Αποστολέας Θέμα: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 42496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Angy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλλάζουν δρόμοι και μορφές κι οι εποχές αλλάζουν..
    • Προφίλ
ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« στις: 25/05/04, 22:55 »
θα ηθελα καποιος να μου πει αν ξερει ποσο κυμαινονται περιπου οι τιμες των μαθηματων φωνητικης ή ορθοφωνιας και επισης ποια η διαφορα αναμεσα στα δυο
Μάθε τη γλώσσα της σιωπής
κι ύστερα έλα να μου πεις
πως κλίνεται το "σ'αγαπώ"...

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #1 στις: 25/05/04, 23:21 »
Έχω την εντύπωση πως στα μαθήματα φωνητικής ο δάσκαλος σε μαθαίνει να τραγουδάς σωστά(σωστό τόνο,αναπνοές κλπ.) και στην ορθοφωνία μαθαίνεις  να εκφράζεσαι (άρθρωση κλπ.).Μαθήματα ορθοφωνίας κάνουν και οι ηθοποιοί

Αποσυνδεδεμένος lsas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #2 στις: 27/05/04, 17:00 »
Για μαθήματα φωνητικής υπολόγισε από 70 εώς 120€ ανάλογα με την περιοχή και το ωδείο... το μήνα.


Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #3 στις: 09/06/04, 10:53 »
   και φωνητικη κανουν οι ηθοποιοι το ξερω απο την κοπελα μου! Σολφεζ και 1-2 θεωρεια τους κανουν και απο του χρονου θα μπουν και στην Αρμονια!!!!!

  σε ποια περιοχη μενεις? Δεν εχεις κανα ωδειο εκει κοντα να ρωτησεις? Για πειραια αν θες ξερω μερικα καλα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Lux aeterna

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #4 στις: 27/11/04, 22:18 »
μπορεις να μου πεις για καποιο ωδειο φωνητικής στον πειραιά (ή αθήνα, θα βόλευε περισσότερο)? εχω χάλια φωνή. δεν με ενδιαφέρει για καριέρα ή τίποτα τέτοιο, απλώς επειδή πάει με την κιθάρα, για την παρέα δηλαδή
Without you, the poetry within me is dead...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #5 στις: 10/12/04, 18:12 »
εγω κανω ιδιαιτερα με καθηγητη και σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα απο ωδειο!!! το κόστος στα ιδιαίτερα κυμαίνεται από 20 εως και 50 ευρώ την ώρα :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/05, 17:05 από Baphomet (tsbtc) »

Αποσυνδεδεμένος Lux aeterna

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #6 στις: 11/12/04, 01:18 »
se poia perioxh eisai? o daskalos soy soy kanei klassiko h sygxrono tragoydi? eisai ikanopoihmenos? telos, mporeiw na moy dwseiw to thl toy?
thnx
Without you, the poetry within me is dead...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #7 στις: 11/12/04, 01:51 »
ο δασκαλος μου κανει ολα τα ειδη...αν θες μόνο κλασσικο πας στο ωδειο ομως νομιζω/προτεινω...εγω κανω συγχρονο τραγουδι με εμφαση στο ροκ που με ενδιαφερει. Μαθημα κανω στο στούντιο του στην Ακρόπολη.Ειμαι ΥΠΕΡΕΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ. Για πληροφορίες www.studiophonetics.gr Τον λενε Μιχαλη, εγω ειμαι ο Πετρος :)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/05, 02:50 από Baphomet (tsbtc) »

Αποσυνδεδεμένος bmx4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #8 στις: 30/08/05, 14:20 »
Για μαθήματα φωνητικής ιδιαίτερα υπολόγισε από 25 εως 70 το μάθημα!!! Σε  ωδείο 60 εώς 150€ τον μήνα.

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #9 στις: 07/09/05, 23:40 »
Αν θες άκου τη συμβουλή κάποιου, που κάνει αυτή τη δουλειά, "Πάρε τα ποδαράκια σου και κάνε προσωπική έρευνα αγοράς!" Κοίτα το backround του δασκάλου,τις σπουδές του,την προσφορά,τους μαθητές του και κυρίως ρώτησέ τον αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς και δεν θα πετάξεις τα λεφτά σου.Κοίτα τον βαθειά στα μάτια και προσπάθησε να καταλάβεις αν πιστεύει στις δυνατότητές σου ή καίγεται για μαθητές και σε βλέπει ως "πελάτη".(Πίστεψέ με, στα master class σεμινάρια που κάνω κάθε χρόνο σε καθηγητές φωνητικής άκουσα πολλές φορές συζητήσεις με κύριο θέμα την προσέλκυση μαθητών και όχι τη διεύρυνση των γνώσεών τους).Και προ παντός μην τσιμπάς σε εκφράσεις τύπου  ;)"ταχύρρυθμο σύστημα","μεγάλες γνωριμίες" , "σύντομη επαγγελματική αποκατάσταση" και "συμμετοχή σε live".Αυτά είναι λόγια "μάνατζερ", όχι καθηγητή, που δουλειά του είναι να προσφέρει γνώση και όχι δελεαστικές υποσχέσεις (99% απατηλές) προώθησης. Τώρα βέβαια όταν εμφανιστεί η συγκυρία,ποιός δάσκαλος δεν θα προωθήσει ή βοηθήσει τους μαθητές του; Αλλά να το πουλάει ως εκδούλευση είναι αντιδεοντολογικό και μη ηθικό! Όσο για το κόστος, πρέπει να είναι το τελευταίο,που σ'ενδιαφέρει.Άλλοστε συνήθως,ότι πληρώνεις,παίρνεις (πλην ίσως κάποιων εξαιρέσεων).Καλή τύχη!
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #10 στις: 27/09/05, 00:53 »
Δήλαδή εγώ που βρήκα με 25 την ώρα ειναι καλα? ??? ::)

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #11 στις: 27/09/05, 01:00 »
Δήλαδή εγώ που βρήκα με 25 την ώρα ειναι καλα? ??? ::)
Αν ρωτάς εμένα τι να σου απαντήσω; (καλά γιατί; για παπούτσια;ή για πόσα κιλά;) Μην κοστολογείτε τα "μαθήματα". Κοστολογείστε τους δασκάλους!!! ;) (με την καλή έννοια το τελευταίο,μην παρεξηγηθούμε)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/05, 01:04 από Vocal Studio »
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #12 στις: 27/09/05, 01:33 »
Δήλαδή εγώ που βρήκα με 25 την ώρα ειναι καλα? ??? ::)

μέτρια είναι...υπάρχουν και φθηνότερα, υπάρχουν και ακριβότερα και φυσικά και πολύ ακριβότερα!
και φυσικά δεν έχει σχέση το πόσο καλός είναι ο δάσκαλος με την τιμή.
Αν σε ικανοποιεί ο δάσκαλος να μείνεις πάντως! ;)

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #13 στις: 27/09/05, 12:12 »
Αν σε ικανοποιεί ο δάσκαλος να μείνεις πάντως! ;)

Ο Baphomet απάντησε σοφά. ;)Αυτή η τελευταία φράση τα λέει όλα. Αυτό εννοούσα με τη φράση "καστολόγηση του δασκάλου", αν και φοβήθηκα ότι μπορεί να παρεξηγηθεί. Η προσωπική επαφή και επικοινωνία, η "χημεία" μεταξύ ενός δασκάλου κι ενός σπουδαστή, η αμοιβαία εκτίμηση κι εμπιστοσύνη είναι κάτι που χτίζεται μέρα με τη μέρα και δεν...πληρώνεται μ' όλα τα λεφτά του κόσμου. Προσωπικά έχω δει μαθητές να μεγαλουργούν σε δασκάλους χωρίς "σούπερ σπουδές και προσόντα" και να αποτυχαίνουν με "σπουδαίους" δασκάλους γιατί κάτι μεταξύ τους δεν πήγαινε καλά. Σε όσους μαθητές μου διακρίνω την υποψία ότι μπορεί να συμβεί, τους συστύνω από μόνη μου σε άλλους δασκάλους ή τους προτείνω να ψαχτούν μόνοι τους. Θεωρώ τραγικό να χάνει ο δάσκαλος το χρόνο του και ο σπουδαστής το χρόνο και τα χρήματά του. Καλή επιτυχία! :D
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #14 στις: 27/09/05, 13:23 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 10:01 από Μαρμελάκι »

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #15 στις: 27/09/05, 13:41 »
Προς Vocal Studio:

Συζητάμε τόσο καιρό για το θέμα των μαθημάτων φωνητικής, ο καθένας που έχει ανάλογη εμπειρία αναφέρει τι έχει πληρώσει για ανάλογα μαθήματα και είσαι η μοναδική κατεξοχήν αρμόδια εδώ μέσα να μας διαφωτίσει, αλλά δεν το κάνει. Αναλώνεσαι μόνο σε προλόγους περί του τι είναι σωστός δάσκαλος κλπ κλπ. Μπορεί ο σωστός δάσκαλος να έχει αξία ανεκτίμητη αλλά εδώ χρειάζεται και η Mastercard.

Γι' αυτό σε παρακαλώ αν θέλεις πες μας και τις τιμές της σχολής σου (είδα και την καταχώρησή σου στο Αθηνόραμα) ,γιατί το παρουσιάζεις ως κάτι δευτερεύον ενώ για πολλούς από εμάς είναι το πρώτο και κύριο.

Διαφορετικά ας σταματήσει αυτή η διαφήμισή σου μέσω του Kithara.gr, που παρεμπιπτόντως να σου πω ότι στο συγκεκριμένο site απαγορεύεται.

(με λίγα λόγια: ή ενημέρωσέ μας πλήρως ή να σταματήσει αυτή η φιλολογία!)
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #16 στις: 27/09/05, 16:27 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 10:43 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #17 στις: 27/09/05, 16:43 »
Το να προτείνεις εσύ ως αγοραστής κάτι είναι τελείως διαφορετικό από το να το προωθεί ο ίδιος ο επιχειρηματίας. Μην τα μπερδεύεις.

Έχεις δίκιο ότι και ο Σπύρος έκανε παρόμοια διαφήμιση την οποία δεν είχα δει καν (χωρίς να σημαίνει ότι το θεωρώ θεμιτό, αλλά δε σημαίνει τίποτα αυτό). Όμως...

Όπως βλέπεις παρεμπιπτόντως έθιξα το ζήτημα της διαφήμισης. Σε αυτό που ενίσταμαι κυρίως είναι το ίδιο άτομο που λες ότι μοιράζεται κάποιες γνώσεις προς όφελός μας, τις μοιράζεται πολύ επιλεκτικά. Του στυλ "έλα από τη σχολή να μάθεις και τα υπόλοιπα". Αυτό είναι που δε μου αρέσει.

Κατά τα άλλα ας γράφει όσο θέλει. Μερικά πράγματα που αναφέρει είναι όντως πολύ χρήσιμα.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #18 στις: 27/09/05, 17:09 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 10:44 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #19 στις: 27/09/05, 17:29 »

Τι ειναι αυτα που λετε ρε?


Δε ξέρω αν κάνω καλά που ανακατέβομαι στον διάλογο σας αλλά δε μου άρεσε που διάβασα να απευθύνεσαι με αυτό το τρόπο στη pascal...Εξάλλου η ίδια δε νομίζω πως έχει κάνει διαφήμιση σε κάτι ,οπότε αν την ενοχλεί έχει δικαίωμα να το πει...

Στο θέμα τώρα, θεωρώ πως το οικονομικό είναι πολύ σημαντικό όταν αποφασίζεις να κάνεις μάθημα και πως αν ένας καθηγητής δε σε "κλεβει" δε σημαίνει πως δεν είναι και καλός! Επίσης μεγαλύτερη σημασία έχει η μεταδοτικότητα και η υπομονή παρά τα τρελλα πτυχία. Εξάλλου κάθε καθηγητής έχει πράγματα να σου δώσει και όταν δεις πως δεν έχεις να πάρεις κάτι άλλο μπορείς να βρεις άλλον...Anyway, στο τελευταίο ωδείο που έκανα μαθήματα εγώ το κόστος ήταν 80 ευρώ το μήνα για τρία 25λεπτα την εβδομάδα (μου είπαν ότι αυτό προβλέπεται απ΄το νόμο για τις μουσικές σχολες,μιλάω για τη διάρκεια των μαθημάτων), αλλα επειδή δε βόλευε συνήθως έκαναν δύο 40λεπτα τη βδομάδα (που κατέληγαν σε δύωρο την εβδομάδα).Το αναφέρω γιατι σε άλλα ωδεία που ξέρω με τα ίδια ή πολύ περισσότερα χρήματα το μάθημα είναι 45 λεπτα την εβδομαδα.Με το καλημέρα σας δηλαδη φεύγεις και δε προλαβαίνεις ούτε ζέσταμα να κανεις που λέει ο λογος...Πιθανότατα βέβαια να άλλαξαν πολιτική και εκεί που πήγαινα γιατί πέρασε 1μιση χρόνος από τότε...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #20 στις: 27/09/05, 17:37 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 10:43 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #21 στις: 27/09/05, 17:40 »
Σίγουρα δεν μπορούμε να ελέγξουμε την γκρίζα διαφήμιση εδωμέσα. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να την κριτικάρουμε όταν την εντοπίζουμε.

Καλά κάνεις marmelaki και ανακατεύεσαι. Κάθε άποψη καλοδεχούμενη. Και εσύ eleni23 το ίδιο!

Για να μην μένουμε όμως με απορίες-------> ΟΡΟΙ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ FORUM

Επειδή για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί σωστά το λινκ...: "Spam, μαζικές αποστολές, διαφημίσεις, γράμματα αλυσίδες, γράμματα πυραμίδες και γράμματα επαιτείας είναι επίσης ανεπιθύμητα σε αυτό το forum."

Το κατά πόσο τηρούνται οι όροι είναι άλλο ζήτημα. Εγώ τον θυμόμουν και τον παρέθεσα για όσους διαβάζουν αυτό το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/05, 17:51 από pascal. »
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #22 στις: 27/09/05, 18:04 »
Έχω την ενύπωση ότι έχουν δημιουργηθεί λάθος εντυπώσεις. H Vocal studio έβαλε την αγγελία της για μαθήματα φωνητικής στην κατάλληλη κατηγορία ( όπου προβλέπεται εφόσον κάμποσοι μέχρι τώρα το έκαναν).
Από εκεί και έπειτα συμμετέχει σε σχετικά θέματα με το αντικείμενό της χωρίς να κρύβει την ιδιότητά της .Αξιολογείται και κρίνεται για όσα γράφει. Δεν νομίζω ότι η σχετική επαγγελματική ιδιότητα του καθενός από εμάς , σχετική με τα αντικείμενα που πραγματεύονται σε αυτό το forum , μπορούν να αποτελούν  de Facto διαφημιστική εκστρατεία...
Άλλωστε ως έτσι θα μπορούσαν να κριθούν οι δημοσιεύσεις για διάφορα live που κατά καιρούς γίνονται από μέλη του Forum ή και διάφορα άλλα.
Η διατύπωση στους κανόνες του forum περί διαφήμισης νομίζω ότι έχει άλλη έννοια.

Ας μην ξεχνάμε ότι αρκετά μέλη της κοινότητας παρέδιδαν μαθήματα κιθάρας κάτι που ουδέποτε απέκρυψαν αλλά αντιθέτως το προέβαλαν και στην κατάλληλη κατηγορία....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #23 στις: 28/09/05, 01:05 »
Προς Vocal Studio
Είσαι η μοναδική κατεξοχήν αρμόδια εδώ μέσα να μας διαφωτίσει, αλλά δεν το κάνει.
…Γι' αυτό σε παρακαλώ αν θέλεις πες μας και τις τιμές της σχολής σου (είδα και την καταχώρησή σου στο Αθηνόραμα) ,γιατί το παρουσιάζεις ως κάτι δευτερεύον ενώ για πολλούς από εμάς είναι το πρώτο και κύριο.
Διαφορετικά ας σταματήσει αυτή η διαφήμισή σου μέσω του Kithara.gr, που παρεμπιπτόντως να σου πω ότι στο συγκεκριμένο site απαγορεύεται
…Το ίδιο άτομο που λες ότι μοιράζεται επιλεκτικά κάποιες γνώσεις προς όφελός μας, τις μοιράζεται πολύ επιλεκτικά.Του στιλ «έλα από τη σχολή να μάθεις και τα υπόλοιπα»
....προωθεί ο επιχειρηματίας...
...γκρίζα διαφήμιση....
....παρόμοια διαφήμιση.. ???
...κατά τα άλλα ας γράφει όσα θέλει...
...το ίδιο άτομο...

προς pascal
Αρχικά ομολογώ ότι τρόμαξα και δεν ήθελα να απαντήσω.Αισθάνθηκα ότι δεύτερη φορά θα βρεθώ να απολογούμαι και να μεταφέρεται ένα θέμα σε "προσωπική αντιπαράθεση", αλλά από την άλλη κανείς σας δεν έχει να κερδίσει τίποτα από αυτό,ώστε να γίνεται εσκεμμένα,οπότε ας μιλήσω κι εγώ.
Ειληκρινά θαυμάζω που όλοι εσείς, ιδιαίτερα τα νέα παιδιά είσαστε σκεπτόμενοι και καχύποπτοι και ψαγμένοι.Καιρός είναι να ξυπνήσετε και να μην τρώτε ότι σας σερβίρ-ουμε ,-ουν (γενικά). (Έστω κι αν την πληρώνω και εγώ.Σωστά, που ξεφύτρωσα ξαφνικά,με ξέρατε κι από χτες;)Ξεκινάω λοιπόν παίρνοντας σα δεδομένο ότι όλο αυτό είναι "καλοπροαίρετο"και συγχώρησε με για την αλλαγή σειράς στις φράσεις σου.
Είσαι η μοναδική κατεξοχήν αρμόδια εδώ μέσα να μας διαφωτίσειΣε βεβαιώνω πως όχι! Γιατί δεν έχω κάνει "έρευνα αγοράς".Δίδαξα σε δύο μεγάλα Ωδεία και δεν ήξερα καν τι πληρώνουν οι μαθητές μου...Όμως δεν είμαι διατεθειμένη ούτε εγώ να γίνω "αντικείμενο έρευνας αγοράς".
...είδα και την καταχώρησή σου στο Αθηνόραμα... Δες και στο Δίφωνο, έχω και μια προσωπική συνέντευξη κάπου αλλού και σ’ ευχαριστώ μου έκανες ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ.
...η διαφήμηση απαγορεύεται.. Μάλλον με πρόλαβαν άλλοι και σου απάντησαν.
...μοιράζεται επιλεκτικά κάποιες γνώσεις προς όφελός μας, τις μοιράζεται πολύ επιλεκτικά.Του στιλ «έλα από τη σχολή να μάθεις και τα υπόλοιπα» Μπα; Έκανα τέτοια πράγματα. Πότε;  Μοιράστηκα επιλεκτικά τι; Δώστε μου ένα  παράδειγμα να δω το λάθος μου.Όσο για το στιλ «έλα από τη σχολή να μάθεις και τα υπόλοιπα», εγώ δεν είμαι που φωνάζω ψαχτείτε γενικά και σε Ωδεία και παντού;Ότι υπάρχουν πολλοί και καλοί δάσκαλοι;Τς,τς....Μάλλον δεν τα διαβάζεις  όλα, αλλά ...«επιλεκτικά».
....προωθεί ο επιχειρηματίας... Αυτή η λέξη ακούγεται σα βρισιά και είναι, στα αυτιά των "δασκάλων". (Εδώ ο καλός Μπακάληηηηηηης....Έχω καλή πραμάτειαααα. ΝΤΡΟΠΗ.)
...γκρίζα διαφήμιση....Καθόλου γκρίζα.Κατάλευκη στη σελίδα αγγελιών, εκεί που είναι η "θέση της". ].....παρόμοια διαφήμιση.. ???Που συμπτωματικά την είδες για πρώτη φορά, ενώ δείχνεις να παρακολουθείς "στενά" τη σελίδα; Και παρόμοια;Δηλαδή σε στήλη αγγελιών; Εδώ κολλάει η λέξη "επιλεκτικά".
...κατά τα άλλα ας γράφει όσα θέλει... Ευχαριστώ για την άδεια.Κι ας μην τα διαβάζουν όσοι δε θέλουν!
Και πάλι ευχαριστώ για τη διαφήμιση.Δεν προλαβαίνω να απαντάω σε προσωπικά μηνύματα και τηλέφωνα.
Άντε πάλι καταφέρατε να μου βγαλετε τον κακούλη μου εαυτό,(λες και δεν έχω να κάνω τίποτα καλύτερο βραδυάτικα)αλλά τουλάχιστο....με χιούμορ πάντα. :)
Υπογραφή: ....Το ίδιο άτομο... :P

« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/05, 02:17 από Vocal Studio »
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #24 στις: 28/09/05, 02:06 »
Τι ειναι αυτα που λετε ρε?
Δε ξέρω αν κάνω καλά που ανακατέβομαι στον διάλογο σας αλλά δε μου άρεσε που διάβασα να απευθύνεσαι με αυτό το τρόπο στη pascal... ??? ??? ??? ???
... στο τελευταίο ωδείο που έκανα μαθήματα...
γιατι σε άλλα ωδεία που ξέρω με τα ίδια ή πολύ περισσότερα χρήματα το μάθημα είναι 45 λεπτα την εβδομαδα.Με το καλημέρα σας δηλαδη φεύγεις και δε προλαβαίνεις ούτε ζέσταμα να κανεις που λέει ο λογος...
Πιθανότατα βέβαια να άλλαξαν πολιτική και εκεί που πήγαινα γιατί πέρασε 1μιση χρόνος από τότε...
Ελένη μου χαίρομαι για την "ευαισθησία" που δείχνεις στο πως απευθύνεται ο ένας στο άλλον,η ευγένεια και η καλή προαίρεση είναι σημαντικές αξίες της ζωής (ας συγχωρίσουμε τον Mamelaki για το ρε, ((ήτανε ρε μινόρε νομίζω)),αλλά προφανώς διαισθάνθηκε κάποια πράγματα που τα ειπράττω κι εγώ.)"Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα,χωρίς εμένα", λέει το παραπονεμένο τραγουδάκι.Άσχετο(;), αλλά μούρθε...
Άλλο θέμα τώρα:Δάσκαλοι-Ωδεία.Πολύ ωραία αυτά που γράφεις .Παρόλο, που μπορεί να ξεκινήσει μεγάλο θέμα και ευκαιρία για νέα επίθεση,(διευκρινίζω ότι είμαι ένθερμη "οπαδός" των Ωδείων,πολύ περισσότερο δε, για το κλασσικό τραγούδι,που τα "πιστοποιημένα" μαθήματα είναι απαραίτητα) από την εμπειρία μου ως "μακρόβια" (από 5 χρονών) μαθήτρια Ωδείων και ως "καθηγήτρια Ωδείων" πολύ αργότερα, έχω να πω τα εξής:Η "ώρα", ήταν συνήθως,μια φορά τη βδομάδα,40-45 λεπτά που κατέληγαν να είναι και 30-35 πολλές φορές, για διαφόρους λόγους.Βεβαίως υπήρχε και η σημαντική "προσφορά" κάποιων θεωρητικών, υποχρεωτικών μαθημάτων (που όταν φτάσεις και σε επίπεδο πτυχίων ή διπλωμάτων είναι πράγματι πάρα πολλά).Οι αμοιβές των καθηγητών ήταν πολύ μικρές, κατά συνέπεια,πολλοί (όχι όλοι)ήταν κάπως δυσαρεστημένοι, με πιθανό αντίκτυπο στην "όρεξη" που είχαν για καλή δουλειά ή τα χρησιμοποιούσαν ως γνωριμία για να αντλήσουν "ιδιαίτερα μαθήματα".Υπήρχαν βέβαια και σπουδαίοι καθηγητές-καλλιτέχνες, που το μάθημά τους ήταν κατάθεση "ψυχής",πέρα από την αξία τους σαν "δάσκαλοι" και που έκαναν σπουδαίο έργο.Ως καθηγήτρια τώρα,τα πράγματα δεν είχαν αλλάξει πολύ.Κατάφερα όμως το δικό μου μάθημα, στο "σύγχρονο τραγούδι",να κρατάει "μια ολόκληρη ώρα" και είχα πολύ κέφι γιατί τότε η βιοποριστική μου εργασία ήταν στην τηλεόραση,πολύ καλά αμοιβόμενη και το έβλεπα σαν πολύ αγαπημένο χόμπυ και "ξεκούραση ψυχής" επίσης.
Το κυριώτερο παράπονό μου ήταν η "άρνηση για βασικό τεχνικό εξοπλισμό" και για ιδιαίτερη αίθουσα με "αναγκαία" χαρακτηριστικά.Θυμάμαι ακόμα το δάσκαλο της κιθάρας να φωνάζει ότι μας ακούει στην διπλανή αίθουσα που δίδασκε και δεν μπορούσε να κάνει το μάθημα του.Θυμάμαι και μένα να φωνάζω, ότι το πιάνο μου είναι μόνιμα ξεκούρδιστο κι ότι αυτό καταστρέφει τα αυτιά των σπουδαστών.Όμως αυτό ήταν αρκετά χρόνια πριν και πιστεύω πως έχουν διορθωθεί και αλλάξει τα πράγματα (πολλά Ωδεία όπως πχ. του Φακανά ή του Νάκα, έχουν αξιοζήλευτο εξοπλισμό και απίστευτες αίθουσες και τεχνικά και αισθητικά άρτιες.Διευκρινίζω ότι δεν έχω καμια σχέση με τα ανωτέρω Ωδεία,δεν έχω ποτέ συνεργαστεί με αυτά, ούτε... μου δίνουν ποσοστό για να τα διαφημίσω, γιατί σε λίγο θα λεχθεί και αυτό.Απλά αυτά μου ήρθαν πρόχειρα στο μυαλό.ΟΚ;).Επιμένω πως η πρώτη προσέγγιση κάποιου (ειδικά τελείως αδαή και που δεν έχει γνώσεις "πως να κρίνει") πρέπει να είναι σε Ωδείο, γιατί τουλάχιστο εκεί οι διδάσκοντες είναι "ελεγμένοι" και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Τελειώνω ξαναγυρίζοντας στο αρχικό θέμα, αλλά το παράπονό μου είναι ότι δεν έδειξες καθόλου την ίδια "ευαισθησία" και για μένα (θα προτιμούσα να μου είχαν απευθύνει 1000000 "ρε", παρά όλους αυτούς τους υπαινιγμούς και τις άδικες επιθέσεις). Τι να κάνουμε όμως; Ο κόσμος έχει αγριέψει (κι ίσως δικαίως από αυτά που ακούει και βλέπει) κι αν στους δέκα, οι τρεις έχουν "καλές προθέσεις" κανείς δεν τους πιστεύει πιά.  :'(
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/05, 02:35 από Vocal Studio »
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
43840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 11:20
από freemind
0 Απαντήσεις
1733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/09, 14:51
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
6 Απαντήσεις
6070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/11, 10:24
από adr1anos
10 Απαντήσεις
4185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/12, 10:23
από myster maze
2 Απαντήσεις
15548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/13, 16:25
από Bonz
4 Απαντήσεις
3746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/20, 14:10
από GVen