Σελίδες:
  • #1 από cbk στις 03 Aug 2015
  • Επειδή το θέμα της αρμονίας και των συγχορδιών είναι σπουδαίο και αξίζει κατά τη γνώμη μου μελέτη και με πλήκτρα (που κάποιος μου είπε πως μετά μπορεί να παρατήσω την κιθάρα  ;D ) είπα να το ψάξω λίγο.
    Μετά από μικρή έρευνα αγοράς στην περιοχή των 900€ υπάρχουν τα Α2000 και PA600.
    Η επόμενη κατηγορία είναι PSR-S950 και PA900 στα διπλάσια περίπου χρήματα.
    Δεδομένα: είμαι αρχάριος, δεν ξέρω από τώρα πόσο θα ασχοληθώ, δεν θέλω να κολλάει και να ψάχνομαι.
    Ζητούμενα:  Αξιοπιστία, Ποιότητα ήχου, Ευχρηστία μενού. (με σειρά σπουδαιότητας).

    Θα ήθελα γνώμες ασχέτως τιμής, ακόμη και για τα κορυφαία Tyros & PA3X αν κάποιος πιστεύει πως υπάρχει λόγος. Κυρίως ψάχνω να εντοπίσω αιτίες που πρέπει να αποφύγω κάποιο απ'όλα. Και επειδή χθες (ναι, μόλις) δοκίμασα ήχους on line drum machine αλλά και πχ. alesis sr-18 στο youtube στα ηχεία του στερεοφωνικού μου και είναι υποφερτοί, μήπως τελικά θα μπορούσε κάποιος να πάρει ένα midi και να υποκαταστήσει τα workstations/arrangers ? (δεν ξέρω τι γίνεται με την αυτόματη αναγνώριση συγχορδιών όμως, που με ενδιαφέρει πολύ γι'αυτό και άρχισα να σκέφτομαι αυτή την κατηγορία οργάνων).


  • #2 από Guitar Fan στις 03 Aug 2015
  • μην το κάνεις,
    μην πας σε άλλο όργανο για να μάθεις συγχορδίες,
    μάθε τις συγχορδίες σε όλη την ταστίερα της κιθάρας σου,
    αρχικά και εγώ ήθελα να πάρω οργανο αλλά προτίμησα να κολλήσω με την κιθάρα, δεν είχα πρόβλημα χρήματος θα μπορούσα να είχα πάρει.
    νομίζω ότι δεν πρέπει να ξεφύγεις, ας μιλήσουν και οι πιο εμπειροι
  • #3 από cbk στις 10 Aug 2015
  • Σε ευχαριστώ φίλε Quitar Fan!
    Το όργανο θα αξιοποιηθεί κυρίως από φίλο που το κατέχει, εγώ θα το χρησιμοποιώ βοηθητικά.
    Κυρίως στην επιλογή της μάρκας κολλάω, γιατί έχουν η κάθε μιά τα δικά της + και -.
    Γι'αυτό περίμενα κι'εγώ κάποια γνώμη από τους σχετικούς αλλά μάλλον έχουν πάει όλοι διακοπές... :)
Σελίδες: