Σελίδες:
  • #1 από Μelexdy στις 14 Oct 2013
  • Χαιρεται, εχω ενα αρμονιο gem px3 oriental(1990) και θελω ενα Midi controller για το reason 5.
    Εχω δει καλωδιο usb αλλα 1ον θα χει delay? 2ον θελω Interface?
    Η καρτα ηχου ειναι ενσωματομενη.
    Για να γινω πιο σαφης γιατι ειμαι ασχετος, θελω να γραφω πληκτρα με το reason επειδη το keyboard του pc δεν ειναι βολικο κ εχω το αρμονιο το οποιο λεει επανω midi κ εχει θυρες.
    Ερωτηση, στο προγραμμα βλεπω 1μιση οκταβα με το αρμονιο θα μπορω να παιζω σε ολο το ευρος των πληκτρων?


    Ευχαριστω ;D
  • #2 από freemind στις 14 Oct 2013
  • Καλο θα ηταν να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το τι εξοδο βγαζει ( ως MIDI ) το αρμονιο που εχεις. Παντως ακομα και τα MIDI -> USB ειναι low latency hardware, οποτε δεν θα εχεις προβλημα. ΤΟ latency θα οφειλεται στο ποσο κανει η καρτα να επεξεργαστει το σημα που παραγεται και να το αναπαραγει σε σενα ;), οχι στο ποσο θα χρειαστει μια midi εντολη να φτασει στο PC.

    Και με την καρτα ηχου που εχεις, ισως να εχεις ενα εμφανες latency, ιδιαιτερα εαν κανεις παραγωγες με πολλα οργανα και ζοριζεις την καρτα ηχου.

    Το Reason θα "βλεπει" ολες τις οκταβες του GEM, συν οσες μπορει να φτασει με καποιο transpose ( συνηθως δινουν αλλη μια οκταβα πανω και κατω ).
  • #3 από Μelexdy στις 15 Oct 2013
  • προκαταβολικα σε ευχαριστω για το χρονο σου
    http://media.soundonsound.com/sos/sep07/images/AkaiMPD24rear_l.jpg
    αυτα τα 2 βγαζει χωρις την usb. Βασικα η μητρικη μου εχει μια ενσωματομενη ηχου , δεν εχω καρτα ηχου αλλα αν ειναι απαραιτητη ολο κ καμια μεταχειρησμενη θα βρω.
    Παντως με καλυψες χμ χμ ;)

Σελίδες: