Σελίδες:
  • #1 από mefthymiop στις 12 Dec 2012
  • Εχετε ιδεα πως επιδιορθωνεται ενα stand(πλαστικο) στο οποιο στηριζονται τα βιβλια που μου εχει σπασει απο ενα αρμονιο που εχω?
  • #2 από adr1anos στις 12 Dec 2012
  • Το καλύτερο για πλαστικά είναι εποξική κόλλα δύο στοιχείων.
  • #3 από noe13 στις 13 Dec 2012
  • επισης αν γινεται στο συγκεκριμενο σημειο,μπορεις να λιωσεις λιγο το πλαστικο και να το κολλησεις!
  • #4 από Βραζίλης στις 13 Dec 2012
  • Το καλύτερο για πλαστικά είναι εποξική κόλλα δύο στοιχείων.

    Με μια τέτοια πήγα να κολλήσω τον εσωτερικό μοχλό που ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου, αλλά ξεκόλλησε αμέσως. Ίσως έβαλα πολύ κόλλα, ή λίγη, ή το κούνησα κατά την επαφή, ή η κόλλα δεν ήταν αρκετά ποιοτική, δεν ξέρω...

    Στην περίπτωση του mefthymiop θα κόλλαγα και ένα κομμάτι πλαστικό για ενίσχυση για να μην ανοίξει το σπάσιμο από το βάρος των βιβλίων
  • #5 από atav (φλουτσ) στις 13 Dec 2012
  • Πολύ καλή λύση είναι η κυανοακρυλική κόλλα, για τα πλαστικά είναι ένα κι ένα. Θέλει προσοχή κατά τη χρήση όμως διότι αν κολλήσει δεν ξεκολλάει..!
  • #6 από Lo.Lee.Ta στις 13 Dec 2012
  • Καλό θα ήτανε MEftyMiop, να μας στείλεις μία φώτο από το σπάσιμο.
    Πάντως η κόλλα για την οποία μιλάει και ο Ανδριανός και ο Βραζίλης, είναι εξαιρετική. Εποξειδική 2 συστατικών έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές, είτε σε σύριγγα είτε σε κουτάκια 2 συστατικών και γίνεται η κόλληση στέρεα και σαν πλαστικό. Καλό είναι να μπαίνει ελαφρώς παραπαρανίσια, αν δεν υπάρχει θέμα αισθητικής και να γυαλοχαρτάρετε μετά.
    Κάτι το οποίο είναι σημαντικό για την κόλληση, τουλάχιστον για μένα, είναι ότι πρέπει το αντικείμενο που κολλήσαμε να μένει ανέγγιχτο τουλάχιστο για 2 χ 24ωρα.
    Βραζίλιε, όλα αυτά που λες μπορεί να παίζουν και να μην κόλλησε καλά.
    Η κόλλα βέβαια στοιχίζει σχετικα ακριβούτσικα, από 6-8 ευρώ.
    Κυανοακρυλική δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
  • #7 από atav (φλουτσ) στις 13 Dec 2012
  • Η κυανοακρυλική χρησιμοποιείται στον αερομοντελισμό για σπασμένα κομμάτια, οπότε αν σκεφτείς τι δυνάμεις ασκούνται στο αεροπλανάκι ενώ βρίσκεται στον αέρα, θα καταλάβεις για τι δύναμη μιλάμε! Είναι καυστική, ουσιαστικά λιώνει τα δύο μέρη και ενώνονται. Βέβαια και εκεί υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες... ;)
  • #8 από adr1anos στις 13 Dec 2012
  • Το καλό με τις εποξικές κόλλες δύο στοιχείων είναι ότι δεν απαιτείται επαφή με το οξυγόνο για να ολοκληρωθεί η χημική σκλήρυνση. Το ένα συστατικό είναι η κόλλα και το άλλο το σκληρυντικό και άπαξ και αναμειχθούν, αρχίζει η διαδικασία μόνιμης σκλήρυνσης από όλο σώμα του υλικού, και εσωτερικά, όχι μόνο την επιφάνεια. Ναι ακριβότερες, αλλά και ναι πολύ καλύτερες αν θέλουμε καλό αποτέλεσμα.
Σελίδες: