Σελίδες:
  • #1 από neoskitharistas στις 03 Feb 2013
  • Καλημέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας αλλά ζητώ την κατανόησή σας αν δεν τα εξηγησω καλά διοτι είμαι ανίδεος σχετικά! ¨εχω ένα korg triton le και τη σύνθεση που παίζεις μπορείς να την ακούσεις μονοο μέσω ακουστικών. Πριν αρκετό καιρό είχα καταφέρει και είχα βρει κάτι καλώδια που τα συνέδεα με τα ηχεία ενος μινι στερεοφωνικου και ο ήχος ακουγοταν κανονικά από τα δικά του ηχεία. το καλώδιο που αναφερομαι ήταν ένα που στη μια ακρη του είχε δυο μεγάλα βύσματα που εμπαιναν πισω στο korg και στην άλλη δυο πιο μικρά, ένα κοκκινο κι ένα μαύρο που έμπαινα στο στερεφωνικό. Μετά λύπης μου διαπύστωσα πρόσφατα οτι στο ένα το βύσμα(το μαύρο) είχε κοπεί η επαφή. Δηλαδή είχε ξεφτίσει το χαλκινο συρματάκι οπότε καθιστουσε το βύσμα άχρηστο. Πλέον υπήρχε μόνο ένα βύσμα στην άκρη, το κόκκινο.
    Μπορώ έστω με τοένα βύσμα να συνδεσω το πλήκτρο στο στερεωφ; Επίσης δεν είμαι σίγουρος εαν τα χοντρά βύσματα τα βάζω στις σωστες υποδοχες του πλήκτρου. Υπάρχουν και κάτι άλλα καλώδια διαθεσιμα αλλά δεν γνωριζω αν είναι του korg ή από ένα psr yamaha. Υπάρχει τρόπος να συνδεσω το πληκτρο μ'ένα λαπτοπ και να ακουστιε ο ηχος εξωτερικά;
    Απολογούμαι για το μακροσκελές και ίσως δυσνόητο περιεχόμενο της ανάρτησής μου αλλάπραγματικά χρειάζομαι τις συμβουλές σας.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
  • #2 από freemind στις 03 Feb 2013
  • Δεν υπαρχουν καλωδια ηχου τετοιου επιπεδου που να ειναι αποκλειστικα για μια εταιρια.

    Το κοστος του καλωδιου που σου χαλασε ειναι μηδαμινο. Πηγαινε σε ενα καταστημα με ηλεκτρονικα ειδη ( οχι μονο τηλεορασεις, οπως ο Κωτσοβολος, αλλα κατι πιο Media Markt φαση ) και με το καλωδιο που ηδη εχεις δειξε σε καποιον υπαλληλο τι θες και θα βρεις μια πληθωρα επιλογων ( ποιοτητας και μακρους ).

    Εξαλλου, ενα τετοιο καλωδιο θες:


    Εαν μαλιστα πετυχεις σε υπαλληλο που γνωριζει, μπορεις να το ζητησεις ως "TS αρσενικο σε RCA αρσενικο".

    Οσον αφορα για το laptop...για ποιο λογο να το κανεις αυτο; Καταλαβαινεις προφανως πως το ευρος που αποδιδουν τα ηχεια του laptop δεν θα εχει καμια σχεση με το ευρος των ηχειων του στερεοφωνικου σου!
  • #3 από neoskitharistas στις 03 Feb 2013
  • το λαπτοπ θα το χρησιμοποιούσ αποκλειστικά σαν πρόχειρη λύση μέχρι να βρω κάποιο αντίστοιχο καλώδιο. Πίστευα πώς κάθε εταιρία έχει τα δικά της καλώδια που είναι συμβατά με τα μοντέλα της. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! καλό μεσημέρι.
Σελίδες: