Αποστολέας Θέμα: Esp Arming Adjuster  (Αναγνώστηκε 5365 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geokar1983

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Esp Arming Adjuster
« στις: 23/03/17, 17:13 »
Καλησπέρα σε όλους.


Έχω μία ibanez με floyd rose και επειδή δυσκολεύομαι στο κούρδισμα πήρα το arming adjuster της esp. H ερώτησή μου είναι πρώτον εάν έπραξα σωστά και όντως θα βοηθήσει, όταν εγκατασταθεί στην σταθερότητα του floyd rose ώστε να μπορώ να κουρδίσω σωστά και δεύτερον εάν χρειάζεται ένα μηχανισμό ή δύο για το setup. Το ρωτάω διότι παρήγγειλα μέσω internet ένα και παρέλαβα δύο armadj. Τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε κάποιον για το setup ο οποίος είναι αξιόπιστος. Τον μόνο που έχω ακουστά είναι ο Jimmys.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Esp Arming Adjuster
« Απάντηση #1 στις: 23/03/17, 17:31 »
Καλησπέρα σε όλους.


Έχω μία ibanez με floyd rose και επειδή δυσκολεύομαι στο κούρδισμα πήρα το arming adjuster της esp. H ερώτησή μου είναι πρώτον εάν έπραξα σωστά και όντως θα βοηθήσει, όταν εγκατασταθεί στην σταθερότητα του floyd rose ώστε να μπορώ να κουρδίσω σωστά και δεύτερον εάν χρειάζεται ένα μηχανισμό ή δύο για το setup. Το ρωτάω διότι παρήγγειλα μέσω internet ένα και παρέλαβα δύο armadj. Τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε κάποιον για το setup ο οποίος είναι αξιόπιστος. Τον μόνο που έχω ακουστά είναι ο Jimmys.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα εξαρχής. To adjuster δεν λύνει αυτό το πρόβλημα, απλά βοηθάει στα bends, στα κοψίματα χορδών και γενικότερα σε μια επιπλέον σταθερότητα της ήδη απαραίτητης όμως σταθερότητας.

Μηπως έχεις πρόβλημα στα knife edges? μήπως στο nut? μήπως στα saddles?

Αποσυνδεδεμένος geokar1983

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Esp Arming Adjuster
« Απάντηση #2 στις: 23/03/17, 17:47 »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Με κάλυψες με αυτό "To adjuster απλά βοηθάει σε μια επιπλέον σταθερότητα της ήδη απαραίτητης όμως σταθερότητας.


Νόμιζα ότι με κάποιο τρόπο το arm adj κρατάει σταθερό το floyd rose οπότε θα μπορούσα να κουρδίσω άνετα σαν να έχω ένα whammy bar. Μάλλον λάθος πληροφορία από το internet είχα διαβάσει. Η αλήθεια είναι ότι έχω το πρόβλημα με το κούρδισμα επειδή έβγαλα όλες τις χορδές για να τις αλλάξω και όχι μία μία. Έχω δεί προηγούμενα post στο forum σχετικά με αυτό το θέμα.

Άρα από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει κάποιος τρόπος το floyd rose να μείνει με κάποιο τρόπο σταθερό σαν whammy bar για εύκολη αλλαγή χορδών.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Esp Arming Adjuster
« Απάντηση #3 στις: 23/03/17, 18:12 »
Μονο αν το μπλοκαρεις.
Να το πω τωρα;
Ε;να το πω;να το πω;
Ασε την κιθαρα και ξεκινα το μπασο.
Ουτε φλοιντ ουτε πρασινα αλογα ;D


Το πα ;D ;D ;D  καιρο ειχα ::)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος geokar1983

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Esp Arming Adjuster
« Απάντηση #4 στις: 23/03/17, 19:17 »
Δεν έχεις άδικο. Η πρώτη κιθάρα που είχα ήτανε με whammy bar και γινότανε η δουλειά. Μετά έμπλεξα με τα rose και τα πράσινα άλογα και την παράτησα εντελώς. Τα 2 esp τα έχω στα σακουλάκια τους εδώ και 5 χρόνια :P  και όλο λέω θα πάω σε κάποιον να τα βάλει και ποτέ δεν πάω. Τουλάχιστον με διαφώτισες ότι δεν θα μου λύσουν το θέμα σταθερότητας όπως το φανταζόμουν.


Σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σου φίλε μου. Ήτανε πολύ κατατοπιστικές.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Esp Arming Adjuster
« Απάντηση #5 στις: 23/03/17, 19:32 »
Η αλήθεια είναι ότι έχω το πρόβλημα με το κούρδισμα επειδή έβγαλα όλες τις χορδές για να τις αλλάξω και όχι μία μία.

Πάντα έτσι αλλάζω χορδές χωρίς κανένα πρόβλημα.

Hint: Βάλε κάτι από κάτω ώστε να κρατήσει χοντρικά το floyd στην θέση που πρέπει να είναι. Μια γόμα, ένα κομμάτι ξύλο, κάτι. Στο περίπου, δε θες τρομερή ακρίβεια.
Αφού ψιλοκουρδίσεις τις χορδές ώστε να έχουν μια περίπου σωστή τάση, τότε βγάλτο και συνέχισε το κούρδισμα.

Αποσυνδεδεμένος geokar1983

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Esp Arming Adjuster
« Απάντηση #6 στις: 23/03/17, 23:52 »
Το χω δοκιμάσει και στο παρελθόν με κάποιο αντικείμενο ώστε να το κρατάει σταθερό απλώς είναι μπελάς. Μπορεί πολύ εύκολα καθώς έχεις κουρδίσει μία χορδή και πας για μία άλλη, να ξεκουρδιστεί η ήδη κουρδισμένη και μετά άντε πάλι από την αρχή.  >:D  Νόμιζα όπως θα δεις στην αρχή του post ότι το esp θα με γλύτωνε από αυτό αλλά τελικά κάνει αλλη δουλεία από αυτή που νόμιζα οπότε δεν την γλυτώνω από αυτό.


Anyway σε ευχαριστώ για την συμβουλή :)





Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Esp Arming Adjuster
« Απάντηση #7 στις: 24/03/17, 14:42 »
σε όσους θέλουν να πάνε σε αμερικανικό/δυτικό stabilizer , υπάρχει και η σλαβική/ανατολική εκδοχή στην μισή τιμή και φυσικά ανώτερο σχεδιασμό, δηλ χωρίς επέμβαση στο όργανο, χωρίς τρύπες, ...

https://www.youtube.com/watch?v=jsxfKyhu2Do