Αποστολέας Θέμα: Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας  (Αναγνώστηκε 4619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Εύγε στους συμμετέχοντες και σε αυτούς που ασχολούνται με τις μίξεις. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

Τι θα λέγατε για την δυνατότητα να ψηφίζει το κοινό τον καλύτερο συμμετέχοντα; (όταν κλείσουν οι συμμετοχές) Θα μπορούσε αρχικά να μπαίνει ψηφοφορία επάνω στο σχετικό θέμα του φόρουμ. Αργότερα, θα μπορούσαμε να σκεφτούμε και να φτιάξουμε κάτι πιο πλήρες και οργανωμένο, κάτι σαν "πρωτάθλημα" (ορισμένου ή αορίστου χρόνου) όπου θα μετριούνται οι πόντοι των συμμετεχόντων μετά από πολλαπλές "αναμετρήσεις" ανάμεσά τους, όλοι μαζί ή ένας προς έναν.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 13/11/09, 11:22 »
Αυτο που προτεινει ο Βραζίλης ειναι ποοοολυ καλο και μπορει να γινει σε μια νεα ενοτητα -μουσικο-κοντρες- οπου θα παιζουν και θα παραθετουν οσοι θελουν να διαγωνιστουν.

Πιστευω και προτιμω το συγκεκριμενο στυλακι ηχογραφισεων που ειναι πιο χαλαρο και μπορουν να συμμετεχουν ολα τα επιπεδα των κιθαριστων του φορουμ χωρις το αγχος βαθμολογιων πρωτου δευτερου κλπ.

Δε το λεω επειδη ειμαι ενας απλος και τιμιος ερασιτεχνης και δεν μπορω σε καμια περιπτωση να συναγωνιστω με παιχταρες που διαθετει το φορουμ...απλα πιστευω οτι οταν κατι το κανουμε για την ευχαριστηση μας και την κτρελα μας καλυτερα να παραμενει σε απλα επιπεδα χωρις διαβαθμησεις κλπ





Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 13/11/09, 12:10 »
Αυτο που προτεινει ο Βραζίλης ειναι ποοοολυ καλο και μπορει να γινει σε μια νεα ενοτητα -μουσικο-κοντρες- οπου θα παιζουν και θα παραθετουν οσοι θελουν να διαγωνιστουν.

Πιστευω και προτιμω το συγκεκριμενο στυλακι ηχογραφισεων που ειναι πιο χαλαρο και μπορουν να συμμετεχουν ολα τα επιπεδα των κιθαριστων του φορουμ χωρις το αγχος βαθμολογιων πρωτου δευτερου κλπ.

Δε το λεω επειδη ειμαι ενας απλος και τιμιος ερασιτεχνης και δεν μπορω σε καμια περιπτωση να συναγωνιστω με παιχταρες που διαθετει το φορουμ...απλα πιστευω οτι οταν κατι το κανουμε για την ευχαριστηση μας και την κτρελα μας καλυτερα να παραμενει σε απλα επιπεδα χωρις διαβαθμησεις κλπ


+ 10.000

Συμφωνώ όσο δεν πάει ..... και προσθέτω ότι στο συγκεκριμένο θέμα δεν θα είχαμε τόσες συμετοχές αν εξαρχής υπήρχε προοπτική βαθμολόγησης.
Είναι πάντως πολύ καλή ιδέα για μια καινούρια ενότητα.




www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 13/11/09, 13:16 »
Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι ένα "πρωτάθλημα" θα κεντρίσει το ενδιαφέρον σε αρκετούς. Εντάξει, περισσότερο σε αυτούς που έχουν τις ικανότητες να πιάσουν μια καλή θέση στη βαθμολογία.
Μπορούν να συνυπάρχουν τα jamαρίσματα με βαθμολογία και αυτά χωρίς βαθμολογία. Είναι καλό να έχουμε επιλογές ;)

Για να γίνει όμως αυτό, πρέπει κάποιοι να αναλάβουν κάποιες τακτικές εργασίες. Δεν χρειάζονται πάρα πολλές:
1) Συγκέντρωση ονομάτων συμμετεχόντων, και έναρξη για όλους μαζί ή σε ζευγάρια (κατόπιν κληρώσεως)
2) Επιλογή του "γηπέδου" όπου θα γίνει ο "αγώνας". Το "γήπεδο" θα ειναι ένα backing track διαφορετικό κάθε φορά, θα τυχαίνει δηλ κάποιοι να παίζουν "εκτός έδρας" (μουσικού τους στυλ).  Ή μπορεί να γίνει το ανάποδο: πρώτα να ανακοινώνεται το backing track και μετά να δηλώνεται συμμετοχή.
3) Συγκέντρωση αρχείων (ήχου) συμμετοχής και επεξεργασία αν χρειάζεται (μίξη, κλπ)

Απο εκεί και πέρα, οι συμμετοχές δίδονται προς αξιολόγηση από το κοινό και στο τέλος μετριούνται οι πόντοι.

Υπάρχουν κάποιοι που θα ήθελαν να βοηθήσουν στην διοργάνωση; Εγώ από την μεριά μου θα κάνω ότι μπορώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/09, 13:18 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 13/11/09, 13:47 »
Παιδια τρελη ιδεα ειναι αυτη!!!
Να γινεται κατι σαν κληρωση, και να υπαρχουν backing tracks απο διαφορα ειδη (jazz, blues, fusion, metal, rock, funk κλπ)!!Ο καθενας που θα λαβει μερος θα κληρωνεται με ενα απο αυτα τα bacing tracks, και το ομορφο ειναι να βγαινει εξω απο το μουσικο στυλ του καθενος, ωστε να ειναι κατι σαν "δοκιμασια"!!Και απο κει και περα ο κοσμος θα ψηφιζει ;D
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 13/11/09, 14:49 »
Βραζίλη εσύ είσαι το αφεντικό προχώρα.

Σε ότι μπορώ εγώ θα βοηθήσω.

Όσο δουλεύει το PC στο σπίτι μπορώ να κάνω αρκετή δουλειά στο cubase ευχαρίστως.( μίξεις , equalisation ή ότι άλλο ).

Μόνο θα παρακαλούσα για λόγους δεοντολογίας να μη διατεθεί προς αξιολόγηση το STARS και τα παιδιά που παίξανε.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 13/11/09, 14:52 »
το φλας που εφαγε ο Βραζίλης (ιδεα) ειναι ζορικο.
σκεφτομουν να το θεσω και εγω καποια στιγμη για την παρουσα φαση,οχι γιατι εχω ελπιδες απλα για να διαπιστωσει
ο καθενας μας πως ακουνε οι αλλοι αυτο που παιζει.
φυσικα αν επροκειτο για διαγωνισμο δεν θα παιζαμε μια και εξω θα επεφτε μελετη.
αυτο ομως που με τρεναρε ειναι καποιοι παραγοντες που παιζουν μεγαλο ρολο.
αν υποθεσουμε οτι καποιος γραφει ενα σολο που σαν παιξιμο ειναι καλο,ειναι βεβαιο οτι θα μειωθει η αξια του αν:
1,δεν ειναι καλος γνωστης του pc
2,δεν ξερει πολλα απο ηχοληψια ,μιξαρισμα κ.τ.λ
3,δεν εχει καλα vst κ.τ.λ
Βραζίλη πιστευω να συμφωνεις οτι ειναι ενα θεμα αυτο που μπορει να αδικησει καποιον.




Μόνο θα παρακαλούσα για λόγους δεοντολογίας να μη διατεθεί προς αξιολόγηση το STARS και τα παιδιά που παίξανε.
καλο ειναι να γινει στο stars Κωστα ετσι για να δουμε αντιδρασεις και αν τσουλαει η σκεψη.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 13/11/09, 15:15 »
Η σκέψη θα ''τσουλίσει'' σίγουρα γιατί μαμάει δεν τίθεται θέμα.

Απλώς η άποψή μου είναι ότι δεν έχουμε δικαίωμα να βάλουμε σε αυτή τη διαδικασία κάποιον που δεν έχει καμία διάθεση να βαθμολογηθεί.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 13/11/09, 15:22 »
Πολύ καλή ιδέα αυτή του διαγωνισμού - πρωταθλήματος και θα είμαι μέσα με όσα (λίγα) κιθαριστικά skills διαθέτω, αλλά συμφωνώ με τον Κώστα ότι δεν πρέπει να εφαρμοστεί στην παρούσα συνεργασία για τους λόγους που ανέφερε, καθώς και για το ότι αν ήταν γνωστή από την αρχή η βαθμολόγηση, ίσως κάποιοι από τους συμμετέχοντες να ήταν πιο αυστηροί στα solo που έδωσαν.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/09, 15:51 από alterego »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 13/11/09, 15:27 »
Αυυυυτο ναι και ειμαι μεσα απο τωρα... :D

+διακοσιαεκατομμυριαπλανετοδολαρα ΒΡΑΖΙΛΗΣ !!!

Θα προτεινω η τελικη μιξη του σολο να γινεται απο ενα συγκεκριμενο ατομο (το οποιο θα μπορουμε να δωροδοτουμε.... :P :P :P) ο οποιος θα φερει τα κομματια στο ιδιο ηχητικο αποτελεσμα....να εχουν ολα ενα κοινο παρανομαστη στο ηχο.


Ας αρχιζουν οι διαδικασιες λοιπον !!!



Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 13/11/09, 16:38 »
ΟΟΟΟΟΟΟΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑΚΙ ΤΑ 'ΣΠΑΣΕ!! ;D

Μάλιστα, θα μπορούσε να γίνει με διαφορετικό είδος μουσικής την κάθε "αγωνιστική" :P, θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον πιστεύω!

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 13/11/09, 16:54 »
Πάρα πολύ καλή η ιδέα.
 :up :up :up :up
Κατά τη γνώμη μου η σειρά διαδικασιών θα έπρεπε να έχει την εξής μορφή:
1) Επιλογή (τυχαία, με κλήρωση η  με σειρά προτεραιότητας ανάμεσα σε ένα αριθμό προτεινόμενων Backing Tracks)
2) Σαφείς οδηγίες προς τους ενδιαμερόμενους εξαρχής για τη μορφή της ηχογράφησης και παράδοσής της (mp3 , wav,  μόνο το σόλο ή και μιξαρισμένο με το bt k.o.k)
2) Ορισμός ημερομηνίας (αυστηρά  για να μην έχουμε φαινόμενα του στιλ βάλτε και μένα μεσα αν και άργησα 2 εβδομάδες κ.τ.λ) για συμμετοχή κιθαριστών
3) Ορισμός ημερομηνίας (επίσης αυστηρά κατά την γνώμη μου) για παράδοση της εγγραφής .
Επιμένω στις ημερομηνίες για να μην αρχίσουμε να "βαριόμαστε" !!!
4) Το κυριότερο βαθμίδα βαθμολόγησης π.χ απο το 1 εως το 10 και όχι βαθμολόγηση μόνο του μουσικού που ξεχωρίζουμε αλλά όλων των συμμετεχόντων.. Επιμένω σ'αυτό γιατί έτσι δίνουμε θάρρος και σε παιδιά που μπορεί να μην έχουν εμπιστοσύνη στον ευατό τους να δοκιμάσουν.
Στη τελική άλλο να βγείς τελαυταίος με  0 βαθμούς και άλλο με 30 (δείτε το ψυχολογικά και μόνο)
5) Τέλος πιστεύω ο,τι η συμμετοχή πρέπει να είναι μία και μοναδική..και όχι  " α μπροστά στο σόλο του τάδε..το δικό μου είναι χειράτερο άρα ξαναγράφω και ξαναστέλνω καινούργιο". Στη τελική αυτό έχει νόημα ... να είμαστε σίγουροι για αυτό που θέλουμε να δείξουμε και να μην επηρεαζόμαστε απο το παίξιμο των άλλων..
Ελπίζω να μην κούρασα .... μου φτιάξατε την μέρα!!!!


Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 13/11/09, 17:39 »
...
4) Το κυριότερο βαθμίδα βαθμολόγησης π.χ απο το 1 εως το 10 και όχι βαθμολόγηση μόνο του μουσικού που ξεχωρίζουμε αλλά όλων των συμμετεχόντων.. Επιμένω σ'αυτό γιατί έτσι δίνουμε θάρρος και σε παιδιά που μπορεί να μην έχουν εμπιστοσύνη στον ευατό τους να δοκιμάσουν.
Στη τελική άλλο να βγείς τελαυταίος με  0 βαθμούς και άλλο με 30 (δείτε το ψυχολογικά και μόνο)
...

Πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου αυτο...

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 13/11/09, 17:50 »
να προτείνω και εγώ κάτι;
να υπάρχει ξεχωριστή βαθμολογία επιλεγμένης επιτροπής, και ξεχωριστή βαθμολογία κοινού (απλά μέλη)... και αν θέλετε στο τέλος να βγαίνει και η σούμα..
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Διαδικτυακός Διαγωνισμός Κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 13/11/09, 18:26 »
Παιδες αφου το γυρναμε σε "διαγωνισμο" φαση, γιατι αυτη τη φορα δεν το γυρναμε στα βιντεακια? Πιστευω ειναι πιο ευκολο για περισσοτερες συμμετοχες, γιατι οπως εγω υπαρχουν και αλλοι που δεν εχουν εξοπλισμο για σπιτικη ηχογραφηση, ενω ενα κινητο η μια καμερα ψηφιακη η κανονικη ολο και καπου θα βρεθει.
Εκτος αυτου θα ηταν ενδιαφερον να δουμε καποια  βιντεο edits, και στο τελος τα ενωνουμε ολα αφου γινει καποια επεξεργασια στον ηχο για να εχουμε ενα τελικο αποτελεσμα... Θα ειναι πιο ενδιαφερον για να δουμε επιτελους και της φατσες των συμφορουμιτων...

Καλα ντε μη βαρατε μια προταση εκανα :P
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/09, 18:28 από Stinky »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
43 Απαντήσεις
27434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 20:07
από Minotaur
201 Απαντήσεις
56605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/07, 18:04
από Lo.Lee.Ta
59 Απαντήσεις
19304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/07, 15:12
από Βραζίλης
76 Απαντήσεις
24131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 11:06
από Evangelos 123
21 Απαντήσεις
6952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 14:44
από lavigne
134 Απαντήσεις
58019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/09, 13:37
από kakoulis
0 Απαντήσεις
6324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 19:22
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/11, 23:23
από freemind
0 Απαντήσεις
2141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/13, 21:59
από music_moments
0 Απαντήσεις
4575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/14, 15:09
από Yiannis Papadopoulos