Αποστολέας Θέμα: Κιθαριστική Κατάθλιψη από τον Θοδωρή Ζήρα  (Αναγνώστηκε 10093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
πολύ ωραίο θέμα
με πάρα πολλές παραπομπές και σίγουρα ενδιαφέρει όλους μας,

σηκώνει πολλά σχόλια

καλή συζήτηση.

https://www.youtube.com/watch?v=FjH4Zs_4yRw&t=671s

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
το 3 είναι πολύ σωστό σχετικά με την Ελληνική Μουσική,


όλες αυτές τις μέρες τραγούδια της δεκαετίας του 50-60-70 ακούγονται,



I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
το 3 είναι πολύ σωστό σχετικά με την Ελληνική Μουσική,


όλες αυτές τις μέρες τραγούδια της δεκαετίας του 50-60-70 ακούγονται,

η μουσική του 50-60-70 υποστηρίζονταν και απο ένα κινηματογράφο που διήνυε περίοδο μεγάλης ακμής. Σινεμά και μουσική πήγαιναν χέρι χέρι. Σήμερα, κάθε πόσα χρόνια βγαίνει μια ελληνική ταινία (που συνήθως έχει μέσα έναν καλό γερμανό ή έναν καλό άραβα - βλέπε ... παπακαλιάτη ή μερικούς ξανθομάληδες που αερολογούν - βλεπε λάνθιμο) που να βλέπεται?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κατ' αρχήν πρέπει να πω ότι με ξενίζει η χρήση του όρου "κατάθλιψη" για αυτά που περιγράφει το video. Παραπέμπει σε άλλου είδους φαινόμενα και είναι μάλλον αδόκιμος στο συγκεκριμένο πλαίσιο. Πέρα από αυτό, σίγουρα το video σηκώνει πολλή συζήτηση, κυρίως γιατί καταπιάνεται με πολλά και διάφορα ζητήματα που δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αλληλένδετα. Εγώ τουλάχιστον θα θεωρούσα ξεχωριστά προβλήματα τα παρακάτω:
  • Έλλειψη ενδιαφέροντος να εξασκηθεί κανείς, είτε μόνος του, είτε παίζοντας με άλλους (συμπτώματα 1 και 8 στο video). Πράγματι πολύ συνηθισμένο σύμπτωμα, αλλά δεν σχετίζεται απαραίτητα με τα υπόλοιπα. Και υπάρχουν τόσο πολλοί λόγοι για τους οποίους μπορεί να συμβαίνει που νομίζω ότι θα ήταν δύσκολο να τους εξερευνήσουμε όλους.
  • Απροθυμία να μάθει ή να ψάξει καινούργια πράγματα, είτε πρόκειται για μουσική, είτε για εξοπλισμό, είτε για κιθαριστικές τεχνικές (συμπτώματα 3, 5 και 7 στο video). Μπορεί κανείς μια χαρά να εξασκείται ανελλιπώς κάθε μέρα και να μην παρεκκλίνει από τα γνωστά του ακούσματα και γενικά να μένει αυτά που ξέρει και παίζει μια ζωή. Αυτό το βλέπουμε ακόμα και σε γνωστούς, καταξιωμένους μουσικούς που αδυνατούν να ξεφύγουν από ένα συγκεκριμένο στυλ που έχουν υιοθετήσει και ουσιαστικά δεν εξελίσσονται.
  • Τάση να επικεντρώνεται περισσότερο στην πρόοδο άλλων (θετικά ή αρνητικά) παρά στη δική του (συμπτώματα 2, 4 και 6 στο video).
Προσωπικές απόψεις όλα αυτά, αλλά νομίζω ότι αν κάποιος βρίσκεται σε ένα κιθαριστικό ή μουσικό τέλμα, χρειάζεται μια κάπως πιο εστιασμένη προσέγγιση για να καταλάβει τι ακριβώς τού συμβαίνει και πώς μπορεί να το ξεπεράσει. Θα συμφωνήσω ότι μια καλή ιδέα είναι να τεθούν κάποιοι συγκεκριμένοι στόχοι που θα δώσουν μια νέα κατεύθυνση, αυτοί οι στόχοι όμως πρέπει να έχουν σχέση με τη φύση του εκάστοτε αρχικού προβλήματος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
3999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/07, 16:10
από alexandra*
7 Απαντήσεις
2923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/10, 23:10
από Νίκος
9 Απαντήσεις
3758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/12, 16:17
από pouthapioume
4 Απαντήσεις
5786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/13, 19:46
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
3641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/14, 04:52
από Ioannis Anastassakis
6 Απαντήσεις
6705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/15, 21:54
από saved
0 Απαντήσεις
4970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/15, 18:37
από Ioannis Anastassakis