.box.com/s/bjbrtbg332p0uuyv6qsq
Tele φυσικά (... αν και με αρχαίες χορδές)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #61 στις: 19/01/13, 05:05 »
Ωραιο το εκανες να ακουγεται το μηχανακι.
Καλοριζικο.

Ωραιο review.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #62 στις: 19/01/13, 19:16 »
Η αλήθεια είναι ότι το είχα λίγο πιο κρατημένο από ότι έπρεπε στο reverb και με αυτό το μικρόφωνο τα φοβήθηκα λίγο τα πρίμα και ίσως το παραέκανα.


Έλα και τα πράσινα κοτόπουλα (κοινώς chicken picking με κάμποσες φάλτσες)
https://www.box.com/s/bjbrtbg332p0uuyv6qsq
Tele φυσικά (... αν και με αρχαίες χορδές)
:o :o :o :o
ωραιος!!! κουναγα το κεφαλι μου ασυναισθητα απο το bit! χαχαχαχαχα ωραιο κοτολογιμα!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #63 στις: 20/01/13, 13:39 »
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για την ακρόαση και τα σχόλια. Είμαι σε φάση να γράψω και κανένα σκέτο (χωρίς backing track δηλαδή) κλιπάκι με την Tele τώρα αν και μου κάνει νούμερα ο προενισχυτής του μικροφώνου (argh).


Να σημειώσω πως σε ό,τι έχω ποστάρει δεν έχει πέσει καμιά επεξεργασία σε αυτό που δίνει το μικρόφωνο. Μόνο στο τελευταίο έχει μπει ένα delay πετάλι μεταξύ κιθάρας και ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #64 στις: 20/01/13, 14:27 »
Φρέσκαααα


Τελέ σκέτη (neck, middle, bridge) + reverb πιο μετά + tremolo ακόμα πιο μετά
https://www.box.com/s/5pivj84x1bub6y1ntfhe


Τελέ με overdrive (Danelectro Trasnparent OD v1)
https://www.box.com/s/n4dip0j8impsgir57pco


Τελέ με Fuzz (little big muff)
https://www.box.com/s/zh9myb10f57yfpaorlob


Τελέ με phaser (small stone)
https://www.box.com/s/8uu0gvdlzs2u2yrqi2w4
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/13, 15:41 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #65 στις: 04/02/13, 12:13 »
Επειδή συμφορουμίτης αγόρασε τον VHT 12/20RT και ήθελε μία βοήθεια είπα να απαντήσω δημοσίως για να είναι χρήσιμο και για οποιονδήποτε άλλο ενδιαφερόμενο.
Πάμε λοιπόν μια περιγραφή του τι κάνει το κάθε κουμπάκι






1: Power
Ανοίγει τον ενισχυτή. Τον ανοίγουμε πάντα με το standby (2) στη μεσαία θέση και περιμένουμε 30 δευτερόλεπτα πριν γυρίσουμε το standby στο pentode ή στο triode. Στο κλείσιμο πηγαίνουμε πάλι το standby στη μέση και μετά το Power στο off (ορισμένοι ισχυρίζονται ότι είναι καλύτερα να μη γυρίζουμε το standby στο off πριν τον κλείσουμε αλλά δε νομίζω ότι έχει και κάποια ιδιαίτερη σημασία η σειρά στο κλείσιμο).
Προσοχή: όλα είναι πιο ομαλά (και άνοιγμα και κλείσιμο και αλλαγές από pentode σε triode με τα Watts (3) στη χαμηλότερη θέση (full αριστερά)


2: Standby
Βλέπε (1). Στο triode mode ο ενισχυτής δουλεύει στα μισά Watt απ’ ότι στο pentode. Επιπλέον στο triode είναι λίγο πιο σκοτεινός και ‘μαλακός’ στην ατάκα (κατάλληλος πχ για jazz). Προσοχή: στο triode mode το τρέμολο εφέ είναι λιγότερο έντονο


3: Watts
Ρυθμίζει τη μέγιστη ισχύ που μπορεί να βγάλει το τελικό στάδιο. Σε χαμηλές ρυθμίσεις ο ενισχυτής αρχίζει και κομπρεσάρει και παραμορφώνει από πιο χαμηλές τιμές του volume. Έτσι ενώ με τα Watts στο μέγιστο η ένταση μεγαλώνει όσο ανοίγουμε το volume (13) χωρίς εμφανή παραμόρφωση ή compression ακόμα και σε μεγάλες τιμές του volume στα χαμηλά Watts compression και παραμόρφωση έρχονται νωρίτερα και σε χαμηλότερες εντάσεις. Χρήσιμο προφανώς για να πετυχαίνουμε παραμόρφωση και compression από το τελικό στάδιο σε πιο λογικές εντάσεις. Προσοχή: σε πολύ χαμηλές ρυθμίσεις εμφανίζεται μια μικρή απώλεια σε πρίμα την οποία μπορούμε να αντισταθμίσουμε ανοίγοντας λίγο παραπάνω το tone (12).


5: Depth
Λειτουργεί σαν high-pass φίλτρο. Όταν είναι τέρμα δεξιά δεν κόβει καθόλου μπάσα ενώ όσο το πάμε προς τα αριστερά αρχίζει και κόβει αρχίζοντας από τις χαμηλότερες συχνότητες. Χρήσιμο αν θέλουμε να αποφύγουμε υπερβολικά μπάσα (πχ με humbuckers). Προσωπικά με single coils το αφήνω στο full ενώ με humbuckers μπορεί να το κάνω ένα ή δύο κλικ αριστερά. Προσοχή: λειτουργεί ως μέρος του τελικού σταδίου δηλαδή αφού το σήμα περάσει και από τις τελικές λάμπες


 
6: Texture
Αντίστοιχο του depth αλλά για τις ψηλές συχνότητες (low-pass φίλτρο στον τελικό). Στη μεσαία θέση είναι εκτός κυκλώματος και αφήνει όλα τα πρίμα να περάσουν. Στην αριστερή θέση κόβει λίγα πρίμα και στη δεξιά ακόμα περισσότερα. Επειδή δουλεύει στο τελικό στάδιο μπορεί να ελέγξει τα πρίμα που παρουσιάζονται από την παραμόρφωση στο τελικό στάδιο. Το αφήνω συνήθως στην off θέση εκτός αν θέλω πιο ζεστό ήχο. Έχει ενδιαφέρον να ανοίξει κανείς αρκετά το tone (12) για να έχει πρίμα από την προενίσχυση και να κόψει λίγα πρίμα (αριστερή θέση) με το texture.




7, 8 και 9: Τρέμολο εφέ
Το 7 (τρέμολο) καθορίζει πόσο έντονο (intensity) θα είναι το εφέ. To 9 καθορίζει την ταχύτητα/συχνότητα της ταλάντωσης σε συνδυασμό με το διακόπτη 8 (αριστερά για ένα εύρος αργών ταχυτήτων και δεξιά για γρήγορες). Προσοχή: η ένταση του εφέ (πόσο τονισμένο είναι) μεγαλώνει όταν χαμηλώνουμε τα Watts (3) και αδυνατίζει σε triode mode. Επίσης με την αλλαγή από 6V6 σε 6L6 και τον διακόπτη που βρίσκεται στο πίσω μέρος κάτω από το σασί στο high το τρέμολο έγινε πιο έντονο.




10,11: Reverb
Ε, δεξιά πιο πολύ, αριστερά πιο λίγο :D
Αν το τραβήξουμε έξω το reverb σήμα περιλαμβάνει πιο πολλά μπάσα


12: Tone
Όσο πιο δεξιά τόσο πιο πολλά πρίμα αφήνει να περάσουν μέσα από την προενίσχυση.


13,14: Volume
Αυξάνει την ένταση και μετά από ένα σημείο το compression και την παραμόρφωση. Το σημείο αυτό είναι πολύ ψηλά με τα Watt (3) στο μέγιστο και σε pentode mode (2).
Τραβώντας το volume έξω έχουμε ταυτόχρονα τονισμό στα μεσαία (πρακτικά λιγότερο κόψιμο στα μεσαία) και περισσότερο gain οπότε ανάλογα με το που έχουμε τα volume, watts και pentode/triode μπορούμε να έχουμε από volume boost μέχρι περισσότερη παραμόρφωση. Ουσιαστικά αλλάζει τη χροιά και το gain της προενίσχυσης οπότε μπορεί να το δει κάποιος ως μια επιπλέον παραμετροποίηση του ενισχυτή.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/13, 12:16 από zeoy »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #66 στις: 04/02/13, 12:15 »
και δυο λόγια για το πίσω πάνελ




Τα ρυθμιστικά της λούπας (3) ρυθμίζουν την ένταση που στέλνει σε ότι έχουμε συνδεδεμένο εκεί (send) και την ενίσχυση σε ότι επιστρέφει από το πετάλι/πεταλιέρα κλπ (return). Ακόμα και χωρίς τίποτα συνδεδεμένο εκεί τα ρυθμιστικά είναι ενεργά. Εγώ τα έχω στο full αλλά κάποιοι ακούν πιο smooth ήχο με τα ρυθμιστικά στο 75%


Στο 1 μπαίνουν προφανώς τα footswitches, το impedance (5) το αφήνουμε στα 16Ω εκτός κι αν συνδέσουμε εξωτερική 16Ω καμπίνα οπότε και το βάζουμε στα 8Ω.


Με τις μαμίσιες 6V6 το διακόπτη 8 τον αφήνουμε στο low ενώ με 6L6 ή EL34 μπορούμε να τον έχουμε και στο low και στο high. Νορμάλ ρύθμιση σε αυτή την περίπτωση είναι το high αλλά και το low είναι ενδιαφέρον. Με 6V6 –low είμαστε στα maximum 12Watt ενώ με 6L6/EL34-high είμαστε σε maximum 20 Watt.




Αυτά τα "ολίγα". Ελπίζω να ήμουν κατανοητός. 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/13, 12:17 από zeoy »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #67 στις: 04/02/13, 12:29 »
Βλέπω 3 footswitchable λειτουργίες..
Από footswitch τι γίνεται?.. υπάρχει δικό του ή πρέπει να πάρεις/φτιάξεις?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #68 στις: 04/02/13, 12:37 »
Βλέπω 3 footswitchable λειτουργίες..
Από footswitch τι γίνεται?.. υπάρχει δικό του ή πρέπει να πάρεις/φτιάξεις?


Στην τιμή περιλαμβάνονται 2 footswitches: ένα διπλό (tremolo/reverb) και ένα μονό (boost).
Στα μελλοντικά σχέδια είναι να φτιάξω ένα τριπλό (όλα σε ένα νοικοκυρεμένα) με leds για να βλέπουμε και πού είμαστε. Καλή φάση θα ήταν να τράβαγα και τη γραμμή με τα 9-Volts DC εκεί (στο καινούριο footswitch) για να τροφοδοτώ τα υπόλοιπα πεταλάκια πιο κομψά. Τι λές; Feasible?  ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #69 στις: 04/02/13, 13:58 »
Στην τιμή περιλαμβάνονται 2 footswitches: ένα διπλό (tremolo/reverb) και ένα μονό (boost).
Ι αμ ιμπρεστ!..  :up

Στα μελλοντικά σχέδια είναι να φτιάξω ένα τριπλό (όλα σε ένα νοικοκυρεμένα) με leds για να βλέπουμε και πού είμαστε. Καλή φάση θα ήταν να τράβαγα και τη γραμμή με τα 9-Volts DC εκεί (στο καινούριο footswitch) για να τροφοδοτώ τα υπόλοιπα πεταλάκια πιο κομψά. Τι λές; Feasible?  ;)
Feasibleότατο!..  :roll
..όταν έρθει η ώρα (και η όρεξη) τα λέμε αναλυτικότερα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #70 στις: 04/02/13, 18:42 »
Στην τιμή περιλαμβάνονται 2 footswitches: ένα διπλό (tremolo/reverb) και ένα μονό (boost).
Ι αμ ιμπρεστ!..  :up

Στα μελλοντικά σχέδια είναι να φτιάξω ένα τριπλό (όλα σε ένα νοικοκυρεμένα) με leds για να βλέπουμε και πού είμαστε. Καλή φάση θα ήταν να τράβαγα και τη γραμμή με τα 9-Volts DC εκεί (στο καινούριο footswitch) για να τροφοδοτώ τα υπόλοιπα πεταλάκια πιο κομψά. Τι λές; Feasible?  ;)
Feasibleότατο!..  :roll
..όταν έρθει η ώρα (και η όρεξη) τα λέμε αναλυτικότερα.


Φηζιμπλότατο ε; ;D  Θέλει αναδιοργάνωση το pedaltrain με το νέο. Χρόνο να δούμε πότε θα βρούμε για όλα (τα λεφτά δεν ήταν ποτέ πρόβλημα :P )

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #71 στις: 04/02/13, 22:41 »
Feasibleότατο!..  :roll

Unπαίχτable!!! 8)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος c_fanis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #72 στις: 04/03/13, 23:33 »

Στον τελικό μετά από πολύ διάβασμα και συζητήσεις κατέληξα στις αγαπημένες πολλών (για τρέχουσας παραγωγής) SED =C= 6L6GC. Λίγο τσιμπημένες σε σχέση με TungSol, TAD, JJ κλπ αλλά χωρίς να έχω συγκρίνει πιστεύω τ'αξίζουν τα λεφτά τους. Ο ενισχυτής πήρε πολύ δύναμη και οι νότες, σε συνδυασμό πιθανότατα και με τις αλλαγές στον προενισχυτή (βλέπε παρακάτω), απέκτησαν ακόμα περισσότερα φεντεροκαμπάνισμα (if you know what I mean).



Tις SED τις βρήκες Ελλάδα ή τις παρήγγειλες απο ebay. Σε ρωτάω γιατί θέλω να κάνω και εγω retube στον  VHT μου και προσπαθώ να τις βρώ κατα προτίμηση απο κάποιο μαγαζί στην Αθήνα για να τις ακούσω κιόλας.


Κατα τ'άλλα πραγματικά ο ενισχυτής ΤΑ ΣΠΑΕΙ. Τον έχω ενα μήνα με τις 6V6 και για πρώτη φορά ακούω τόσο καθαρά τα εφε της πεταλιέρας μου (nova system).

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #73 στις: 05/03/13, 01:13 »

Στον τελικό μετά από πολύ διάβασμα και συζητήσεις κατέληξα στις αγαπημένες πολλών (για τρέχουσας παραγωγής) SED =C= 6L6GC. Λίγο τσιμπημένες σε σχέση με TungSol, TAD, JJ κλπ αλλά χωρίς να έχω συγκρίνει πιστεύω τ'αξίζουν τα λεφτά τους. Ο ενισχυτής πήρε πολύ δύναμη και οι νότες, σε συνδυασμό πιθανότατα και με τις αλλαγές στον προενισχυτή (βλέπε παρακάτω), απέκτησαν ακόμα περισσότερα φεντεροκαμπάνισμα (if you know what I mean).



Tις SED τις βρήκες Ελλάδα ή τις παρήγγειλες απο ebay. Σε ρωτάω γιατί θέλω να κάνω και εγω retube στον  VHT μου και προσπαθώ να τις βρώ κατα προτίμηση απο κάποιο μαγαζί στην Αθήνα για να τις ακούσω κιόλας.


Κατα τ'άλλα πραγματικά ο ενισχυτής ΤΑ ΣΠΑΕΙ. Τον έχω ενα μήνα με τις 6V6 και για πρώτη φορά ακούω τόσο καθαρά τα εφε της πεταλιέρας μου (nova system).


Φίλε τις πήρα όλες από Αμερική μέσω φίλου που δουλεύει εκεί. Καλόπαιχτος και σε σένα!
Εγώ συνεχώς βρίσκω παραλλαγές στο καθαρό και διαπιστώνω σε επαναλαμβανόμενα jam (από χαμηλές μέχρι πολύ δυνατές εντάσεις) ότι όντως τα σπάει. Και με τα βρωμοπέταλα μπροστά και με ένα καινούριο delay που πήρα πρόσφατα συνεργάζεται Άψογα!

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #74 στις: 21/03/13, 13:52 »
Zeoy πιστεύεις ότι η χρήση EL84 ή EL34 θα αλλάξει σε ικανοποιητικό βαθμό το ηχόχρωμα (φυσικά δεν πρόκειται να γίνει Marshall ή Vox εννοείται) ή θα προκύψει μικρή διαφορά ανάξια λόγου ιδιαίτερα σε χαμηλές εντάσεις (attenuator χαμηλά);
Ρωτάω εκ μέρους φίλου που ενδιαφέρεται για τον Special 6 Ultra και το συζητάμε μαζί τις τελευταίες ημέρες. Επειδή η λογική των δύο μοντέλων είναι παρόμοια του είπα πως έχω τον κατάλληλο ειδικό για να τον ρωτήσουμε.  ;D
Ουσιαστικά το ζητούμενό του από ό,τι έχω καταλάβει είναι να μειώσει το υπερβολικό sparkle και να πάρει λιγότερο καμπανιστό αποτέλεσμα.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/05, 12:37
από YmiRLinG
12 Απαντήσεις
6563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 23:41
από velis the priest
7 Απαντήσεις
5005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/06, 00:15
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
26 Απαντήσεις
9217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:53
από HeavyHead
21 Απαντήσεις
7078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:36
από blueb
5 Απαντήσεις
3584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:49
από Jezus
4 Απαντήσεις
3247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 00:18
από groovymood
19 Απαντήσεις
6119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/10, 17:33
από zeoy
1 Απαντήσεις
2175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 21:22
από GEOLOU
10 Απαντήσεις
10557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/13, 09:17
από zeoy