Σελίδες:
  • #1 από apnea_xaos στις 03 May 2015
  • καλησπερα,
    προσφατα ο τραγουδιστης μας που ειναι και πολυ καλος πιανιστας αγορασε ενα midi controler, αλλα εκτος απο το κλασσικο πιανο δεν εχει ασχοληθει καθολου με synth κλπ...του εβαλα λοιπον στον υπολογιστη το cubase και προσπαθουμε να βρουμε καποιο vst plugin που να ταιριαζει με τον ηχο των black keys γιατι παιζουμε αρκετα κομματακια τους με την μπαντουλα μας.
    προσφατα ανακαλυψα με λιγο ψαξιμο το farfisa που ειναι παρεμφερές αλλα και αυτο δεν ειναι πολυ κοντα στον ηχο αυτο.ξερει κανεις αν μπορω να τροποποιησω καποιον ηχο απο αυτο το plugin, η αν υπαρχει καποιο αλλο πιο κοντα σε αυτον τον ηχο?
    αν λεω κατι λαθος γενικα συγχωρήστε με και διορθωστε με! εγω κιθαριστας ειμαι....
  • #2 από zeoy στις 04 May 2015
  • Σε σωστή κατέυθυνση είσαι νομίζω. Γενικά το κλίμα τραβάει Organ (Farfisa, Β3 κλπ) και Fender Rhodes. Στο KVR-audio έχει πολύ καλή database, με ωραίο search και υπάρχουν καταπληκτικά free plugins σε αυτό το χώρο.
    Βασικό να τα περνάτε από Φεντεροενισχυτή ή Leslie (rotary speaker sim), spring reverb και τρέμολο και γενικά να βρωμίζει λίγο ο ήχος.
  • #3 από apnea_xaos στις 04 May 2015
  • δηλαδη λες να κουμπωσουμε το Midi σε ενισχυτη κιθαρας?? η χαζομαρα πεταξα??? εχω την εντυπωση οτι  διαβασα κατι τετοιο και καπου αλλου...!!!


    επισης βρηκα και ενα vox organ Που εχει πολυ ωραιους ηχους...
  • #4 από zeoy στις 04 May 2015
  • Όχι, για ampsim μιλάω. Αν μπορείτε να το περάσετε και από πραγματικά πετάλια/ενισχυτή ακόμα καλύτερα.
  • #5 από zeoy στις 04 May 2015
  • επισης βρηκα και ενα vox organ Που εχει πολυ ωραιους ηχους...


    Πες μας κι εμάς αν βρεις κανά ωραίο free plugin (κυρίως σε Farfisa, Vox κλπ -  από B3 είμαι κομπλέ)
  • #6 από apnea_xaos στις 04 May 2015
Σελίδες: