Αποστολέας Θέμα: DIY guitar belt τύπου δερμάτινη ζώνη κιθάρας ρυθμιζόμενη 8-10ε  (Αναγνώστηκε 16705 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ύστερα από σκέψεις που με έβαλε ένας φίλος, ο οποίος ήθελε να αγοράσει μια ζώνη κιθάρας και κοίταζε τιμές, ξεκίνησα να χαζεύω διάφορες φωτογραφίες από ζώνες κιθάρας στο google. Επειδή μου αρέσουν οι δερμάτινες ζώνες, παρόλο που ούτε έχω φορέσει ποτέ ζώνη με την κιθάρα μου, ούτε έχω δει από κοντά ζώνη, ξεκίνησα να σχεδιάσω μία, για να καταλάβω πως περίπου τiς φτιάχνουνε. Βεβαίως και θα μπορούσε να είναι απλά μία λωρίδα ανθεκτικού υφάσματος με 2 τρύπες και τέλειωσε η υπόθεση.
Παρατηρώντας μία vintage ζώνη που φορούσε μία παλιά τελέ, στην προσπάθεια μου να τη σκιτσάρω παρατήρησα, ότι θα ήτανε πάρα πολύ απλό να κατασκευάσει κάποιος μία τέτοια ζώνη αντοχής αν και όχι ακριβώς δερμάτινη με το πολύ 8-10 ευρώ και ένα ψαλίδι-σουγιά-κλωστή-βελόνα. Λέω όχι δερμάτινη, γιατί το δέρμα από μόνο του είναι ακριβό υλικό. Έαν κάποιος όμως διαθέτει τα χρήματα μπορει να χρησιμοποιήσει 100% δέρμα.

Αγοράζοντας όμως 2 έτοιμες ζώνες ανδρικές για παντελόνι, ||τύπου δερμάτινες|| με μεταλλικές εγγράφες + ένα κομμάτι ανθεκτικού υφάσματος + 1 σφουγγαροειδές υλικό (πχ σφουγγάρι μπάνιο ή για τα πιάτα ), μπορεί να φτιαχτεί μια πολύ καλή, εμφανίσιμη ζώνη κιθάρας με ρυθμιστικές τρύπες+εγγράφα  για το μήκος της.

Παραθέτω την εικόνα, που φαίνεται πως από 2 ζώνες παντελονιού, μία τέρμα αριστερά στη φώτο(1) και μία τέρμα δεξιά στη φώτο(2), καταλήγουμε στη μέση της φώτο (3) με τη ζώνη για κιθάρα. Το σχήμα (4) έχω δει ότι συνήθως απότελείται από ένα πλατύ ύφασμα που πατάει στον ώμο για την απόσβεση του βάρους, των τρανταγμάτων και της πίεσης από το λουρί της ζώνης, αλλά δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί από 2 υφάσματα που ενδιάμεσα κλείνουν αφρώδες υλικό, για καλύτερη απόσβεση.

 
Φώτο : http://s1181.photobucket.com/user/xolidoxos/media/diy%20guitar%20belt/DIY_GUITAR_BELT_xolidoxos.jpg.html?sort=3&o=0


Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ενδιαφέρον project! Πιστεύω ότι αν κατασκευαστεί θα είναι μια χαρά και σε λειτουργικότητα και σε εμφάνιση (λίγο-πολύ πάνκ εμφάνιση, χεχε)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Να ' σαι καλά Βραζίλιε, ουσιαστικά το αποτέλεσμα, είναι κάτι τέτοιο, ανάλογα με τα υλικά που θα διαλέξουμε και βέβαια οποιαδήποτε παραπέρα διακόσμηση γίνει :

http://eldoradostraps.com/product/plain-model-leather-guitar-straps/original-plain-model-leather-guitar-strap/

παρόμοιο στον Thomann : http://www.thomann.de/gb/harley_benton_vintage_leather_strap_br.htm

στον varvantakis από skroutz.gr : http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=4712
« Τελευταία τροποποίηση: 06/07/14, 01:50 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Παναγιωτατε, θέλει λίγο προσοχή στα σιδερακια να μην γδερνουν το εργαλείο η τον ωμο(κυρίως οι ξύλινες κιθάρες βεβαιως-βεβαιως).
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Γκαζιάρη, ποιος απατεώνας σου πουλάει ξύλινες κιθάρες ? Μόνο πλαστικές και σιδερένιες είναι καλές! Έχεις δίκιο ερωτιάρη, αλλά βλέπω είσαι ακόμα ερωτευμένος ναούμ! Ακόμη και το carbon, είναι σχετικά ευαίσθητο στις γρατζουνιές. Όντως θέλουνε προσοχή τα σιδεράκια και πολύ καλά κάνεις και το επισημαίνεις, από οποιοδήποτε υλικό είναι και οποιοδήποτε finish έχει μια κιθάρα, ηλεκτρική ή ακουστική. Δεν είναι επιθυμητό να γρατζουνάμε τα μουσικά μας όργανα αν και επιθυμητό να τα "γρατζουνάμε". Πιστεύω ότι είναι εύκολο εφόσον ρυθμιστεί η ζώνη, όποιος θέλει να αποφύγει κακοτοπιές να περιτυλίξει την εγγράφα με κάποιο χοντρό ύφασμα και να κάνει 2 στερεώματα με βελόνα κλωστή. Να 'σαι καλά και με κομμένα φρένα!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/07/14, 03:12 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
48 Απαντήσεις
29766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 10:52
από zeromancer
4 Απαντήσεις
9078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/05, 22:40
από Melodos21
5 Απαντήσεις
10049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/07, 04:59
από panos4657
1 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:52
από faser
17 Απαντήσεις
6663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 13:14
από master of puppets
0 Απαντήσεις
1875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 09:27
από augo
4 Απαντήσεις
2576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 13:08
από zimmerman
0 Απαντήσεις
1895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 13:13
από ZaranisPetros
14 Απαντήσεις
6338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/11, 11:48
από princeofdust
12 Απαντήσεις
4103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/11, 15:21
από Kosthrash